mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

El Açması Mayalı Pırasalı Börek Tarifi, Nasıl Yapılır?

Börek yaparken iç malzeme olarak pırasayı denemeye ne dersiniz? Mayalı Pırasa Böreği hiç ummayacağınız kadar lezzetli bir börektir. Pırasalı Peynirli Börek, Pırasalı Kıymalı El Açması Börek veya El Açması Ispanaklı Pırasalı Börek Arnavut usulü şeklinde de yapılabilir. "Pırasalı peynirli börek nasıl yapılır?" diyenlere işte Mayalı Hamurdan Pırasalı Börek Tarifi...

MAYALI-PIRASALI-BÖREK

Pırasa Böreğinin İçine Ne Katılır? Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi Malzemeleri - El Açması Pırasalı Börek İçindekiler - Kolay Pirasali Börek - Pırasalı Böreğin İçine Ne Konur?

Bir adet yumurta

Yarım paket yaş maya

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Dört - dört buçuk bardak un

İçi için:Yarım kg pırasa ve bir su bardağı lor peyniri

Ara katlar için: 150 gr yumuşamış tereyağı

MAYALI-PIRASALI-BÖREK

Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi - Fırında El Açması Pırasa Böreği Nasıl Yapılır? - Arnavut Pırasa Böreği Tarifi - Kat Kat Pırasalı Börek El Açması Mayalı - Pirasali-Tepsi Böreği - Pırasalı-Çarşaf Böreği - Hamurdan Pirasali Peynirli Börek Tarifi

 1. Pırasalı Börek İçi Nasıl Hazırlanır? Pırasalı Börek El Açması İçi: Pırasalar iyice yıkanır ve küçük küçük doğranır. Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağda pırasalar diriliğini kaybedene kadar pişirilir. Tuz, karabiber katılır. Ilındıktan sonra içerisine lor peyniri konulur ve karıştırılır.
 2. Pırasa böreği hamuru nasıl yapılır? Unun ortası havuz gibi açılır. Mayanın üstüne şeker eklenip ılık su ile önce maya ezilir. Yumurta sıvı yağ ve tuz eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
 3. Pırasalı-tepsi böreği, mayalı börek olduğu için hamur yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır. Hamur altı eşit bezeye bölünür.
 4. Her bir beze tabak büyüklüğünde açılır, aralarına yumuşamış tereyağı sürülür ve üç beze üst üste yerleştirilir. En üsttekine yağ sürülmez. Karşılıklı kenarları kapatılır.
 5. Pırasalı çarşaf böreği hamuru tekrar açılarak tepsi büyüklüğüne getirilir ve yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Pırasalı lorlu karışım düzgünce yufkaların üzerine yerleştirilir.
 6. Diğer üç bezeye de aynı muamele uygulanarak pırasalı lorlu karışımın üstüne kapatılır. Börek karelere ayrılır. Üzerine çırpılmış yumurta sürülür. Mayalı El Açması Pırasalı Börek 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

MAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREK

"Mayalı El Açması Pirasali Arnavut Böreği Tarifi, Pırasalı-Tepsi Böreği, El Açması Pırasa Böreği, Mayalı Fırın Böreği" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Pırasalı El Açması Mayalı Arnavut Böreği Tarifi Püf Noktaları

