mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kıymalı Kabak Dolması, Tarifi Nasıl Yapılır?

Kıymalı kabak dolması nasıl yapılır? Çok defa "etli kabak dolması" olarak da isimlendirilen bu yemek fırında veya düdüklü tencerede de yapılabilir. Kolay kabak yemeklerinden biri olan kabak dolması etsiz olarak da yapılabilir. İşte dereotlu kıymalı kabak dolması yapılışı tarifi resimli olarak…

KIYMALI KABAK DOLMASI 1

Kıymalı Kabak Dolması Malzemeleri - Dereotlu Kabak Dolmasının İçine Ne Konulur?

Bir kg orta boy dolma kabağı

250 gr orta yağlı kıyma

Bir kahve fincanı pirinç

Bir adet büyük kuru soğan

Sıvı yağ

Dereotu, maydanoz

Tuz, karabiber

Bir yemek kaşığı domates salçası, su

Sosu için : Bir yemek kaşığı domates salçası, su

Üzeri için: Yoğurt, istenirse dereotu ve sarımsak

ETLI KABAK DOLMASI

Kıymalı Kabak Dolması Tarifi

 1. Kabak dolması harcının hazırlanması: Soğan yemeklik doğranır. Tuzla biraz öldürülür.
 2. Yıkanıp süzülen pirinçler ilave edilir. Kıyma eklenir.
 3. İyice yıkanan dereotu ve maydanoz incecik kıyılarak konulur.
 4. Salça ve karabiber eklendikten sonra iç harç el ile yoğrulur.
 5. Kabak dolması için kabak nasıl oyulur? Dolma kabakları yıkanıp saplarından ayrılır. İstenirse çizgili bir şekil alması için kabakların üzeri hafifçe soyulur. Bu, kabak oyacağının tırtıklı tarafıyla kabuk sıyrılarak yapılır. Daha sonra büyüklüğüne göre iki veya üç parçaya bölünüp kabak oyacağı yardımıyla içleri çıkartılarak oyulur. İçleri hafif tuzlanır veya tuzlu soğuk suda on dakika bekletilip durulanır. Çok kalın oyulursa lezzetli olmaz çok ince olursa pişerken eriyip şekli bozulur. Kabağı ince oymak için önce oyulacak incelikte kabuğa yakın yuvarlak kesikler yapılır. Bu kesiklere oyacak yerleştirilip çevrilerek oyulur. Kaşık yardımıyla da kabaklar oyulabilir. İstenirse oyulmuş kabaklara harç doldurmadan önce içleri pul biberli tuzla tuzlanır.
 6. Seçeceğimiz tencere kabakların sıkışık olarak tek sıra doldurulabileceği büyüklükte ve yayvanlıkta olmalıdır.
 7. Bir yemek kaşığı domates salçası, yağ tencereye konulur. Salça kokusu çıkana kadar iki - üç dakika kavrulur.
 8. Dolmanın yapılışı: Yıkanan ve temizlenen kabakların içi üstlerinden yarım parmak boşluk kalacak şekilde yukarıdaki harç ile doldurup tencereye dizilir. Pişen pirinçlerin dışarı taşmaması için kabakların içi, harcı ile çok sıkıştırılıp fazla doldurulmamalıdır.
 9. İstenirse ve mevsimindeyse ağız kısımları dilimlenmiş küçük domateslerle kapatılır veya doldurulan kabaklar birbirine bakacak şekilde dizilerek düzgün şekilde bu tencereye yerleştirilir.
 10. Bir çay bardağı kadar su konularak kabaklar buğulandırılır. Buğulanan kabakların üzerine yarısına gelecek şekilde kaynamış sıcak su konulur. Arada bir suyu kontrol edilmeli ihtiyaç olursa çok az sıcak su ilave edilmelidir.
 11. Kabaklar yumuşayıp pirinçler uzayınca altı kapatılır.
 12. Kıymalı Kabak Dolması yoğurtla servis edilir.

KIYMALI KABAK DOLMASI 2

Kıymalı Kabak Dolması Tarifi, Bulgurlu Kabak Dolması Tarifi, Kolay Kabak Tarifleri ile Alakalı diğer Hususlar ve Kıymalı Etli Kabak Dolması Püf Noktası

 1. Yaş dolma kaç dakikada pişer? Kabak dolması yemeği yapımında kabakların fazla pişip dolma içinin dağılmaması ve hatta yanmaması, az pişip diri kalmaması için kontrol edilmelidir. Kabak dolması kaç dakikada pişer? Kabak dolmasının pişme süresi kullanılan kabağın türüne ocağın hararetine göre farklı olabilir. Önce orta, kaynayınca kısık ateşte pişirilmek kaydıyla yeşil, yuvarlak (tombik, tombul, top, topak, topan, kışlık, kış, Girit) kabak dolması kırk dakikada, uzun patlıcan şeklinde olanlar otuz dakikada, küçük minik kabak dolmaları yirmi - yirmi beş dakikada pişer. Kabak dolmasının piştiğini nasıl anlarız? Kabaklar çatal batırılacak kadar yumuşayıp pirinçler uzayınca pişmiştir, altı kapatılır. Yüksek ateş dışını pişirip içini diri bırakacağı için tercih edilmemelidir.
 2. Kabaklar yetmezse veya iç malzeme fazla gelirse: Aslında kabak, patlıcan, biber dolması aynı dolma içiyle yapılabilir. Kıymalı patlıcan kabak biber dolması olarak bir tencerede hazırlanabilir. Artan malzemeyle köfteler yapılıp aynı tencerede pişirilebilir.
 3. Kabak dolması içinden ne yapılır? Kabak içleri poşetle buzluğa konulup bilahare kabak mücver veya kabaklı bir salata yapılır. KABAK MÜCVER TARİFİ, KABAKLI HAVUÇLU🥕 SALATA🥗 Bazıları da kabakların iç kısmından çıkan parçaların bir kısmını küçük doğrayıp tencerenin dibine yayar.
 4. Dolmanın Yanına Ne Gider? Etli kabak dolması yanına ne yapılır? İçinde zaten bolca pirinç olduğu için yanına pirinç veya bulgur pilavı uygun olmayacaktır. Dolma Menüsüne en çok yakışacak leziz tariflerden bir kısmı:🥣EV🏠 YAPIMI SADE DOMATES🍅 ÇORBASI, 🥣TARHANA ÇORBASI🍲, 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, 🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲, PATATESLİ🥔 SEMİZOTU SALATASI🥗, MANTI🥟, HALUÇKA🥟, ÇOBAN SALATA🥗, TARATOR SOSU YAPIMI🥗, ÜZÜM🍇 SUYU🍹ÇİLEK🍓 KOMPOSTOSU🍹, KAYISI 🍹HOŞAFI🥤, ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA, ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE, CACIK, EVDE NANELİ AYRAN, YOĞURT, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 ÜÇGEN🔺 (MUSKA) BÖREK, KÖZLENMİŞ PATLICANLI🍆 VE BİBERLİ🌶️ RULO BÖREK, PATATESLİ🥔 SODALI KOLAY BÖREK, HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA, ETİMEKLİ MUHALLEBİ TATLISI (Kar Yağdı Tatlısı), SÜTLÜ KAKAOLU BİSKÜVİ TATLISI
 5. Kabak dolmasında baharat tercihi: İstenirse kıymalı harca kimyon ilave edilebilir.
 6. Kıymalı kabak dolması kalorisi: Kıymalı kabak dolması nefis yemek tariflerinden olsa da kıymalı kabak dolmasının 100 gramı 185 kalori, bir adedi 220 kalori civarındadır. Bulgurlu kabak dolması kaç kalori? Etli Bulgurlu Dolmanın 100 gramında 120 kcal kalori, ayrıca 1 Porsiyon yani 200 gram bulgurlu kabak dolması kalorisi 240 kaloridir.
 7. Pirinci ılık suda bekletmeyi tercih etmiyoruz.
 8. En güzel kabak dolması tarifi hangisidir? Kişiye göre değişir. Yukarıdaki kıymalı pirinçli yoğurtlu kolay taze kabak dolması yapılışı tarifi gayet nefistir. Lakin leziz kabak dolması tarifleri çok çeşitlidir. Kabak dolması çeşitleri arasında kavrulmuş kıymalı kabak dolması, kayık sandal kabak dolması, kıymalı bulgurlu kabak dolması, kıymalı nohutlu kabak dolması, köfteli kabak dolması, kuru kabak dolması tarifi, yeşil mercimekli kabak dolması, sebzeli kabak dolması, sadece kıymalı kabak dolması, tavuklu kabak dolması, dilimli kabak dolması, katıklı kabak dolması Bitlis, kıymalı kabak dolması fırında ve daha niceleri… En güzel kabak dolması ve "Kabak dolması yaparken kabak kızartılır mı? Kizartilmiş kabak dolması nasıl?" diyenler için Şıhılmahşi Dolması Tarifi Nasıl Yapılır? Dolmaların Şahı yazısı da incelenebilir.
 9. Katıklı kabak dolması Bitlis - Diyarbakır, Yoğurtlu Kabak-Dolması: Bulgurlu Kabak Dolması hangi yöreye aittir? Farklı yörelerde yapılmaktadır. Katıklı dolma ince bulgurlu kabak dolmasıdır. Bitlis ve Diyarbakır’ın mahalli yemeklerinden olan “Katıklı Dolma”nın adındaki “Katık” yörede yoğurt manasına gelmektedir. Üzerine yoğurt döküldüğü için, bu dolmaya "Katıklı Dolma" denilmiştir. Kıymalı bulgurlu kabak dolması olan kabak katık dolması tarifinde iç harca iki defa çekilmiş koyun kıyması, köftelik bulgur, yarım tatlı kaşığı kırmızı pul biber ve bir tatlı kaşığı kurutulup elde ufalanmış reyhan otu ilavesi vardır. Pişen katıklı dolmalar yirmi dakika sonra sunum tabağına konulur, üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Servis öncesinde yoğurtlu bulgurlu-kabak yemeği üzerine tereyağı veya sadeyağda kızdırılmış pul biber gezdirilir. Kara kabak kullanılacaksa bazı farklılıklar olacaktır.
 10. Bulgurlu Kabak Nasıl Yapılır? Kabak Dolması Kıymasız, Etsiz Bulgurlu Kabak Dolması Nasıl Yapılır? Bulgurlu-Kabak Dolması Tarifi Biber kabak-dolmasi kıymasız da hazırlanabilir. Etsiz dolma içi nasıl hazırlanır? Bir çay bardağı pirinç yıkanıp süzülerek karıştırma kabına konulur. Bir orta boy kuru soğan ince yemeklik doğranarak pirinçlere veya bulgurlara ilave edilir. İnce kıyılan yarım demet maydanoz eklenir. Bir yemek kaşığı domates salçası, iki çay kaşığı tuz, karabiber ve kırmızı toz biber eklenir. Elle bütün malzeme yeknesak hale getirilip kenara alınır. Dört adet kabak yıkanıp uçları düzeltilir. Kabuklar çizgili soyulup ortadan ikiye kesilir. İçleri oyulup çıkarılır ve iç harç ile bir parmak boş bırakacak kadar doldurulur. Tencerede bir yemek kaşığı tereyağı koyup eritilir, kabak dolmaları dik olarak yerleştirilir. Üç su bardağı kaynar su, istenirse bir su bardağı tavuk suyu ilave dolmalara gezdirilir. Üstlerine domates püresi veya domates dilimi konulabilir. Bulgurlu-kabak-dolmasi pişince sarımsaklı yoğurt yanında sunulur.
 11. Zeytinyağlı Kabak-Dolması Tarifi Zeytinyagli-kabak-dolmasi da kolay kabak tariflerindendir. Dolmanın harcını hazırlamak için bir çay bardağı pirinç yıkanır. Üzerine küp küp kesilmiş iki adet domates ve üç adet soğan, ince kıyılmış yarım demet dereotu, yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım limonun suyunu, karabiber, bir tatlı kaşığı toz şeker ve tuzu eklenip karıştırılır. Bir kilo kabak Kabakların kabuklarını oyacak ile kazıyıp ortadan ikiye kesilir ve içleri oyulur. Tencereye dizip domates dilimleriyle kapatılır. İki su bardağı su ile bir yemek kaşığı salça eritilir ve üzerine dökülüp kısık ateşte pişirilir.
 12. Kıymalı Kabak Kalye Kalye veya kalliye (Arapça: قلية ) yağda kavrulmuş etin içerisine çeşitli meyveler ve sebzeler katılarak yapılan yemeklere verilen addır. Bununla beraber kalye için bazı kaynaklarda yağda kavrulduktan sonra etsiz pişmiş sebzeye denildiği yazılmıştır. Kalye kısaca sebze yemeği, musakka olarak da anlaşılır. Bir adet kuru soğan yemeklik doğranıp bir yemek kaşığı yağla tavada kavrulur. 150 gr kıyma ilave edilerek kıyma pişene dek birlikte kavrulur. Yarım yemek kaşığı domates salçası eklenip karıştırılır. Bir - iki çevrilip ocak kapatılır. Altı adet büyük boy kabak yıkanıp kabukları çatalla çizilir. Yuvarlak kesilip tencereye yerleştirilir. En üste kabakları örtecek biçimde kıyma konulur. Ortaya birkaç kabak yerleştirilip ortada kıymalı harç bırakılır. Bir yemek kaşığı pirinç yıkanıp üste serpilir. Üzeri domates ve yeşil biberle süslenir. Şeklini korumak için tabak kapatılır. Kenarından yarım çay bardağı zeytinyağı, tuzu ve yemeğin üstünü bir parmak geçecek kadar su ilave edilir. Kaynadıktan sonra ocak kısılır. Pişince altı kapatılır. Ilınınca tabağı dikkatlice alıp, üstüne dereotu konularak yoğurtla sunulur.
 13. Kuru Kabak Dolması Nasıl Yapılır? Etli ve etsiz yapılabilir. Kıymalısı: Yirmi civarında kuru kabağın üzerini geçecek kadar sıcak su konarak bir saat bekletilir. beş dakika haşlanıp, süzülür. Diğer bir teknikte bir kapta kaynamış bir kapta soğuk su olur. Kabaklar kaynamış suya atılıp 3-4 dakika haşlanıp bir süzgeçle alınarak soğuk suya atılıp ılımasını beklenir. Üç adet kuru soğan küp doğranır. Karabiber ve tuzla ovulup, 300 gram yağlı kıymaya eklenir. Bir çay bardağı pirinç yıkanır. Kıymaya, bir kâse haşlanmış nohut, pirinç, bir yemek kaşığı tereyağı, birer yemek kaşığı domates ve biber salçası ile üç yemek kaşığı nar ekşisi ilave edilir. Karıştırılıp kabakların içi doldurulur. Dolmaların ağızları üste gelecek biçimde tencereye yerleştirilir. Dolmanın sosu için iki yemek kaşığı sıvı yağ ve bir yemek kaşığı biber salçası ocağa konulup üç dakika karıştırılır. Dövülmüş beş diş sarımsak, bir yemek kaşığı kuru nane ve iki su bardak su ekleyip, on dakika kaynatılır. Dolmaların üstüne üç bardak su eklenip kısık ateşte yarım saat pişirilir. Sos eklenip on dakika kaynatılır. Sarımsaklı yoğurtla sunulur.
 14. Fit Kabak-Dolması, Diyet Kabak Dolması Tarifi Kabak dolmasının pirinç yerine karabuğday tercih edilip yağ kullanmadan pişirilmesidir.
 15. Antep Usulü Bulgurlu Kabak Dolması Etli bulgurlu kabak dolması olarak yukarıdaki tarifin bulgurlusudur. Lakin coğrafi tescil alan Antep Kabak Dolmaları iki türlü olup pirinçlidir.
 16. Gaziantep Damat Dolması / Gaziantep Kuzu İçli Kabak Dolması; Zeytinyağında kızartılan kabakların kıyma, pirinç, Antep Fıstığı, badem ve çeşitli baharatlarla hazırlanan iç harcı ile doldurulduktan sonra haşlanması suretiyle üretilen yemektir. Dolmaların iç harcında kıyma pirince göre daha fazladır ve zengin iç harcı nedeniyle “damat dolması” olarak da adlandırılır. Gaziantep Damat Dolması / Gaziantep Kuzu İçli Kabak Dolmasının geçmişi eskiye dayanır. Gaziantep mutfak kültürünün önemli yemeklerinden birisidir.
  İmal Usulü:
  5 - 6 kişilik Gaziantep Damat Dolması / Gaziantep Kuzu İçli Kabak Dolması için Malzemeler:1,3 - 1,5 kg küçük dolmalık kabak, 200 - 250 g az yağlı koyun kıyması, 90 - 110 g pirinç 40 - 60 g zarı soyulmuş Antep Fıstığı, 40 - 60 g zarı soyulmuş badem, 20 - 30 g sadeyağ veya tereyağı, 1 - 3 g karabiber, 1 - 3 g toz tarçın, 1 - 3 g toz yenibahar 0,5 - 1 g haspir, kızartmak için 1 su bardağı zeytinyağı
  Tarifi: Kabaklar yıkanır, çatalla veya tırtıklı bıçakla kabukları çizilir, delinmeden biraz etli kalacak şekilde içleri oyulduktan sonra diri kalacak şekilde 2 - 3 dakika zeytinyağında kızartılır. Pirinçler yıkanıp kaynar suda iki taşım kaynatılır ve süzgece alınarak suyu süzülür. Kıyma, bir tavada suyunu çekinceye kadar kavrulduktan sonra, sadeyağ veya tereyağı ilave edilerek 2 - 3 dakika daha kavurmaya devam edilir. Üzerine Antep Fıstığı ve badem ilave edilerek birlikte birkaç kez karıştırılır. Ocaktan alınarak üzerine haşlanmış pirinç, karabiber, yenibahar, tuz, tarçın ve haspir eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan harç, kabakların içine doldurularak iç harcın dışarı çıkmasını engellemek için birinin kapalı kısmı diğerinin açık kısmını kapatacak şekilde bir tencere içinde peş peşe dizilir. Üzerini aşacak kadar su eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak kabaklar suyunu büyük oranda çekip içi ve dışı yumuşayıncaya kadar yaklaşık 45 dakika kısık ateşte pişirilir. 10 - 15 dakika dinlendirilerek servis yapılır.
 17. Gaziantep Fasulyeli Kabak Dolması etli taze fasulye ile kabak dolmasının aynı tencerede pişirilmesi suretiyle üretilen mahalli bir yemektir. Kabak dolmalarının hazırlanmasında sakız kabağı ve yağlı koyun kıyması; yemeğin hazırlanmasında ise yağsız kuşbaşı koyun eti kullanılır. Gaziantep mutfağının geçmişi eskiye dayanan yemeklerinden olan Gaziantep Fasulyeli Kabak Dolmasının içinde bulunan kabak dolmalarının pirinçle hazırlanması, yemeğin yanında ayrıca pilav pişirme ihtiyacını ortadan kaldırarak coğrafi sınıra has imal usulü oluşmasını sağlamıştır.
  5 - 6 kişilik Gaziantep Fasulyeli Kabak Dolması için Malzemeler: Dolmaların hazırlanması: 12 adet küçük boy sakız kabağı, 200 g yağlı koyun kıyması, 150 - 175 g pirinç, 1 adet domates, 1 adet kuru soğan, 2 diş sarımsak, Yarım yemek kaşığı domates salçası, Yarım yemek kaşığı biber salçası, Yarım çay kaşığı karabiber
  Gaziantep Fasulyeli Kabak Dolmasının hazırlanması için Malzemeler: 500 g yağsız kuşbaşı koyun eti, 1000 g taze fasulye, 350 g domates, 2 adet yeşilbiber, 1 adet kuru soğan, 1 yemek kaşığı domates salçası, Yarım yemek kaşığı biber salçası, 1,5 yemek kaşığı sadeyağ veya tereyağı, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı karabiber
  İnce doğranan kuru soğan, sarımsak, domates salçası, biber salçası, kıyma, karabiber ve istenilen miktarda tuz, yıkanmış pirinç ile karıştırılarak dolma iç harcı hazırlanır. Sakız kabaklarının içleri oyulduktan sonra dolma harcıyla, yarısından biraz fazla doldurulur. Kabakların ağız kısımları, kesilmiş domates parçalarıyla kapatılır. Çok derin olmayan bir tencereye kuşbaşı koyun eti ve bir fincan su koyularak suyunu çekinceye kadar kavrulur. Kavrulan etin üzerine sadeyağ veya tereyağı ile ince kıyılmış yeşilbiber, doğranmış kuru soğan ve ayıklanarak doğranmış olan yeşil fasulye ilave edilir. Malzemeler, 8 - 10 dakika aralıklarla tencerenin silkelenip karıştırılması ile kavrulur. Malzemelerin üzerini biraz aşacak kadar sıcak su ile birlikte domates salçası, biber salçası, toz şeker, karabiber ve istenilen miktarda tuz ilave edilerek fasulyeler hafif yumuşayıncaya kadar yaklaşık 15 dakika pişirilir. Pişmeye yakın fasulyenin ortasına ara yerler açılarak önceden hazırlanan dolmalar bu yerlere dik şekilde yerleştirilir. Fasulye ve dolmaların hizasına kadar sıcak su koyulur. Yemeğin üzerine domatesler doğranıp eklenerek takriben 45 - 50 dakika kısık ateşte pişirilir. Dolmalar pişince tencere ocaktan alınarak dolmalar ve taze fasulyeler aynı tabakta servis edilir.
YukarıYukarı