mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kuru Börülce Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır? (Karnıkara, Lolaz, Acebek, Ülübü)

Etli Kuru Börülce Yemeği nasıl yapılır? Farklı yörelerde karnıkara, lolaz, papuda, acebek, ülübü gibi isimler alan kuru börülce yemeğinin resimli kolay tarifi...

BÖRÜLCE YEMEĞİ

Kuru Börülce Yemeği Tarifi

İki su bardağı kuru börülce

250 gr parça et

İki yemek kaşığı biber salçası

İki adet orta boy kuru soğan

İki - üç diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

BÖRÜLCE YEMEĞİ

Etli Kuru Börülce Yemeği Tarifi - Kuru Börülce Nasıl Yapılır? Karnıkara Börülce Nasıl Pişirilir?

 1. Kuru börülce önceden ıslatılır mı? Börülceler daha kısa sürede pişmeleri için akşamdan yıkanarak suda bekletilir.
 2. Düdüklüde pişirilecekse börülceler haşlanmaz.
 3. Normal tencerede pişirilecekse suda bekletilen börülceler yıkanıp üzerini iki parmak geçecek bir suda kaynayana kadar yüksek ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte bir - iki taşım kaynatılır.
 4. Etler küçük küçük doğranarak yıkanır tencereye konulur.
 5. Etler sularını salıp tekrar çekince sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir.
 6. Pembeleşen soğanlara salça ve sarımsak ilave edilir.
 7. Bir - iki çevirdikten sonra haşlayıp süzülen börülceler eklenir.
 8. Buğulandırılan yemeğe börülcelerin üzerini çok az geçecek kadar kaynamış su ve tuz konulur.
 9. Kuru Börülce Yemeği pişince yemeğin altı kapatılır.

Ege Usulü Kuru Börülce Yemeği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Karnıkara Yemeği Püf Noktaları

 1. Düdüklüde Börülce Yemeği, Düdüklüde Kuru Börülce Yemeği Nasıl Yapılır? Etli veya kıymalı kuru börülce yemeği tarifi düdüklüde daha kısa sürede yapılabilir. Kuru börülceler düdüklü tencerede hazırlanırsa ayrıca haşlanmasına gerek kalmaz. Fakat iki defa haşlama usulünü benimseyenler ilk kısa haşlamanın suyunu döktükten sonra yemeği pişirmeye geçebilirler.
 2. Taneli börülce yemeğine istenirse kıyma konulabilir.
 3. Kuru börülce yemeği yanına ne gider? Kuru börülce yemeği yanında ne yenir? Kuru börülce yemeği yanına 🥣KÖFTELİ ERİŞTELİ ÇORBA🍲, YOĞURT SOSLU KIYMALI MAKARNA🍝, KOLAY SADE BULGUR PİLAVI🍚, İZMİR PİLAVI🍚 TARİFİ, TAVUK BUT🍗 TANDIR, CACIKyakışacaktır.
 4. Kuru Börülce İle Hangi Yemekler Yapılır? Taze börülce ile yapılan yemekler arasında börülce yemeği, zeytinyağlı kuru börülce, bakliyat türlüsü, kuru börülce salatası, kuru börülceli enginar dolması, kaz dağı çorbası, kuru börülce (acebek) çorbası, tam tahıllı bakliyatlı ekmek, sebzeli etli börülce yemeği, kuru börülce piyazı, 🥣KURU BÖRÜLCELİ TARHANA ÇORBASI🍲, KURU BÖRÜLCELİ BULGUR PİLAVI🍚 (Karnıkara, Lolaz, Acebek, Ülübü; Gaziantep, Adana), Etli Kuru Börülce Yemeği Tarifi (Karnıkara, Lolaz, Acebek, Ülübü)
 5. Anne usulü börülce Salatası, Kuru börülce salatası tarifi, Kuru börülce kararmaması için ne yapılır?: Kuru Börülce Salatası Tarifi, Papuda Nasıl Yapılır?🥗
 6. Kuru börülce yemeği kaç kalori? Diyette kuru börülce yenir mi? 100 gram kuru börülcenin yaklaşık olarak 90 kaloriye denk geldiği ifade edilmektedir. Kuru börülce kilo verdirir mi? Börülcenin doğrudan metabolizma hızına bir tesiri olmasa da; muhtevasındaki yüksek protein ve lif değeri ile daha uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur. Bu da, açlık krizlerinin engellenmesi ve sağlıksız atıştırmalıklara daha az yönelmekle alakalandırılır.
 7. Zeytinyağlı börülce yanına ne gider? Zeytinyağlı Taze Börülce Tarifi, Nasıl Yapılır? (Aydın, İzmir)
 8. Kuru Börülce Neye İyi Gelir? Börülce bünyesinde, vitamin, demir, çinko, potasyum, manganez minerali ve protein yer alır. Bu maddeler kötü kolesterolü azaltır. Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi geldiği gibi, kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendirdiği söylenir. Börülce lif oranı yüksek bir bakliyattır. 100 gram börülce, 6 gram lif ihtiva eder. Börülcenin lifi suda çözülebilir. Bu özellik sayesinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekleyerek kabızlık problemini çözer ve lifleri ile tokluk hissi vererek kilo almayı zorlaştırır. Karbonhidratların vücut tarafından emilimini azalttığı için şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Çinko ve Manganezce zengin olan börülce bu mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, yaraların hızlı iyileşmesini, bağ dokuların, kemiklerin gelişmesini sağlar. Hamile kadınların ve çocukların, gelişiminde tesirli olan çinkoyu alabilmeleri için börülce faydalıdır. Çinko sayesinde börülce bağışıklık sistemini destekler. Potasyum vücudun su ve mineral dengesini korunmasını destekleyerek sinir sistemindeki mesaj iletimini kuvvetlendirir. Bu kalp ve kaslar için çok önemlidir. Hamilelikte bebeğin beyin gelişiminde değeri büyük olan folik asit miktarı börülcede yüksektir. 100 gram börülce günlük ihtiyacın yarısını sağlar. Kolesterol, yüksek tansiyon, kansızlığa, şekeri olanlar faydalıdır. Yüksek lifi sayesinde diyet için idealdir. Börülce, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına iyi geldiği gibi, kanseri önleyici ve bağışıklık sistemi güçlendirir.
YukarıYukarı