mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KÖZLENMİŞ PATLICANLI BİBERLİ RULO BÖREK🍆🌶️

Köz patlıcanlı börek nasıl yapılır?

KÖZLENMİŞ-PATLICANLI-VE-BİBERLİ-RULO-BÖREK

Patlıcanlı Rulo Börek Malzemeleri

İki adet yufka

Üç adet patlıcan

Üç adet kapya biber

Bir çay kaşığı tuz ve karabiber

İki yemek kaşığı kavrulmuş kıyma

Sos için:

İki adet yumurta

Yarım su bardağı süt

Yarım su bardağı sıvı yağ

Soğan kavurmak için:

Bir orta boy soğan, üç yemek kaşığı sıvı yağ

KÖZLENMİŞ-PATLICANLI-VE-BİBERLİ-RULO-BÖREK KÖZLENMİŞ-PATLICANLI-VE-BİBERLİ-RULO-BÖREK

Közlenmiş Patlıcanlı ve Biberli Rulo Börek Tarifi - Közlenmiş Patlıcanlı Kıymalı Börek Nasıl yapılır?

 1. Köz Patlıcanlı Börek İçinin Hazırlanışı: Patlıcanlar ve biberler yıkanır. Patlıcanlar birkaç yerinden delinir ve közlenir. Közlenen patlıcanlar ortadan ikiye ayrılır. Kaşık yardımıyla içi çıkarılır. Közlenen biberlerin ise kabukları soyulur ve ince ince doğranır.
 2. Soğanlar incecik kıyılır. Sıvı yağda pembeleştirilir. Közlenip doğranan biber ve patlıcanlar eklenir. Çay kaşığının ucuyla tuz, karabiber eklenir. Bütün malzeme karıştırılır, ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
 3. Böreğin sosu için: Yumurtalar çırpılır, sıvı yağ ve süt eklenerek karıştırılır.
 4. Yufkanın biri düz bir zemine serilir. Her tarafına soslu karışımdan sürülür. İkinci yufkada birincinin üzerine serilir. Bunun üzerine de soslu karışımdan sürülür.
 5. Yufka sekiz eşit parçaya bölünür. Her bir üçgenin geniş tarafına hazırlanan içten bir yemek kaşığı kadar konulur. Kenarları içe doğru katlanarak rulo şeklinde sarılır.
 6. Yağlanmış fırın tepsisine konulan Közlenmiş Patlıcanlı ve Biberli Rulo Börek‘lerin üzerine yumurta sarısı sürülür. 190 derecelik önceden ısıtılmış fırında altı üstü kızarana kadar pişirilir.

Közlenmiş Patlıcanlı Börek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Közlenmiş Patlıcanlı Kıymalı Börek Nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Köz Patlıcanlı Kaşarlı Börek: Patlıcanlı börek içine kaşar peyniri rendesi de dahil edilmek suretiyle hazırlanabilir.
 2. Közlenmiş Patlıcanlı Tava Böreği: Bir yemek kaşığı sıvı yağı dökülen tavada iki taraflı kızartılabilir. Tavadan alınıp üzerine tereyağı sürülebilir. KIYMALI TAVA BÖREĞİ, PEYNİRLİ🧀 TAVA BÖREĞİ
 3. Közlenmiş Patlıcanlı Gül Böreği: Köz patlıcanlı içle hazırlanmış böreğe gül şekli verilmek suretiyle elde edilebilir: ISPANAKLI PATATESLİ🥔 GÜL🌹 BÖREĞİ, ISPANAKLI GÜL🌹 BÖREĞİ
 4. Közlenmiş Patlıcanlı El Açması Börek: Patlıcanlı börekte hazır yufka yerine el açması yufka kullanmak suretiyle hazırlanır. EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, EL AÇMASI PEYNİRLİ🧀 BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek), YEŞİL MERCİMEKLİ BÖREK (EL AÇMASI), EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK

KÖZLENMİŞ-PATLICANLI-VE-BİBERLİ-RULO-BÖREK KÖZLENMİŞ-PATLICANLI-VE-BİBERLİ-RULO-BÖREK

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok