mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Boşnak Böreği Tarifi Nasıl Yapılır? Pita Kıymalı Burek-Ispanaklı Zeljanica

El Açması Boşnak Böreği Nasıl Yapılır? Meşhur Rumeli Böreği evde nasıl hazırlanır? Severek emek harcadığınız bir börek çarşı işi hazır ürünlerden daha lezzetlidir. Hele ki yapımı sandığınız kadar zor değilse… Ev halkının ve misafirlerin bayılacağı çok ince hamurlu kol veya çarşaf böreği olarak da adlandırılan bu lezzeti mutfağınızda elde etmek mümkün… Saraybosna'da, Boşnak geleneklerinde nimete şükrün ifadesi olarak Cuma ve bayram arifelerinde, ıspanaklı (Zeljanica), peynirli (Sirnica), patatesli (Krompirusa), kıymalı - etli (Burek), pırasalı, kabaklı, ısırgan otlu, patlıcanlı, ekşimikli iç harçlarla hazırlananabilir. "Çarşaf böreği nasıl yapılır malzemeleri nelerdir? Boşnak böreğine sirke konur mu?" diyenler! Üstü çıtır çıtır içi yumuşak nefis el açması Boşnak Böreğinin adım adım resimli tarifini arayanlar! İşte Ustasından Boşnak Böreği Tarifi…

Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 14

Boşnak Böreği Tarifi Kıymalı Usulü Malzemeleri - Hakiki Boşnak böreği Tarifi İçindekiler - Boşnak Böreğinin İçinde Ne Var?

Boşnak Böreği Hamuruna Ne Konur?

Bir buçuk su bardağı ılık su

Dört – dört buçuk su bardağı un

Bir buçuk tatlı kaşığı silme tuz

Bir tatlı kaşığı sirke

Boşnak Böreğinin İçine Ne Konur?

Kıymalı Boşnak Böreği Tarifi iç harcı için:

Yarım kg orta yağlı kıyma

Üç adet orta boy kuru soğan

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Hamurları yağlamak için:

100 - 150 gram tuzsuz tereyağı

Bir küçük çay bardağı sıvı yağ

Ispanaklı Boşnak Böreği Tarifi için:

Bir demet ıspanak yaprağı

Bir adet yumurta

Arzu edilirse beyaz peynir

Tuz

Karabiber

Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 2Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 8Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 3Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 11Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 9Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 7Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 6Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 4Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 5Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 10Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 13

Gerçek Boşnak Böreği Tarifi - El Açması Boşnak Böreği Tarifi Nasıl Yapılır? Boşnak Böreği İçine Ne Konur?

