mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

OCAKTA VE FIRINDA ETLİ GÜVEÇ TARİFİ

Ocakta ve fırında etli güveç nasıl yapılır? Ocakta güveç yapılır mı? Güveç ocakta olur mu? Fırında etli patatesli güveç nasıl yapılır? Güveç, killi toprakta pişirilerek şekil verilen yemek kabıdır. Lakin yemek adı olarak da kullanılır. Güveçte türlü yemeği ocakta yapıldığı gibi fırında güveç olarak veya ikisi birlikte yapılır. İşte "Fırında veya Ocakta güveç yemeği nasıl yapılır? " resimli tarifi...

OCAKTA-VE-FIRINDA-ETLİ-GÜVEÇ

Etli Güveç Malzemeleri - Klasik Güveç Tarifi İçindekiler

Bir kg iri doğranmış parça et

İki adet kabak

İki adet patlıcan

İki adet orta boy patates

250 gr taze fasulye

İki adet orta boy kuru soğan veya beş - on tane arpacık soğan

İki adet salçalık kırmızıbiber

Üç - dört adet çarliston biber

Dört - beş tane orta boy domates

Dört - beş diş sarımsak

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Karabiber

OCAKTA-VE-FIRINDA-ETLİ-GÜVEÇ

Toprak Tencerede Güveç Nasıl yapılır? - Ocakta Güveç ve Fırında Etli Güveç Tarifi - Ocakta Güveç Nasıl Yapılır? - Fırında Etli Türlü - Evde Etli Güveç Nasıl Yapılır?

 1. İki adet yıkanmış domatesin kabukları soyulur, irice doğranarak güvecin altına yerleştirilir.
 2. Etler iyice yıkanır, süzdürülür ve domateslerin üzerine konulur. Sonra yarım ay şeklinde doğranmış soğanlar ilave edilir.
 3. Sırasıyla yemeklik doğranan fasulyeler, soyulup irice doğranan patatesler, patlıcan ve kabaklar güvece düzgün şekilde yerleştirilir. Biberler de temizlenip doğranarak üstüne konulur.
 4. Sarımsaklar eklenir. Kalan domatesler doğranarak güvecin en üstüne konulur.
 5. Tuz, karabiber ve sıvı yağ eklenir. Kullanılacak baharatları lezzet vermesi için güvecin üzerine serpiştirilir.
 6. Güvece su konur mu? Güveç yemeğine ne kadar su konur? Güvecin ağzı iyice kapatılarak pişirilir. Güveçte Türlü Yemeği ocakta Etli Güveçte sebzelerin suyu yeterli gelmezse bir - iki çay bardağı kaynamış su ilave edilebilir. Çömlek ocağa konur mu? Kaliteli güveç tencereler ocak üzerinde kendi kapakları veya uygun tencere kapağı ile örtülerek düşük ısıda kullanılmalıdır. Bu pişme süresini uzatacaktır.
 7. Pişen klasik güveç sıcak olarak yanında taze sıcak ekmek veya TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide), nane, maydanoz, dereotu ve turp dilimleri gibi yeşilliklerle sunulabilir. SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚, buz gibi birAYRAN🥛🧊la birlikte de sunulabilir.

