mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Paçanga Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır?

Çıtır çıtır paçanga böreği nasıl yapılır, tarifi? Paçanga böreğinin içine ne konur? Paçanga böreğine hangi peynir? Paçanga böreği fırında mı yağda mı? Pastırmanın enfes tadıyla kaşar peynirin lezzetinin birleşerek domates ve biberle efsane olduğu Ramazan iftar sofralarında ara sıcak olarak sunulan Orjinal paçanga böreği nasıl yapılır?

PAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİ

Kolay Paçanga Böreği Tarifi Malzemeleri - Kırmızı Biberli Pacanga Böreği İçindekiler - Paçanga Böreği İçinde Ne Var?

Bir adet hazır yufka

Sekiz dilim çemenleri alınmış pastırma

Sekiz dilim kaşar peyniri

İki adet sivri biber

Bir adet kapya kırmızı biber

Bir adet büyük domates

Sote yapmak için: Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Kızartmak için: sıvı yağ

Yufkaların uç kısımlarına sürmek için bir yumurta akı

(İstenirse fırına verilebilir; bu durumda üzeri için bir adet yumurta sarısı)

Paçanga Böreği Nasıl Sarılır?

Resimlerde Paçanga Böreği sarılması katlanması usulünü göstermektedir.

PAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİPAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİPAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİ

Kolay Paçanga Böreği Tarifi - Lokanta Usulü Paçanga Böreği Nasıl Yapılır? Pastırmalı Paçanga Böreği

 1. İç harcın hazırlanması: Kırmızı ve yeşil biberler yıkanır, önce ikiye bölünüp tohumları temizlenir, sonra küçük küçük doğranır. Bir yemek kaşığı sıvı yağ konulan tavada bir kaç dakika sotelenir. Üzerine kabukları soyulmuş ve ince doğranmış domatesler eklenir. domatesin içinin fazla sulu kısmı yufkayı ıslatmaması için alınabilir. Bir - iki dakika da bu şekilde pişirilen iç harca pastırma dilimleri eklenir ve karıştırılarak altı kapatılır.
 2. Paçanga Böreği Nasıl Katlanır? Paçanga böreği hangi yufkadan yapılır? Bir yufka sekiz üçgen parçaya bölünür. Yufkanın geniş kısmına pişirilen karışımdan bir yemek kaşığı kadar konulur. Üzerine bir dilim kaşar peyniri yerleştirilir ve geniş sigara böreği rulosu şeklinde sarılır. Kızgın yağda pişirilirken açılmasın diye ruloların uç kısımlarına yumurta akı sürülerek kapatılır. Yumurta kullanılmak istenmezse böreklerin uçlarının açılmaması için su ile hafifçe ıslatılarak kapatılabilir.
 3. Paçanga Böreği Nasıl Kızartılır? Tavaya sıvı yağ konulur ve iyice kızdırılır. Paçanga börekleri yanmamasma dikkat ederek iki taraflı olarak yufkalar altın rengini alana kadar kızartılır. Kağıt havlu serili bir tabağa konularak fazla yağı alınır. Daha sonra servis tabağına alınıp sıcak veya ılık olarak sunulur. Paçanga böreği yufkasına ne sürülür? İstenirse çırpılmış yumurta ve galeta ununa batırdıktan sonra yağda kızartılabilir. Yumurta kullanmayanlar eşit miktarda su bardağı sıvı yağ ve su veya yoğurt, süt ve yağ karışımı ile yapılan sos böreklere sürülür veya börekler bu sosa batırılır.
 4. Paçanga böreği fırında mı kızartma mı? Paçanga böreği fırında olur mu? Daha az yağ kullanarak paçanga böreklerinin daha hafif olması arzu edilirse veya kızartma sevmeyen Paçanga Böreği Fırında yapımını tercih edebilirler: Fırında Paçanga Böreği Nasıl Yapılır? Aynı şekilde hazırlanan paçanga börekleri üzerine yumurta sarısı sürülür ve yağlı kağıt serili fırın tepsisine alınırlar. 180 - 200 derecede önceden ısıtılmış fırında arada ters yüz ederek üstleri kızarana kadar pişirilir.

PAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİ

Paçanga Böreği Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Orjinal Paçanga Böreği Püf Noktaları

 1. Bibersiz Paçanga Böreği Paçanga Böreğinin sadece pastırma ve kaşar peyniri dilimi veya rendesi iç malzeme olarak kullanılan yapım şekli de yaygındır. Biber kullanılmayacaksa soteleme basamağı ortadan kalkar; sadece iç malzeme karıştırılır. Acı sevenler harca toz kırmızı biber katabilirler. Paçanga Böreği Tarifi // Sucuklu usulünde pastırma yerine dilimlenmiş sucuk kullanılır.
 2. Sunulacağı zaman pişirilmek üzere önceden hazırlanıp dondurucuda saklanabilir.
 3. Galeta Unlu Paçanga Böreği Nasıl Yapılır? Tarifi Bir kapta bir yumurta güzelce çırpılır. Başka bir kaba bir su bardağı galeta unu konulur. Paçanga börekleri önce yumurtaya sonra da galeta ununa batırılıp yağlı kağıt serili fırın tepsisine sıralanır. Önceden ısıtılan 180 derecedeki fırında pişilir. Üzerinde bulunan galeta unları kızarmaya başlayınca fırından alınıp sıcak veya ılık servis edilir.
 4. Ispanaklı Paçanga Böreği TarifiYemeklik doğranan bir adet soğan kavrulur. Rendelenen 150 gram sucuk eklenerek pişirilir. Karabiber, tuz ilave edilir. Yarım kilo Ispanak suyunu çekene kadar pişirilip soğutulur. Yufkanın bir katı serilip süt ve sıvıyağ karışımı ile hazırlanan sostan üzerine bir miktar gezdirilir. Diğer yufka katı serilir. Yufkayı üçgen parçalara bölünür. Ispanaktan bir miktar ilave edilip sigara böreği gibi sarılır. Börekler önce çırpılmış bir yumurtaya sonra galeta ununa batırılıp tepsiye sıralanır. 180 derecede fırında pişirilir.
 5. Paçanga Böreği Nerenindir? Aslen Kırgız mutfağına ait muhtevasında sadece fümelenmiş pastırma yer alan bir börek iken kaşar peyniri, domates, biber gibi malzemeler ilavesiyle Osmanlı mutfağına dahil bir tarif olduğu bilgisi bulunmaktadır.
 6. Paçanga Böreğinde Farklı Malzemeler İnce kıyılmış maydanoz, karabiber ve kekik ilave edilebilir. Kaşar yerine dil peyniri kullanılabilir. Hazır yufkadan derken bazı marketlerde satılan raf ömrü uzasın diye katkı maddelerine boğulmuş kumaş gibi yufkalar yerine mümkünse mahallenin taze yufka satıcısından alınanlar tercih edilmelidir.
 7. Dondurulmuş Paçanga Böreği Nasıl pişirilir? Sarılmış paçanga börekleri porsiyonluk veya bir seferde pişirilecek kadarı buzdolabı poşetlerine konularak dondurucuya kaldırılabilir. Dondurucudan çıkarılan böreklerin kendiliğinden çözülmesini beklenmeyip birbirinden ayrılmaya çalışılırsa kırılabilirler. Pişirilmesi yukarıdaki usuldedir. "Pınar Dondurulmuş Paçanga Böreği" 8-10 dakikada pişer.
 8. Etsiz paçanga Böreği, Yalancı Paçanga böreği Pastırma kullanılmadan yapılan paçanga böreğidir. Ayrıca istenirse El Açması Mayalı Pırasalı Börek Tarifi, Nasıl Yapılır? yazısındaki pırasalı iç harçla pırasalı paçanga böreği de yapılabilir.
 9. Pınar Paçanga Böreği Nasıl Yapılır? Türk Mutfağının sevilen lezzetlerinden paçanga böreğini Pınar da sunuyor. Çıtır çıtır lezzeti ile Pınar Paçanga Böreği sofraların baştacı olmaya aday. Ananevi pastırma lezzetine sahip dilim pastırma ve bol kaşar peyniri ile paçanga böreğini hazırlamak artık çok kolay... Pınar güvenceli Paçanga Böreği sadece 8-10 dakikada pişiyor. Çıtır çıtır hamuru ve bol iç malzemesiyle evde yaptığınız börekler kadar lezzetli... 8-10 dakika gibi kısa bir süre içinde hazırlanacak kadar pratik... Kullanılan malzemeler Pınar kalite standartlarında olup koruyucu katkı maddesi ihtiva etmez. IQF teknolojisi ile dondurularak ilk günkü tazeliğini ve besleyiciliğini korur...

PAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİPAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİPAÇANGA-BÖREĞİ-TARİFİ

YukarıYukarı