mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KAPYA BİBER🌶️ SALÇASI🥫 TARİFİ

Evde Acı veya Tatlı Kırmızı Biber Salçası Nasıl Yapılır? Ev yapımı salçayla yapılan yemeğin, kısırın, mercimek köftesinin lezzeti başka yerde bulunmaz. Ev yapımı biber salçası tarifi nasıldır? Biber salçası ev yapımı tarifi ve püf noktaları için doğru yerdesiniz. Evde kapya biberden salça yapımı, kırmızı biber salçası hazırlanması hiç de zor değil... Tencere yemeklerinin lezzet kaynağı olan biber salçası kahvaltı sofralarını da zenginleştirir. Kızarmış bir ekmeğe sürülerek yanında peynirle nefis bir ikili oluşturur. Yemeklere hususi bir koku ve tat veren biber salçası kapya biberleriyle kendi mevsiminde yapıldığında asıl lezzeti sunar. Kışlık ev yapımı nefis salçayı hazırlama fırsatını değerlendirmekte fayda var. İşte "En kolay biber salçası nasıl yapılır?" diyenlere "Evde biber salçası yapımı nasıl olur?" tarifi…

KAPYA BIBER SALCASI 1

Evde Kapya Biber Salçası Yapımı Tarifi Malzemeleri

Üç kilo salçalık kırmızıbiber (Biber salçası yaparken biberlerin taze, körpe ve bol etli olmasına ihtimam gösterilmelidir.)

İki yemek kaşığı tuz

Sıvı yağ

İstenirse tercihe bağlı seviyede acı sivri biber de ilave edilebilir.

KAPYA BIBER SALCASI 4KAPYA BIBER SALCASI 5KAPYA BIBER SALCASI 6KAPYA BIBER SALCASI 2KAPYA BIBER SALCASI 3

Evde Kapya Biber Salçası Yapımı Tarifi - Rondoda Ocakta Biber Salçası Nasıl Yapılır? - Salça Yapımı Nasıl Yapılır?

 1. Evde biber salçası yapımı için biberlerin sapları, ortalarındaki tohumlar çıkarılır ve iyice yıkanır.
 2. Kolay biber salçası yapımı için robotta biber salçası yapımı usulü tercih edilebilir. Rondo veya benzeri bir aletten geçirilir ve parçalanarak iyice küçük parçalara ayrılır.
 3. Ocakta salça nasıl yapılır? Biber salçası yapımı kurutmadan... Geniş bir tencereye aktarılarak önce harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte, dibi tutmaması için ara sıra karıştırarak biberler suyunu çekene kadar kapağı açık halde pişirilir. Karıştırmakta kullanılan kaşığın tahta olması gerektiği aksi halde metal kaşığın salçanın sulanmasına yol açabileceği ifade edilir. Başta açık kırmızı renkte salça, piştikçe daha koyu nefis bir renk alır.
 4. Biber salçasının tuzu azar azar eklenerek istenen seviyeye ayarlanır. Salçanın tuz miktarı damak zevkine göre değişse de tuzlu salça daha uzun bir dayanıklılık sağlar. Kırmızı biber salçası yapımında tuz salçanın bozulmasına mani olur. İkinci mühim nokta kıvamı bakımından salçaya iyotlu tuz değil kaya tuzu konulmasıdır. İyotlu sofra tuzu kullanılmasının da salçanın sulanmasına neden olabileceği dikkate alınmalıdır.
 5. Biber salçası nasıl saklanır? Biber salçası nasıl muhafaza edilir? Evde biber salçası yapılışı ardından salça soğuyunca temiz cam kavanozlara boşaltılır. Hava ile temasın kesilmesi için üzerine bir miktar sıvı yağ dökülür. Böylece salça hava ile temas etmez ve bozulmaz. Salçaların konulacağı kavanozlar ve kapakları kaynatılmak suretiyle dezenfekte edilip kurutulur. Kavanozların iç kısımlarına ellerle temas edilmemeye gayret gösterilir. Riske girmemek için kullanılan kapakların da yeni olmasına özen gösterilir. Bununla beraber şekli bozulmamış hasarsız kapaklar da "atmayacaktır", kullanılabilir. Uzun vadeli saklama için sıcakken küçük kavanozlara bölüştürülen salçaların kapakları sıkıca kapatılıp ters çevrilerek vakumlanır. Soğuduktan sonra buzdolabında veya güneş almayan serin bir yerde saklanır. Diğer bir usulde sıvı yağ yerine eritilen tereyağı salçanın üzerine dökülür, yağ donduğunda ikinci bir kapak elde edilir. Ev Yapımı Kapya Biber Salçası kapağı açıldığında buzdolabına kaldırılır.

"Evde Kolay Biber Salçası Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kırmızı Yeşil Biber Salçası Nasıl Yapılır Tarifi Püf Noktaları

 1. Bebekler İçin Kapya Biber Salçası Nasıl Yapılır? Tuzsuz Biber Salçası Nasıl Yapılır? Salça saklama hususunda dondurma tekniğinden de söz etmek gerekir: Yıkanıp doğranan kapya biberleri yumuşayıncaya kadar kaynatılıp blenderdan geçirilir. Salça buz kalıplarının içine konup dondurulur. Sonra buzdolabı poşetlerinin içinde buzlukta saklanır. İstenirse salça soğuyunca buz torbasına huni ile doldurulup buzluğa yerleştirilebilir. Kullanılacağı zaman gerektiği kadar alınıp kalan buzluğa konulur. Bu usulle küf ve ekşime tamamen önlenir. Bir yaşa kadar bebeklere tuz, şeker, mide yanmalarına ve gaza sebep olduğundan domates salçası yasak… Bu sebeple bebek çorbalarına normal tuzlu salça konulmaz. Bebek salçası kapya biberden yapılır… Bebek çorbalarına bir tablet atılarak kullanılır. Her durumda hekimin tavsiyesi önceliklidir.
 2. Salçanın Sulanmaması İçin Salçayı karıştırırken ve pişirirken tahta kaşık kullanmak faydalı olabilir. Metal kaşığın salçayı sulandırma ihtimali vardır. Diğer bir husus da kaya tuzu kullanmaktır. İyotlu tuz salçanın sulanmasına yol açabilir.
 3. Yeşil biber salçası Yeşil biber salçası yukarıdaki esaslarla yapılabilir. Yeşil biber kullanımı istenen kırmızı renkten uzaklaşmaya sebep olur.
 4. Çeşni Kıvamlanan salça tane karabiber, sarımsak ve taze kekik yaprakları gibi malzemelerle aromalandırılabilir.
 5. Kavanoz kapağını kapatma usulü Kavanoz kapağı önce sol taraftan kendinize doğru, yani saat yönü aksine üç kere çevrilir. Sonra diğer tarafa yani saat yönünde bir kere çevirip sıkıştırılır.
 6. Evde biber salçası nasıl Yapılır? Düdüklüde biber salçası nasıl yapılır? Düdüklü Tencerede Salça Yapımı ocakta geçen süreyi kısaltmak için düdüklü tencere kullanılabilir. Doğranan biberler düdüklüye konulup, kapağı kapatılıp orta ateşte pişirilir. Kaynamaya başlayınca 7-8 dakika kaynatılıp, buharı çekilinceye kadar bekletilip kapağı açılır. Kısık ateşte bir yarım saat daha pişirilir. Domates ilavesi halinde süreler daha uzun tutulur. Tencere eğilip süzgece boşaltılır, beş dakika kadar bekleterek suyu süzülür. Salça yapmak için giderilen bu su saf biber suyu olup yemeklerde, çorbalarda kullanabilir. Kalanlar robottan veya el blendırından geçirilir. Süzgece alınıp yukarıdaki gibi yapılır. Tencere ocağa alınıp bir yemek kaşığı tuz eklenerek kaynayana kadar karıştırılır. Bu kıvamlı salça kendi haline ocakta bırakılırsa kaynarken etrafa daha çok sıçrar. Yeniden kaynamaya başlayınca kavanozlanıp, kapakları sıkıca kapatılıp ters çevrilir. Üzeri bir bezle örtülür. Soğuyunca serin bir yerde saklanır. Bu usulde hazırlanan biber daha da katı bir kıvam için, küfe mani olmak gayesiyle tuz miktarı en az iki katına arttırılıp güneşte ara sıra karıştırıp suyu çektirilmek üzere bekletilebilir.
 7. Evde Domates Biber Salçası Nasıl Yapılır? Karışık Domates Biber salçası nasıl yapılır? Ev salçası yapımı tarifinde istenirse salçanın içine beşte bir nispetinde domates, onda bir nispetinde acı sivri biber de ilave edilebilir. Acı kırmızı biber salçası nasıl yapılır? Acı biber salçası yapımı tarifi yapılırken yukarıda anlatılan şekilde hazırlanan salçaya tercihe göre daha yüksek nispetlerde acı biber ilave edilir.
 8. Acı Biber Salçalı Kahvaltılık Sos: sofraları zenginleştirecek Kahvaltılık biber salçası yapımı tarifi ile bu salça veya ev yapımı domates biber karışık salça yapımı kastedilebildiği gibi Acuka, Muhammara gibi lezzetler de anlatılmak istenmektedir. Biber domates karışık salça yapımı kolaydır. Biber domates salçası yapımında ilave malzemeye gerek yoktur. Biber salçasından kahvaltılık sos yapımı için PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA) (Hatay, Gaziantep) veya biber salçalı kahvaltılık sos yapımı için PEYNİRLİ ACUKA (Acıka, Muhammara, Cevizli Ezme) incelenebilir.
 9. Kaç kilo biberden 1 kg salça çıkar? 1 kg biber salçası kaç kg biberden çıkar? Takriben beş kilo biberden bir kilo salça yapılır. Yarım kiloluk iki adet veya 250 gramlık dört adet cam kavanoz yeterlidir. 30 kilo kırmızı biberden kaç kilo salça çıkar? Biberin kalitesine göre altı - yedi kilo çıkabilir.
 10. Adana biber salçası nasıl yapılır? Güneşte Biber Salçası Nasıl Yapılır? Adana biber salçası lezzeti ile meşhurdur. Adana mutfağında yemeklere tadını veren sırlardan biri de bu salçadır. Öyle ki bir yemek kaşığı miktarı bile koca bir tencere dolusu renk ve nefaset üretir. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle yörede yetişen kırmızıbiberin çok kaliteli olması gelir. İkinci olarak içinde tuz dışında hiçbir şey katılmaz. Üçüncü olarak ateşte pişirilmeyip Adana güneşinde kurutulması hem içindeki faydalı maddelerin muhafaza edilmesini sağlar hem de salçanın uzun ömürlü olmasını temin eder. Biber salçası ne zaman yapılır? Biber salçası hangi ayda yapılır? Temmuz- Ağustos- Eylül- Ekim döneminde, bilhassa da eylül sonlarında yapılır. Bu dönemlerde hasadı yapılan iri, etli kapya biberler kullanılır. Salçalık kırmızıbiberler bol suda birkaç kez yıkanıp sapı ve çekirdeği tek tek ayıklanır. Tekrar yıkanıp süzülür. Salça makinesinde çekilir. Evlerin çatılarına serilen naylonların üzerine yayılıp tuzu karıştırılır ve güneşte kurumaya bırakılır. Dam üzerinde veya balkonlara serilen naylonlar yanında tepsi ve leğenler de kullanılabilir. Güneşte iyice pişmesi için kalın serilir. İnce serilirse hızlı kuruyup lezzetsiz olur. Dengeli kuruması için günde üç - dört sefer karıştırılan çekilmiş biberler iki hafta kadar güneşte kurur. Daha sonra ilk çekimde kullanılandan daha ince bir tarakla salça makinesinde tekrar ikinci ağız çekilerek hazır hale gelir. Farklı büyüklüklerde bidon kaplara ve kavanozlara doldurulur. Ev yapımı biber salçası nasıl yapılır? Beş kilo olgun kırmızı yağ biberi alınıp yıkanır. Çekirdekleri temizlenir. Rondo, robot, et kıyma makinası veya biber çeken makinalarda küçük parçalar ayrılır. Üç yemek kaşığı kaya tuzu (turşuluk tuz) eklenip karıştırılır. Bir süre kaynatılarak salça elde edilir. Çünkü güneş her yerde yeterli seviyede olmayabilir. Olsa da herkesin yaşadığı yerde güneşte kurutma işi yapılamayabilir. Biber salçasını saklamak için salçanın üzerini örtecek kadar sızma zeytinyağı ilave edilir. Serin ve kuru bir yerde saklandığında iki yıl bozulmadan, küflenmeden kullanılabilir. Adana biber salçası nereden alınır? Adana dışında internet üzerinden satış yapanlar vardır. Adana biber salçası Fiyatı 2020 1 kilosu için 25TL-35TL aralığında fiyatlarla karşılaşılabilir. Adana domates salçası nasıl yapılır? Güneşte kurutma usulü ile biber salçası yapımına benzer bir şekilde hazırlanır.
 11. Antep Usulü Biber Salçası Nasıl Yapılır? Meşhur Antep Biber Salçası Nasıl Yapılır? Güneşte Kurutarak Biber Salçası Nasıl Yapılır? Urfa usulü biber salçası nasıl yapılır? Urfa biber salçası nasıl yapılır? Kuru ve güneşli havadan istifade edilerek salça güneşte hazırlanır. Tatlı kırmızı biber, Hatay biberi, yarısı normal kırmızı salçalık top biber ve tuz kullanılarak elde edilir. (Hatay Samandağ biberinin en büyük farkı çok acı olmasıdır. Dışı sert, etli ve suludur. Biber, yetişmeye başladığı ilk dönemlerde yeşil, sonraki zamanda alaca renk alır. Dalında kaldıkça ve zaman geçtikçe kırmızılaşır. "Urfa acı biber salçası nasıl yapılır?" derken iyi bir acı biber ilk şartdır.) Yıkanıp sap ve tohumları temizlenen biberler robotta, kıyma makinesinde veya özel makinesinde çekilir. Bir miktar sulu görünen biberler tepsilere boşaltılır, biberlerin ekşimemesi için az bir miktar tuz ilave edilir. Damlarda, bahçelerde, balkonlarda güneş altında üstü sürekli kuruduğu için iki - üç saatte bir kaşıkla karıştırılarak güneşin kızgınlığına bağlı olarak bir hafta civarında hazırlanır. Salça kurumak üzere iken tekrar tuz ilave edilir. Atılan tuz eriyince yenilebilecek seviyede hafif tuzlu olmalıdır. Tuz eriyip salça tam kuruyunca tuzluluk seviyesi artacağı dikkate alınarak tuz atılmalıdır. Az gelirse bilahare ilave edilebilir. Salçanın hava almaması için üzerine sıvı yağ dökülerek bir kaşıkla karıştırılır. Biber salçası yapımı Antep usulü denince içine ekseriyetle domates salçası da katılır. Biber salçasının altıda biri miktarında hazır veya ev yapımı domates salçası da dama serilir oda iki gün karıştırılarak kurutulur. Tuzlanıp yağlanır. İki salça birbirine karıştırılarak kaplara doldurulur. Konulan kaplarda ağzı sıkıca kapatılarak güneş almayan, serin bir yerde muhafaza edilir.
 12. Hatay Usulü Biber Salçası Nasıl Yapılır? Güneşte iyice kızaran biberler Ağustos ayında toplanır, yıkanır, sapları koparılır, ortadan ikiye bölünerek çekirdekleri ve iç damarları temizlenir. Hatay biber Salçası Nasıl Yapılır? Güneşe serilerek iki – üç gün boyunca kurutulur. Hatay’da Ağustos sonu ve Eylül başına denk gelen dönemdeki hava sıcaklığına “biber sıcakları” adı verilir. Bu dönemde gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı sebebiyle biberler iyice suyunu çekerek çıtır çıtır olur ve çok iyi kurur. Kuruyan biberler önce geniş ağızlı öğütücü makinelerde sonra ince ağızlı öğütücülerde çekilerek tuzlanır. Daha sonra tekrar bakır tepsilerde güneşe serilir. Suyu tamamen giden biber artık biber salçasıdır. Hatay’da biber salçası yapımında kullanılan biber çok etli, az damarlı, silindir şeklinde verimi çok yüksek çekirdeği az salçalık bir biber çeşididir.
 13. Fırında Salça Kurutmak - Fırında Biber Salçası Nasıl Yapılır? Üç - dört kilo kadar kırmızıbiber yıkanıp sap tarafları alınır, tohumları temizlenir ve parçalara ayrılır. Robotta veya parçalayıcı da parçalanır. Tepsiye dökülür. 150 derecede turbo ayarda tepsi fırına sürülür. Suları çekilene kadar pişirilir. Tuzu ilave edilir. Biber salçası fırında nasıl yapılır? hususunda diğer bir usulde ocakta biraz suyunu çektirip fırına sürmektir: Biberler büyük parçalar halinde doğranıp bir tencereye konulur. Suyunu salıp, yumuşayana kadar, bir saat kadar orta ateşte pişirilir. Yumuşayan biberler blenderdan geçirilip parçalanır ve ılınması beklenir. Tohum ve kabukları kevgirden geçirilerek ayrılır. Süzülen kısma iki yemek kaşığı kadar tuz eklenerek karıştırılır ve bir fırın tepsisine alınır. 180 derece sıcaklıkta fansız olarak fırına verilir, yarım saat sonra iki yemek kaşığı sıvı yağ eklenip, karıştırılır ve kurutmaya devam edilir. Suyunu iyice çekene kadar fırında tutulurken 15 dakikada bir tepsideki salça karıştırılır. İki saat sürebilir. Soğuyunca, kuru ve temiz cam kavanozlara doldurulur. Üzerine havayla teması kesmek üzere sıvı yağ dökülür. Kapağı sıkıca kapatılıp buzdolabında saklanır. Üçüncü bir usulde ikiye kesilip temizlenmiş biberler yağlı kağıt serili fırın tepsisine iç tarafları altta kalacak şekilde dizilip düşük ısıda kabukları yumuşayana kadar pişirilir. Kabukları soyulup tuzla beraber blendara atılır. Blendardan geçen biberler bir mutfak tülbentine boşaltılır. Tülbent sıkılarak fazla suyu çıkarılır. Tülbent bir süzgece yerleştirip fazla suyu akıtılır. Süzülüp tepsiye serilen salça 120 dereceye ayarlanan fırına atılır. Ara ara karıştırılıp salça kıvamına gelene kadar pişirilir. Karışık biber ve domates salçası nasıl yapılır? İstenirse salçalık domates de bu şekilde hazırlanıp karıştırılır. Domatesin suyunu çekmesi biraz daha uzun zaman, üç saat kadar alır.
 14. Salça Nasıl Kavrulur? Yemek yaparken kuru soğan kavrulur. Sonra, tencerenin ortasında yer açılır ve açılan bu yere salça konulur. Soğan kavrulurken ocağın ısı ayarı düşük seviyede olduğundan, aynı hararette salça kavrulur. Salçayı pişirirken kaşıkla tencere tabanına yayılır ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Devamında tencere içinde kavrulan salça soğan ile karıştırılır.
 15. Kahvaltılık Salça nasıl kavrulur? İştah açıcı kahvaltılık bir salça kavurması yapmak gayet kolay… Küçük bir tavada iki yemek kaşığı sıvı yağı ısıtılır, dört yemek kaşığı salça ilave edilir. Karıştırılarak üç dakika kavrulur. Üç diş doğranmış sarımsak ilave edilerek bir dakika daha kavrulur. Birer çay kaşığı kimyon, karabiber, pul biber, kekik, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir su bardağı kadar kırılmış ceviz ilave edilerek karıştırılıp ocak kapatılır.
