mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIYMALI PATATES🥔 OTURTMASI NASIL YAPILIR?

Fırında Kıymalı Patates Oturtması Nasıl Yapılır? Patates oturtması farklı yapılış tarifleri arasında tavuklu, beşamel soslu, mantarlı, etli, etsiz, kıymasız, patlıcanlı, köfteli, yumurtalı usulleri mevcuttur. Lugatte farklı tarzlara karşılık gelse de oturtma musakka ile eş manalı olarak kullanılagelmektedir. Kıymalı patates oturtma yemeği tarifi tepside fırında yapılır. Bununla beraber tavada veya tencerede ocakta yapanlar da vardır. İşte "Patates oturtması nasıl olur?" diyenlere fırında pratik kıymalı patates oturtması yemek tarifi resimli olarak…

PATATES-OTURTMA

Kıymalı Patates Oturtması Malzemeler

Sekiz - on adet orta boy patates

300 gr kıyma

İki adet orta boy soğan

Dört adet domates

İki yemek kaşığı salça

Dört - beş yeşilbiber

Tuz, karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

PATATES-OTURTMA

Kıymalı Patates Oturtması Yapılışı Tarifi

  1. Patatesler soyulur ve yıkanır; çok kalın olmayacak şekilde yuvarlak yuvarlak doğranır ve kurumaları için süzgeçte bekletilir.
  2. Kızgın yağda kızartılır.
  3. Kıyma ocağa konulur, suyunu salıp tekrar çekince iki - üç yemek kaşığı sıvı yağ konulur ve yemeklik doğranan soğanlar ilave edilir.
  4. Soğanlar pembeleşince iki olgun domatesin kabukları soyulur, rendelenir. Biberler ince ince doğranır ve soğanlara eklenir.
  5. Üç - dört dakika kadar sonra salça ve tuz ilave edilir. Kıymanın üzerine iki - üç çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilir. Ocakta bir - iki dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır.
  6. Kızaran patatesler fırına dayanıklı bir tepsiye yerleştirilir. Üzerine kıymalı karışım dökülür. Kalan domatesler iri şekilde yuvarlak dilimlenir, bütün biberlerle birlikte kıymalı karışımın üzerine yerleştirilir.
  7. Kıymalı Patates Oturtması önceden ısıtılmış fırında 180 derecede domatesler ve biberler kızarıncaya kadar pişirilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler