mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BOŞNAK BÖREĞİ NASIL YAPILIR? Pita, Kıymalı Burek, Ispanaklı Zeljanica

El Açması Boşnak Böreği Nasıl Yapılır? Meşhur Rumeli Böreği evde nasıl hazırlanır? Severek emek harcadığınız bir börek çarşı işi hazır ürünlerden daha lezzetlidir. Hele ki yapımı sandığınız kadar zor değilse… Ev halkının ve misafirlerin bayılacağı çok ince hamurlu kol veya çarşaf böreği olarak da adlandırılan bu lezzeti mutfağınızda elde etmek mümkün… Saraybosna'da, Boşnak geleneklerinde nimete şükrün ifadesi olarak Cuma ve bayram arifelerinde, ıspanaklı (Zeljanica), peynirli (Sirnica), patatesli (Krompirusa), kıymalı - etli (Burek), pırasalı, kabaklı, ısırgan otlu, patlıcanlı, ekşimikli iç harçlarla hazırlanan üstü çıtır çıtır içi yumuşak nefis el açması Boşnak Böreğinin adım adım resimli tarifi…

Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 14

Boşnak Böreği Malzemeleri

Bir buçuk su bardağı ılık su

Dört – dört buçuk su bardağı un

Bir buçuk tatlı kaşığı silme tuz

Kıymalı Boşnak Böreği iç harcı için:

Yarım kg orta yağlı kıyma

Üç adet orta boy kuru soğan

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Hamurları yağlamak için:

100 - 150 gram tuzsuz tereyağı

Bir küçük çay bardağı sıvı yağ

Ispanaklı Boşnak Böreği için:

Bir demet ıspanak yaprağı

Bir adet yumurta

Arzu edilirse beyaz peynir

Tuz

Karabiber

Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 2Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 8Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 3Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 11Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 9Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 7Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 6Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 4Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 5Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 10Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 13

Boşnak Böreği Yapılışı Tarifi - El Açması Boşnak Böreği Nasıl Yapılır?

 1. Ispanaklı Boşnak Böreği İçi Hazırlanacaksa (Zeljanica): Ispanaklar doğranır. Üzerine çırpılmış bir yumurta eklenir. Tuz ve karabiber ilave edilir. Bütün malzeme karıştırılır. Bu şekilde yapılabileceği gibi istenirse bunun üzerine beyaz peynir ufalanarak eklenebilir. Ispanaklı bu harç pişirilmeden çiğ olarak börek içinde kullanılır.
 2. Kıymalı Boşnak Böreği Harcının Yapılışı (Burek): Soğanlar incecik doğranır ve sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine kıyma eklenir. Kıyma suyunu salıp tekrar çekinceye kadar pişirilir. Tuz ve karabiber eklenir ve karıştırılır. Kıymalı karışım çok kuru görünüyorsa üzerine yarım çay bardağı kadar sıcak su ilave edilir ve karıştırılıp dinlenmeye bırakılır.
 3. Boşnak Böreği Hamuru Nasıl Yapılır? Börek Hamuru Nasıl Yapılır? Unun yarısı elenerek bir yoğurma kabına alınır. Ortası havuz gibi açılarak içerisine tuz ve ılık su konulur. Kenarlardaki unlar alınarak yavaş yavaş yoğrulmaya başlanır. Unun geri kalanı azar azar eklenir. Hamur kendini toplamaya başlayınca unlanmış tezgâh üzerine alınarak el yardımıyla iyice yoğrulur. Ele yapışmayan ve çok sert olmayan kıvamda bir hamur elde edilir. İstenirse makineyle de yoğrulabilir.
 4. Bezeler: Hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler (küçük hamur topağı) elde edilir. Bezeler unlanmış bir tepsiye konulur. Üzerine temiz bir nemli bez örtülerek en az yarım saat kadar dinlenmeye bırakılır.
 5. Yağı Hazırlama: Bu sırada tereyağı eritilir, üzerine sıvı yağ eklenir, karıştırılır ve ılınmaya bırakılır.
 6. Yufkanın açılması: İlk yapılandan başlanarak bir beze hafif unlanmış tezgâhın üzerine alınır. Tercihen merdane ile orta kısımdan kenarlara doğru servis tabağı büyüklüğünde açılır. Her tarafına gelecek şekilde yağlanır. Dinlenmiş ve yağlanmış hamurun esneme kabiliyeti artmış olacaktır. Bu aşamadan sonra hamur yırtılmamasına itina göstererek her tarafından dengeli ve dikkatli bir şekilde çekiştirilerek büyütülür. Oldukça ince bir yufka elde edilir. Çarşaf böreği tarzında olduğu gibi temiz ve geniş bir çarşaf veya sofra bezi üzerinde el ile çeke çeke genişleterek de açılabilir.
 7. İç Harç ve şekillendirme: Yeterince açılmış yufkanın tüm kenarlarına kıymalı karışımdan eşit miktarda konulur. Kıymalı harcı içine alacak şekilde yufka yuvarlanıp rulo yapılmaya başlanır hamur kendimize çekilip sarılır. Orta kısım incelince bıçak yardımıyla ortada kesilir ve uzun bir rulo elde edilir. Elde edilen hamur yağlanmış fırın tepsisinin ortasına kendi etrafında sarılıp gül şekli verilerek yerleştirilir. Diğer hamurlar aynı şekilde açılır ve hazırlanır. Önceki parçanın bittiği yerden başlanıp düzgünce sarılarak spiral şeklinde tepsi doluncaya kadar yerleştirilir.
 8. Artan yağ fırça yardımıyla üzerine sürülür. Boşnak Böreği önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında iki tarafı kızarana kadar pişirilir. Dinlendirildikten sonra dilimlenerek çay veya ayran yanında ikram edilir.

Bosnak Boregi Nasil Yapilir pita kiymali burek ispanakli zeljanica saraybosna 12

Zeljanica

Boşnak Böreğinin Püf Noktaları:

 1. Üste ne sürülür? İstenirse fırına verme öncesinde Boşnak Böreğinin üzerine birer yemek kaşığı tereyağı yoğurttan oluşan karışım sürülür. Yoğurt hafif ekşi tadıyla Boşnak böreği lezzetini farklı bir seviyeye taşır. Üste yumurta sürülmez. Piştikten sonra üzerine su serpip bir örtü altında dinlendirmeyi tercih edenler de vardır. Fırına vermeden susam veya çörek otu serpme tatbikatı yaygın değildir.
 2. Malzeme: Un yufkanın ince açılmasını sağlayabilecek herhangi bir böreklik un olabilir. Yağ kullanarak açıldığından ve ince bir yufka hedeflendiğinden oklava yerine elle açmak daha maksada uygundur. İç malzemesi bol bir börek olan Boşnak Böreği değişik içlerle yapılabilir. Burek için kıyma yerine kuşbaşı et de olabilir. Biz katmadık ancak ıspanaklı içe soğan katanlar da var. Boşnak Böreği Tarifi Patatesli patatesli boşnak böreği - nefis yemek tariflerinden biridir. Patatesli iç hazırlamak istenirse haşlanan patatesler ezilir, soğanla kavrularak baharatlandırılır. Doğranmış ince pırasa, baş soğan, tuz, karabiber karışımı çiğ olarak veya sebzeler çok fazla pişirilmeden sıvı yağda kavrularak da pırasalı iç harç elde edilebilir. İç harcın kesinlikle çiğden eklenmesi gerektiğini iddia edenler krompirusa harcını karabiber ve tuzla harmanlanmış küçük patates soğan küplerinden hazırlarlar.
 3. Hamur Yağlama Teknikleri: 1) Bezeler servis tabağı büyüklüğünde açılıp, açılan hamur ve konulacak oldukları tepsi de yağlanıp üst üste konulur. Hepsi bitince beş – on dakika bekleyip tepsideki hamurlar ters çevrilir ve ilk yağlanandan başlanmak suretiyle çekiştirerek açma muamelesine başlanır. 2) Çekiştirme esnasında yağı çekeceğinden istenirse ele ve açılan hamura ilave yağ sürülebilir 3) Diğer bir teknikte tabak büyüklüğünde yuvarlak açılan hamurları yağın içinde bir süre bekletmektir.
 4. Pişirme: Orijinalinde Sarajevo'da börek tepsisi korlaşmış odun ateşinde çift taraflı kızarmasını sağlayacak hususi zincirli kapağı olan sacayaklarına konularak pişirilir.
 5. Kolaylık: Misafir öncesi hazır olsun istenirse akşamdan hazırlanıp üstü kapalı olarak buzdolabına konulur, ertesi gün fırında pişirilir. Birebir aynı lezzet olmasa da Hazır Yufkadan Boşnak Böreği de yapılabilir. Kestirmeden giderek milföy hamurlarından Yalancı Boşnak Böreği de hazırlanabilir.
 6. Boşnak Mantısı Nasıl Oluyor? BOŞNAK MANTISI NASIL YAPILIR? (Saraybosna)
 7. Kıymalı Börek Tarifleri EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK, PATATESLİ🥔 KIYMALI AÇMA BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı