mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

AJVAR SOSU (Lutenitsa, Patlıcanlı🍆 Kırmızı Biberli🌶️ Ezme)

Ajvar sosu nedir? Ajvar sosu nasıl yapılır? Balkan ülkeleri mutfağında önemli bir yeri olan közlenmiş patlıcan, domates, kırmızı biber, sarımsak ve soğan kullanılarak elde edilen bir tür lezzetli kahvaltılık sostur. Kış hazırlığı mahiyetinde evlerde hazırlanagelmektedir. "Ajvar sosu tarifi nasıl yapılır" diyenlere işte resimli ajvar sosu tarifi...

AJVAR SOSU

Ajvar Sosu Tarifi için Malzemeler

Bir buçuk kg patlıcan

Bir buçuk kg salçalık biber

Üç - dört yemek kaşığı sirke

İki adet orta boy kuru soğan

İki tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı pul biber

Altı - yedi diş sarımsak

Dört - beş yemek kaşığı sıvı yağ

AJVAR SOSU

Ajvar Sosu (Lutenitsa, Patlıcanlı Kırmızı Biberli Ezme) Tarifi

  1. Patlıcanlar ve biberle fırında közlenir. Patlıcanların iç kısımları alınır. Biberlerin kabukları soyulur ve çekirdekleri temizlenir.
  2. Geniş ve yayvan bir tencereye yemeklik doğranan soğanlar konur. Hafif pembeleşince ince doğranmış sarımsaklar konur ve kavrulur.
  3. Patlıcanlarla biberler büyük bir bıçakla doğranır ve tencereye aktarılır. Tuz, pul biber ve miktarı isteğe bağlı olan sirke katılır ve karıştırılır. Biraz ılınınca parçalayıcıdan geçirilerek püre haline getirilir. Tekrar tencereye aktarılır.
  4. Kaynamaya başlayınca sıcak olarak kuru kavanozlara konulur. Yeni satın alınan bir kapakla ağzı sıkıca kapatılır. Kavanoz ters çevrilerek bir gece bu şekilde bekletilir. Ajvar Sosu kullanılmaya hazırdır. Kullanıldıkça kavanozun üzerine bir miktar zeytinyağı ilave edilerek korunabilir. Lutenitsa, Ajvar Sosundan farklı olarak domates içerir. Bir kg kadar domates kabukları soyulup rendelenerek pişirilir, közlenmiş patlıcan ve biberli karışıma ilave edilir. Diğer aşamalar aynen tatbik edilir.

Ajvar Sosu Nerelerde Kullanılır? Balkan mutfağında domates eklenerek yapılan ve lutenitsa adıyla da anılan bu lezzet kahvaltı ve çay saatlerinde ekmek üzerine sürülerek kanepe halinde, makarna sosu olarak, et marine ederken veya pilav ve ızgara et yemeklerine eşlik ederek kullanılabilir.

YukarıYukarı