mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

OCAKTA VE FIRINDA ETLİ GÜVEÇ TARİFİ

Ocakta ve fırında etli güveç nasıl yapılır? Ocakta güveç yapılır mı? Fırında etli patatesli güveç nasıl yapılır? Güveç, killi toprakta pişirilerek şekil verilen yemek kabıdır. Lakin yemek adı olarak da kullanılır. Güveçte türlü yemeği ocakta yapıldığı gibi fırında güveç olarak veya ikisi birlikte yapılır. İşte "Fırında veya Ocakta güveç yemeği nasıl yapılır? " resimli tarifi...

OCAKTA-VE-FIRINDA-ETLİ-GÜVEÇ

Etli Güveç Malzemeleri - Klasik güveç Tarifi İçindekiler

Bir kg iri doğranmış parça et

İki adet kabak

İki adet patlıcan

İki adet orta boy patates

250 gr taze fasulye

İki adet orta boy kuru soğan veya beş - on tane arpacık soğan

İki adet salçalık kırmızıbiber

Üç - dört adet çarliston biber

Dört - beş tane orta boy domates

Dört - beş diş sarımsak

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Karabiber

OCAKTA-VE-FIRINDA-ETLİ-GÜVEÇ

Toprak Tencerede Güveç Nasıl yapılır? - Ocakta Güveç ve Fırında Etli Güveç Tarifi - Ocakta Güveç Nasıl Yapılır? - Fırında Etli Türlü

 1. İki adet yıkanmış domatesin kabukları soyulur, irice doğranarak güvecin altına yerleştirilir.
 2. Etler iyice yıkanır, süzdürülür ve domateslerin üzerine konulur. Sonra yarım ay şeklinde doğranmış soğanlar ilave edilir.
 3. Sırasıyla yemeklik doğranan fasulyeler, soyulup irice doğranan patatesler, patlıcan ve kabaklar güvece düzgün şekilde yerleştirilir. Biberler de temizlenip doğranarak üstüne konulur.
 4. Sarımsaklar eklenir. Kalan domatesler doğranarak güvecin en üstüne konulur.
 5. Tuz, karabiber ve sıvı yağ eklenir. Kullanılacak baharatları lezzet vermesi için güvecin üzerine serpiştirilir.
 6. Güveç yemeğine ne kadar su konur? Güvecin ağzı iyice kapatılarak pişirilir. Güveçte Türlü Yemeği ocakta Etli Güveçte sebzelerin suyu yeterli gelmezse bir - iki çay bardağı kaynamış su ilave edilebilir.
 7. Pişen klasik güveç sıcak olarak yanında TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide), nane, maydanoz, dereotu ve turp dilimleri gibi yeşilliklerle sunulabilir. SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚 ile birlikte de sunulabilir.

Ocakta ve Fırında Etli Güveç Tarifi - Güveç Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Ocakta etli güveç nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Güveç ocakta ne kadar sürede pişer? Kuzu etli güveç ocak üzerinde takriben bir saatte pişer. Güveç fırında ne kadar kalmalı? Fırın yeterince ısınması beklenip zeminine güveç konur. İki saat ağzı kapalı, on dakika da el yakmamak için kalın bir eldivenle kapağı alınarak pişirilir.
 2. Herkes tercih etmese de güvecin kendine has lezzeti için üzerine kuyruk yağı veya tereyağı parçaları ilave edilebilir.
 3. Diğer bir usulde ayrı bir yer de önce soğan ve etler yağda kavrulup tuzu biberi eklenerek yağı dahil doğranmış sarımsaklarla güvece konulur. Doğranmış biber, domates, fasulye ve patates bir kapta tuz, baharat ve salça ile harmanlanarak etlerin üzerine yayılır. Ağzı kapatılan güveç sadece fırında 200 derecedeki fırında iki saatten fazla pişirilir.
 4. Güvecin tamamı dikkate alındığında et ve sebzeler birbirine denk olacak seviyede yer almalılar.
 5. Üzerine rendelenecek kaşar peyniri ile daha hafif ve farklı bir tat sağlanabilir.
 6. Güveçte Etsiz türlü Tarifi FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 7. Güveç için hangi et? Güveç hangi etten yapılır? Güveç için hangi et kullanılır? Kuzu veya dana eti, kuşbaşı veya kemikli et kullanılır. Güveç eti olarak kuzunun ön alt kolları (incik kısmı) kullanılması isabet olur. Güveç kabı büyükse, kemiği ile birlikte pişirme tercih edilmelidir. Bir gece önce etin dinlenmesi daha yumuşak bir kıvam sağlar. Güvece istenirse küçük küçük doğranmış kuyruk yağı ilave edilir.
 8. Güveç buzdolabına konur mu? Güveç kabı buzdolabına konmaz. Güveçte yemek saklanır mı? Güveç yemeği pişirilince artan yemekler içinde bırakılmaz. Güveçler koruma kabı olarak kullanılmaz. Artan yemeği güveç içinde bırakılmadan başka bir kaba aktarılır. Güveç asla bulaşık makinesine konmaz, elde yıkanır.
 9. Guvec tencerenin kokusu nasıl gider?Güveç yapmak için kullanılan toprak kapların yemeklere toprak kokusu vermemesi için kullanmadan önce kap ısıtılır. İçine bir bardak sirke dökülür ve her yerine temas etmesini sağlanır. Sirke soğuyana kadar bekletilip dökülür.
 10. Güveç kabı alırken nelere dikkat edilmeli? Toprak Guvec saglikli mi? Güveç alırken iç kaplamasının kurşunsuz olmasına dikkat edilmelidir. Toprak güveç (çömlek) mutfakta kullanılabilecek en sağlıklı pişirme kaplarından biridir. Güveç sadece kuru fasulye veya fırında etli güveç değil herhangi bir tencere gibi, çok değişik yemekleri pişirilebilir.
 11. Sırsız güveç nasıl kullanilir? Güveç ilk alındığında nasıl temizlenir? Kullanılmadan önce kuru bez veya süngerle silinmelidir. Bilahare güvecin içine büyüklüğüne göre yağ konulur. Bez veya fırça ile güvecin içindeki yağ, güveç iç yüzüne sürülür. Hafif ısıtılmış fırına sürülür. Güveç evde nasıl fırınlanır? Tek bir noktası bile kuru kalmayacak seviyede bir itina ile iyice yağlanan güveç, içi boş bir şekilde evvelden en az 180 derecede ısıtılmış fırına yerleştiilerek takriben bir saat pişirilir. Ardından güveç soğumaya bırakılır. Soğuyan güveç kabı sıcak su ile yıkanır. Ters çevrilerek kuruması beklenir. Bu işlerden sonra yeni alınmış güveç kabı kullanılmaya hazırdır.
 12. Toprak güveç temizliğinde nelere dikkat edilir? Güveçteki lekeler nasıl çıkar? Makinede yıkanabilir vasıf açıkça ifade edilmediyse, kesinlikle bulaşık deterjanı kullanılmadan elde yıkanır. Aksi durumda kullanılan deterjanlar güvecin tadını bozmakla kalmaz sağlığı tehlikeye atabilir. İyice soğuması beklenen güveç ılık-sıcak su ile güzelce yıkanır. Bir leke varsa, temiz bez veya süngerle çıkarılmaya çalışılır. Güvecin içine çok sıcak su dökülerek ağzını kapatılıp lekelerin kaybolması beklenir. Güveç kokuyorsa bu sırada karbonat da ilave edilebilir. Sonrasında güvec ılık su le durulanıp, ters çevrilerek kapatıp kuruması beklenir.
 13. Güveç Yemekleri Daha çok türlü, kuru fasulye ve Güveçte Et yemekleri akla gelse de hemen her çeşit yemek güveçte yaılabilir.
 14. 1 Porsiyon Klasik Güveç Kaç Kalori? 320 gramlı bir porsiyonu Bir porsiyonu 207 kalori iken 100 gramı 65 kaloridir.

de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Halise