Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIYMALI PAZI SARMASI

KIYMALI-PAZI-SARMASI

Etli Pazı Sarması Malzemeler

Bir kg ya da iki demet pazı

250 gr kıyma

Bir çay bardağı pirinç

İki yemek kaşığı domates salçası

İki orta boy soğan

Yarım çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

KIYMALI-PAZI-SARMASI

Kıymalı Pazı Sarması Tarifi

  1. Pazıların sapları kesilir ve bol suda yıkanır. Pazıları alabilecek büyüklükteki bir tencereye yarısından biraz fazla su konulur. Su kaynayınca pazılar içine atılır, beş dakika kadar haşlanır, süzdürülür ve soğumaya bırakılır.
  2. Sarmanın içi için: Pirinçler yıkanır, soğanlar incecik doğranır, kıyma, tuz, karabiber, bir yemek kaşığı sıvı yağ ve bir kaşık salça konularak bütün malzeme karıştırılır.
  3. Sarma muamelesine başlamadan önce tercihen yayvan bir tencerede iki yemek kaşığı sıvı yağda bir yemek kaşığı salça kavrulur.
  4. Pazı yaprağı alınır, geniş kısmına kıymalı içten konulur, kenarları içe katlanır ve çok gevşek olmayacak şekilde sarılır. Eğer pazı yaprakları uzun ve genişse ortadan ikiye bölünerek sarılır. Bazı yörelerde pazı sarması üçgen muska şeklinde sarılır. Sarmalar içinde salça kavrulan düzgün bir şekilde yerleştirilir. Pazı yaprakları bitene kadar sarma muamelesi yapılır.
  5. Yarım çay bardağı kadar su konularak pazılar buğulandırılır. On dakika kadar buğulanan pazıların üzerine bir su bardağı kadar kaynamış su eklenir. Yoğurtsuz sulu olarak terih edenler bu su miktarını arttırabilirler.
  6. Kısık ateşte pazılar yumuşayıp sarmaların içi pişene kadar pişirilir. Kıymalı Pazı Sarması sıcak olarak servis edilirken istenirse üzerine katı yoğurt konulabilir.

KIYMALI-PAZI-SARMASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı