mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YOĞURT SOSLU KIYMALI MAKARNA🍝

Yoğurt Soslu Kıymalı Makarna nasıl yapılır?

YOĞURT-SOSLU-KIYMALI-MAKARNA

Yoğurt Soslu Kıymalı Makarna Tarifi Malzemeleri

Yarım paket mantı makarna

150 gr kıyma

Bir tatlı kaşığı domates salçası

İki adet küçük domates

İki diş sarımsak

Bir büyük kâse katı yoğurt

Bir yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Çay kaşığının ucuyla karabiber

Çay kaşığının ucuyla pul biber

YOĞURT-SOSLU-KIYMALI-MAKARNA

Yoğurt Soslu Kıymalı Makarna Tarifi

  1. Makarna haşlanacak olan tencere su ile doldurulur. İçerisine bir tatlı kaşığı tuz atılır. Su kaynayınca içine makarnalar dökülür. Makarnanın haşlama süresi makarnanın markasına ve şekline göre değişeceği için pişme süresi değişebilir.
  2. Makarnanın cinsine göre çok ezilmeden makarna haşlanır ve süzdürülür. Suyu dökülmek istenmezse çok fazla su konmadan makarnalar suyunu çekinceye kadar haşlanır.
  3. Tencereye bir yemek kaşığı tereyağı konulur.Tereyağı eriyip hafif yanmaya başlayınca süzdürülen makarnalar ilave edilerek bir iki defa karıştırılır ve altı kapatılır.
  4. Kıyma tencereye konulur ve suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur. Üzerine iki yemek kaşığı sıvı yağ ve rendelenen domatesler eklenir. Yedi - sekiz dakika bu şekilde pişirilen karışıma ince kıyılmış sarımsak ve salça eklenir. Salça kavrulup kokusu çıkmaya başlayınca tuz, karabiber ve pul biber eklenerek karıştırılır. Altı kapatılır.
  5. Sıcak olarak servis tabağına alınan haşlanmış makarnanın üzerine çırpılmış yoğurt gezdirilir. Üzerine kıymalı sos dökülerek Yoğurt Soslu Kıymalı Makarna servise hazır hale getirilir. Sarımsağın kokusundan rahatsız olmayanlar sarımsağı yoğurdun içine rendeleyerek yoğurdu sarımsaklı hale getirip makarnanın üzerine dökebilirler.

Yoğurt Soslu Kıymalı Makarna Tarifi Püf Noktaları

Makarna haşlarken yapışmaması için suyun kaynar derecede olması ve bir miktar sıvı yağla yağlanmış olması gerekir. Bu, su kaynayınca taşmasını önler. Ayrıca makarnalar kaynayan yağlı suyun içine atılırsa ve arada bir karıştırılırsa yapışmayacaktır.

YOĞURT-SOSLU-KIYMALI-MAKARNAYOĞURT-SOSLU-KIYMALI-MAKARNA