 1. Boşnak Böreği Ispanaklı nasıl yapılır? İspanakli Bosnak Boregi Tarifi (Zeljanica): Ispanaklı Boşnak böreği yapımında ıspanaklar doğranır, üzerine çırpılmış bir yumurta eklenir. Tuz ve karabiber ilave edilir. Bütün malzeme karıştırılır. Bu şekilde yapılabileceği gibi istenirse bunun üzerine beyaz peynir ufalanarak eklenebilir. Ispanaklı bu harç pişirilmeden çiğ olarak börek içinde kullanılır.
 2. Kıymalı Boşnak Böreği Harcının Yapılışı (Burek), Kiymali Bosnak Boregi Tarifi, Boşnak böreğinin kıyması kavrulur mu? Boşnak böreği kıymalı olacaksa soğanlar incecik doğranır ve sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine kıyma eklenir. Kıyma suyunu salıp tekrar çekinceye kadar pişirilir. Tuz ve karabiber eklenir ve karıştırılır. Kıymalı karışım çok kuru görünüyorsa üzerine yarım çay bardağı kadar sıcak su ilave edilir ve karıştırılıp dinlenmeye bırakılır.
 3. Boşnak Böreği Hamuru Nasıl Yapılır? Boşnak böreği hamuru nasıl yoğrulur? Börek Hamuru Nasıl Yapılır? Boşnak böreğinin hamuruna ne konur? Unun yarısı elenerek bir yoğurma kabına alınır. Ortası havuz gibi açılarak içerisine tuz, sirke ve ılık su konulur. Kenarlardaki unlar alınarak yavaş yavaş yoğrulmaya başlanır. Unun geri kalanı azar azar eklenir. Hamur kendini toplamaya başlayınca unlanmış tezgâh üzerine alınarak el yardımıyla iyice yoğrulur. Ele yapışmayan ve çok sert olmayan kıvamda bir hamur elde edilir. İstenirse makineyle de yoğrulabilir. Hamurun kıvamı çok yumuşaksa, un ilavesi yapılarak pürüzsüz ve yumuşak börek elde edilebilir.
 4. Bezeler: Hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler (küçük hamur topağı) elde edilir. Bezeler unlanmış bir tepsiye konulur. Üzerine temiz bir nemli bez örtülerek en az yarım saat kadar dinlenmeye bırakılır.
 5. Yağı Hazırlama: Bu sırada tereyağı eritilir, üzerine sıvı yağ eklenir, karıştırılır ve ılınmaya bırakılır.
 6. Boşnak böreği hamuru nasıl açılır? İlk yapılandan başlanarak bir beze hafif unlanmış tezgâhın üzerine alınır. Tercihen merdane ile orta kısımdan kenarlara doğru servis tabağı büyüklüğünde açılır. Her tarafına gelecek şekilde yağlanır. Dinlenmiş ve yağlanmış hamurun esneme kabiliyeti artmış olacaktır. Bu aşamadan sonra hamur yırtılmamasına itina göstererek her tarafından dengeli ve dikkatli bir şekilde çekiştirilerek büyütülür. Baklava yapımında kullanılan yufkalar kadar ince bir yufka elde edilir. Çarşaf böreği tarzında olduğu gibi temiz ve geniş bir çarşaf veya sofra bezi üzerinde el ile çeke çeke genişleterek de açılabilir.
 7. Boşnak böreği içinde ne var? İç Harç ve şekillendirme: Yeterince açılmış yufkanın tüm kenarlarına kıymalı karışımdan eşit miktarda konulur. Kıymalı harcı içine alacak şekilde yufka yuvarlanıp rulo yapılmaya başlanır hamur kendimize çekilip sarılır. Orta kısım incelince bıçak yardımıyla ortada kesilir ve uzun bir rulo elde edilir. Elde edilen hamur yağlanmış fırın tepsisinin ortasına kendi etrafında sarılıp gül şekli verilerek yerleştirilir. Diğer hamurlar aynı şekilde açılır ve hazırlanır. Önceki parçanın bittiği yerden başlanıp düzgünce sarılarak spiral şeklinde tepsi doluncaya kadar yerleştirilir.
 8. Boşnak böreği üzerine ne sürülür? Artan yağ fırça yardımıyla üzerine sürülür. Boşnak Böreği önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında iki tarafı kızarana kadar pişirilir. Börek ne kadar sürede pişer? Boşnak böreği kaç dakikada pişer? 45 dakika civarında pişer. Lakin "Börek ne kadar sürede pişer?" cevabı fırına göre değişebilir. Dinlendirildikten sonra dilimlenerek çay veya ayran yanında ikram edilir.

Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 12

Zeljanica

"Hazır Yufkadan Kıymalı Boşnak Böreği Tarifi, Pita Börek Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Gerçek Boşnak Böreğinin Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Boşnak böreği nasıl yapılır üstüne ne sürülür? Boşnak Böreğinde üste ne sürülür? İstenirse fırına verme öncesinde Boşnak Böreğinin üzerine birer yemek kaşığı tereyağı yoğurttan oluşan karışım sürülür. Yoğurt hafif ekşi tadıyla Boşnak böreği lezzetini farklı bir seviyeye taşır. Boşnak böreğinin üstüne yumurta sürülür mü? Üste yumurta sürülmez. Piştikten sonra üzerine su serpip bir örtü altında dinlendirmeyi tercih edenler de vardır. Fırına vermeden susam veya çörek otu serpme tatbikatı yaygın değildir.
 2. Malzeme:
  1) Börek için hangi un kullanılır? Un yufkanın ince açılmasını sağlayabilecek herhangi bir böreklik un olabilir. Pastane ve fırınlarda satılabilen böreklik un kullanılabilirse de marketlerdeki sıradan unlarla da yapılabilir. Buğday öğütülünce kepeğinin buğdaydan ayrılma derecesine randıman denir ki ne kadar düşükse unun kuvveti o kadar yüksektir. Misal: Baklava ve börek için en uygun olanı 60 randımanlık unlardır. 74, 76 randımanlık unlar ise francala, 80 randımanlıklarsa ekmek içindir. Yağ kullanarak açıldığından ve ince bir yufka hedeflendiğinden oklava yerine elle açmak daha maksada uygundur. El acmasi bosnak boregi tarifi daha uygundur.
  2) Farklı İçler İç malzemesi bol bir börek olan Boşnak Böreği değişik içlerle yapılabilir. Burek için kıyma yerine kuşbaşı et de olabilir. Biz katmadık ancak ıspanaklı içe soğan katanlar da var.
  Boşnak Böreği Tarifi Patatesli Boşnak Böreği Tarifi Patatesli Boşnak böreği - nefis yemek tariflerinden biridir. Patatesli Boşnak böreği nasıl yapılır? Patatesli iç hazırlamak istenirse haşlanan patatesler ezilir, soğanla kavrularak baharatlandırılır. Misal, Patatesli Bosnak Boregi Tarifi: İç olarak dört adet haşlanmış patates soyulup çatalla ezilir. İnce doğranmış maydanoz, yarımşar tatlı kaşığı kırmızı pul biber ve karabiber, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve tuzla karıştırılır.
  Pırasalı Boşnak Böreği Tarifi Boşnak böreği pırasalı olacaksa doğranmış ince pırasa, baş soğan, tuz, karabiber karışımı çiğ olarak veya sebzeler çok fazla pişirilmeden sıvı yağda kavrularak da pırasalı iç harç elde edilebilir. İç harcın kesinlikle çiğden eklenmesi gerektiğini iddia edenler krompirusa harcını karabiber ve tuzla harmanlanmış küçük patates soğan küplerinden hazırlarlar.
  İstenirse kıymalı ıspanaklı Boşnak böreği olarak da yapılabilir. Şöyle ki: Üç adet orta büyüklükte kuru soğan incecik doğranır. Tavaya önce sıvı yağ alınır. Soğanlar yumuşayana kadar pişirilir, 250 gram kıyma ilave edilir, kavrulur. Kavrulan kıymaya bir kilo kadar ıspanak katılır. Bilahare baharatlar ve tuz ilave edilir. Ispanaklar yumuşayınca ocak kapatılır ve iç harç soğumaya bırakılır. Bezeler hazırlanıp açılan hamura benzer şekilde iç yerleştirilir ve kıvrılır. Yağlanmış tepsiye yerleştirilirler. Böreklerin üzerine yağ sürülüp 180 derecedeki fırında kızarana kadar pişirilir.
  Peynirli Boşnak Böreği Tarifinde böreklik ufalanmış peynir veya lor kullanılır.
  Patlıcanlı Boşnak Böreği Tarifi Bir büyük kuru soğan yemeklik doğranıp sıvı yağda hafif kavrulur. Sonra kabukları soyulmuş küp doğranmış dört adet domates, birer tatlı kaşığı toz biber, pul biber ve tuz eklenir. Üç adet orta boy patlıcan küp doğranıp tencereye ilave edilir. Kısık ateşte suyunu çekene dek pişirilip soğumaya bırakılır. Farklı Patlıcanlı Börek Tarifi: KÖZLENMİŞ PATLICANLI BİBERLİ RULO BÖREK🍆🌶️
  Maslenica (Kaymaklı Boşnak Böreği): Peynir ilavesiyle kaymaklı peynirli Boşnak böreği olarak da yapılabilir. Ev yapımı börek hamuru nasıl yapılır? Karıştırma kabına beş su bardağı un alıp, üzerine bir tatlı kaşığı tuz serpiştirilir. İki su bardağı ılık su eklenerek kulak memesi yumuşaklığına gelene dek yoğrulur. Hazırlanan hamur tezgâhın üzerine alınıp beş dakika yoğrulur. Üzerine nemli bir bez örtülüp birkaç dakika dinlendirilir. Hamur dört bezeye bölünüp her beze yuvarlak tepsi büyüklüğünde açılır. Her bezenin arası iki yemek kaşığı tereyağı ile yağlanıp üst üste konarak merdane ile tekrar açılır. Açılan hamuru altı parçaya bölünüp, elle çekiştirilerek böreğin pişirileceği tepsi büyüklüğüne getirilir. İyice yağlanmış tepsinin altına büyütülmüş yufka serilip, üzerine kaymak sürüp iki adet yufka daha konup arasına kaymak ve beyaz peynir yerleştirilir. Kalan üç parçayı da aralarına kaymak sürerek üst üstüne serilir. En üzerine de kaymak ve tereyağı sürüp önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üzeri kızarana dek pişirilir.
 3. Hazır Yufkadan Kabaklı Boşnak böreği Tarifi Nasıl Yapılır? Kabakli Bosnak Boregi Tarifi Geniş yuvarlak fırın tepsisi bir yemek kaşığı yağla yağlanır. Altı adet yufkadan biri tezgâha yayılıp üzerine bir yemek kaşığı kadar sıvı yağı her tarafına yayılır. İç harç için bir kg orta boy yeşil dolmalık kabak soyulup irice rendelenir. Kabaklar avuç arasında sıkılıp suyu çıkarılır, kabak suyu kullanılmak üzere bir kenarda bekletilir. Kabaklara ince kıyılmış bir demet maydanoz, yemeklik ince doğranmış üç adet orta boy kuru soğan ve bir demet dereotu eklenir. İki adet yumurta kırılır, bir su bardağı süt, birer tatlı kaşığı tuz ve karabiberi eklenir. Bir çatalla iyice karıştırılıp beş yemek kaşığı kadar alınıp yağlanmış yufkanın üzerine serpiştirilir. Yufka bir ucundan başlanarak diğer tarafına doğru gayet ince sarılarak rulo edilir. Üzerine sürülecek sos için birer su bardağı sütle rende kabağın suyu karışımı kullanılır. İkişer yemek kaşığı susam ve çörek otu karışımından üzerine serpilir. 190 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.
 4. Hamur Yağlama Teknikleri: Böreğin kuru kalmaması için hamurun bol yağlı olması lazımdır. Hamuru daha iyi açılması için hamur iyice yağlanır.
  1) Bezeler servis tabağı büyüklüğünde açılıp, açılan hamur ve konulacak oldukları tepsi de yağlanıp üst üste konulur. Hepsi bitince beş – on dakika bekleyip tepsideki hamurlar ters çevrilir ve ilk yağlanandan başlanmak suretiyle çekiştirerek açma muamelesine başlanır.
  2) Çekiştirme esnasında yağı çekeceğinden istenirse ele ve açılan hamura ilave yağ sürülebilir 3) Diğer bir teknikte tabak büyüklüğünde yuvarlak açılan hamurları yağın içinde bir süre bekletmektir.
 5. Pişirme: Orijinalinde Sarajevo'da börek tepsisi korlaşmış odun ateşinde çift taraflı kızarmasını sağlayacak hususi zincirli kapağı olan sacayaklarına konularak pişirilir.
