İktisat - Ekonomi kategorisinde tarafından
İlgililerin bilmediği veya vurgulama zahmetine katlanmadığı bir bilgi:

"Kur Korumalı TL Katılma Hesabı" ile "Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı" arasındaki en büyük farklardan biri ilkinde hesap açılış kurunun sadece saat 11:00'de belirlenmesidir. Diğerinde saat başı açıklanan kurlar kullanılır.

Dalgalanmanın büyük olduğu günlerde dikkatli olmak gerekir: Saat 15:00 kuru saat 11:00'e göre çok düşükse bu hesabı açmak büyük zarar ettirir. Aksi durumda avantajlıdır.

İki hesap türü arasında bu farkın mantıklı bir gerekçesi yoktur.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

tarafından
Panik, cahillik, ne yaptığını bilmezlik içinde her gün yeni kurallar, ürünler ortaya koyarken oluşan bir tutarsızlık...

Bu sisteme mecbur kalınmasını sağlayanlar ile sistemi kotaranların bilgi, dikkat, yetenek ve zeka kapasiteleri ise tutarlı...
tarafından
Katılım bankalarında çok enteresan bir durum var. Daha fazla olması gerekirken, aynı vadeli normal hesaba verdikleri kar payının neredeyse %1 daha azını veriyorlar. Halbuki, bu hesabın bozulma ihtimali, cezası sebebiyle çok daha düşük... Üstelik vergisiz. Müşteri açısından fark eden bir durum yok. Çünkü doların artışı zaten çok daha yüksek... Hazineye, dolayısıyla da bütün halka daha yüksek bir borç çıkıyor. Fakat bir bakıma normal karşılanabilir. Diğer bankaların bir taraftan devletten %14'ten aldığı parayı öbür taraftan Hazineye %28'den satmaları bu dediğimin yüz katından fazla bir yüktür. Mevduatın üçte ikisi dövizken, cin fikirli bir para politikası ile döviz fiyatları patlayınca banka sermayelerini güçlendirmek bu politikayı icat edenlere düşse de halk ödeyecek.
tarafından
Ne dünyanın ve ülkenin şu anki durumunu ne de tarihi bilenlerin düzenledikleri bir finans ürünü, para politikası değildir.

Danışman: Bu memlekette ocak ayında hiçbir zaman negatif enflasyon olmadığını bilmemek yetmez, kur şoklarının etkisinin aylarca devam edeceğini de bilmeyeceksin. Benzer ürünlerin tarihte ülkeye akıl almaz bir zarar mal olduğundan ve eski yetkililerin "sakın bir daha kimse yapmasın" tembihinden de habersiz olacaksın. Ayrıca dünyada artan enflasyon dolayısıyla rezerv paralarda faiz artışının sermaye göçünü başlatmak üzere olduğunu takip etmekten aciz olacaksın. Dünyada hiç bir ülkenin düşünemediği, yüzlerce üniversitenin on binlerce profesörünün hayalinden geçiremediği harikalıkta bir enflasyon düşürme şekli bulduğunu sanacaksın...

Danışan ve danışılanların liyakat seviyesi karşılıklı ve dengelidir. Doların ve etkisindeki enflasyonun on katlarına ulaşma sürecinde ekonomi danışmanlarını değiştirmemek şaşırtıcı...

Vatan sevgisi ve vicdan, makam sahibinin, danışmanın kişisel çıkarlarını ve aile mutluluğunu ikinci plana atmasını; ait olduğu milletin menfaatini korumasını gerektirir. O zaman yapılanlar çok daha ciddiyetle sorgulanır.
Hoş geldiniz, Kolaylezzet SoruCevap sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir platform sağlar.
...