mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PEYNİRLİ SU BÖREĞİ🧀

Peynirli Su Böreği nasıl yapılır? Orjinal su böreği yapımı nasıldır? Türk Dil Kurumunun verdiği "Fırına koymadan önce yufkaları suda haşlanan, katları arasına peynir, kıyma konarak hazırlanan bir börek türü" tanımında yer almayan teferruatlar nelerdir? Osmanlı mutfağında yeri olan peynirli su böreği düğün, sünnet, nişan ve bayram gibi mesut günlerin ve Ramazan ayının en gözde ikramlarındandı. Vakti zamanında kayınvalide namzetleri gelin beğenirken muhakkak su böreği yaptırır, eğer börek arzu ettikleri gibi açıldıysa oğullarıyla kızın evlenmesine müsaade ederlermiş. Oğlan kızı beğenmesine rağmen gelin adayı su böreğini açmayı beceremezse, kız su böreğinde ustalaşana kadar düğün tehir edilirmiş.

İftar ve sahur sofralarını zenginleştiren ev yapımı su böreği hamurunda özen gösterilmesi gereken püf noktalar nelerdir? Her ne kadar peynirli su böreği hazır yufka ile yapılabilirse de bizzat yufkaları açmayı tercih ettik. Evet, yine margarin kullanmadan... Yapımı biraz emek gerektirse de bu lezzete değer... İşte resimli peynir su böreği tarifi...

PEYNIRLI SU BOREGI 10

Peynirli Su Böreği Malzemeleri

Büyük boy bir tepsi için

Yedi adet yumurta

Yarım çay bardağı su

Bir tatlı kaşığı tuz

Alabildiği kadar un

Peynirli Su Böreği iç harcı için:

Beyaz peynir ve maydanoz

Peynirli Su Böreği ara katları ve üstü için:

250 - 300 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

PEYNIRLI SU BOREGI

Peynirli Su Böreği Tarifi

 1. Su Böreği Yufkası Hazırlama: Yoğurma kabına yumurtalar kırılır, tuz ve su ilave edilerek hafifçe karıştırılır. Azar azar un ilavesi ile orta sertlikte bir hamur elde edilir.
 2. Hamur tezgâhın üzerinde özleşene kadar yoğrulur. Uzunca bir rulo yapılarak on eşit parçaya bölünür. Her bir hamur parçası yuvarlanarak hafif unlu bir kabın içerisine dizilir. Üzerleri çok hafif nemli bir bezle örtülerek 15 - 20 dakika dinlendirilir.
 3. Hamurlar oklava ile teker teker kullanılacak tepsi büyüklüğünde açılır. Hafif unlanmış masa veya düz bir zemine serilirler.
 4. Bu arada geniş bir tencerenin yarısından fazlası su ile doldurulur. İçerisine iki tatlı kaşığı tuz atılır ve kaynamaya bırakılır.
 5. Beyaz peynir ve ince ince kıyılmış maydanoz birleştirilerek börek içi hazırlanır.
 6. Tereyağı eritilir ve içerisine sıvı yağ katılır.
 7. Geniş bir kabın içine soğuk su konulur ve ocakta kaynamakta olan tencerenin yakınına getirilir. Ocaktaki su kaynamışsa açılan hamurların ilkinden başlamak üzere ilk hamur kaynar suyun içine düzgünce atılır. Kevgir yardımıyla hamurda katlar oluşması engellenir. Hamur bu kaynar suyun içinde bir - iki dakika tutulur. Kevgirle sıcak suyun içerisinden düzgün bir şekilde alınan yufka hemen soğuk suyun içerisine atılarak elle açılır ve ortasından tutulan yufka hafifçe sıkılarak yağlanmış tepsiye düzgün bir şekilde yerleştirilir. Eritilmiş tereyağından bir miktar bir kaşık yardımıyla yufkanın üzerinde gezdirilir.
 8. Diğer yufkalara da aynı muamele yapılır. İlk beş yufka tamamlandığında araya peynirli karışım düzgün bir şekilde yerleştirilir. Diğer beş yufkaya da aynı işlemler tatbik edilir. İstenirse çıtır olması için ilk ve en üstteki son yufka haşlanmadan doğrudan serilir. Bütün yufkalar tamamlandıktan sonra en üstteki yufkanın üzerinde tereyağı gezdirilir. 200 derecede ısıtılmış fırında pişirilebileceği gibi esasında uygun tepsi ile ocağın üzerinde çevrile çevrile de pişirilebilir. Ocak tercih edilecekse altı iyice pişince bir başka tepsiye ters düz edilip diğer tarafını da aynı muameleye tabi tutmak gerekir. Altı üstü iyice pişen Peynirli Su Böreği'nin üzeri kapatılarak nemlenmesi sağlanır. Kare kare dilimlenerek sıcak servis yapılır.

PEYNIRLI SU BOREGI 2PEYNIRLI SU BOREGI 3

Peynirli Su Böreği Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Peynirli Su Böreği Yapmanın Püf Noktaları:

 1. Soğuk olarak kullandığımız su ısınmışsa zamanla onu değiştirmekte fayda var.
 2. İstenirse peynirli harç iki yere de konulabilir.
 3. Fırına konulan peynirli su böreği kızarmadan dışarı alınıp üzerine bir iki su bardağı maden suyu gezdirip tekrar tamamen pişmek üzere fırına vermek de kullanılan bir tekniktir.
 4. Bazı yöreler su börekleri ile ünlüdür: Mesela Kırşehir, Erzurum, Trabzon... Sıcak su böreği Erzurum’da ramazan ve bayram sofralarının aranan bir lezzetidir. Un, yumurta ve tuzla hazırlanan hamur iyice yoğurduktan sonra açılan hamurlar, 110 derecede kaynar suda haşlandıktan sonra soğuk sudan geçirilip, yufkalar tereyağı ile yağlandırılarak yöreye has civil peynir ve maydanoz eklenerek üst üste dizilir. Tepsi tepsi yapılan tereyağlı su börekleri, dönen ocaklarda derecede pişirilir. Börekler patatesli, kıymalı, mantarlı kaşarlı, kaşarlı ve pastırmalı kaşarlı olarak da hazırlanıyor.
 5. Su böreği yapımında kaşar peynirli, ıspanaklı, mantarlı, kıymalı gibi iç harç çeşitleri bulunsa da gerçek su böreğinin içinde sadece peynir ve maydanoz konulduğu börek ustalarınca söylenir.

PEYNIRLI SU BOREGI 4PEYNIRLI SU BOREGI 5PEYNIRLI SU BOREGI 6PEYNIRLI SU BOREGI 7PEYNIRLI SU BOREGI 8PEYNIRLI SU BOREGI 9

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok