mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIŞLIK DOMATES🍅 SOSU KONSERVESİ

Kışlık Domates Sosu Konservesi nasıl yapılır? Yaz biterken kışın bulunamayacak kalite ve bollukta olan taze domatesleri konserve yapmakta fayda var. İşte resimli kolay kışlık domates sosu konservesi tarifi...

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi için Malzemeler

Üç kg organik köylü domatesi

Kuru cam kavanoz ve kullanılmamış kapak

KIŞLIK DOMATES SOSU

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi - Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

 1. Domatesler yıkanır, kabukları soyulur ve doğrayıcıda (mutfak robotunda) parçalanır. Fazla sulanmaması için çok fazla çekilmemelidir.
 2. Parçalanan domatesler büyükçe bir tencereye konulur. Önce harlı ateşte pişirilen domatesler kaynamaya başlayınca altı kısılır. Domatesler kısık ateşte ara sıra karıştırılarak suyunu çekene kadar pişirilir.
 3. Pişen domatesler sıcak sıcak kuru ve iyice yıkanıp kurulanmış kavanozlara doldurulur. Kavanozların kapağı sıkıca kapatılır. Ters çevrilir ve bir gün böyle bekletilir. Daha sonra serin bir yerde saklanır. Kapakların atmaması çok mühimdir; bu sebeple daima yeni kapaklar kullanılmalıdır. Aksi takdirde kapakların atma ve sosun hava alarak bozulma olasılığı artar.
 4. Kışın istenirse salça yerine yemeklere konulabileceği gibi sarımsak, zeytinyağı ve tuz ilavesi ile domates sosu olarak patates kızartması gibi uygun yemeklerin yanında tüketilebilir. Seçenekleri korumak için sosun yapılışında bu malzemeleri eklemedik. Kışlık Domates Sosu Konservesi kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürülebilir veya kızartmaların üzerine dökülebilir. Domates konservesi nasıl saklanır? Domates konservesi buzdolabında saklanır mi? Kışın kullanılmak üzere açılan kavanozlar bir kaç gün içerisinde tüketilmeli ve bu süre içerisinde buzdolabında saklanmalıdır.

Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Evde yapılan domates konserve ne kadar dayanır? Domates konservesi ne kadar saklanır?
 2. Hazır konserve nasıl saklanır? Konserve buzdolabında saklanır mi? Açılmış konserve saklama Konserveler oda sıcaklığında saklanabilir mi? Konserveler oda sıcaklığında tutulabilir, ama mümkünse serin ve gölge bir yerde saklanmalı, ısı ve güneşe maruz bırakılmaması önerilir. Konserve açıldıktan sonra nasıl saklanmalıdır? Konserve ürünler açıldıktan sonra bitirilmeli, yoksa mutlaka ağzı kapalı bir kapta ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Sebze – meyve konservesi 1-2 gün; (açılan konserve; buzdolabı şartlarında da olsa daha fazla kalmamalıdır.) Salçada küf oluşumunu engellemek için ne yapılmalı? Mümkün olan en kısa sürede bitirilmelidir. Salça çok besleyici bir gıda olduğu için bilhassa havada asılı bulunan küf ve mayaların bulaşması ile bozulmaya başlarlar. Bu sebeple ambalajı açıldıktan sonra kullanımın ardından salçanın üst kısmı bir kaşıkla düzeltilir, üzerine hava ile temasını kesmek üzere sıvı yağ konulup buzdolabında korunmalıdır. Bu şekilde bozulma geciktirilir.
 3. Cam konserve zararlı mı? Plastik ve teneke kutulara göre cam daha sağlıklıdır. BPA (bisfenol-A), teneke kutular dahil, gıda ambalajlarında çoğunlukla kullanılan bir kimyevi maddedir. Araştırmalar, konserve gıdalarda BPA’nın (Bisfenol-A) konserve kutusundan içinde bulunan yiyeceğe geçebileceğine işaret ediyor. Aslında konserve ambalajı alanında günümüzdeki ilerlemenin sebebi de budur. Artık cam kavanozlardaki konserveler sayesinde bu mesele ortadan kalkar.
 4. Domates nerede muhafaza edilir? Domates nasıl Saklanır? Kısa Domates Saklama yöntemleri Neler? Domates bozulmadan nasıl saklanır? Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için, koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. Domatesler buzdolabı yerine, oda sıcaklığında saklanırsa ömürleri daha uzun olur. Domatesler oda sıcaklığında, buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır ve lezzetini korur. Domates soğuğu sevmez, soğuk hava onun olgunlaşma sürecini durdurup içinin kristalleşmesine ve lezzetini kaybetmesine sebep olur. İstenirse domateslerin kabuklarını soyulup buzdolabı poşetine konup, derin dondurucuda saklanabilir. Kışın yemeklerde kullanılır. Bunun dışında domatesler rendelenip porsiyonlara ayrılıp buz kalıplarında dondurulabilir. Hepsi bir buzdolabı poşetine konarak saklanır. Yemek ve soslarda kullanılabilir. Ayrıca kurutarak saklamada yaygın kullanılan bir usuldür.
 5. Konserveler ve Sağlık Ev konserveleri zehirlenmeye sebep olabilir. Kışın kullanmak üzere sebze veya meyvelerin kavanozlarda saklanmasına konserve denir. Bilhassa çalışan kadınların yemek yapma sürelerini kısaltmalarında faydalı olur. Lakin asgari şartlarda hazırlanmazsa bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Konserveler hazırlanırken gıdalar kafi sıcaklıkta pişirilmezse "clostridium botulinum" gibi besin zehirlenmesine yol açan bakteriyi üretme ihtimali yükselir. Bu bakteri besin zehirlenmesi ötesinde çok öldürücü neticelere de yol açabilir. Ses kısıklığına ve nefes darlığına da sebep olabilir. Erken müdahale edilmediğinde nefes darlığı kas ve sinir hücrelerine zarar vererek felç geçirme ihtimali olur. Bu durumların yaşanmaması için 1) Kavanoz ve kapaklar 200 derece ısıdaki suda bekletildikten sonra kullanılmalı, 2) Sebzelerin 180 derecede pişirilmesi, 3) Bütünüyle soğuduktan sonra kavanozlara aktarılması, 4) Havası iyice alınıp 15-20 derecelik sıcaklıkta saklanması 5) Konservelerin en geç altı ay içinde bitirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

DOMATES KABUKLARI NASIL KOLAYCA SOYULUR? (BLANŞE ETMEK- Blanching)

 1. Bir tencereye su konulup kaynatılır. Kaynayınca ocak kısılır. Bir kaba da buzlu soğuk su konulur.
 2. Yıkanmış domateslerin sap kısımları çıkarılıp üzerine bıçakla çarpı işareti şeklinde hafifçe çizik atılır.
 3. Kaynar suda on – on beş saniye kadar veya kabukları açılmaya başlayana kadar bekletilen domatesler kevgir veya süzgeçle çıkarılıp hemen buzlu su dolu kaba atılır.
 4. İki – üç dakika kadar soğuk suda bekletilerek şoklanan domateslerin kabukları bir zar gibi kolayca soyulur. Bu şekilde sos hazırlığı kolaylaşabileceği gibi küp şeklinde doğranarak (konkase halde) salata veya yemeklerde kullanılabilir. Bu usul soyulması zor bazı meyvelerde de uygulanabilir.
 5. "Blanşe etmek" sebzeler ve etler için bir haşlama tekniği manasında kullanıldığı gibi pastanecilikte yumurta sarısını şekerle beyazlatana kadar çırpmak manasına da gelir. Bazı sebzelerin güçlü kokularını azaltmak veya gözeneklerini kapatarak renklerini korumak gayeleri ile yarı pişirilmiş hale getirilmesidir. Renkler canlı kalırken besin değeri kaybı sınırlanır. Patatesler su yerine yağda blanşe edilir; kısa bir süre kızartılıp, soğuması beklenip, ikinci bir kızartma yapılarak çıtırlık kazandırılır.

KIŞLIK MENEMENLİK NASIL YAPILIR? ve KAPYA BİBER🌶️ SALÇASI🥫 TARİFİ tarifi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok