mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIYMALI ARNAVUT BÖREĞİ

Kıymalı Arnavut Böreği nasıl yapılır? Mevsimine ve isteğe göre pırasalı, soğanlı, ıspanaklı, bal kabaklı veya peynirli olarak da yapılabilen güzel Arnavut Böreğin resimli kolay tarifi...

KIYMALI-ARNAVUT-BÖREĞİ

Kıymalı Arnavut Böreği Malzemeleri

Dört - beş su bardağı un

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Su, tuz

Kıymalı harç için:

250 gr kıyma

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Üç adet kuru soğan

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Çay kaşığının ucuyla karabiber ve pul biber

Hamurları açmak için:

Üç yemek kaşığı tereyağı

Yarım su bardağı sıvı yağı

Nişasta

KIYMALI-ARNAVUT-BÖREĞİ

Kıymalı Arnavut Böreği Tarifi

  1. İç malzeme olarak: Çok ince doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleştirilir. Kıyma ilave edilir. Kavrulan kıymaya tuz ve biberler eklenir, altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  2. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Sıvı yağ, tuz ve su ile birlikte kalan un azar azar ilave edilerek hamur yoğrulur. Çok yumuşak olmayan bir hamur elde edilir. On beş - yirmi dakika kadar dinlendirilen hamur yirmi bezeye bölünür ve onar bezeli iki gruba ayrılır.
  3. Tereyağı eritilir, bir kase içinde sıvı yağ ile birleştirilir. Nişasta yardımıyla açılan yemek tabağı büyüklüğünde ilk grup bezelerin arasına tereyağı sıvı yağı karışımı sürülür. Onuncu bezenin üzerine yağ sürülmez. Diğer onlu bezeye de aynı muamele tatbik edilir.
  4. Birinci onlu grup merdane ile tek bir yufka halinde kullanılacak tepsiden biraz daha büyük olacak şekilde açılır. Yağlanmış fırın tepsisine kenarları dışarı sarkacak şekilde yerleştirilir. Hazırlanan kıymalı iç harç yufkanın üzerine eşit şekilde dağıtılır. İkinci onlu grup da merdane ile tek yufka halinde açılarak kıymalı karışımın üzerine yerleştirilir. İlk yufkanın sarkan kısımları üste kapatılır.
  5. Elde kalan sıvı yağ ve tereyağlı karışım düzgünce böreğin üzerine yayılır. Kıymalı Arnavut Böreği önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında pişirilir.

KIYMALI-ARNAVUT-BÖREĞİ

MAYALI PIRASALI BÖREK de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Esma