 16. Biber salçası nasıl çıkarılır? Salça lekesi nasıl çıkar? Çıkması zor olan lekelerden bir tanesi de salça lekesidir. Salça lekesini kurumadan temizlemek lekenin çıkmasını hızlandırır. Salça lekesini çıkarmak için soğuk su, bulaşık deterjanı ve tuz kullanılabilir. Salça lekesi kurursa, kıyafetin içine işler ve temizlense de burada kalıcı renk değişimi olabilir. Bu yüzden kuru bir peçete veya kağıt havluyla hemen salça döküldüğü yerden alınmalıdır. Yalnız peçeteyi bastırarak leke dağıtmamalı, sadece lekeli yerden salça giderilmelidir. Salça tamamen kurumadan asıl temizleme usullerinden biri başlamalıdır: a) Üzerine salça dökülen kıyafet hemen çıkarılıp lekenin üzerine biraz bulaşık deterjanı dökülür. Beş dakika bekletip ılık suyla sadece lekeli bölgeyi çamaşır yıkar gibi çitilenir. b) Kıyafet ters çevrilip bir müddet soğuk suda bekletilir. Sadece lekeli kısım soğuk suda bekletilir. Mesela sadece lekenin üzerine buz konulur. Buz eridikçe kıyafetin dokusuna geçerek salça lekesini giderir. c) Dökülen salçanın fazlası oradan alınır, bir miktar tuz lekenin üzerine dökülür. Tuz yirmi dakika içinde eriyip kıyafetin içine işler. Sonra kıyafet makinede yıkanır. Tuz salçanın giysi dokusuna işlememesini sağlar. d)Bir litre suyun içine bir kapak uygun çamaşır suyu ilave edilerek sadece lekeli bölge bu karışımda bekletilir. Yirmi dakika bekletilen kıyafet makinede yıkanır. Çamaşır suyu kıyafetin dokusuna ve rengine uygun olmalıdır. Yanlış çamaşır suyu zararlı olabilir. e) Halıya dökülürse: Önce bir kağıt havlu veya peçeteyle halıdan salçanın alınabilir kısmı temizlenir. Sonra limon kolonyası lekeli bölgeye bol miktarda dökülür. Üzerine kağıt peçete kapatılarak on dakika kadar beklenir. Kolonya lekeyi halının yüzüne çıkarıp kağıt peçeteye yapışmasını sağlar. Peçeteyi kaldırılınca leke hemen hemen geçmiştir, en son bulaşık deterjanı ile halı silinir. Diğer bir usulde leke üzerine çamaşır makinesi toz deterjanında biraz dökülür. Çok az da sıcak su dökülür. Yirmi dakika sonra deterjan ıslak bir bezle halıya sürtülerek leke tamamen çıkarılır.
 17. Kırmızıbiberin Faydaları: C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposu olan kırmızıbiberin, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu, diyabet hastalarının iki adet biber yerse kötü kolesterollerinin düşeceği, bazı ağrıları gidereceği, vücut direncini artıracağı ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan koruyacağı, kanser hücreleriyle savaşacağı ve stresi önleyeceği ifade edilir. Bilhassa tazeyken acısını tüketmek faydalı olsa da biber salçası, yazın toplanıp kurutulan biberlerin bütün veya ufalanarak yemeklerde kullanılması yararlıdır. Acısı midesine dokunan varsa tatlı biber de tüketebilir. Günlük iki adet kırmızıbiber veya bir yemek kaşığının yarısı kadar toz biber vücudun kalsiyum, potasyum, mineral ve tuz ihtiyacını karşılar. Kırmızıbiber, antioksidan ve C vitamininin bulunduğu tohumuyla birlikte yenmelidir. Kırmızıbiberdeki kapsaisin vücut direncini arttırarak hastalıklardan korur. Bütün kırmızı besinlerde olan beta karoten kataraktı engellerken zihni açar, durgunluğa iyi gelir, stresi ortadan kaldırır; neticede zindelik ve mutluluk hissedilir.
