mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Lübnan)🥗

Mütebbel ne demektir? Mütebbel (Mutabbal) nasıl yapılır? Lezzetli bir patlıcan salatasına ne dersiniz? Mütebbel Orta Doğu mutfağına ait tahinli közlenmiş patlıcan salatasıdır. Hatay bölgesinde tahinli patlıcan ezmesi olarak bilinir. Tahin ve limon suyundan müteşekkil bir sosun patlıcanla buluşması sadece Lübnan, Filistin ve diğer Arap coğrafyasında değil ülkemiz dahil dünyanın bir çok yerinde beğenilmektedir. "Mutabbal nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli kolay yoğurtlu mütebbel tarifi...

MÜTEBBEL-(Mutabbal;-Hatay,-Antakya,-Halep,-Suriye,-Lübnan)

Patlıcanlı Mütebbel (Mutabbal) Tarifi Malzemeler

Üç – dört adet patlıcan

Bir kâse katı veya süzme yoğurt

İki yemek kaşığı tahin

İki yemek kaşığı zeytinyağı

Yarım limon suyu

Bir çay kaşığı tuz

Bir çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı toz kırmızıbiber

MÜTEBBEL-(Mutabbal;-Hatay,-Antakya,-Halep,-Suriye,-Lübnan)

Patlıcanlı Mütebbel (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan) Tarifi - Tahinli Patlıcan Salatası Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanlar yıkanır ve üzerlerine pişerken patlamalarını önlemek üzere çatal veya bıçak ucuyla küçük delikler açılarak fırın ızgarasında, mangalda veya ocağın üzerinde patlıcanlar yumuşayıncaya kadar çevrilerek közlenir.
  2. Patlıcanların kabukları soyulur. Soyma muamelesini daha kolay bir hale getirmek için közlenmiş patlıcanların olduğu kabın üzeri örtülür. Nemlenen kabuklar kolayca ayrılır. Patlıcanları soğuk sudan geçirip soymak veya bu muameleyi doğrudan akan su altında yapmak da bir usuldür. Suyun süzülmesi için süzgece konulabilir.
  3. Kabukları soyulan patlıcanların içleri bir yemek kaşığı yardımıyla bir kaba konulur ve bıçak yardımıyla ince ince kıyılır.
  4. Patlıcanın üzerine tahin, limon suyu, tuz ve sıvı yağ konularak iyice karıştırılır. Üzerine yoğurt dökülerek tekrar karıştırılır ve servis tabağına alınır.
  5. Patlıcanlı Mütebbelin üzeri kimyon ve pul biberle süslenerek servis edilir. İstenirse ceviz, nar taneleri veya kırmızı toz biber, zeytin ve turşu dilimleri de süslemede kullanılabilir.

Patlıcanlı Mütebbel (Mutabbal) Hazırlanışı Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Yoğurtlu Patlıcanlı Mütebbel Salatası Püf Noktaları

  1. Bu nefis salatanın isteğe göre limon suyu miktarı arttırılabilir.
  2. Yoğurtlu Mütebbel Hatay mutfağının hususi bir lezzetidir. Lübnan Usulü mütebbelin ezilmiş sarımsak, tereyağında kavrulmuş Antep fıstığı ve maydanoz eklenip üzerinde erimiş tereyağındaki kızdırılmış pul biber gezdirilerek, kıyılmış maydanoz, nane, fesleğen yaprakları, nar taneleri veya Antep fıstıkları ile süslenerek servis edilen tarzı da vardır.
  3. Patlıcan yerine yağda kavrulmuş dolma kabağı içiyle yapılan mütebbel de vardır.

MÜTEBBEL-(Mutabbal;-Hatay,-Antakya,-Halep,-Suriye,-Lübnan)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Levent