mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Zeytinyağlı Portakallı Kerevizli Yer Elması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yer elması mevsimi geldi. Kereviz ve yer elması birbirine yakışan iki lezzet… Bu ikiliyi zeytinyağlı denemeye ne dersiniz?

ZEYTİNYAĞLI-KEREVİZLİ-YERELMASI

Zeytinyağlı Kerevizli Yer Elması Malzemeleri

Yarım kg yer elması

Bir büyük boy kereviz

Bir büyük boy patates

İki adet orta boy soğan

Bir havuç

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

Kuru nane

ZEYTİNYAĞLI-KEREVİZLİ-YERELMASI

Zeytinyağlı Kerevizli Yer Elması Yemeği Tarifi

  1. Yer elması, kereviz ve patatesin kabukları soyulur. Çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğranır.
  2. Soğanlar yarım ay şeklinde doğranarak sıvı yağda pembeleştirilir. Zeytinyağlı yemek yaparken, soğanı rendelemek yerine bıçakla doğranırsa yemekler daha lezzetli olur. Kabukları soyulup küçük doğranan havuçlar eklenir. Bir - iki çevirdikten sonra önce patatesler ardından kereviz ve yer elmaları eklenir.
  3. Tuz ve yarım çay bardağı kadar su konularak yemek buğulandırılır. Bu noktada portakal suyu kullanımı yaygın bir uygulama olsa da şart değildir. Bir çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilerek ağzı kapalı şekilde (dağılmamaları için) kısık ateşte bütün malzemeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Çok fazla karıştırılmamalıdır; kereviz ve yer elmaları ezilebilir.
  4. Altı kapatılan yemeğin üzerine kuru nane, ayıklanmış dere otu, maydanoz veya biberiye yaprakları serpilebilir. İstenirse kereviz yaprakları küçük doğranarak yemek pişerken üzerine konabilir. Zeytinyağlı Kerevizli Yer Elması ılık veya soğuk olarak servis edilir.

Yer Elmasının Faydaları ve Zararları: A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Cilde, sindirim ve solunum sistemlerine, vücut hastalıklara karşı mukavemetin yükseltilmesinde ve anne sütünü arttırılmasında faydalı; öksürüğe, romatizma ve ekleme ağrılarına kansızlığa karşı destek olması umulan yer elması nisbeten düşük kalorisi ile diyet yapanlara da yardımcı olabilir. Ancak bir ürünün yararları mevzusundaki ifadelere dikkatle yaklaşmakta fayda var. Çünkü rahatsızlıkları olanlarda veya farklı bünyelerde değişik neticelara neden olabileceği, olası zararlara karşı kullanımında ölçülü olunması gerektiği düşünülebilir. Diğer taraftan, yararları tartışılabilse de hafifliği ve lezzetiyle yemek yapma malzemelerini zenginleştirdiği açıktır.

ZEYTİNYAĞLI-KEREVİZLİ-YERELMASI

YukarıYukarı