Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KAPYA BİBER🌶️ SALÇASI🥫 TARİFİ

Ev yapımı biber salçası tarifi nasıldır? Kırmızı biber salçası yapımı ev yapımı nasıl hazırlanır? Biber salçası ev yapımı tarifi ve püf noktaları için doğru yerdesiniz. Tencere yemeklerinin lezzet kaynağı olan biber salçası kahvaltı sofralarını da zenginleştirir. Yemeklere hususi bir koku ve tat ilave eden biber salçasının malzemesi olan kapya biberleri ile kendi mevsimi olan yazın yapılan biber salçası asıl lezzeti sunar. Kışın kullanılabilecek ev yapımı nefis salçayı hazırlama fırsatını değerlendirmekte fayda var. İşte evde kapya biber salçası yapımı tarifi…

KAPYA BIBER SALCASI 1

Evde Kapya Biber Salçası Yapımı Tarifi Malzemeleri

Üç kilo salçalık kırmızıbiber (Biber salçası yaparken biberlerin taze, körpe ve bol etli olmasına ihtimam gösterilmelidir.)

İki yemek kaşığı tuz

Sıvı yağ

KAPYA BIBER SALCASI 4KAPYA BIBER SALCASI 5KAPYA BIBER SALCASI 6KAPYA BIBER SALCASI 2KAPYA BIBER SALCASI 3

Evde Kapya Biber Salçası Yapımı Tarifi

 1. Evde biber salçası yapımı için biberlerin sapları, ortalarındaki tohumlar çıkarılır ve iyice yıkanır.
 2. Kolay biber salçası yapımı için robotta biber salçası yapımı usulü tercih edilebilir. Rondo veya benzeri bir aletten geçirilir ve parçalanarak iyice küçük parçalara ayrılır.
 3. Geniş bir tencereye aktarılarak önce harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte ara sıra karıştırarak biberler suyunu çekene kadar pişirilir. Karıştırmakta kullanılan kaşığın tahta olması gerektiği aksi halde metal kaşık salçanın sulanmasına yol açabileceği ifade edilir.
 4. Biber salçasının tuzu ilave edilir. Salçanın tuz miktarı damak zevkine göre değişse de tuzlu salça daha uzun bir dayanıklılık sağlar. Kırmızı biber salçası yapımında tuz salçanın bozulmasına mani olur. İkinci mühim nokta kıvamı bakımından salçaya iyotlu tuz değil kaya tuzu konulmasıdır. İyotlu sofra tuzu kullanılmasının da salçanın sulanmasına neden olabileceği dikkate alınmalıdır.
 5. Biber salçası nasıl saklanır?: Evde biber salçası yapılışı ardından salça soğuyunca temiz cam kavanozlara boşaltılır. Salçaların konulacağı kavanozlar ve kapakları kaynatılmak suretiyle dezenfekte edilip kurutulur. Kavanozların iç kısımlarına ellerle temas edilmemeye gayret gösterilir. Riske girmemek için kullanılan kapakların da yeni olmasına özen gösterilir. Bununla beraber şekli bozulmamış hasarsız kapaklar da "atmayacaktır", kullanılabilir.
 6. Kavanozların üzerine sıvı yağ dökülür. Böylece salça hava ile temas etmez ve bozulmaz. Kimileri sıvı yağ yerine eritilen tereyağını salçanın üzerine dökerek yağ donduğunda ikinci bir kapak elde eder. Kavanozlara aktarılan salçaların kapakları sıkıca kapatılır. Ev Yapımı Kapya Biber Salçası buzdolabında veya güneş almayan serin bir yerde saklanır. Kapağı açıldığında salça buzdolabına kaldırılır.

Evde Kapya Biber Salçası Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kırmızı Biber Salçası Yapılışı Tarifi Püf Noktaları

 1. Evde Domates Biber Salçası Yapımı: Ev salçası yapımı tarifinde istenirse salçanın içine beşte bir nispetinde domates, onda bir nispetinde acı sivri biber de ilave edilebilir. Acı biber salçası yapımı tarifi yapılırken yukarıda anlatılan şekilde hazırlanan salçaya tercihe göre daha yüksek nispetlerde acı biber ilave edilir.
 2. Acı Biber Salçalı Kahvaltılık Sos Kahvaltılık biber salçası yapımı tarifi ile bu salça veya ev yapımı domates biber karışık salça yapımı kastedilebildiği gibi Acuka, Muhammara gibi lezzetler de anlatılmak istenmektedir. Biber domates karışık salça yapımı kolaydır. Biber domates salçası yapımında ilave malzemeye gerek yoktur. Biber salçasından kahvaltılık sos yapımı için PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA) (Hatay, Gaziantep) veya biber salçalı kahvaltılık sos yapımı için PEYNİRLİ ACUKA (Acıka, Muhammara, Cevizli Ezme) incelenebilir.
 3. Kırmızıbiberin Faydaları: C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposu olan kırmızıbiberin, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu, diyabet hastalarının iki adet biber yerse kötü kolesterollerinin düşeceği, bazı ağrıları gidereceği, vücut direncini artıracağı ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan koruyacağı, kanser hücreleriyle savaşacağı ve stresi önleyeceği ifade edilir. Bilhassa tazeyken acısını tüketmek faydalı olsa da biber salçası, yazın toplanıp kurutulan biberlerin bütün veya ufalanarak yemeklerde kullanılması yararlıdır. Acısı midesine dokunan varsa tatlı biber de tüketebilir. Günlük iki adet kırmızıbiber veya bir yemek kaşığının yarısı kadar toz biber vücudun kalsiyum, potasyum, mineral ve tuz ihtiyacını karşılar. Kırmızıbiber, antioksidan ve C vitamininin bulunduğu tohumuyla birlikte yenmelidir. Kırmızıbiberdeki kapsaisin vücut direncini arttırarak hastalıklardan korur. Bütün kırmızı besinlerde olan beta karoten kataraktı engellerken zihni açar, durgunluğa iyi gelir, stresi ortadan kaldırır; neticede zindelik ve mutluluk hissedilir.

Hazır Salçanın Daha Çok Dayanması için:

Yukarıda görüldüğü gibi biber salçası yapımı evde zor olmasa da her ev hanımı zaman zaman hazır salça kullanmak durumunda kalabilir. Ancak market veya pazardan hazır olarak alınan bazı salçalar buzdolabında tutulsa da küflenebilmektedir. Bunu önlemek için;

 1. Kavanozdaki salça bir tencereye boşaltılır.
 2. İçine bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı sıvı yağ eklenir.
 3. Yedi - sekiz dakika kadar karıştırılarak pişirilir.
 4. Soğuyunca cam kavanoza konulup üzerine bir kaşık zeytinyağı dökülerek muhafaza edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Aylin
 • Mehmet
 • Aylin

  Biber salçası nasıl yapılır evde merak ediyordum. Kolaymış. Biber domates karışık salça yapılışı da güzel oluyor. Biber salçası yapımı tarifiniz için teşekkürler.

 • Mehmet

  Kapya biber salçası yapımı tarifi için teşekkürler. salça yapımı biberle gayrt kolay. Acuka ve muhammara da kahvaltılara malzeme olması da güzel. kahvaltılık Biber salçası kavurması da veya biber salçasından çemen yapımı da mümkün. Teşekkürler.

YukarıYukarı