 6. Kolaylık: Boşnak böreği buzlukta saklanır mı? Boşnak böreği hamuru akşamdan yapılır mı? Börek dondurucuya konur mu?
  1) Pişmemiş börek: a) Buzdolabı: Misafir öncesi hazır olsun istenirse akşamdan hazırlanıp üstü kapalı olarak buzdolabına konulur, ertesi gün fırında pişirilir. b) Dondurucu: Pişmemiş böreği dondurucuda saklamadan önce geniş bir tepsi içerisinde, dilimler birbirlerine değmeyecek biçimde bir gece buzdolabında bekletmek gerekir. Dondurucuya ayrı ayrı buzdolabı poşetlerinde konur. Pişmemiş börek çözülmesi beklenmeden önceden ısıtılmış fırında pişirilir.
  2) Pişmiş Börek: Diğer taraftan, yeni pişmiş börekler dondurucuya kaldırılmadan evvel oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Soğuyan börek bir saklama kabı veya buzdolabı poşetine sarılarak dondurucuya yerleştirilir. Pişmiş börek dondurucudan çıkarıldıktan sonra fırında ısıtıldığında yeni yapılmış gibi taze bir hale gelir.
  3) Dayanma Süresi: Böreğin dondurucuda muhafaza müddeti en az iki aydır. Bu süre böreğin yapıldığı iç malzemeye göre değişecektir. Misal peynirli börekler dondurucuda yedi ay kadar saklanabilirken kıymalı börekte bu süre biraz daha kısadır. Pişmemiş börek yine iç malzemesine göre değişse de en fazla bir sene bozulmadan durabilir.
 7. Hazır Yufkayla Boşnak Böreği Tarifi, Boşnak Böreği Hazır Yufkadan, Kolay Boşnak Böreği Tarifi Birebir aynı lezzet olmasa da Hazır Yufkadan Boşnak Böreği Tarifi de yapılabilir. Kestirmeden giderek milföy hamurlarından Yalancı Boşnak Böreği de hazırlanabilir. Yemeklik doğranan iki adet kuru soğan üç yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Yarım kilo kadar kıyma ilave edilip kavurmaya devam edilir. En son iki yemek kaşığı kuş üzümü, tuz ve karabiber ilave edilip ocak kapatılarak soğumaya bırakılır. Bir su bardağı sıvı yağı, bir şişe maden suyu, bir su bardağı un, yarım çay bardağı erimiş tereyağı, iki yemek kaşığı sirke, bir paket kabartma tozu derin bir kapta çırpılıp karıştırılır. Bir yufka alınıp bu sostan bolca her yerine gelecek şekilde gezdirilip fırça da kullanılarak sürülür, ortadan ikiye bölünür. İç harcı konup kenarlarını çok az içe doğru katlayıp rulo olarak sıkı sarılır. Yağlı kağıt serili veya yağlanmış tepsinin ortasından başlamak suretiyle döndürerek dizilir. Diğer yufka da aynı şekilde hazırlanıp önce sarılmış yufkanın etrafına sarılır. Beş adet yufkaya aynı muamele yapılarak sarılır. Kalan sosa biraz daha sıvı yağ ilave edilerek üzerine sürülür. Hazir yufkadan bosnak boregi tarifinde de börek önceden ısıtılmış 190 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.
 8. Boşnak böreği hangi ülkeye ait? Boşnak böreği hangi yöreye ait? Pita böreği nereye ait? Yugoslav böreği veya Bosna böreği olarak da bilinen bu nefis lezzet bazen pita bosnak boregi bazen pita böreği ifadeleri ile anılır. Bosna Hersek mutfağının önde gelen marka değerlerinden Boşnak böreği, düşük maliyeti ve doyuruculuğu sebebiyle tercih edilir. Bosna Hersek'te beş asırdır yapılan şöhreti ülke hudutlarını aşan Boşnak böreği "Bosna Hersek" denilince akla ilk gelenlerden biridir. Börekçilere başkent Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'da hemen her yerde rastlanabilir. Boşnak böreği ülke mutfağı bakımından o kadar mühimdir ki “Bosna Hersek'te börek yoksa yemek de yoktur." sözü vardır. Bosna Hersek'in eskimeyen lezzeti isteğe göre kaymaklı veya kaymaksız olarak da sunulmaktadır. Boşnak böreği özelliği nedir? Boşnak böreği farkı nedir? Boşnak böreği, yufkasının kağıt inceliğinde açılması ve yufkanın kenarlarına yerleştirilen malzeme ile burgu şekline getirilerek tepsilere yerleştirilmesi sonrası sacda pişirilir. Boşnak böreğinin tadını diğer böreklerden ayıran özelliği, içindeki malzemesinin çiğ veya çok az pişirilerek konulmasıdır. Kıymalı, kuşbaşılı, patatesli, peynirli, ıspanaklı kabaklı, lahanalı ve yoğurtlu börekler yapılır. Pita Boşnakça ne demek? Pita burek Börek. Gercek bosnak boregi tarifinin ne olduğu zaman zaman münakaşa mevzuu olur. Boşnak böreği İstanbul, Ankara, İzmir gibi bir çok şehirdeki mekanlarda, börekçilerde sunulmaktadır.
 9. Kıymalı Boşnak Mantısı Nasıl Oluyor? Boşnak Mantı Böreği Tarifi BOŞNAK MANTISI NASIL YAPILIR? (Saraybosna) Boşnak Mantısı kilosu ne kadar? İnternette 2,5-3 kiloluk tepsi 100TL fiyata satılmaktadır.
 10. Kıymalı Börek Tarifleri EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, PATATESLİ🥔 KIYMALI AÇMA BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek)
 11. El Açması Kıymalı Kol Böreği, Boşnak Kol Böreği Bu tarifte elde açılan hamurlarla kol böreği de yapılır. PRATİK KOL BÖREĞİ (HAZIR YUFKADAN)
 12. Oklavasız El Açmasi Börek Bir kaba yarım yemek kaşığı kuru maya, bir tatlı kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Sirke ve su ilavesiyle karıştırılır. Dört- beş su bardağına varacak şekilde azar azar un ekleyerek ele yapışmayan orta yumuşaklıkta bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılarak ılık bir yerde yarım saat dinlendirilir. Bezeler yuvarlanıp yarım çay bardağı yağ bulunan bir kapta iyice yağa bulanır. Üzeri streçle kapatılır. Yarım saat dinlendirilir. Bir beze yağlanmış tezgaha alınır. Elle gerdirip parmak uçlarıyla çekmek suretiyle inceltilir. İnceldikçe böreğin kalitesi artar. Yufkanın her iki ucuna iç harç konur ve bıçakla ortadan ikiye kesilir. Her biri rulo biçiminde yuvarlanıp sarılır ve kendi çevresine dolanır. bu şekilde bütün bezeler yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Son olarak üzerleri yağlanır ve fırında pişirilir.
 13. Boşnak Kol böreği hamuru nasıl yapılır? Boşnak Çarşaf böreğinin hamuruna ne koyulur? Kol böreği, Türk mutfağına has bir börek türüdür. Peynirli, kıymalı, ıspanaklı, patateslisi yapılır. Hazır yufka veya elle açılan yufka kullanılır. Bosna-Hersek'in milli yemeklerindendir. Kırım'da kıymalı yapılan çeşidine "sarmak" ve "burmak" kelimelerinin birleşmesi ile "sarburma" ismi verilir. Tarifi: Beş su bardağı un, iki tatlı kaşığı tuz ve sudan yumuşak bir hamur yoğrulur. Hamurun yumuşak olması gerektiğinden unu kontrollü eklenir. Altı bezeye ayrılıp pasta tabağı kadar açılır. Tezgâha konulacak yeri 100 gram tereyağı ve üç yemek kaşığı sıvı yağ karışımı sürülüp açılan beze üzerine konulur. Diğer bezeler de pasta tabağı büyüklüğünde açıp her katına bol tereyağı ve sıvı yağ karışımını sürülür. En son konulan beze de yağlanıp on dakika beklenir. İç olarak dört adet haşlanmış patates soyulup çatalla ezilir. İnce