mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI SEBZELİ ENGİNAR TARİFİ

Zeytinyağlı sebzeli enginar nasıl yapılır? Vitamin ve mineralleriyle sağlık dostu enginarla nefis bir zeytinyağlı... Hafif ve düşük kalorili zeytinyağlılar sizin de damak zevkinize hitap ediyorsa, pratik bir şekilde hazırlanan vejetaryen mutfağına uygun, sebzeli zeytinyağlı enginarı da seveceksiniz. Zeytinyağlı garnitürlü enginar nasıl yapılır? İşte zeytinyağlı tariflerin en sevilenlerinden garnitürlü çanak enginarla yapılan kolay ve nefis klasik enginar yemeği tarifi...

ZEYTİNYAĞLI-SEBZELİ-ENGİNAR

Zeytinyağlı Sebzeli Enginar Tarifi Malzemeleri - Sebzeli Zeytinyağlı Enginar İçindekiler

Dört adet taze enginar

(Soyulmuş olarak alınan enginarın kararmaması için limonlu su içinde tutulması gerekir.)

Bir adet orta boy patates

Bir adet küçük havuç

Küçük bir kâse bezelye

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı zeytinyağı

Bir su bardağı veya enginarların pişmesine yetecek su

Tuz

Limon

ZEYTİNYAĞLI-SEBZELİ-ENGİNAR

Zeytinyağlı Sebzeli Enginar Tarifi, Garnitürlü Zeytinyağlı Enginar - Zeytinyağlı Çanak Enginar Nasıl Yapılır? Ege Usulü Zeytinyağlı Enginar Yemeği

 1. Bir adet orta boy kuru soğan küçük küçük doğranır ve zeytinyağında kavrulur.
 2. Bir yemek kaşığı salça ilave edilir. Çok küçük küp küp doğranan bir adet küçük havuç, bir adet orta boy patates ve küçük bir kâse bezelye eklenir.
 3. Bir miktar karıştırılan bu sebzelerin üzerine yıkanmış enginarlar ters bir şekilde yerleştirilir.
 4. Tuzu ilave edilir ve enginarların pişmesine yetecek kadar su ve birkaç damla limon suyu konulur.
 5. Kısık ateşte pişirilir. Çatalla kontrol edilen enginarlar yumuşamış, sebzeler pişmişse yemeğin altı kapatılır. Enginar sert kalmasın, lakin aşırı da pişmesin.
 6. Servis yapılırken tabağa konulan enginarların iç kısmına sebzeli karışımdan bir kaşık konur.
 7. Zeytinyağlı Sebzeli Enginar ılık olarak veya oda ısısında servis yapılır.