"Ocakta ve Fırında Etli Güveç Tarifi - Fırında Çömlek Güveç Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Ocakta Etli Güveç Nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Fırında Guvec Ile Aygazda Guvec Farkı İki güveç arasındaki temel fark, birinde sıcaklık doğrudan pişirme kabının tabanına tesir ederken diğerinde güveç, ısının daha eşit olarak dolaştığı bir fırında bulunur.
 2. Güveç ocakta kaç saat pişer? Evdeki fırında güveç kaç saatte pişer? Kuzu etli güveç ocak üzerinde takriben bir saatte pişer. Güveç fırında ne kadar kalmalı? Güveç Fırın Ayarı Fırın yeterince ısınması beklenip zeminine güveç konur. İki saat ağzı kapalı, on dakika da el yakmamak için kalın bir eldivenle kapağı alınarak pişirilir. Fırında güveç pişmesi tamamlandıktan sonra bir saat kadar dinlendirilebilir. Bu ilave bekleme fırında güvece ilave lezzet katabilir. Elbette su durumu dikkate alınmalıdır. Kısa sürede sunulmak istenirse fırının kapağı açık bırakılır, zira toprak güveç kaynadığı için fırının kapağı da kapalı kalırsa geç soğur. Yine de fırından çıkarmak için bir on beş dakika geçmesi beklenmezse yanma tehlikesi vardır. Fırında güveç hangi ayarda pişer? Dana etli güveç fırında kaç derecede pişer Güveç Fırın Ayarı fırından fırına değişebilir, 180-200 derece olabilir. Misal: Ankastre fırında Güveç hangi ayarda pişer? Arçelik 9547 CDK modeli için kuzu budunu güveçte pişirirken kullanım kılavuzunda tavsiye ettiği ayarlar şu şekildedir: Fan destekli alt üst ısıtma. (Üst ve alt ısıtmalar ile arka duvardaki fan açık. Sıcak hava fanla fırının her yerine eşit ve hızlı bir şekilde dağıtılır.) Tek tepsi ile pişirme yapılır. Kuzu budu güveç pişirme seviye sayısı tek seviyedir. 3. raf konumunda, sıcaklık olarak 25 dakika 250/max sonra 190, pişirme süresi yaklaşık 70-90 dakikadır. Kullanım kılavuzu önceden ısıtılma yapılması gerektiği ve değerlerin laboratuvarda tespit edildiği, bu sebeple herkese uygun olmayabileceği uyarısında bulunuyor. Bosch Ankastre fırın HBN331.2T’te Sebze Güveç için verilen ayarlar: Kapaklı toprak güveç tenceresinde iken yükseklik 1 raf, Isıtma türü Üst/alt ısıtma yani pişirme ve kızartma sadece tek düzlemde mümkünken ısı, alttan ve üstten eşit derecede gelir, °C cinsinden sıcaklık 200-220, dakika cinsinden süre 100-120 olup kaplar daima ızgaranın üzerine yerleştirilir. Sadece fırın ısısına dayanıklı cam kaplar kullanılması, fırından çıkarılan cam kabın kırılma tehlikesine karşı soğuk ve ıslak zeminler üzerine konulmaması uyarıları var. Dana etli güveç kaç saatte pişer? Kuzu etli olana göre biraz daha uzun sürebilir.
 3. Herkes tercih etmese de güvecin kendine has lezzeti için üzerine kuyruk yağı veya tereyağı parçaları ilave edilebilir.
 4. Diğer bir usulde ayrı bir yer de önce soğan ve etler yağda kavrulup tuzu biberi eklenerek yağı dahil doğranmış sarımsaklarla güvece konulur. Doğranmış biber, domates, fasulye ve patates bir kapta tuz, baharat ve salça ile harmanlanarak etlerin üzerine yayılır. Ağzı kapatılan güveç sadece fırında 200 derecedeki fırında iki saatten fazla pişirilir.
 5. Güvecin tamamı dikkate alındığında et ve sebzeler birbirine denk olacak seviyede yer almalılar.
 6. Üzerine rendelenecek kaşar peyniri ile daha hafif ve farklı bir tat sağlanabilir.
 7. Güveçte Etsiz türlü Tarifi FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 8. Güveç için hangi et? Güveç hangi etten yapılır? Güveç için hangi et kullanılır? Kemikli Et Yemeği Güveçte Kuzu veya dana eti, kuşbaşı veya kemikli et kullanılır. Güveçte sade kemikli et olarak da Güveçte kemikli etli türlü olarak da güveç eti olarak kuzunun ön alt kolları (incik kısmı) kullanılması isabet olur. Güveç kabı büyükse, kemiği ile birlikte pişirme tercih edilmelidir. Bir gece önce etin dinlenmesi daha yumuşak bir kıvam sağlar. Güvece istenirse küçük küçük doğranmış kuyruk yağı ilave edilir.
 9. Güveç buzdolabına konur mu? Güveç kabı buzdolabına konmaz. Güveçte yemek saklanır mı? Güveç yemeği pişirilince artan yemekler içinde bırakılmaz. Güveçler koruma kabı olarak kullanılmaz. Artan yemeği güveç içinde bırakılmadan başka bir kaba aktarılır. Güveç asla bulaşık makinesine konmaz, elde yıkanır.
 10. Guvec tencerenin kokusu nasıl gider? Güveç yapmak için kullanılan toprak kapların yemeklere toprak kokusu vermemesi için kullanmadan önce kap ısıtılır. İçine bir bardak sirke dökülür ve her yerine temas etmesini sağlanır. Sirke soğuyana kadar bekletilip dökülür.
 11. Güveç kabı alırken nelere dikkat edilmeli? Toprak Guvec saglikli mi? Güveç alırken iç kaplamasının kurşunsuz olmasına dikkat edilmelidir. Toprak güveç (çömlek) mutfakta kullanılabilecek en sağlıklı pişirme kaplarından biridir. Güveç sadece kuru fasulye veya fırında etli güveç değil herhangi bir tencere gibi, çok değişik yemekleri pişirilebilir.
 12. Sırsız güveç nasıl kullanılır? Güveç ilk alındığında nasıl temizlenir? Yeni güveç aldım ne yapmalıyım? Büyük Porsiyonluk Güveç ilk Kullanımı Kullanılmadan önce kuru bez veya süngerle silinmelidir. Bilahare güvecin içine büyüklüğüne göre yağ konulur. Bez veya fırça ile güvecin içindeki yağ, güveç iç yüzüne sürülür. Hafif ısıtılmış fırına sürülür. Güveç evde nasıl fırınlanır? Tek bir noktası bile kuru kalmayacak seviyede bir itina ile iyice yağlanan güveç, içi boş bir şekilde evvelden en az 180 derecede ısıtılmış fırına yerleştirilerek takriben bir saat pişirilir. Ardından güveç soğumaya bırakılır. Soğuyan güveç kabı sıcak su ile yıkanır. Ters çevrilerek kuruması beklenir. Bu işlerden sonra yeni alınmış güveç kabı kullanılmaya hazırdır. Yeni güveç kabının kokusu nasıl gider? Güveç toprak kapların yemeklere toprak kokusu vermemesi için kullanmadan önce ısıtılır. İçine bir bardak sirke dökülüp her yerine temas ettirilir. Sirke soğuyana kadar bekletilip dökülür.
 13. Toprak güveç temizliğinde nelere dikkat edilir? Güveçteki lekeler nasıl çıkar? Makinede yıkanabilir vasıf açıkça ifade edilmediyse, kesinlikle bulaşık deterjanı kullanılmadan elde yıkanır. Aksi durumda kullanılan deterjanlar güvecin tadını bozmakla kalmaz sağlığı tehlikeye atabilir. İyice soğuması beklenen güveç ılık-sıcak su ile güzelce yıkanır. Bir leke varsa, temiz bez veya süngerle çıkarılmaya çalışılır. Güvecin içine çok sıcak su dökülerek ağzını kapatılıp lekelerin kaybolması beklenir. Güveç kokuyorsa bu sırada karbonat da ilave edilebilir. Sonrasında güvec ılık su le durulanıp, ters çevrilerek kapatıp kuruması beklenir.
 14. Güveç Yemekleri Daha çok türlü, kuru fasulye ve Toprak Güveçte Et yemekleri akla gelse de hemen her çeşit yemek güveçte yaılabilir.
 15. 1 Porsiyon Klasik Güveç Kaç Kalori? 320 gramlı bir porsiyonu Bir porsiyonu 207 kalori iken 100 gramı 65 kaloridir.
 16. Fırında güveç çatlar mı? İyi bir güveç değilse çatlayabilir. Satın alınırken ve kullanmadan evvel de çatlak olup olmadığı incelenmelidir.
 17. Fırında güveç altına su konur mu? Fırında güveç yaparken tepsiye su konur mu? Çatlama ihtimalini azaltmak için porsiyonluk güveç kaplarının konulduğu tepsiye su konulur. Bu güveçlerin tabanlarının yanmasını Üst tarafın da aşırı kurumasını önler. Yani kaseleri suyun içine oturtulur.
 18. Ateşte güveç kaç saatte pişer? Güveç Aygazda kaç saatte pişer? Ocakta güveç kaç saatte pişer? "Et mi sebze mi pişiyor?", "Etse dana mı kuzu mu?", "Ocak ayarı ne kadar kısık?" gibi sualler cevaplanmalıdır.
 19. Taş fırında güveç kaç saatte pişer? Güveç ekmek fırınında kaç saatte pişer? Odun ateşinde güveç kaç saatte pişer? Ağzı kapalı büyük güveç kaplarının pişmesi üç dört saat sürebilir.
 20. Tencerede güveç kaç saatte pişer? Tencerede güveç kaç dakikada pişer? "Ocakta güveç kaç saatte pişer? Güveç kac dakikada pişer?" sualinin cevabı bir çok unsura bağlıdır. Etli sebzeli bir güveç malzemenin cinsine de bağlı olarak bir saat civarında pişebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Halise