doğranmış maydanoz, yarımşar tatlı kaşığı kırmızı pul biber ve karabiber, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve tuzla karıştırılır. Kıymalı, ıspanaklı veya peynirli harç da yapılabilir. Yağlanıp bekletilen bezeler oklava kullanılamayacağından tek tek elle açılır. Hamur elle kenarlarına doğru yavaşça çekiştirilip yumuşak olması için olabildiği kadar ince açılır. Yarım ay şeklinde katlanıp iç malzemesi yerleştirilir veya uç tarafına konulup rulo yapılır. Kol şekli verilip yağlı kağıt serili fırın tepsisine alınır. Üzerine bir adet yumurta sarısı ve çok az zeytinyağı karışımı sürülüp susam ve çörek otu serpilir. Evvelden ısıtılmış 180 derece fırında kırk dakika kadar pişirilir ve yanına birde buz gibi ayranla servis edilir. Börek çok fazla beklerse çıtırlığı kaybolacağından sunulacağı gün yapılmalıdır. Hazır yufkadan kol böreği yapılır mı? PRATİK KOL BÖREĞİ (HAZIR YUFKADAN)
 14. Patriot Böreği nasıl yapılır? Üç adet hazır yufka irice parçalara ayrılıp, fırın tepsisine yerleştirilir. Önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında yirmi dakika kızartılır. Yufkalar fırın kabına konulup üzerine altı su bardağı sıcak tavuk suyu gezdirilir. Üzerine iki su bardağı çekilmiş ceviz içi serpiştirilir. Yarım su bardağı sıvıyağı, üç yemek kaşığı yoğurt, üç adet dövülmüş sarımsağı, iki yemek kaşığı sirke, bir çay kaşığı tuz, üç yemek kaşığı un ve üç su bardağı ılık tavuk suyunu çırpılarak tencereye konur ve bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilir. Muhallebi kıvamına kadar pişirilip cevizli yufkaların üzerine dökülür. Tereyağında kızdırılmış kırmızıbiberli bir sos en üste gezdirilir.
 15. Gerçek Arnavut böreği nasıl yapılır? En güzel Arnavut böreği nasıl yapılır? Laknur ne demek? Orjinal Arnavut böreğinin hamuru nasıl yapılıyor? Arnavut böreğinin üstüne ne sürülür? Laknur Arnavut Böreğidir. KIYMALI ARNAVUT BÖREĞİ KIYMALI Patlıcanlı Arnavut böreği, kıymalı pirasali Arnavut böreği ve yalancı Arnavut böreği de yapılabilir.
 16. Pırasalı Börek, Pırasalı Arnavut Böreği MAYALI PIRASALI BÖREK
 17. Boşnak böreği kalorisi nedir? Boşnak böreği kaç kalori? Bir dilim el açması börek kaç kalori? Boşnak Böreği kalorisi, 100 gramında 266 kcal kalori, 200 gramlık bir orta porsiyonunda 532 kalori bulunmaktadır. Ispanaklı açma böreğin 100 gramında 255 kcal kalori bulunurken 135 gramlık bir dilim ıspanaklı açma börek 345 kaloridir.
 18. Göçmen Böreği Dızmana nasıl yapılır? Dızmana kaç kalori? DIZMANA (GÖÇMEN) BÖREĞİ (Rumeli, Bulgaristan)
 19. Puf böreği hamuru nasıl hazırlanır? Kolay Puf Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?☁️
 20. Kol Böreği Hamuru Nasıl Yapılır? Pratik Kol Böreği Tarifi Nasıl Yapılır? (Hazır Yufkadan)
 21. Börek Ispanaklı Nasıl Yapılır? Ispanaklı börek yaparken ıspanak pişirilir mi? ISPANAKLI GÜL🌹 BÖREĞİ, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 GÜL🌹 BÖREĞİ, ISPANAKLI ÇITIR BÖREK, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 ÜÇGEN🔺 (MUSKA) BÖREK, MİLFÖYLÜ ISPANAKLI SİGARA (KALEM)🖊️ BÖREĞİ, ISPANAKLI KIYMALI SU BÖREĞİ, ISPANAKLI TEPSİ BÖREĞİ, EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 22. Kıymalı Börek Tarifi: Kıymalı Arnavut Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır?
YukarıYukarı