mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE ERİŞTE YAPIMI

Evde makarna yapımı nasıldır? Evde makarna nasıl yapılır? İtalyan makarna hamuru evde yapılabilir mi? Evde erişte yapımı da yumurtalı erişte hamuru tarifi de hiç zor değil... İşte ev yapımı makarna hamuru tarifi...

EVDE-ERİŞTE-YAPIMI

Evde Erişte Yapımı Tarifi Malzemeleri

Ev yapımı çorbalara konulacak az bir erişte için:

İki adet yumurta

Yarım çay bardağı su

Alabildiği kadar un

Bir tatlı kaşığı tuz

Evde Yumurtalı Erişte Yapımı Tarifi - Evde Kolay Makarna Yapımı Evde Erişte Kesmek

  1. Evde çorbalık erişte hamuru tarifi: Yumurta, yarım çay bardağı su, tuz ve alabildiği kadar unla sert bir hamur elde edilir. Hamurun üzerine nemli bir bez örtülerek bir saat kadar dinlendirilir.
  2. Erişte hamuru önce merdane ile bir miktar açılır. Sonra oklava ile büyütülerek çok ince olmayan bir yufka elde edilir. Yufka bir süre kurumaya bırakılır. Oklava veya merdane yoksa düzgün bir cam şişe soğuk suyla doldurulup kapağı sıkıca kapatılarak hamur açmak için kullanılabilir.
  3. İki parmak genişliğinde şeritlere bölünen yufka parçaları üst üste konulur. Kibrit çöpü büyüklüğünde ince ince kesilir.
  4. El hafif unlanarak erişteler havalandırılır ve parçaların birbirinden ayrılması sağlanır.
  5. Ev Yapımı Makarna nasıl kurutulur? Ev Yapımı Erişte unlu bir tepsiye yayılarak veya bir bezin üzerine serilerek kurumaya bırakılır.

Evde Erişte Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Yumurtalı Makarna Hamuru Püf Noktaları

  1. Yumurtasız Erişte Hamuru Yumurtasız Makarna Hamuru için üç su bardağı un ve yarım çay kaşığı tuz karıştırılır. Su ağır ağır ilave edilerek yumuşak olmayacak şekilde hamur yoğrulur. Kırk dakika dinlendirilir. Pişirilecek tavanın çapına göre bezeler yapılır. Erişte hamuru merdane, oklava ve un yardımıyla biraz kalın açılır. Tavada veya kızgın sacda iki taraflı mühürlenir. Pişince un serpilerek katlanır. Hepsi pişince önce şeritler şeklinde kesilir. Daha sonra bu şeritler de kibrit çöpü inceliğine doğranır. Kesilen erişteleri geniş bir tepsiye yayılarak güzelce kurutulur.
  2. Kışlık Ev Makarnası Nasıl Yapılır?
  3. Ev Yapımı Makarna Pişirme Tarifi
YukarıYukarı