mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kıymalı Pazı Sarması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Kıymalı pazı dolması nasıl olur? İç harcının tat dengesi ve yeterli seviyede pişmesi mühimdir. Etli yaprak sarması kadar lezzetli olan pazı sarması yemeği ile ünlü olan Gaziantep gibi yöreler dışında bütün Anadolu'nun büyük kısmında yapılır. İşte resimli kıymalı pazı sarması tarifi...

KIYMALI-PAZI-SARMASI

Etli Pazı Sarması Malzemeleri - Pazı Sarması Pirinçli Tarifi İçin

Bir kg ya da iki demet pazı

250 gr kıyma

Bir çay bardağı pirinç

İki yemek kaşığı domates salçası

İki orta boy kuru soğan

Yarım çay kaşığı karabiber

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İstenirse nar ekşisi

KIYMALI-PAZI-SARMASI

Kıymalı Pazı Sarması Tarifi - Kıymalı Pazı Dolması Nasıl Olur? - Etli Pazı Dolması Tarifi - Pazı Sarması-Tarifi

 1. Pazı Sarması haşlanır mı? Pazıların sapları kesilir ve bol suda yıkanır. Pazıları alabilecek büyüklükteki bir tencereye yarısından biraz fazla su konulur. Su kaynayınca pazılar içine atılır, beş dakika kadar haşlanır, süzdürülür ve soğumaya bırakılır. Pazılar önce sıcak suya bastırılıp ardından soğuk suya daldırılarak canlılıkları daha iyi korunur.
 2. Etli pazı sarması içi nasıl hazırlanır? Sarmanın içi için pirinçler yıkanır, soğanlar incecik doğranır, kıyma, tuz, karabiber, bir yemek kaşığı sıvı yağ ve bir kaşık salça konularak bütün malzeme karıştırılır.
 3. Sarma muamelesine başlamadan önce tercihen yayvan bir tencerede iki yemek kaşığı sıvı yağda bir yemek kaşığı salça kavrulur.
 4. Pazı yaprağı alınır, geniş kısmına kıymalı içten konulur, kenarları içe katlanır ve çok gevşek olmayacak şekilde sarılır. Eğer pazı yaprakları uzun ve genişse ortadan ikiye bölünerek sarılır. Bazı yörelerde pazı sarması üçgen muska şeklinde sarılır. Sarmalar içinde salça kavrulan düzgün bir şekilde yerleştirilir. Pazı yaprakları bitene kadar sarma muamelesi yapılır.
 5. Yarım çay bardağı kadar su konularak pazılar buğulandırılır. On dakika kadar buğulanan pazıların üzerine bir su bardağı kadar kaynamış su eklenir. Yoğurtsuz sulu olarak tercih edenler bu su miktarını arttırabilirler.
 6. Pazı Sarması ne kadar sürede pişer? Kapağı kapalı tencerede, kısık ateşte, kısık ateşte kontrol edilerek pazılar yumuşayıp sarmaların içi pişene kadar 20 -30 dakika arasında pişirilir. Kıymalı Pazı Sarması sıcak olarak servis edilirken istenirse üzerine katı yoğurt konulabilir.

KIYMALI-PAZI-SARMASI

Kıymalı Pazı Sarması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar - "Kıymalı Pazı Dolması Nasıl Olur? Pazı Sarması Kıymalı Usulü" Püf Noktaları

