mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SEMİZOTU ÇİPOHORTA

Semizotu çipohorta nasıl yapılır? Düşük kalorisi sayesinde diyet yapanların menülerinde sıkça yer alan semizotu içerdiği lifler ve su ile sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Yüzde doksanından fazlası sudan oluşan semizotu kalsiyum, C vitamini, omega-3 ve değişik antioksidanlar yanında önemli miktarda alfa-linolenic asit içeren yapraklı bir sebzedir. Böbreklerden kum ve taş atılmasına yardımcı olması idrar söktürücü vasfı sebebi iledir. İşte güzel semizotu çipohorta yemeğinin resimli tarifi...

SEMİZOTU ÇİPOHORTA

Semizotu Çipohorta Malzemeleri

Bir demet semizotu

200 gr kıyma

Bir adet büyük patates

İki adet orta boy kabak

Bir adet orta boy soğan veya yarım demet taze soğan

Üç - dört adet domates

İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber, su

SEMİZOTU ÇİPOHORTA

Semizotu Çipohorta Tarifi

  1. Semizotu satın alırken yapraklarının diri, canlı ve körpe olanları tercih edilmelidir. Semizotları ayıklanır, toprağa yakın olarak yetiştiğinde iyice yıkanır ve doğranır. Ancak bu doğramanın metal bıçak kullanmadan yapılması gerektiği ifade edilir. Çünkü bütün yeşil yapraklı sebzelerde bulunan C vitaminin zarar görmemesi için metal bıçakla temas ettirilmemesi gerektiği söylenir. Bu durumda ya elle veya bambu bıçak gibi bir malzeme ile doğranması tercih edilebilir. Lakin bu tarz bir gaye çiğ kullanımını yer aldığı Yoğurtlu Semizotu Salatası veya Semizotu (Semziebe) Salatası yapımı ile daha tutarlıdır.
  2. Tencereye sıvı yağ konularak soğanlar kavrulur. Kıyma ilave eklenerek kavrulma muamelesine devam edilir.
  3. Domates rendelenerek ilave edilir. Önce soyulup küp küp doğranan patates ve kabaklar, ardından semizotları tencereye konulur.
  4. Karabiber ve tuz ile bir - iki çay bardağı kadar kaynamış su konularak kısık ateşte sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  5. Arzuya göre Semizotu Çipohorta‘ya dereotu ve maydanoz da eklenebilir.
YukarıYukarı