mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi🍅

Kışlık Domates Sosu Konservesi nasıl yapılır? Kışlık konserve nasıl saklanır? Kısa domates saklama yöntemleri arasında en pratikerli neler? Yaz biterken kışın bulunamayacak kalite ve bollukta olan taze domatesleri konserve yapmakta fayda var. Öyleyse ev yapımı domates sosu nasıl yapılır? İşte resimli kolay kışlık domates sosu konservesi tarifi ve "Kışlık rende domates sosu nasıl yapılır? Evde yapılan konserve nasıl saklanır?" detayı...

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi için Malzemeler - Kavanozda Domates Nasıl Saklanır?

Üç kg organik köylü domatesi

Kuru cam kavanoz ve kullanılmamış kapak

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi - Domates Konservesi Nasıl Yapılır? Domates Kavanozda Nasıl Saklanır? Rende Domates Sosu Nasıl Yapılır?

 1. Domatesler yıkanır, kabukları soyulur ve doğrayıcıda (mutfak robotunda) parçalanır. Fazla sulanmaması için çok fazla çekilmemelidir.
 2. Parçalanan domatesler büyükçe bir tencereye konulur. Önce harlı ateşte pişirilen domatesler kaynamaya başlayınca altı kısılır. Domatesler kısık ateşte ara sıra karıştırılarak suyunu çekene kadar pişirilir.
 3. Pişen domatesler sıcak sıcak kuru ve iyice yıkanıp kurulanmış kavanozlara doldurulur. Kavanozların kapağı sıkıca kapatılır. Ters çevrilerek vakumlanır ve bir gün böyle bekletilir. Kışlık kavanozlar nasıl saklanır? Kışlık soslar nerede saklanır? Daha sonra serin, nemsiz ve ışık almayan bir yerde saklanır. Kapakların atmaması çok mühimdir; bu sebeple daima yeni kapaklar kullanılmalıdır. Aksi takdirde kapakların atma ve sosun hava alarak bozulma ihtimali artar.
 4. Kışın istenirse salça yerine yemeklere konulabileceği gibi sarımsak, zeytinyağı ve tuz ilavesi ile domates sosu olarak patates kızartması gibi uygun yemeklerin yanında sunulabilir. Kullanırken serbest olabilmek için sosun yapılışında bu malzemeleri eklemedik. Kışlık Domates Sosu Konservesi kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürülebilir veya kızartmaların üzerine dökülebilir. Domates konservesi nasıl saklanır? Kışlık domates konservesi nerede saklanır? Domates konservesi buzdolabında saklanır mi? Vakumlanmış kavanozlar kuru, serin ve hava almayan mutfak dolabı veya kiler gibi yerlerde saklanır. Kışın kullanılmak üzere kapağı açılan kavanozlar bir kaç gün içerisinde tüketilmeli ve bu süre içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi, Rendelenmiş Domates Sosu Nasıl Yapılır ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Domates Konserve Nasıl Saklanır?" Püf Noktaları

 1. Evde yapılan domates konserve ne kadar dayanır? Domates sosu kışa nasıl saklanır? Ev yapımı konserve ne kadar dayanır? Evde yapılan konserve kaç yıl dayanır? Evde yapılan açılmamış domates sosu konservesi veya domates sosu kavanozu ne kadar dayanır? Domatesler yeterince kaynadıysa, kapaklar hava almadıysa, serin ve kuru bir yerde saklanmışsa oda sıcaklığında bile iki yıla kadar dayanabilir. Elbette daha güvenlisi ilk altı ay içinde kullanmaktır. Evde yapılan konserve besinler kullanılmadan evvel muhakkak kontrol edilmelidir. Konserve domates sosunun bozuk olduğu bakılarak da anlaşılır. Küflendiği, görünüşünün değiştiği ve farklı koktuğu ortaya çıkarsa atılır. Kavanoz kapağının şişmemesi, kenar kısımlardan sızıntı yapmaması, kapak açılırken fışkırmaması ve kendine has koku ve renkte olması gerekir.
 2. Hazır konserve nasıl saklanır? Hazır konserve sıcakta bozulur mu? Konserve buzdolabında saklanır mi? Ev Yapımı konserve nasıl saklanır? Açılmış konserve saklama Konserveler oda sıcaklığında saklanabilir mi? Konserveler oda sıcaklığında tutulabilir, ama mümkünse serin ve gölge bir yerde saklanması, ısı ve güneşe maruz bırakılmaması önerilir. Hazır konserve ne kadar dayanır? Konserve ne kadar süre saklanır? Konserve yiyecekler soğuk bir yerde saklandıklarında, 5 yıl sonra hala yenilebilir durumda kalabilir. Hazır konservelerde sızan, paslanan, şişkin veya ciddi şekilde çökmüş teneke veya ambalajlardaki tüm domates sosları atılır. Konserve sıcakta bozulur mu? Konserve açıldıktan sonra nasıl saklanmalıdır? Açılmış konserve nasıl saklanır? Konserve buzdolabında saklanır mı? Konserve ürünler açıldıktan sonra bitirilmeli, yoksa mutlaka ağzı kapalı bir kapta ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Sebze – meyve konservesi 3-4 gün dayanabilir. (Açılan konserve; buzdolabı şartlarında da olsa daha fazla kalmamalıdır.) Mutlaka temiz kaşık kullanılmalıdır; yemek karıştırılan kaşık kullanılırsa salçanın asitliği değişir ve daha kısa sürede bozulur. Kaşık üzerinden gelen veya havadaki gözle görünmeyen küf sporları salçaya karışarak çoğalmaya başlarlar. Küf sporları, salçanın şekerlerini parçalayıp asit oluşturarak ürerler ki salçanın üzerinde beyaz, yeşil renkli tabakalar şeklindedir.
 3. Salçada küf oluşumunu engellemek için ne yapılmalı? Mümkün olan en kısa sürede bitirilmelidir. Konserve açıldıktan sonra nasıl saklanır? Salça çok besleyici bir gıda olduğu için bilhassa havada asılı bulunan küf ve mayaların bulaşması ile bozulmaya başlarlar. Bu sebeple ambalajı açıldıktan sonra kullanımın ardından salçanın üst kısmı bir kaşıkla düzeltilir, üzerine hava ile temasını kesmek üzere sıvı yağ konulup buzdolabında korunmalıdır. Bu şekilde bozulma geciktirilir. "Açılan konserve nasıl saklanır?" hususunda diğer bir yol buzluk veya derin dondurucudur. Buzlukta konserve nasıl saklanır? Açılan konserve buzluğa konur mu? Açılmış konserve domates sosunun raf ömrünü uzatmak için dondurulabilir. Domates sosunu dondurmak için, kapalı hava geçirmez kaplara yerleştirilir. Konserve domates sosu dondurucuda ne kadar dayanır? Konserve acildiktan sonra buzlukta ne kadar saklanır? Uygun şekilde saklanırsa - 18° C seviyesinde üç aya kadar muhafaza edilebilir. Domates sosu donduktan ve çözüldükten sonra ne kadar süre dayanır? Buzdolabında çözülmüş domates sosu kullanılmadan evvel buzdolabında 3-4 gün daha muhafaza edilebilir.
 4. Konserve kaç derecede saklanır? Saklama dolapları serin ve kuru olmalıdır. Konserve yiyecekleri saklamak için en iyi sıcaklık 10 °C - 21.1 °C (50 °F ile 70 °F) arasındadır. Konserve yiyecekleri sıcak boruların, ocakların veya fırınların yakınında veya doğrudan güneş ışığı altında sıcak bir yerde saklamaktan kaçının. Sıcaklıklar 23.9 °C (75 °F)'nin üzerinde olduğunda saklama süresi mühim derecede azalır. Kutuların veya metal kapakların, kutuların sızmasına ve yiyeceklerin bozulmasına sebep olabilecek şekilde paslanmasına mani olmak için konserve mamuller kuru tutulur. Kaynak
 5. Cam konserve zararlı mı? Plastik ve teneke kutulara göre cam daha sağlıklıdır. BPA (bisfenol-A), teneke kutular dahil, gıda ambalajlarında çoğunlukla kullanılan bir kimyevi maddedir. Araştırmalar, konserve gıdalarda BPA’nın (Bisfenol-A) konserve kutusundan içinde bulunan yiyeceğe geçebileceğine işaret ediyor. Aslında konserve ambalajı alanında günümüzdeki ilerlemenin sebebi de budur. Artık cam kavanozlardaki konserveler sayesinde bu mesele ortadan kalkar.