"Zeytinyağlı Sebzeli Enginar Tarifi, Sebzeli Enginar Yemeği Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Zeytinyağlı Enginar Tarifi Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Sebzeli Enginar Nasıl Yapılır? Enginar Seçimi: Başta enginar olmak üzere kullanılacak sebzelerin olgun ve taze olmasına dikkat edilir. Enginar eğer bayatsa çok zor pişer. enginar mevsiminde alınmalı ve küçük olanlar tercih edilmelidir. Yaprakları açılmamış, sıkı ve çürüksüz olmalıdır. Ayrıca sapı sallandığında esneklik gösteriyorsa tazedir.
 2. Garnitürlü Enginar Tarifi - Enginar Soyma: Pratik olarak çanak halde satın alınarak hayatı kolaylaştırmak mümkündür. Lakin bütün olarak satın alınırsa sapı kesilir. Önce bıçakla sonra kaşıkla soyulur. Üstten bıçakla döndürerek morlu yere, göbeğe kadar alınır. Beyazlık yakalanana kadar soyulur. Ortadaki kırmızılık kalır. Enginar tazeyse dalgalar damarlar kalmalıdır. Kavanozda satılan konserve enginarlardaki kadar soyulmaz. Tüylü yerleri alınır. Nokta nokta yerler alınmaz, o kısım kalacak şekilde kaşıkla soyulur.
 3. Zeytin yağlı Enginar Yemeği Nasıl Yapılır? Enginar Kararmaması İçin: Sap ve yaprak kısımlarından ayıklanmış taze enginarlar, kararmamaları için limonlu suda bekletilir. Soyulmuş enginarın kararmaması için kullanılan limonlu su içine biraz tuz, biraz karbonat ve biraz da un atılarak daha da koruyucu bir su elde edilebilir. Karbonat kullanılırsa tadı kalmaması için iyice yıkanmalıdır.
 4. Pişirme Sıcaklığı ve Su: Zeytinyağlı enginar kısık ocakta az su ile pişirilir. Suyunu çektiğinde enginarlar sertse azar azar su eklenebilir.
 5. Servis Sıcaklığı: Zeytinyağlıların soğuk yenileceği düşüncesi yanlıştır. Buz dolabından çıkıp oda sıcaklığına gelince veya ılık olarak sunulur.
 6. Süsleme ve Servis: İstenirse abartılmadan kıyılmış dereotu gibi yeşilliklerle ile süslenerek servis edilebilir. Zeytinyağlı servisinde altında mutlaka biraz sos olmalıdır. Yemeği arpacık soğanla yapılarak daha güzel bir görünüş elde edilebilir.
 7. Toz şeker: Zeytinyağlı yemeklerin asidini dengelemek lezzet vermek için toz şeker ilave edilir. Zaten havuç, şeker versin diye zeytinyağlılara konur. Yemeğe atılan bir kaşık şeker, enginarın tadını dengeleyebilir. Lakin herkesçe istenmeyebileceğinden tarife dahil etmedik. Aslında diğer zeytinyağlılardan farklı olarak asit enginara yakışır ve enginar asidi çeker. Enginar asidi çeker. Ayrıca daha iyisi yemeğe katılacak narenciye olan limon yanında portakal suyu katılarak portakallı enginar yapmaktır.
 8. Dinlendirme: Zeytinyağlı yemeklerin dinlendikçe tadının ortaya çıktığı ifade edilir. Vakit varsa bir gece buzdolabında bekletilir.
 9. Bir Porsiyon Zeytinyağlı Sebzeli Enginar Kaç Kaloridir? Garnitürlü Enginar Kalori Zeytinyağlı sebzeli enginarın, garnitürlü enginar yemeğinin 100 gramlık bir orta porsiyonu, takriben 75 kaloridir.
 10. Enginar Nasıl Seçilir? Enginar Nasıl Pişirilir? Enginarın Faydaları, Enginar Yemekleri: LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ
 11. Hazır Garnitürlü Enginar Nasıl Yapılır? Konserve Garnitürlü Enginar, Hazır Garnitürle Enginar Yemeği Nasıl Yapılır? Garnitürlü enginar bu tarifi daha çabuk yapmaya yardım eder. Beş adet orta boy çanak enginar kararmaması için limonlu suda bekletilir. Yarım çay bardağı zeytinyağı tencereye alınır. Bir orta boy soğan küp küp doğranıp yağda kavrulur. Enginar çanakları tencereye konulur. Yarım limonun suyu üzerlerine sıkılır. İki buçuk su bardağı sıcak su ve bir tatlı kaşığı toz şeker eklenir. Kapağı örtülerek enginarlar pişene dek kısık ocakta pişirilir. Çatalla kontrol edilir. Enginarlar pişince tuzu ilave edilir. Bir kavanoz garnitür süzülerek eklenir, kapağı örtülü birkaç dakika daha pişirilir. Bir kâsede iki silme tatlı kaşığı un bir çay bardağı soğuk su ile açılır. Tencereye eklenip enginarları zedelemeden iyice karıştırılır. On beş dakika daha kapağı örtülü pişirilir. Ocak kapatılıp soğumaya bırakılır. Servis tabağına alınan zeytinyağlı garnitürlü enginar üzerine zeytinyağı ve limon suyu gezdirilip dereotu ile süslenir. Hazır garnitür yoksa soğanı kavurunca önce havuç bir dakika kavrulur, sonra patates iki dakika kavrulur, sonra enginar ve bezelyeler ilave edilir.
 12. Küp küp enginar yemeği KIYMALI BEZELYELİ ENGİNAR, PATATESLİ🥔 ENGİNAR SALATASI🥗, ENGİNARLI PİRİNÇ SALATASI🥗, ENGİNARLI ETLİ PİLAV🍚
 13. Çanak enginar yemeği nasıl yapılır? Çanak Enginarla Neler Yapılır? KAŞARLI MİSKET KÖFTELİ ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI FAVALI ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR, ETLİ ENGİNAR YEMEĞİ, ENGİNARLI HORHOR KEBABI, ENGİNARLI YUFKALI BÖREK
 14. Sade enginar yemeği nasıl yapılır? ZEYTİNYAĞLI SADE ENGİNAR HAŞLAMA
 15. Enginar Dolması ETLİ ENGİNAR DOLMASI (Uşak, Kıbrıs), ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR DOLMASI

ZEYTİNYAĞLI-SEBZELİ-ENGİNAR

YukarıYukarı