mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek)

El açması bohça böreği (zarf, mektup) nasıl yapılır? Börek tarifleri içinde zarf börek fırından çıktığındaki enfes kokusu ve iştah açıcı görünümü ile beş çayları kabul günleri için nefis bir lezzettir. Patatesli, garnitürlü, etli, tavuklu, pırasalı, peynirli, patlıcanlı olarak da yapılabilen zarf böreğinin kıymalısını yaptık. Kıymalı börek tarifi en çok yapılan ve sevilen tariflerden biridir. Elin lezzetini daha fazla alacağı el açması börek olarak yapmak onu daha da değerli kılar. İşte el açması kıymalı bohça böreği tarifi resimli olarak...

FIRINDA-KIYMALI-BOHÇA-BÖREĞİ

Fırında Kıymalı Kolay Bohça Böreği (Mektup Böreği, Zarf Böreği) Tarifi Malzemeleri

Bohça Böreği Hamuru için:

Üç buçuk – dört su bardağı un

Bir buçuk su bardağı su

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Kıymalı Bohça Böreği İçi için:

300 gr kıyma

İki orta boy kuru soğan

Tuz, karabiber, pul biber

Bir tatlı kaşığı salça

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bohça Böreği Üzeri için:

Bir yumurta sarısı

İstenirse çörek otu

Hamurların arasını yağlamak için: Yarım su bardağı sıvı yağ

FIRINDA-KIYMALI-BOHÇA-BÖREĞİFIRINDA-KIYMALI-BOHÇA-BÖREĞİ

FIRINDA-KIYMALI-BOHÇA-BÖREĞİFIRINDA-KIYMALI-BOHÇA-BÖREĞİ

Fırında Kıymalı Kolay Bohça Böreği Tarifi (Mektup, Zarf Böreği) - El Açması Kıymalı Börek Tarifi Nasıl Yapılır

 1. İç hazırlanması: Soğanlar çok ince doğranarak sıvı yağda pembeleştirilir. Üzerine kıyma eklenir.
 2. Suyunu salıp çeken kıymaya salça, tuz ve biberler eklenerek karıştırılır. Yarım çay bardağı kadar su ilave edilir. Bir – iki dakika daha pişirilir, altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
 3. Bohça Böreği Hamuru: Un, su, tuz ve sıvı yağ ile çok sert olmayan bir hamur elde edilir. Hamur on bezeye ayrılır. Bezelerin üzeri nemli bir bezle örtülerek yarım saat kadar dinlendirilir.
 4. Bezelerin beş tanesi alınır. Her biri yemek tabağı büyüklüğünde açılarak aralarına sıvı yağ sürülür. Beş hamur üst üste yerleştirilir. En üstteki hamurun üzerine sıvı yağ sürülmez.
 5. Üst üste konulan hamurlar elle hafifçe bastırılarak bütünleşmesi sağlanır ve bir santim kalınlığında açılır.
 6. Bohça böreği nasıl katlanır? Nasıl sarılır? Hamur onar santimlik karelere bölünür. Orta kısmına kıymalı karışımdan konulur. Ve karşılıklı kenarları orta kısımda birleştirilerek bohça veya zarf görünümü verilir. Diğer beş bezeye de aynı muamele tatbik edilir.
 7. Yağlanmış fırın tepsisine dizilen Bohça (Zarf, Mektup) Börekleri üzerine yumurta sarısı sürülür. İstenirse çörek otu serpilerek önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında iki tarafı kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkınca üzeri bir tepsi ile kapatılarak ilk sıcaklığının çıkması için bekletilir.

Fırında Kıymalı Kolay Bohça Böreği Tarifi (Mektup Böreği Tarifi, Küçük Zarf Böreği) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

 1. Hazır Yufkadan Zarf Böreği: Daha kolay ve hızlı bir bohça böreği için çarşı yufkasıyla bohça böreği yapılabilir. 3 yufkadan zarf böreği yapılabilir. Kare börek, zarf böreği, mendil böreği veya mektup böreği olarak da adlandırılan bohça böreği yapımında milföy de kullanılabilir.
 2. İç malzeme olarak kullanılabilecek patates, ıspanak, tavuk, et veya peynirle de güzel bohça börek yapılabilir. Üzerine sürülen yumurta sarısı sıvı yağ ile karıştırılabilir. Hazırlanıp pişirilmeden dondurucuda saklanabilir.
 3. Muhtemel açılma problemine karşı tepsiye ters yerleştirme halinde yumurta sarısı sürülecek tarafı albenisi olan zarf görünümlü taraf olmayacaktır. Bu sebeple katlama, kapatma kısmında itinalı olup tepsiye düz yerleştirme usulü daha fazla tercih edilir.
 4. Peynirli Bohça Böreği Tarifi El açması bohça börek tarifi, peynirli börek olarak yapılabilir. İç malzemesi için 300 gram beyaz peynir ve ince kıyılmış maydanoz karıştırılır. Karelerin ortasına iç harç koyularak karşılıklı kenarları katlanıp bohça şekli elde edilir.
 5. Sodalı Bohça Böreği Tarifi Bir şişe maden suyu ve bir çay bardağı sıvı yağ karıştırılır. Yufkanın biri serilir. Maden suyu sıvı yağ karışımı kaşıkla her tarafına gezdirilir. Yufkanın iki tarafı ortada birleştirilir.İç harçtan bir miktar sürülür ve iki uzunken yine ortada birleştirilerek kare şekline gelir. Kare enine boyuna kesilerek dört adet kare elde edilir.Her bir karenin ortasına hazırlanan iç yeterli miktarda konarak köşeler çapraz şekilde kapatılır.
 6. 1 Porsiyon Kıymalı Börek kalori Kıymalı böreğin 100 gramlık bir porsiyonu 250 kcal civarındadır. Hazır yufka kıymalı börek kaç kalori? Aynı seviyede olması beklenir.
 7. Talaş Böreği PRATİK TALAŞ BÖREĞİ TARİFİ (MİLFÖYLÜ, BEZELYELİ)
 8. Yufka İle Yapılan Börekler BÖREK TARİFLERİ

FIRINDA-KIYMALI-BOHÇA-BÖREĞİ

YukarıYukarı