 1. El Açması Ispanaklı Pırasalı Börek Nasıl Yapılır? Soğanlı Pirasali Börek Pirasali el acmasi Arnavut böreğine ıspanak da katılabilir. Pırasa miktarı yarıya indirilir. Yarım kilo ıspanak ve pırasalar ince ince kıyılır. İki adet kuru soğan doğranır. Lor peyniri, tuzu, karabiberi ilave edilir. Açılan hamurlara sıvı yağ gezdirip iç harcı konur.
 2. Kıymalı Pırasalı Börek, Pırasalı Kıymalı El Açması Börek Tarifi, Kıymalı Soğanlı Pırasalı Börek, Pirasali Kiymali Börek Nasil Yapilir? Pirasali börek Arnavut usulü kıymalı olarak da yapılabilir. 300 gram kıyma, bir kilo pırasa, bir adet kuru soğan, üç yemek kaşığı salça, kırmızı biber, pul biber, nane, kimyon, tuz karıştırılarak kavrulup iç harç hazırlanır. Yukarıdaki usulde böreğe ilave edilir.
 3. Pirasali Havuçlu Börek, El Açması Pırasalı Kol Böreği Tarifi Pırasalı-havuçlu börek için bir kilo un, iki tatlı kaşığı tuz ve üç su bardağı su ile beş dakika kadar ele yapışmayan ama yumuşak bir hamur yoğrulur. Gerekirse su ilave edilir. Hamur yirmi dakika kenarda bekletilirken iç malzemeyi hazırlanır. Dört adet pırasa ince doğranıp kavrulur. Rendelenmiş dört adet havuç ilave edilir. On dakika kadar kavrulup karabiber, pul biber eklenir. Kapağını kapalı halde bir – iki dakika daha pişirilir ve soğumaya bırakılır. Altı bezeye bölünen hamur unlanmış tezgâhta tabak çapında açılır. Üzerine sıvıyağ dökülüp her tarafına yayılır. Bütün bezeler aynı muameleden geçip üst üste konulur. Toplamda bir çay bardağı sıvı yağ yetmelidir. Son hamura yağ dökülmez. Küme ters çevrilerek an alttaki olan beze en üste getirilip beş – on dakika bekletilir. İlk beze tezgâhta elle olabildiğince genişletilir. Kenarları ortaya doğru düzgünce katlanır. Karşılıklı kenarlara harçtan yerleştirilerek ortaya doğru rulo sarılır ve iki kenar ortada buluşturulur. Yağlı kâğıt serili tepsiye yan yana sıralanır. Pirasali-havuçlu börek 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üstü ve altı kızarana kadar pişirilir. Pırasalı havuçlu börek sıcak olarak sunulur.
 4. Pirasali Börek - Hazır Yufkadan Pirasali-börek hazır yufkadan yapılabilir. Pırasalı-börek hazır yufkadan yapılırken de aynı usul kullanılır. İki sap pırasanın kaba kısımları kesilip ayrılır. Önce boydan ikiye kesilip yıkanır. Sonra yarım ay biçiminde ince ince kesilir. Bir tavada üç yemek kaşığı sıvıyağı kızdırılır, pırasalar ilave edilip sotelenir. Pırasalar biraz yumuşayınca karabiber ve tuz ilave edilerek karıştırılır. Güzelce pişince ocaktan indirilip soğumaya bırakılır. Soğuyunca pırasalar yarım kase lor peyniriyle beraber bir kapta harmanlanır. Sos için üç yemek kaşığı yoğurt, bir adet yumurta ve yarım çay bardağı sıvı yağ karıştırılır. Yufkaları serilir ve yarım ay şekilde kesilip dört yarım yufka olur. Bir yufka tezgâha serilip, üst ve yan tarafları katlanıp dikdörtgen hale getirilir. Bir fırçayla sos yufkaya iyice sürülür. Yufkanın alt tarafı uzunluğunca iç harçtan konulur. Sonra yuvarlanarak sarılır. Rulo yufkaları yağlı kâğıt serili fırın tepsisine dolandırılarak dizilir. Tüm yufkalar bitince kalan sosa bir adet yumurta sarısı ilave edilip karıştırılır ve böreğin üzerine sürülüp her yerine iyice yedirilir. Susam ve çörek otu serpilip 180 derece fırında yarım saat pişirilir. Pırasalı börek - hazır yufkadan bu şekilde kolayca yapılabilir.
 5. Pirasali-Patatesli Börek Pırasa temizlenip yıkanır, ince doğranır. İki orta boy patatesin kabukları soyulup rendelenir. Birer adet havuç ve soğan rendelenir. Bir tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağda soğanlar biraz kavrulur. Sonra içine pırasa eklenip biraz sotelenir. Patates ve havuç eklenir. Biraz yumuşayıncaya dek kavrulur. Birer çay kaşığı kırmızı tatlı toz biber, kuru nane ve tuz eklenerek karıştırılıp soğumaya bırakılır. Pirasali Börek Arnavut usulü yapılırken bu harçta kullanılabilir.
 6. Pırasalı Gül Böreği Nasıl Yapılır? Ispanaklı Patatesli Gül Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır?🥔🌹, Hazır Yufkadan Ispanaklı Gül Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?🌹
 7. Tavada pırasa böreği nasıl yapılır? Mısır unlu pirasali börek: YUMURTALI🍳 MISIR🌽 UNLU PIRASA TAVASI (Trabzon)
 8. Boşnak böreği nasıl yapılır? BOŞNAK BÖREĞİ NASIL YAPILIR? (Pita, Kıymalı: Burek, Ispanaklı: Zeljanica, Saraybosna)
 9. Ispanaklı börek nasıl yapılır? EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 10. Diğer El Açması Börekler EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, EL AÇMASI PEYNİRLİ🧀 BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek), YEŞİL MERCİMEKLİ BÖREK (EL AÇMASI)
 11. KIYMALI ARNAVUT BÖREĞİ de ilginizi çekebilir.
 12. Pırasalı Gözleme ISIRGAN OTLU GÖZLEME, PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi) ve HAZIR YUFKADAN GÖZLEME gibi tariflerde buradaki pırasalı iç kullanılabilir.
 13. Pirasali Poğaça MAYALI PATATESLİ🥔 AY POĞAÇA, PEYNİRLİ GALETA UNLU POĞAÇA🧀, PEYNİRLİ POĞAÇA🧀, ETLİ POĞAÇA (TEREYAĞLI🧈) gibi poğaçalarda pırasalı iç de kullanılabilir.
 14. Mayasız Pırasalı Börek Farklı şekillerde yapılabilir. Mesela üç su bardağı un, bir su bardağı su, bir tatlı kaşığı tuz, iki yemek kaşığı sıvı yağı karıştırılıp, hamur yoğrulur.
 15. Ortası Pırasalı Göçmen Böreği DIZMANA (GÖÇMEN) BÖREĞİ (Rumeli, Bulgaristan)
 16. Sütlü Pırasalı Börek Tarifi Dört adet pırasalar ince doğranır. Tencerede bir süre kavrulup bir litre süt eklenir. Bir yemek kaşığı un ve bir yumurta da ilave edilir. Tuz ve karabiber eklenince çok katılaşmamış muhallebi kıvamına gelince ocak kapatılır. Yufkadan iki kat tepsiye serilir. her yere gelecek biçimde iç harçtan sürülür. Sonra bir yufka serilip tekrar iç haç sürülür. Malzemeler bitene dek bunlar yapılır. son kat üzerine bir adet yumurta, bir çay bardağı yoğurt ve bir kaşık sıvı yağdan müteşekkil bir harç sürülüp çörek otu serpilir. 180 derecede üzeri kızarana dek pişirilir.
YukarıYukarı