 18. Güneşte kurutarak domates salçası nasıl yapılır? On kilo etli tarla domatesleri veya armut domates yıkanıp varsa sapları alınıp iri iri doğranır. Üzerine elli gram kaya tuzunun eklenir. ürütme usulünde kapağı kapatılıp üç gün iyice domatesler eriyip, kabukları kolay ayrılır hale gelinceye dek bekletilir. Geniş bir ve ince delikli bir süzgeçte süzülerek kabuk ve çekirdekten oluşan posa atılır. Süzgecin altında kalan kısmın suyunu süzmek için bu sulu domatesler, tülbentten süzülür ve tülbentte kalan koyu kısım geniş bir tepsiye yayılır. Domateslerin üzerine kalan elli gram tuz ve bir çay bardağı zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır. Salçanın sulanmaması için sadece tahta kaşık kullanılır. Fırında kurutulacaksa 100 derecelik fırında yirmi dakikada bir karıştırarak iki saat içinde salça hazırlanabilir. Güneşte kurutmak için de tepsinin üzeri tülbentle sıkı örtülür ve günde en az iki defa karıştırılır. En iyisi 3 saatte bir karıştırılmasıdır ki güneşten sertleşmiş kabuk kısımları karıştırılıp her tarafı eşit şekilde kuruması sağlanır. Güneşin kuvvetine göre bir - iki günde, en geç üç günde salça hazır olur. Öğleyin çok kuvvetli güneş varsa öğlen saatlerinde gölgeye alınır ki güneş lekeler yapmasın. Salça cam kavanozlara alınır. Diğer yapım şeklinde domatesler iki dakika kaynatılıp soyulur ve kabuksuz halde robottan geçirilir. Tahta kaşık kullanılır. Kaynatmadan yapılacaksa kabukları ile önce robottan sonra da ince delikli bir elekten geçirilir ki kabukları ve çekirdekleri kalsın. Sonra bir bezin içine koyup asarak suyunun süzmesini beklemek gerekir. Suyu süzülünce tuz eklenir ve karıştırılır. Tepsiye konulur ve güneşin altında kurutulur. Ocakta yapılacaksa yine tuzu atılıp yarım saat iyice suyunu çekip salça kıvamı alıncaya kadar karıştırarak kavrulur.
 19. Kışlık domates sosu konservesi için: KIŞLIK DOMATES🍅 SOSU KONSERVESİ
 20. Biber Salçası - A101 A101 mağazalarında Eylül 2020 itibariyle A101'in Çokça Salça Biber Tatlı 650 gramı 8.45TL, Çokça Salça Karışık 830 G 9,25 TL, Öncü Salça Biber Tatlı 1650 G 29,45 TL, Öncü Salça Biber Acı 1650 G 29,45 TL'dir.

Hazır Salçanın Daha Çok Dayanması için:

Yukarıda görüldüğü gibi biber salçası yapımı evde zor olmasa da her ev hanımı zaman zaman hazır salça kullanmak durumunda kalabilir. Ancak market veya pazardan hazır olarak alınan bazı salçalar buzdolabında tutulsa da küflenebilmektedir. Bunu önlemek için;

 1. Kavanozdaki salça bir tencereye boşaltılır.
 2. İçine bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı sıvı yağ eklenir.
 3. Yedi - sekiz dakika kadar karıştırılarak pişirilir.
 4. Soğuyunca cam kavanoza konulup üzerine bir kaşık zeytinyağı dökülerek muhafaza edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • ceylan
 • Aylin
 • Mehmet