mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SEBZELİ OTURTMA TARİFİ

Sebzeli Oturtma Yemeği nasıl yapılır?

SEBZELİ-OTURTMA-TARİFİ

Sebzeli Oturtma Tarifi Malzemeleri

Üç adet kabak

Üç adet patlıcan

Üç adet orta boy patates

Üç tane domates

Üç – dört adet sivri biber

300 gr kıyma

İki adet orta boy kuru soğan

Bir yemek kaşığı salça

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber

SEBZELİ-OTURTMA-TARİFİ

Sebzeli Oturtma Tarifi

  1. Kıyma ocağa konulur, suyunu salıp tekrar çekince iki yemek kaşığı sıvı yağ ilave edilir ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir.
  2. Soğanlar pembeleşince iki olgun domatesin kabukları soyulur ve rendelenir. Biberler ince ince doğranır ve soğanlara eklenir.
  3. Üç - dört dakika kadar sonra salça ve tuz ilave edilir. Kıymanın üzerine bir - iki çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilir. Ocakta bir - iki dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır.
  4. Kabak, patlıcan ve patateslerin kabukları soyulur. Küçük halkalar şeklinde doğranır. Üzerlerine çok az tuz serpiştirilerek kızgın yağda ayrı ayrı kızartılır.
  5. Isıya dayanıklı bir fırın tepsisine önce patatesler, onun üzerine kabaklar, en üste patlıcanlar düzgün şekilde dizilir. Hazırlanan kıymalı karışım tüm sebzelerin üzerini örtecek şekilde kaşık yardımıyla tepsiye yerleştirilir. Üzerine halka doğranmış domatesler ve iri parçalar halindeki sivri biber yerleştirilir. Sebzeli Oturtma önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında on - on beş dakika kadar pişirilir.

SEBZELİ-OTURTMA-TARİFİ

YukarıYukarı