mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

El Açması Mayalı Pırasalı Börek Tarifi, Nasıl Yapılır?

Börek yaparken iç malzeme olarak pırasayı denemeye ne dersiniz? Mayalı Pırasa Böreği hiç ummayacağınız kadar lezzetli bir börektir. Pırasalı Peynirli Börek, Pırasalı Kıymalı El Açması Börek veya El Açması Ispanaklı Pırasalı Börek Arnavut usulü şeklinde de yapılabilir. İşte Mayalı Hamurdan Pırasalı Börek Tarifi...

MAYALI-PIRASALI-BÖREK

Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi Malzemeleri - El Açması Pırasalı Börek İçindekiler - Kolay Pirasali Börek

Bir adet yumurta

Yarım paket yaş maya

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Dört - dört buçuk bardak un

İçi için:Yarım kg pırasa ve bir su bardağı lor peyniri

Ara katlar için: 150 gr yumuşamış tereyağı

MAYALI-PIRASALI-BÖREK

Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi - Fırında Pırasa Böreği Nasıl Yapılır? - Arnavut Pırasa Böreği Tarifi - Kat Kat Pırasalı Börek El Açması Mayalı - Pirasali-Tepsi Böreği - Pırasalı-Çarşaf Böreği

 1. Pırasalı Börek El Açması İçi: Pırasalar iyice yıkanır ve küçük küçük doğranır. Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağda pırasalar diriliğini kaybedene kadar pişirilir. Tuz, karabiber katılır. Ilındıktan sonra içerisine lor peyniri konulur ve karıştırılır.
 2. Pırasa böreği hamuru nasıl yapılır? Unun ortası havuz gibi açılır. Mayanın üstüne şeker eklenip ılık su ile önce maya ezilir. Yumurta sıvı yağ ve tuz eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
 3. Pırasalı-tepsi böreği, mayalı börek olduğu için hamur yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır. Hamur altı eşit bezeye bölünür.
 4. Her bir beze tabak büyüklüğünde açılır, aralarına yumuşamış tereyağı sürülür ve üç beze üst üste yerleştirilir. En üsttekine yağ sürülmez. Karşılıklı kenarları kapatılır.
 5. Pırasalı çarşaf böreği hamuru tekrar açılarak tepsi büyüklüğüne getirilir ve yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Pırasalı lorlu karışım düzgünce yufkaların üzerine yerleştirilir.
 6. Diğer üç bezeye de aynı muamele uygulanarak pırasalı lorlu karışımın üstüne kapatılır. Börek karelere ayrılır. Üzerine çırpılmış yumurta sürülür. Mayalı El Açması Pırasalı Börek 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

MAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREK

"Mayalı El Açması Pırasalı Arnavut Böreği Tarifi, Pırasalı-Tepsi Böreği, El Açması Pırasa Böreği" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Pırasalı El Açması Arnavut Böreği Tarifi Püf Noktaları

 1. El Açması Ispanaklı Pırasalı Börek Nasıl Yapılır? Pirasali el acmasi Arnavut böreğine ıspanak da katılabilir. Pırasa miktarı yarıya indirilir. Yarım kilo ıspanak ve pırasalar ince ince kıyılır. İki adet kuru soğan doğranır. Lor peyniri, tuzu, karabiberi ilave edilir. Açılan hamurlara sıvı yağ gezdirip iç harcı konur.
 2. Kıymalı Pırasalı Börek, Pırasalı Kıymalı El Açması Börek Tarifi Pirasali börek Arnavut usulü kıymalı olarak da yapılabilir.300 gram kıyma, bir kilo pırasa, bir adet kuru soğan, üç yemek kaşığı salça, kırmızı biber, pul biber, nane, kimyon, tuz karıştırılarak kavrulup iç harç hazırlanır. Yukarıdaki usulde böreğe ilave edilir.
 3. El Açması Pırasalı Kol Böreği Tarifi Bir kilo un, iki tatlı kaşığı tuz ve üç su bardağı su ile beş dakika kadar ele yapışmayan ama yumuşak bir hamur yoğrulur. Gerekirse su ilave edilir. Hamur yirmi dakika kenarda bekletilirken iç malzemeyi hazırlanır. Dört adet pırasa ince doğranıp kavrulur. Rendelenmiş dört adet havuç ilave edilir. On dakika kadar kavrulup karabiber, pul biber eklenir. Kapağını kapalı halde bir – iki dakika daha pişirilir ve soğumaya bırakılır. Altı bezeye bölünen hamur unlanmış tezgâhta tabak çapında açılır. Üzerine sıvıyağ dökülüp her tarafına yayılır. Bütün bezeler aynı muameleden geçip üst üste konulur. Toplamda bir çay bardağı sıvı yağ yetmelidir. Son hamura yağ dökülmez. Küme ters çevrilerek an alttaki olan beze en üste getirilip beş – on dakika bekletilir. İlk beze tezgâhta elle olabildiğince genişletilir. Kenarları ortaya doğru düzgünce katlanır. Karşılıklı kenarlara harçtan yerleştirilerek ortaya doğru rulo sarılır ve iki kenar ortada buluşturulur. Yağlı kâğıt serili tepsiye yan yana sıralanır. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında üstü ve altı kızarana kadar pişirilir.
 4. Tavada pırasa böreği nasıl yapılır? YUMURTALI🍳 MISIR🌽 UNLU PIRASA TAVASI (Trabzon)
 5. Boşnak böreği nasıl yapılır? BOŞNAK BÖREĞİ NASIL YAPILIR? (Pita, Kıymalı: Burek, Ispanaklı: Zeljanica, Saraybosna)
 6. Ispanaklı börek nasıl yapılır? EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 7. Diğer El Açması Börekler EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, EL AÇMASI PEYNİRLİ🧀 BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek), YEŞİL MERCİMEKLİ BÖREK (EL AÇMASI)
 8. KIYMALI ARNAVUT BÖREĞİ de ilginizi çekebilir.
 9. Pırasalı Gözleme ISIRGAN OTLU GÖZLEME, PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi) ve HAZIR YUFKADAN GÖZLEME gibi tariflerde buradaki pırasalı iç kullanılabilir.
 10. Pirasali Poğaça MAYALI PATATESLİ🥔 AY POĞAÇA, PEYNİRLİ GALETA UNLU POĞAÇA🧀, PEYNİRLİ POĞAÇA🧀, ETLİ POĞAÇA (TEREYAĞLI🧈) gibi poğaçalarda pırasalı iç de kullanılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Şerife