Pratik Bilgiler kategorisinde tarafından

Lavabo açıcılar bayağı pahalanmış, daha ucuza nasıl halledebilirim?  Lavabo tıkanıklığı açma konusunda pratik bilgilere ihtiyaç var

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.

2 Cevaplar

tarafından

Lavabo gideri açma marketlerde satılan kimyasal maddelerle yapılabilir.  Doğal yöntemlerle lavabo açmak için ne yapılır?

Öncelikle ilerde oluşacak tıkanmaya karşı her bulaşık yıkama sonrasında kalan artıkları peçeteyle alıp çöpe atmak gerekir. Her bulaşık yıkama veya banyo lavabosu kullanımı sonrasında, lavabo deliklerinden kaynar sıcak su akıtmak da yararlı olacaktır.

Musluk açıkken kalın bir tel yardımıyla deliklere müdahale etmek acil fayda sağlayabilir. 

En klasik lavabo açma yolu pompa kullanmaktır. Nalburlarda ve ev aletleri satan dükkanlarda bulunabilen farklı ebattaki pompalarla tıkanmış lavabolardaki atıkları çıkartabilirsiniz. Basınçla açılan lavabolar birkaç dakika içinde ilk günkü haline dönebilir. Tıkanıklığı açmak için pompa giderin ağzına yerleştirilir, ortalama sekiz - on pompalama ile  tıkanıklık açılarak gider temizlenebilir. Burada dikkat edilecek husus vakumlama olabilmesi için pompanın gider büyüklüğüne uygun ve lavabo giderini tam kapatacak yapıda olmasıdır.  Kimyasal olmadan ekonomik ve kolay bu çözüm mutfak, banyo lavabosu veya küvet ve duş giderleri için de denebilir.

Karbonat ve Sirke: Marketlerde kolayca bulunabilen bu malzemeler yeterli olabilir. Boş ve su akıtılmış lavabo giderine bir su bardağı karbonat dökün. Karbonatın döküldüğü yerlere bir su bardağı beyaz sirke, üzüm veya elma sirkesi dökün ve karbonatın köpürmesini bekleyin.  En az 20 dakika kadar bekleyip lavabo deliklerine en az bir litre kaynar su dökülerek boru açılır.

Karbonat ve Tuz: Bu iş bir su bardağı karbonat ve yarım su bardağı ince tuz ile beraber de yapılabilir.  Bu durumda birkaç saat beklenip kaynar su dökülerek tıkanıklık açılır. Kaynar suyun ardından soğuk su dökülerek giderin açıldığı kontrol edilir, yeterince açılmazsa pompalama yapılmalıdır.

Tuz ve Sirke:  Karbonat yoksa tuz kullanılabilir. Lavabo deliklerine bir su bardağı kadar tuzu dökülerek tuzun delik kısmını kapatmasını sağlayın. İstenen bir sirke tuzun üzerine dökülür.  Tuzla sirke kirleri ve kireçleri temizler. Sonra lavabo giderine kaynar suyu dökülür. 
Kimyevi Maddeler:  "Lavabo aç" adıyla satılan tozlar, lavabo açıcı tabletler ve Alka seltzer gibi suda kolaylıkla çözünen ilaçlar kullanılarak lavabo açılabilir. Tabletler dövülerek toz haline getirilir, karışım toz durumundaysa direkt kuru olan gidere dökülür. Ardından soluma yolundan uzak tutularak kaynar su lavaboya bir anda boşaltılır. Giderde hafif köpürme ve buhar görülür. Su iyice borudan aktıktan sonra soğuk su açılarak gider iyice temizlenir. Kimyevi karışımlar kullanarak da tıkanmış lavabo açılışı yapılır. 
Kimyasal yöntemlerin bile çözüm getirmediği durumlarda spiral tel veya elbise askısı kullanılarak gideri tıkayan atıklar çıkarılabilir. Eğer bu usul de probleme çare değilse uzman bir tesisatçı çağırmak gerekebilir. 
tarafından
Bence karbonat, tuz ve sirke ziyan edilmemeli, bir lavabo açıcı kimya ile iş çözülmeli...
...