Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIŞLIK DOMATES🍅 SOSU KONSERVESİ

Kışlık Domates Sosu Konservesi nasıl yapılır? Yaz biterken kışın bulunamayacak kalite ve bollukta olan taze domatesleri konserve yapmakta fayda var. İşte resimli kolay kışlık domates sosu konservesi tarifi...

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi için Malzemeler

Üç kg organik köylü domatesi

Kuru cam kavanoz ve kullanılmamış kapak

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi

  1. Domatesler yıkanır, kabukları soyulur ve doğrayıcıda (mutfak robotunda) parçalanır. Fazla sulanmaması için çok fazla çekilmemelidir.
  2. Parçalanan domatesler büyükçe bir tencereye konulur. Önce harlı ateşte pişirilen domatesler kaynamaya başlayınca altı kısılır. Domatesler kısık ateşte ara sıra karıştırılarak suyunu çekene kadar pişirilir.
  3. Pişen domatesler sıcak sıcak kuru ve iyice yıkanıp kurulanmış kavanozlara doldurulur. Kavanozların kapağı sıkıca kapatılır. Ters çevrilir ve bir gün böyle bekletilir. Daha sonra serin bir yerde saklanır. Kapakların atmaması çok mühimdir; bu sebeple daima yeni kapaklar kullanılmalıdır. Aksi takdirde kapakların atma ve sosun hava alarak bozulma olasılığı artar.
  4. Kışın istenirse salça yerine yemeklere konulabileceği gibi sarımsak, zeytinyağı ve tuz ilavesi ile domates sosu olarak patates kızartması gibi uygun yemeklerin yanında tüketilebilir. Seçenekleri korumak için sosun yapılışında bu malzemeleri eklemedik. Kışlık Domates Sosu Konservesi kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürülebilir veya kızartmaların üzerine dökülebilir. Kışın kullanılmak üzere açılan kavanozlar bir kaç gün içerisinde tüketilmeli ve bu süre içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Not:

DOMATES KABUKLARI NASIL KOLAYCA SOYULUR? (BLANŞE ETMEK- Blanching)

  1. Bir tencereye su konulup kaynatılır. Kaynayınca ocak kısılır. Bir kaba da buzlu soğuk su konulur.
  2. Yıkanmış domateslerin sap kısımları çıkarılıp üzerine bıçakla çarpı işareti şeklinde hafifçe çizik atılır.
  3. Kaynar suda on – on beş saniye kadar veya kabukları açılmaya başlayana kadar bekletilen domatesler kevgir veya süzgeçle çıkarılıp hemen buzlu su dolu kaba atılır.
  4. İki – üç dakika kadar soğuk suda bekletilerek şoklanan domateslerin kabukları bir zar gibi kolayca soyulur. Bu şekilde sos hazırlığı kolaylaşabileceği gibi küp şeklinde doğranarak (konkase halde) salata veya yemeklerde kullanılabilir. Bu usûl soyulması zor bazı meyvelerde de uygulanabilir.
  5. "Blanşe etmek" sebzeler ve etler için bir haşlama tekniği manasında kullanıldığı gibi pastanecilikte yumurta sarısını şekerle beyazlatana kadar çırpmak manasına da gelir. Bazı sebzelerin güçlü kokularını azaltmak veya gözeneklerini kapatarak renklerini korumak gayeleri ile yarı pişirilmiş hale getirilmesidir. Renkler canlı kalırken besin değeri kaybı sınırlanır. Patatesler su yerine yağda blanşe edilir; kısa bir süre kızartılıp, soğuması beklenip, ikinci bir kızartma yapılarak çıtırlık kazandırılır.

KIŞLIK MENEMENLİK NASIL YAPILIR? tarifi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı