mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI

Kuru patlıcan dolması nasıl yapılır?

ZEYTİNYAĞLI-KURU-PATLICAN-ve-BİBER-DOLMASI

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması Tarifi Malzemeleri

Kurutulmuş patlıcan

Kurutulmuş kırmızı dolma biberi

İki su bardağı pirinç

İki yemek kaşığı domates salçası

Üç adet kuru soğan

İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı

Altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağ

İki yemek kaşığı nane

Tuz, karabiber, kırmızı pul biber

ZEYTİNYAĞLI-KURU-PATLICAN-ve-BİBER-DOLMASIZEYTİNYAĞLI-KURU-PATLICAN-ve-BİBER-DOLMASIZEYTİNYAĞLI-KURU-PATLICAN-ve-BİBER-DOLMASI

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması Tarifi

  1. Ön Hazırlık: Biber ve patlıcan kuruları önce bol suda yıkanır. Tencerede kaynamakta olan suyun içersine önce patlıcanlar atılır. Patlıcanlar yumuşamaya başlayınca biberler ilave edilir. Beş dakika bu şekilde haşlanan patlıcan ve biberler süzdürülür ve soğuk sudan geçirilir.
  2. İç Yapılışı: Soğanlar küçük küçük doğranarak altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.
  3. Domates ve biber salçaları ilave edilir. Salçaların kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Yıkanıp süzdürülen pirinçler konulur.
  4. Altı – yedi dakika pişirilir. Yarım çay bardağı kadar su eklenir. Pirinçler su çekilinceye kadar pişirilir. Karabiber, tuz, pul biber (biber salçası acıysa eklemek gerekmez) ve nane ilave edilerek tencerenin altı kapatılır.
  5. Hazırlanan dolma içi yayvan bir tepsiye aktarılarak soğumaya bırakılır.Pirinçli harç, bir tatlı kaşığı yardımıyla çok sıkı olmayacak tarzda patlıcan ve biberlerin içine yarıya kadar doldurularak ağızları birleştirilir. Ağız kısımları sırt sırta gelecek biçimde yayvan bir tencereye yerleştirilir.
  6. Dolmalar olabildiği kadar tencereye tek sıra halinde yerleştirilmelidir.
  7. Dolmaların üzerine bir tatlı kaşığı kadar tuz serpiştirilir. İki – üç yemek kaşığı kadar sızma yağ gezdirilir. Tencereye bir su bardağı kadar kaynamış su eklenerek pişirilir. Suyunu çektikçe azar azar kaynamış su ilavesiyle çok kısık ateşte pirinçler uzayıp patlıcan ve biberler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Zeytinyağlı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması ılık veya soğuk olarak sunulabilir. Gaziantep yöresinde zeytinyağlı biber dolma içine kuru gül yaprağı katılması damak tadını hususi bir lezzete ulaştırır.

ZEYTİNYAĞLI-KURU-PATLICAN-ve-BİBER-DOLMASI

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan ve Biber Dolması Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Ekşili Kuru Dolma Tarifi İç harçta iki yemek kaşığı hakiki nar ekşisi veya iki yemek kaşığı sumak sosunda da bir yemek kaşığı nar ekşisi kullanarak elde edilebilir.
YukarıYukarı