 6. Domates nerede muhafaza edilir? Domates nasıl Saklanır? Kısa domates saklama yöntemleri neler? Domates bozulmadan nasıl saklanır? Rendelenmiş Domates Nasıl Saklanır? Domates salatalık dolapta nasıl saklanır? Domates buzdolabına konur mu? Domates dışarıda nasıl saklanır? 1) Sebzelerle meyveleri aynı çekmeceye, kaba veya rafa yerleştirmek yanlıştır. Çünkü birçok meyve etilen gazı üretir ve bu da sebzeler üzerinde olgunlaşma hormonu tesiri yaparak ömürlerini kısaltır. 2) Sebzelerin nefes almaları için konuldukları plastik torbalarda delikler açmak veya file torbalarda muhafaza etmek gerekir. 3) Hepsini dar bir yere sıkıştırmak hızla bozulmalarına yol açar. 4) Meyve ve sebzeler buzdolabının en soğuk yerlerinde saklanır. Sıcakta aroma ve tazeliklerini kaybederler. 5) Sebzeleri ve meyveleri yıkayıp saklanırsa nem bakteri üremesini hızlandırır. Yeneceği zamana kadar yıkanmamalıdır. 6) Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için, koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. 7) Domates ve buzdolabı: Domatesin türü, kabuğunun kalınlığı gibi unsurlar saklanma şartlarını değiştirir. Bununla beraber olgun domatesler birkaç gün buzdolabında tutularsa lezzetleri bozulmayıp ömürleri uzar. Yeterince olgun değilse, olgunlaşana dek tezgahın üzerinde bekletilip bir tabakta sapları alta gelecek biçimde yerleştirilip buzdolabına konur. Sap altta kalınca nemlenmesi gecikip çürümesi önlenir. Doğranmış domatesler hava almayan kapalı bir kapta saklanır ki diğer kokuları çekmesinler. Domatesleri servis etmeden evvel oda sıcaklığına gelmeleri beklenir. Domatesler kısa süreler haricinde buzdolabı yerine, fazla sıcak olmayan oda sıcaklığında saklanırsa ömürleri daha uzun olur. Domatesler oda sıcaklığında, buzdolabında olduğundan daha uzun süre lezzetini koruyabilir. Domates soğuğu sevmez, uzun süre kaldığı soğuk hava onun olgunlaşma sürecini durdurup içinin kristalleşmesine ve lezzetini kaybetmesine sebep olur. 8) Konserve buzdolabı poşetlerinde nasıl muhafaza edilir? Kışlık domates sosu buzdolabı poşetinde muhafaza edilebilir mi? İstenirse domateslerin kabukları soyulup buzdolabı poşetine konup, derin dondurucuda saklanabilir. Kışın yemeklerde kullanılır. Bunun dışında domatesler rendelenip porsiyonlara ayrılıp buz kalıplarında dondurulabilir. Hepsi bir buzdolabı poşetine konarak saklanır. Yemek ve soslarda kullanılabilir. Ayrıca kurutarak saklamada yaygın kullanılan bir usuldür. Salatalık : Salatalıklar soğuğu sevmez. 10 derecenin altında hızla bozulurlar. Eğer buzdolabına konulacaksa bu sürenin üç günü geçmemelidir. Salatalık da etilen gazına hassas olduğundan muz, kavun ve domatesten uzak kalmalıdır.
 7. Taze Domates Buzlukta Nasıl Kolayca Saklanır? Ham ve pişmiş domates derin dondurucuda nasıl saklanır? aze domates buzlukta nasıl saklanır? Domates çiğden buzluğa konur mu? Kışlık domates dolapta nasıl saklanır? Menemenlik domates derin dondurucuya nasıl konur? Domates saklama usulleri Sıcak veya soğuk yerlerde plastiğe temas eden gıdaların güvenli olmayabileceği yönünde basında yazılar yer almıştı. Ayrıca buz kristallerinin artması yüzünden gıdanın tadı ve dokusu değişse de, besin zehirlenmesi riskinin bulunmadığı ifade ediliyor. Bununla beraber buzluk ve derin dondurucuda domates saklamada usuller şunlardır: 1) Bütün olarak saklama, Bütün domates buzlukta nasıl saklanır: Domatesleri güzelce yıkanıp kurulanır. Saplarındaki yeşil kısmı bir bıçak veya oyacakla iyice ayıklanıp buzdolabı poşetlerine veya kilitli poşetlere tek kullanımlık miktarlarda pay edilir. Buzluktan veya derin dondurucudan çıkarılınca kalanı tekrar buzluğa kaldırmak sağlığa aykırıdır. Kilitli poşetlerin havası bir pipetle alınır ve poşetin üzerine o günün tarihi yazılır. Bu şekilde domatesler bir yıla varan sürede kullanılabilir. Bütün durumdaki domatesler buzluktan çıkarınca kullanmak için bir müddet beklenir. Dilimlenirken domatesin kabukları kendiliğinden çıkar. Tüm kabukları temizlenince yemek ve soslarda kullanılabilir. 2) Dilimleyerek saklama: Bütün saklanmışlardan memnun kalınmadıysa veya buzlukta o kadar yer yoksa tercih edilebilir. Domatesler yıkanıp kurulanır, sapları ayıklanır. Kullanılacak yemeklere göre dilimlenir. Sonra domateslerden akan fazla su ve çekirdekler ayrılır ve kalan domates dilimler nazikçe buzdolabı poşetlerine paylaştırılır. Poşetlerdeki fazla hava pipetle vakumlanır ve poşetler tarihlenir. Buzluktan çıkarılınca çözülmeleri beklenmeden yemek veya soslara eklenebilir. Çözüldüğünde sulanma olacağı dikkate alınarak tariflere katılır. 3) Rendeleyerek saklama, Domates rendesi dolapta nasıl saklanır? Rendelenmiş domates buzdolabında nasıl saklanır? Domatesleri güzelce yıkanıp kurulanmış domatesler kabuklarına dikkat edilerek rendelenir. Rendeleme çok sulandıracağından fazla suyu ince bir süzgeçle süzülür. Sonra elde edilen rendelenmiş domatesler yine poşetlerin içine, tek seferde kullanılacak miktarlarda paylaştırılıp poşetin havasını alınarak tarihlenip derin dondurucuya kaldırılır. Domatesler çok sulandıysa yağsız, tuzsuz bir tencereye alınıp kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Bu sırada çok karıştırılırsa tekrar sulanır. Kaynamaya başlayınca birkaç dakika daha kaynatıp ocak kapatılır ve tamamen soğuyunca poşetlere alınıp buzluğa kaldırılır. 4) Rendelenmiş domates dondurucuda nasıl saklanır? Buzluktaki domates bozulur mu? Buzdolabında tadı bozulsa da buzlukta emniyetli bir şekilde saklanabileceği ifade edilir. "Domates dolapta nasıl saklanır?" dendiğinde kısa süreli olarak buzdolabında saklanması uzun süreli olarak buzlukta saklanması tercih edilmelidir.
 8. Domates Suyu Nasıl Saklanır? Çiğ domates suyu nasıl saklanır? Domates Sosu Dolapta Nasıl Saklanır? Domates suyu şişelenirken sivri domates kullanmak çekirdeğinin daha az olması bakımından daha isabetlidir. Lakin etli, kırmızı ve dolgun domateslerden de domates suyu hazırlanabilir. Yıkanan domatesler rendelenir veya kabuğu soyulup bütün halde robota atılabilir. Hazırlanan domates sosları tek kullanımlık miktarlarda küçük cam şişeleri konulur. Şişenin büyüklüğüne göre içinde tuz ilave edilir, ağzı hiç hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır ve bir tencerede 15 dakika kaynatılır, güneş almayan bir odada muhafaza edilebilir. İkinci olarak ana tarifte anlatıldığı gibi domates sosları kavanozlara konmadan evvel kaynatılarak da bu iş yapılabilir. Önce domates suları tencerede kaynatılır, soğuyunca temiz cam şişelere doldurulur. Ağızları hava almayacak şekilde sıkıca kapatılarak soğumaya bırakılır, güneş almayan bir yerde saklanır. Domates suyu derin dondurucuda nasıl saklanır? Hazırlanan domates sosları küçük plastik kaplara tek kullanımlık konulup derin dondurucularda da saklanabilir. Daha kolay olsa da gıda maddelerinin sıcakta olduğu gibi soğukta da plastik maddelerle temasının sağlığa uygun olmayabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır.
 9. Konserveler ve Sağlık Ev konserveleri zehirlenmeye sebep olabilir. Kışın kullanmak üzere sebze veya meyvelerin kavanozlarda saklanmasına konserve denir. Bilhassa çalışan kadınların yemek yapma sürelerini kısaltmalarında faydalı olur. Lakin asgari şartlarda hazırlanmazsa bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Konserveler hazırlanırken gıdalar kafi sıcaklıkta pişirilmezse "clostridium botulinum" gibi besin zehirlenmesine yol açan bakteriyi üretme ihtimali yükselir. Bu bakteri besin zehirlenmesi ötesinde çok öldürücü neticelere de yol açabilir. Ses kısıklığına ve nefes darlığına da sebep olabilir. Erken müdahale edilmediğinde nefes darlığı kas ve sinir hücrelerine zarar vererek felç geçirme ihtimali olur. Bu durumların yaşanmaması için 1) Kavanoz ve kapaklar 200 derece ısıdaki suda bekletildikten sonra kullanılmalı, 2) Sebzelerin 180 derecede pişirilmesi, 3) Bütünüyle soğuduktan sonra kavanozlara aktarılması, 4) Havası iyice alınıp 15-20 derecelik sıcaklıkta saklanması 5) Konservelerin en geç altı ay içinde bitirilmesi gerektiği ifade ediliyor. 5) Bakterilere karşı ilave emniyet için konserve açıldıktan sonra on dakika kadar kaynatılması da öneriler arasındadır.
 10. Konserve menemen nasıl saklanır? Konserve menemen kaç derecede saklanır? Konserve menemen nerede saklanır? Konserve menemen buzdolabında saklanır mı? KIŞLIK MENEMENLİK NASIL YAPILIR? yazısında "Menemen konserve nasıl saklanır?" anlatılmıştır.
 11. Konserve Nedir? Hammaddelerin yıkama, ayıklama, soyma, doğrama, haşlama veya kızartma gibi ön hazırlıklardan geçirildikten sonra yağ, sos, salamura gibi lüzumlu ilaveler yapılmak suretiyle doldurulup kapatıldığı hava almayan metal kutu veya kavanozlarda yüksek ısılara tabi tutulması ve böylece içinde olması muhtemel bütün mikroorganizmalardan arındırılması neticesi gıda maddesinin soğuk ortamda kalması gerekmeksizin bozulmadan senelerce dayanmasına imkan veren işlere ve bu işlerle ortaya çıkan mamullere konserve denir.
 12. Konserve Tarihi Yapılan İlk Konserve: İlk konserve cam kavanozda 1804'te Nicolas Appert tarafından yapılmıştır. Geniş ağızlı bir cam kavanoza besini koyan Appert, kavanozun ağzını bir mantar tıpayla gevşek olarak kapatmıştır. Kavanozdaki besinin üzerinde bulunan havayı almak için kavanozu kaynamakta olan suda tutmuştur. Daha sonra mantar tıpayı sıkıca kapayınca kavanozda konserve edilen maddenin uzun süre muhafaza olduğunu görmüştür. O devirde bu şekilde hazırlanan konserveler uzun deniz yolculuklarında kullanılmıştır. 1821 senesinde İngiliz William Under Word Amerika'nın Boston şehrinde ilk konserve fabrikası kuruldu. Daha sonra İngiliz Thomas Kensett konserve yapmanın özel iznini Amerika hükümetinden alarak New York'ta su ürünlerini konserve etti. 1840-1860 yıllarında Amerika'da konservecilik teknolojisi makine, işletme ve teneke kutu imalatı bakımından büyük ilerleme kaydetti. 1847'de Acen Tailor iki parçalı sıvama kutu yapma tekniği geliştirdi. 1849'da Steveson lehim yapan makineyi, 1852'de Shiyer otoklavı icat etti.
 13. Yonca Domates Rendesi: "Domates rendesi nedir?" bilgisi olmayıp rendelenmiş domates sosu yapılışı ile uğraşmak istemeyenler için Yonca domates sosu faydalı olabilir. İçindekiler : Domates, tuz (Hiçbir koruyucu katkı maddesi içermez) Raf ömrü 30 aydır. Güneş ışığından korunmalı, serin ve kuru yerde saklanmalıdır. Kapağı açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmelidir. Enerji ve Besin Değerleri Listesi (100g için): Enerji 143 kj / 34 kcal, Yağ 0,3 g, Doymuş Yağ 0,1 g, Karbonhidrat 5,3 g, Şekerler 3,2 g, Protein 1,4 g, Tuz 1,0 g. 2022 Eylül itibarıyla Yonca Domates Rendesi 700 gr 21,35 TL civarında internette satıştadır.
 14. Tukaş Rendelenmiş Domates İçindekiler Domates, tuz. İlave tuz kuru maddede %2,5. Kışlık rende domates Yapımı yerine hazırını almak isteyenler için Tukaş diğer bir tercihtir. 100 g için Enerji ve Besin Öğeleri : Enerji 28 kcal, Yağ 0 g, Doymuş Yağ 0 g, Karbonhidrat 6 g, Şeker 3 g, Protein 1 g, Tuz 0,4 g. 2022 Eylül itibarıyla Tukaş Cam Rendelenmiş Domates 700 gr 22,5- 40,00TL aralığında internette satıştadır.
 15. Domates Rendesi Şok Market Tat Domates Püresi 200gr aynı tarihler itibarıyla 8,90 liradır.
 16. Domates Rendesi ile Ne Yapılır? Taze domatesin kullanıldığı bütün yemek çeşitlerinde istifade edilebilir. Domates rendesi sosu bir çok yemeğe lezzet katar. Domates rendesi ile makarna sosu olur mu? Elbette. Kışlık domates sosu rende domatesle daha pratiktir. Domates rendeli makarna sosu, sos hazırlamayı kolaylaştırır. Rendelenmiş domates makarna sosu yapımında kullanılabildiği gibi domates rendesi pizza sosu hazırlığında da yardımcı olabilir.
 17. Kaynatmadan Domates Sosu Nasıl Yapılır? Pişirmeden Kışlık Domates Sosu Yapımı Domatesleri iyice yıkanır. Bir tencerede su kaynatılır. Kolay soyulmaları için domatesler doğranmadan her birinin altına bıçakla çarpı şeklinde çizikler yapılır. Kabukları açılmaya başlayana kadar kaynar suda bekletilir. Kepçeyle başka bir kaba alınırlar. Kolayca soyulurlar. İri parçalara kesilip robottan geçirilerek püreleştirilir. Bir tepsiye silikon muffin kapları yerleştirilir. Püre bu kaplarına paylaştırılır. Derin dondurucuya konulup donana kadar beklenir. Çıkarıldığında domates sosları kalıp halinde muffin kaplarından çıkacaktır. Tek tek kalıp halindeki domates soslar böylece hazırlanmış olur. Kışlık Domates sosu buzdolabı poşetinde de yapılabilir: Domates sosları porsiyonluk olarak tek tek poşetlenerek veya toplu halde derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Domates sosuna taze fesleğen ve nane ilave edilebilir.

DOMATES KABUKLARI NASIL KOLAYCA SOYULUR? (BLANŞE ETMEK- Blanching)

 1. Bir tencereye su konulup kaynatılır. Kaynayınca ocak kısılır. Bir kaba da buzlu soğuk su konulur.
 2. Yıkanmış domateslerin sap kısımları çıkarılıp üzerine bıçakla çarpı işareti şeklinde hafifçe çizik atılır.
 3. Kaynar suda on – on beş saniye kadar veya kabukları açılmaya başlayana kadar bekletilen domatesler kevgir veya süzgeçle çıkarılıp hemen buzlu su dolu kaba atılır.
 4. İki – üç dakika kadar soğuk suda bekletilerek şoklanan domateslerin kabukları bir zar gibi kolayca soyulur. Bu şekilde sos hazırlığı kolaylaşabileceği gibi küp şeklinde doğranarak (konkase halde) salata veya yemeklerde kullanılabilir. Bu usul soyulması zor bazı meyvelerde de uygulanabilir.
 5. "Blanşe etmek" sebzeler ve etler için bir haşlama tekniği manasında kullanıldığı gibi pastanecilikte yumurta sarısını şekerle beyazlatana kadar çırpmak manasına da gelir. Bazı sebzelerin güçlü kokularını azaltmak veya gözeneklerini kapatarak renklerini korumak gayeleri ile yarı pişirilmiş hale getirilmesidir. Renkler canlı kalırken besin değeri kaybı sınırlanır. Patatesler su yerine yağda blanşe edilir; kısa bir süre kızartılıp, soğuması beklenip, ikinci bir kızartma yapılarak çıtırlık kazandırılır.

KIŞLIK MENEMENLİK NASIL YAPILIR? ve KAPYA BİBER🌶️ SALÇASI🥫 TARİFİ tarifi de ilginizi çekebilir.