 1. Vişneli Pazı Sarması Tarifi: Vişnenin o farklı lezzetini almak üzere harcında vişne suyu veya püresi ve üzerinde çekirdeksiz vişne taneleri olan bir pazı sarmasıdır. İki demet pazı yıkanır tencereye konur. Üzerini geçecek miktarda su ekleyerek diri kalacak seviyede iki - üç dakika haşlanıp sudan alınır. Fazla haşlanırsa sarılamaz. Bir kapta 250 gram kıyma, bir çay bardağı pirinç, ince kıyılmış iki adet soğan, bir tatlı kaşığı salça, yarım çay bardağı sıvı yağ, çeyrek demet ince kıyılmış maydanoz ve nane, bir su bardağı su, bir yemek kaşığı vişne püresi, birer çay kaşığı tuz ve karabiberi yoğrulur. Haşlanan pazıların sapları ile orta damarlar kesilip ayrılır. Bir adet pazıdan iki yaprak elde edilir. Her bir yarım yapak düz bir yere serilip, içine hazırlanan çiğ harçtan konulup sarılır. Bütün yapraklar aynı usulde hazırlanır. Kesilen pazı sapları tencerenin dibine yerleştirilir ve sarılan pazılar üzerine dizilir. Tencereye, yarım çay bardağı sıvı yağ, bir yemek kaşığı tereyağı ve bir kase kadar vişne konulur. Sarmaların üzerine bir tabak kapatılır. İki su bardağı sıcak su eklenerek kısık ateşte yarım saat pişirilir. Dinlendirildikten sonra sunulur.
 2. Zeytinyağlı Vişneli Pazı Sarması Tarifi: Zeytinyağlı pazı sarması için yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleştirilir. Yıkanan bir su bardağı pirinç eklenerek bir miktar kavrulur. Kuş üzümleri, yenibahar, tarçın ve tuz bir çay bardağı kadar vişne suyu ile eklenir. Küp doğranmış bir adet soğan bir çay bardağı yağda pembeleştirilir. Üzerine iki yemek kaşığı kuş üzümü, bir limonun suyu Bir çay kaşığı yenibahar, tarçın, tuz ve karabiber ilave edilir. Üzerine kıyılmış dört dal dereotu, birer dal kişniş ve taze naneyi eklenir ve en son bir su bardağı kadar çekirdeksiz vişne veya vişne suyu ilave edilir. Bir demet pazının yaprakları iki - üç dakika kadar haşlanır. Pazıların ortasındaki en kalın yerleri kesip çıkartılır. Yapraklar açılır ve içine pirinçli vişneli harçla doldurup pirinçler şişince patlamaması için çok sıkı olmayacak şekilde sarılır. Yayvan bir tencerenin dibi halka doğranmış soğan veya pazı sapları ile kaplanır. Üzerine sarmalar yerleştirilir bir çay bardağı su bir çay bardağı sıvıyağ ilave edilir. Su olabildiğince az eklenip gerektikçe ilave edilir. Üzerine vişne taneleri serpilerek pişmeye kısık ateşte bırakılır. Yapraklar yumuşayıp pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir. Zeytinyağlı-pazı sarması pişmek üzereyken sarmaların üzerine biraz kıyılmış dereotu serpilir. Zeytinyağlı Vişneli Pazı Sarma soğuk olarak servis edilir. Şu usulde de yapılabilir: VİŞNELİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
 3. Bulgurlu Pazı Sarması: Tencerede su kaynatılır. İki demet büyük yapraklı pazının her bir yaprağı yıkanır. Sapları kesilip kaynayan suya yavaş yavaş bastırılıp çıkarılır. Bütün pazılar tamamlanınca soğuk sudan geçirilip süzülür. Bir su bardağı pilavlık bulgur ve bir çay bardağı pirinç karışımı da yıkanarak süzülür. İçi: Bir su bardağı kadar su kaynatılır. Yemeklik doğranan üç adet soğan sıvıyağda pembeleştirilir. Bir yemek kaşığı salça, karabiber, pul biber, nane ilave edilip karıştırılır. Pirinçli bulgur, çeyrek demet kıyılmış maydanoz ve tuz harca katılıp karıştırılır. Üzerini geçecek kadar sıcak su ilavesiyle kısık ateşte hafif diri kalacak şekilde suyu çekene kadar pişirilir. Kapağı örtülüp soğutulur. Tencerenin en altına pazı sapları ve fazla yapraklar döşenir. Yaprak düz bir zemine konup iç harç ilavesiyle çok sıkı olmayacak şekilde sarılır ve tencereye yerleştirilir. Sarma bitince tuz, sıvı yağ ve kaynar su eklenerek kısık ateşte pişirilir. Dinlendirip sarımsaklı yoğurtla sunulur. İstenirse kısmen firik bulguru da kullanılabilir.
 4. Zeytinyağlı Pazı Sarması: İkinci paragraftaki tarif vişne eklemeden yapılır.
 5. Pazı Sarması Hangi Yöreye Ait? Pazı Sarması Nerenin Yemeği Farklı yapılış tarzları olsa da pazı sarması Karadeniz, Trakya ve Güneydoğu Bölgeleri başta olmak üzere geniş bir coğrafyada yapılmaktadır.
 6. Antep Usulü Pazı Sarması (Pancar Sarması): Yarım kilo pancar veya pazı yaprakları yıkanır, ortadaki kalın sap kısmı kesilerek boyuna iki parçaya kesilir. Saplar tencere tabanına dizilecektir, fazlaysa sebze çorbası ve turşusu yapılabilir. Yapraklar kaynayan suya bir kaç dakika daldırılıp sonra hemen soğuk suya batırılır ve süzmeye bırakılır. Bu suretle yapraklar sarılmaya hazır olur. Bir adet orta boy soğan ve ayıklanıp dişlerine ayrılan bir baş sarımsak ince kıyılır. 250 gram orta yağlı kıyma, iki su bardağı pilavlık bulgur veya yıkanmış pirinç, birer yemek kaşığı domates ve biber salçaları, doğranmış soğan ve sarımsak, birer tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı kimyon ve karabiber ile iyice yoğrulur. Pazı yaprakları düz ve parlak olan kısmı dışta kalacak biçimde tezgâha serilir. Harcı çok ince olmak kaydıyla kenarına konulup uzun kalem gibi sarılır. Tencere dibi birkaç pancar yaprağı ve kesilmiş saplarla kaplanır. Bütün sarmalar yerleştirilince bir bardak suda bir tatlı kaşığı tuz eritilip sarmaların üzerine gezdirilir. Bir tabak ters olarak sarmaların üzerine konulur. İcap ederse sarmaların üstüne gelecek seviyede biraz daha su eklenebilir. Tencerenin kapağı kapatılır. Otuz dakika veya suyunun çoğunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Pişmek üzereyken ocak kapatılmadan birkaç dakika evvel bir yemek kaşığı sumak ekşisi veya bir limonun suyu gezdirilebilir. Sunum öncesi on beş dakika demlendirilir. Tabağa alırken parçalanmamasına dikkat edilir.
 7. Pazı sarması kaç kalori? 100 gramı 108 kalori, bir adedi 48 kalori, bir orta porsiyonu 194 kaloridir.
 8. Pazılı Yemekler PAZI KAVURMASI (FIRINDA), PİRİNÇLİ PAZILI BURMA BÖREĞİ (Trabzon), PAZI BORANİ (Gümüşhane), PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi), PAZI DİBLESİ, UNLU PAZILI ÇITIR BÖREK, YUMURTALI PAZI KAVURMASI🍳 (Pezik Mıhlaması: Giresun, Ordu)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok