mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Taze Fasulye Diblesi Tarifi, Nasıl Yapılır? (Trabzon, Giresun, Ordu)

Taze Fasulye diblesi nedir? Yeşil Fasulye diblesi nasıl yapılır? Dible, Karadeniz mutfağında değişik sebzelerle hazırlanan bir yemek çeşididir. Taze veya kuru sebzelerden yapılabilir. Taze fasulye, kuru fasulye, kurutulmuş taze fasulye, fasulye turşusu, lahana, patlıcan, patates gibi sebzelerin pirinçle birlikte bir kapta pişirilmesi esas unsurudur. Taze fasulye ile yapılan en çok rağbet gören türüdür. Ekseriyetle çiğden fasulye diblesi tercih edilse de fasulyeleri öncelikle haşlayanlar da vardır. Trabzon, Samsun, Giresun fasulye diblesi tarifi bir miktar farklı olabilir. Yeşil fasulye dible yapılışında bulgur, havuç kullanımına da rastlamak mümkündür. Fasulye diblesi bulgurlu olabilse de düdüklüde fasulye diblesi veya etli fasulye diblesi ise fasulye diblesi tarifi sınırlarını aşmaktadır. İşte “Fasulye diblesi nasıl yapılıyor?” merak edenlere fasulye diblesi tarifi resimli yapılışı…

FASULYE DİBLESİ

Taze Fasülye Diblesi Malzemeleri

Bir kg taze fasulye

Bir su bardağı pirinç

İki adet büyük boy soğan

Üç adet olgun domates

Bir yemek kaşığı salça

Dört - beş diş sarımsak

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Karabiber

FASULYE DİBLESİ

Taze Fasülye Diblesi Yapılışı Tarifi (Trabzon, Giresun, Ordu)

  1. Fasulyelerin baş kısımları temizlenir ve bol suda iyice yıkanır.
  2. Fasulyeler bıçakla küçük küçük doğranır. Kolaylık olsun diye beş - altı tane fasulye kesme tahtası üzerinde aynı anda rahatlıkla doğranabilir.
  3. Yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleştirilir. Kabukları soyulup rendelenen domatesler eklenir. Pişen domateslere salça ve sarımsaklar ilave edilir.
  4. Fasulye diblesi nasıl pişer? Bir - iki çevirdikten sonra doğranan fasulyeler tencereye konulur. Bir - bir buçuk su bardağı su ilave edilerek fasulyeler buğulanmaya bırakılır.
  5. Yumuşayan fasulyelerin üzerine yıkanmış pirinç, tuz ve karabiber eklenir, pişmeye bırakılır. Bu aşamada tencerede pirinçlerin pişmesine yetecek kadar su varsa su eklenmez. Eğer yoksa bir çay bardağı kadar sıcak su eklenerek yemeğin pişmesi sağlanır.
  6. Fasulyeler pilav gibi kısık ateşte pişirilir. Suyunu çekip pirinçler pişince altı kapatılır. On - on beş dakika sonra tenceredeki yemek kenarlarından ortaya doğru karıştırılarak fasulyelerle pirincin karışması sağlanır. Taze Fasülye Diblesi sıcak, ılık veya soğuk yenebilir.

FASULYE DİBLESİ

YukarıYukarı