mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EL AÇMASI MAYALI PIRASALI BÖREK

Börek yaparken iç malzeme olarak pırasayı denemeye ne dersiniz? Pırasa Böreği hiç ummayacağınız kadar lezzetli bir börektir. Pırasalı Peynirli Börek, Pırasalı Kıymalı El Açması Börek veya El Açması Ispanaklı Pırasalı Börek şeklinde de yapılabilir

MAYALI-PIRASALI-BÖREK

Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi Malzemeleri

Bir adet yumurta

Yarım paket yaş maya

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı şeker

Dört - dört buçuk bardak un

İçi için:Yarım kg pırasa ve bir su bardağı lor peyniri

Ara katlar için: 150 gr yumuşamış tereyağı

MAYALI-PIRASALI-BÖREK

Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi - Fırında Pırasa böreği nasıl yapılır? - Arnavut Pırasa Böreği Tarifi

 1. Pırasalı Börek El Açması İçi: Pırasalar iyice yıkanır ve küçük küçük doğranır. Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağda pırasalar diriliğini kaybedene kadar pişirilir. Tuz, karabiber katılır. Ilındıktan sonra içerisine lor peyniri konulur ve karıştırılır.
 2. Pırasa böreği hamuru nasıl yapılır? Unun ortası havuz gibi açılır. Mayanın üstüne şeker eklenip ılık su ile önce maya ezilir. Yumurta sıvı yağ ve tuz eklenerek ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
 3. Mayalı Börek olduğu için hamur yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır. Hamur altı eşit bezeye bölünür.
 4. Her bir beze tabak büyüklüğünde açılır, aralarına yumuşamış tereyağı sürülür ve üç beze üst üste yerleştirilir. En üsttekine yağ sürülmez. Karşılıklı kenarları kapatılır.
 5. Pırasalı çarşaf böreği hamuru tekrar açılarak tepsi büyüklüğüne getirilir ve yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Pırasalı lorlu karışım düzgünce yufkaların üzerine yerleştirilir.
 6. Diğer üç bezeye de aynı muamele uygulanarak pırasalı lorlu karışımın üstüne kapatılır. Börek karelere ayrılır. Üzerine çırpılmış yumurta sürülür. Mayalı El Açması Pırasalı Börek 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

MAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREKMAYALI-PIRASALI-BÖREK

Mayalı El Açması Pırasalı Börek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Pırasalı Arnavut Böreği Tarifi Püf Noktaları

 1. El Açması Ispanaklı Pırasalı Börek Pırasa miktarı yarıya indirilir. Yarım kilo ıspanak ve pırasalar ince ince kıyılır. İki adet kuru soğan doğranır. Lor peyniri, tuzu, karabiberi ilave edilir. Açılan hamurlara sıvı yağ gezdirip iç harcı konur.
 2. Pırasalı Kıymalı El Açması Börek 300 gram kıyma, bir kilo pırasa, bir adet kuru soğan, üç yemek kaşığı salça, kırmızı biber, pul biber, nane, kimyon, tuz karıştırılarak kavrulup iç harç hazırlanır. Yukarıdaki usulde böreğe ilave edilir.
 3. Tavada pırasa böreği nasıl yapılır? YUMURTALI🍳 MISIR🌽 UNLU PIRASA TAVASI (Trabzon)
 4. Boşnak böreği nasıl yapılır? BOŞNAK BÖREĞİ NASIL YAPILIR? (Pita, Kıymalı: Burek, Ispanaklı: Zeljanica, Saraybosna)
 5. Ispanaklı börek nasıl yapılır? EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 6. Diğer El Açması Börekler EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, EL AÇMASI PEYNİRLİ🧀 BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek), YEŞİL MERCİMEKLİ BÖREK (EL AÇMASI)
 7. KIYMALI ARNAVUT BÖREĞİ de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı