mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KARS İÇLİ KETESİ NASIL YAPILIR?

Kars içli kete tarifi nasıldır? Fırında yağlı unlu gevrek kete nasıl yapılır? İçine kavrulmuş un helvası konulan içli kete Doğu Anadolu Bölgesinde birçok ilde kahvaltılarda sıcak halde tercih edilen bir yiyecektir. Mayalı bir hamur elde edip içine kavrulmuş un eklenir, kapatılıp fırınlanır. Bilhassa ramazan aylarında iftar ve sahurda Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı gibi yörelerde sofralarda yer alan içli ketenin lezzeti nefistir. Çayın yanına pek yakışan kete ile istenirse kahvaltı sofraları şenlendirebilir istenirse de beş çayında afiyetle yenilir. Öyleyse köy ketesi tarifi, normal kete, anne ketesi nasıl yapılır? Gerçek Kars ketesinin yapılışı zor değildir. Kars kete nasıl yapılır? Kars ketesi tarifi nasıl olur? Resimli olarak arayanlara pratik kolay bir tarif..

KETE-(KARS)

Kolay Kars İçli Ketesi Tarifi İçin Malzemeler - Kars Ketesinin Tarifi - Kıyır Kıyır Kete Tarifi- Kolay İçli Kete İçindekiler

Hamuru için:

Üç buçuk - dört su bardağı un

Bir paket instant kuru maya

Bir tatlı kaşığı toz şeker

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay bardağı sıvı yağ

Bir su bardağı ılık süt,

Bir su bardağı ılık su

İçi unlu Kars ketesi için:

Üç - dört yemek kaşığı un

Bir yemek kaşığı tereyağı

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için:

İki yumurta sarısı

KETE-(KARS)

Kars İçli Ketesinin Tarifi - Unlu Kars Ketesi Yapılışı - İçli Kars Ketesi Tarifi - Kete Kars Ketesi Nasıl Yapılır? - Orjinal Kars Ketesi Tarifi ve Yapılışı

 1. Kars ketesi hamuru nasıl yapılır? Kete hamuru nasıl yapılır? Kars ketesi hamuru için unun yarısına kuru maya, şeker, tuz eklenerek karıştırılır. Sıvı yağ, süt ve su eklenir. Geri kalan un azar azar ilave edilerek ele yapışmayan ancak çok yumuşak olan bir hamur elde edilir. Kete hamurunun üzeri kapatılarak en az bir saat dinlendirilir.
 2. Kars ketesi içi nasıl yapılır? Kete içi nasıl yapılır? Bu arada tereyağı ve sıvı yağ tavaya konulur. Tereyağı eriyince un ilave edilir. Sürekli karıştırılarak unun kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Soğumaya bırakılır. Kete içini, beze adedine göre bölünürse, her ketenin iç malzemesi eşit olur.
 3. Mayalanan kete hamuru küçük bir portakal büyüklüğünde bezelere ayrılır. Beze elle büyütülür. İçerisine unlu karışımdan konulur. Kenardaki kısımlar ortada büzüştürülür. Elle hafifçe bastırılarak önce yuvarlak bir top haline getirilir. Daha sonra elle büyütülerek bir karış boyunda oval şekil verilir. Çatalla desen vermek gelenektir.
 4. Kete fırında nasıl pişirilir? İçli Kars Keteleri yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Beş - on dakika bekletilen ketelerin üzerine yumurta sarısı sürülür. Kete fırında kaç derecede pişer? Kars ketesi kaç derecede pişer? Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir.

Kars Ketesi Nasıl Yapılır Tarifi, Kete Tarifi Kolay İçli Kete ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Tuzlu Şekerli Kars Ketesi Tarifi, Kolay Acma Kete Tarifi, Içli kete nasil yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Karslı ketesinde kavrulmuş unu sevmeyenler için; istenirse ketelerin içine sadece tereyağı sürülür. Tereyağı kete için mühimdir. Sıvı yağla aynı lezzet olmaz.
 2. Kars ketesi hamuru yapılırken ılık süt kullanılırsa maya iyi çalışır, hamurun daha kolay mayalanır.
 3. Kars Tava Ketesi Tarifi, Kars tava ketesi nasıl yapılır? Tava ketesi hamuru nasıl yapılır? Yukarıdaki usulde hamur ve keteler hazırlanır. Tava ketesi nasıl yapılıyor? Kızdırılmış teflon tavada kenarından bir yemek kaşığı yağ dökerek her iki tarafı da pişirilir.
 4. Kars Tepsi Ketesi Tarifi, Tepside Icli Kete Tarifi Evvela yarım paket yaş maya, 125 gr tereyağı, bir yemek kaşığı tuz, bir su bardağı süt ve aldığı kadar un ile kulak memesi kıvamında bir hamur yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. Süt ılıksa hamur daha hızlı kabarır. Bu esnada içi hazırlanır: Şekerli Kars ketesi içini hazırlarken birer su bardağı sıvı yağ toz şeker ve un tencereye alınır. Tuzlu istenirse şeker yerine bir çay kasığı tuz eklenir. Kıvamı un helvası kıvamı elde edilinceye kadar un ilave edilir. Birkaç dakika ocakta ısıtılır ve ocak kapatılıp elle güzelce yoğrulur. Hamuru dört tepsi için dört parçaya taksim edilir. İlk beze yufkadan biraz daha ufak açılır. Üzerine bir tatlı kaşığı sıvı yağ dökülür. Açılan hamur önce ikiye sonra dörde katlanır. Hazırlanan içten hamurun ortasına konup dört taraftan büzülür. Un serpilmiş bir zemine alınıp yumrukla üzerine bastırılarak açılır. Tepsiye alınıp çatalla desen verilir. Üzerine fırçayla yumurta sarısı sürülüp fırına verilir.
 5. En güzel kete nasıl yapılır? Keteye ne katılır? Kete içine ne konur? İci Dolu Kete Tarifinde Keteye Ne Konur? Günün her saati yenebilen kete ister sade ister de peynir, kıyma gibi harçlarla hazırlanabilir. Zengin bir tat istenirse, değişik yörelerdeki uygulamalar dikkate alınarak öğütülmüş cevizle cevizli kete, çeçil gibi peynirlerle peynirli kete, malzemesine göre haşhaşlı kete, tahinli kete, patatesli kete elde edilebilir. Çikolata ve helva da iç malzemesi olarak kullanılabilir. Kars dışında Ağrı, Erzincan ve Kayseri de ketesiyle meşhurdur.
 6. Kete nasıl yumuşak olur? Yumuşacık Kete Tarifi Su yerine süt veya peynir altı suyu kullanılırsa daha yumuşak olur. Bakınız: (EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI) Çıtır Kete, Yumuşak Kete Kete instant mayayla daha çıtır yaş mayayla daha yumuşak olabilir. Ayrıca pişmiş ketelerin üzeri örtülürse yumuşak kalırlar.
 7. Şekerli Kars Ketesi Tarifi Şekerli Kars ketesi içi için birer ölçü tereyağı ve sıvı yağ, iki ölçü pudra şekeri veya toz şeker, altı - yedi ölçü un
 8. Kolay Kete Tarifi Mayasız Kars Ketesi Tarifi - Mayasız kete nasıl yapılır? Mayasız Kete hamuru nasıl yapılıyor? Bir su bardağı süt, bir çay bardağı yoğurt, bir paket kabartma tozu, yarım yemek kaşığı tuz karıştırılır. Üç su bardağı kadar un yumuşak kıvamlı bir hamur oluncaya kadar ağır ağır eklenir. 20 dakika dinlendirilir. İçi için yarım çay bardağı sıvı yağda bir su bardağı un pembeleşinceye kadar kavrulup soğumaya bırakılır. Hamuru dört eşit bezeye ayrılır. İki beze tabak büyüklüğünde un serpilerek açılır. Aralarına her yerine eşit biçimde bir yemek kaşığı eritilmiş tereyağı ve bir çay bardağı sıvı yağ karışımı sürülüp üst üste dizilir. Sonra diğer iki beze aynı şekilde hazırlanır. İlk önce açılan iki hamur elle çekiştirilip genişletilir. Üzerine kavrulan unun yarısı yayılır. Rulo yapılıp tekrar çekiştirilip uzatılır. Gül tarzında sarılır. Diğer ikili hamur da aynı şekilde yapılır. Üzerleri streç filmle kapatılıp bir saat bekletilir. Sonra hamur elle düzelterek tepsi büyüklüğünde açılır. Çatalla delikler açılır. Çırpılmış bir adet yumurta sürülüp önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.
 9. Nişastalı kete nasıl yapılır? Daha tel tel bir yapı için hamur malzemeleri karıştırılıp kulak memesi kıvamında yoğrulur ve mayalanması için dinlendirilir. Mayalanan hamurdan parçalar koparılıp elle yuvarlanır. Bir sürede bu vaziyette mayalanmaya bırakılır. İki beze alıp arasına bol nişasta serpilir ve ikisi birlikte açılır. Eritilmiş tereyağı hamura fırça ile sürülüp iki ucu birlikte katlanarak tekrar yağ sürülür. Tekrar katlanıp dinlendirilir. Kavrulmuş unlu iç kullanılarak kete hazırlanır.
 10. Sade olarak veya içine ceviz konulup tandırda pişirilen Van Kade Çöreği bazı bakımlardan keteye benzer. Kade hamuru nasıl yapılır? İç harç için sıvı yağ ve tereyağı ocağa alınır. Eriyince un ilavesiyle karıştırılıp ocak kapatılır. Hamuru için un, maya, şeker, tuzu eklenir. Sonra ılınmış süt, tereyağı ve sıvı yağı da eklenip yumuşak bir hamur yoğrulur ve mayalanmaya bırakılır. İstenen büyüklükte beze yapılır. Biraz bastırılıp açılır ve ortasına iç harçtan iki yemek kaşığı dökülür ve yine beze haline getirilip üstüne basılır. Şişmemesi için çatal üstünü batırılır, yumurtalanıp fırınlanır.
 11. Kayseri kete nasıl yapılır? Yarımşar su bardağı süt ve su ılındırılıp bir kaba dökülür. 21 gram olan yarım paket yaş maya ile bir tatlı kaşığı toz şeker ilave edilip maya eriyene kadar karıştırılır. Maya eriyince üstüne yarım su bardağı sıvı yağ, bir adet yumurta beyazı ve bir silme tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Yekûnu üç su bardağı olacak un ağır ağır katılarak yumuşak bir hamur olana kadar yoğrulur. Hamuru üç bezeye ayrılır. İki yemek kaşığı tereyağı bir tavada kızdırılmadan eritilir. Bezelerden olabildiği kadar ince açılır. Üstü fırça kullanarak tereyağıyla yağlanır. Zarf biçiminde katlanıp, bir kenara alınır. 2. Beze de aynı şekilde açılıp, yağlanır ve katlanan hamur ortasına yerleştirilip, tekrar zarf halinde katlanır. Diğer bir ifadeyle ilk katlanan 2.nin ortasında kalır. 3. Bezede açılıp yağlanır. Birleştirilmiş hamur alınıp bunun ortasına konularak zarf halinde katlanır. Merdaneyle kare olarak açılır ve bıçakla dokuz eşit kareye ayrılır. Kalan tereyağına üç yemek kaşığı un eklenerek kavrulur. Her bir kare hamurun ortasına, yağda kavrulmuş undan biraz konulur. O kare de tekrar zarf halinde katlanır. Bütün hamurlar bu şekilde hazırlanıp katlama yeri altta olacak biçimde, yağlanmış fırın tepsisine aktarılır. Üstlerine bir adet yumurtanın sarısı sürülür ve birer yemek kaşığı susam ve çörek otu karışımı serpilir. Evvelden ısıtılmış 200 derecedeki fırında, üstleri kızarana kadar on beş dakika pişirilir. Sıcak olarak sunulur.
 12. Kars Ketesi Nerede Satılır? Kars Ketesi Sipariş İnternette Kars ketesi satan bazı firmalar bulunmaktadır. Lakin evde taze kars ketesi yapımı gibi olmaz. Kimileri dondurulmuş ve bayat durumda olabilir. Mart 2021 itibariyle beş adedi 60,44TL'ye bir adedini 13,00TL'ye satanlar vardır.
 13. Yağlı kete kaç kalori? Bir adet kete kaç kalori? 100 gramında 326 kcal kalori, 150 gramlık bir orta porsiyon ketede 490 kalori bulunur
 14. Nişastalı Erzurum ketesi nasıl olur? Erzurum Açma Kete Nasıl Yapılır?, Erzurum Açma kete tarifi, Erzurum içli ketesi nasıl yapılır? Çabuk bayatlamayan Erzurum Ketesi yapımı için birer çay bardağı ılık süt ve suyu bir kaba döküp içine iki silme çay kaşığı tuz ve bir paket maya ilave edilir. Birkaç dakika bekleyip bir çay bardağı kadar eritilmiş tereyağı, bir adet yumurta katılarak ağır ağır un ilavesiyle kulak memesinden yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılarak iki katına çıkana dek beklenir. Erzurum icli Kete tarifinde iç hazırlamak için beş yemek kaşığı un ve bir çay kaşığı tuz, üç yemek kaşığı tere yağı ile biraz pembeleşinceye dek kavrulur. Ilık hale gelince içine bir kase iri kıyılmış ceviz ilave edilir. Mayalanan hamur mandalina büyüklüğünde bezelere bölünerek hamurlar açılır. Yüz gram kadar nişasta ve üç yemek kaşığı un karışımı kullanarak hamurlar ince bir şekilde açılır. Açılan hamurlara eritilmiş tereyağı sürülür ve hamur katlanır. İçine kavrulmuş undan bir silme yemek kaşığı iç konularak bohça, zarf biçiminde katlanarak tepsimize yerleştirilir. Hamurlar bitince üzerine yumurta sarısı sürülüp ve susam serpilerek 180° fırında iki tarafı kızarana kadar pişirilir. "Erzurum usulü kete nasıl yapılır?" derken içli Erzurum ketesi olduğu gibi içsiz olarak yapılanlar da vardır.
 15. Kor Kete (Erzurum) Kör Kete nasil yapılır? Erzurum Kete Tarifi Birer su bardağı ılık süt ve ılık su ile bir paket instant maya eritilir. Maya kabarıncaya dek beklenir. Bir yemek kaşığı silme tuz, iki yemek kaşığı toz şeker ve bir çay bardağı sıvı yağı da ilave edilip karıştırılır. Sonra yekunu beş altı su bardağı olacak şekilde un yavaş yavaş katılıp yoğrularak ele hafif yapışan bir hamur elde edilir. Üzerini örtülüp mayalanması için beklenir. İç harç için ikişer yemek kaşığı tereyağı ve sıvı yağ tencereye alınır. Eriyince altı yemek kaşığı un ağır ağır katılır. Kıvam yapışık değil ayrılabilen toza benzer seviyeye gelince bir tatlı kaşığı tuz da ilave edilip kavrulur. Biraz krem rengine gelince ocaktan indirilir. Hamurlardan mandalina büyüklüğünde parçalar alınıp elle hafif yassılaştırılır. Ortasına iç koyup ağzı elle kapatılır. Kapatılan yer alta gelecek biçimde tepsiye yerleştirilip elle üzerine bastırılarak inceltilir. Yarım saat tepside mayalandıktan sonra üzerine yumurta sürülerek 200 derecedeki fırında kızarana dek tutulur.
 16. Ağrı Ketesi İki yemek kaşığı kuru maya, bir yemek kaşığı toz şeker, bir çay bardağı erimiş tereyağı, iki su bardağı süt ve aldığı kadar un yoğrulup yumuşak kıvamda bir hamur elde edilir. Yirmi dakika mayalanan hamur altı bezeye bölünür. Üç su bardağı un, 125 gram tereyağı, bir çay bardağı sıvıyağ ve tuz karıştırılıp iç harç elde edilir. Araları yağlamak üzere 250 gram tereyağı bir çay bardağı sıvı yağda eritilir. Bir beze alınıp en ince şekilde açılır. Üzeri eritilen yağla bolca yağlanır. İki adet beze teker teker ilk yufkanın üzerine serilip aynı şekilde açılıp yağlanırlar. Kalan üç beze de aynı şekilde hazırlanır. İki grup yufka elde edilir. İlk yufkanın kenarları karşılıklı kapatılır ve yağının donması için buzdolabına konulur. Dolaptan çıkarılan yufkalar büyük kareler halinde bölünür. Her karenin ortasına hazırlanan içten konarak karşılıklı köşeleri kapatılır. Kapatılan tarafı ters çevrilerek tepsiye yerleştirilir. Üzerine yumurta sürülür ve 200 derecedeki fırında pişirilir.
 17. Kete hangi yöreye ait? TDK'ye göre, kete kelimesi manası şu şekildedir: Yağlı, mayalı veya mayasız hamurdan yapılan çörek. Kete Doğu Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz ve Güney Kafkasya'da tuzlu veya tatlı olarak yapılan bir ekmek çeşididir. Yöreye göre farklılıklar arz eder. Ketesiyle öne çıkan Bayburt'ta kete içine unla tereyağı kavrularak hazırlanan bir iç konulur ve "gav" denilen toprak gömme bir tandırda yapılır. Tandırın kıvama gelmesi için keteden evvel lavaş pişirilir. Ketenin, ilk Karstan çıkıp diğer yörelere yayıldığı söylenir. Erzurum'da, Kayseri'de mahalli keteler vardır. Küçük kete tarifleri de çok çeşitlidir.
 18. Ardahan Ketesi, Kat Kat Kete Tarifi Bir kilo un geniş bir yoğurma kabına alınıp üzerine bir tatlı kaşığı instant maya, bir yemek kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı toz şeker eklenir. Havuz yapılıp kenardan yarım kahve fincanı sıvı yağ, bir çay bardağı ılık yağlı süt, bir yumurta akı ve iki su bardağı sıcağa yakın ılık su ilave edilip iyice yoğrularak ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Yoğrulan hamur kurumasın diye üstü örtülür bir saat kadar dinlendirilip portakaldan biraz daha küçük bezeler hazırlanır. On tane civarında olmalıdır. Üzeri kapalı halde on dakika dinlendirilir. Bu arada bir su bardağı sıvıyağda 250 gram tereyağı eritilir. Bezelerin her birini yufka şeklinde açılıp yağlanır. Kete yapımı için bir adet beze biraz un eklenerek geniş tezgâhın veya sofranın üzerinde oklavayla ince bir şekilde açılır. Ara ara un ilave edilerek iyice incelene kadar açmaya devam edilir. Üç yemek kaşığı kadar yağ karışımından serpilip yufkanın kenarlarından ortasına doğru katlayıp kaldırarak tamamen yağlanması sağlanır. Bezeleri yağlarken ketelerin fazla yağlı olmaması için, gereğinden fazla yağ sürülmemelidir. Bu yağlı yufka elle çevirerek iyice genişletilir. Yağlı olduğu için hamur yırtılmaz. Tezgahın veya sofranın üzerine tekrardan hamur serilip kenarlardan çekiştirerek iyice genişletilir. Yufka beş geniş şeritler halinde kesilip ilk üç parçası üst üste konularak hamur katlanmaya başlanır. Katlanıp yönü çevrilip dördüncü parçanın üzerine konur, tekrar çevrilerek katlanır. Yine yönü çevrilip son parçanın üzerinde sarılarak katlanır. Şekil verilen keteler bir tepsiye alınır. Sırayla hepsi çok bastırılmadan oklavayla üzerinden geçilerek birazcık daha genişletilip şekli düzeltilir. Ketelerin üzerine ilk başta ayrılan yumurtanın sarısına biraz da hazırlanan yağlı karışımdan eklenerek sürülür. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir. Dilimlenerek sıcak veya soğuk sunulur... Dondurucuda muhafaza edilebilir. İçsiz Ardahan ketesi yumuşacık, parçalandığında araları tel tel ayrılan bir kete…İçli, içsiz, tatlı ve tuzlu çeşitleri yapılabilen kete çok nefis… İçli olacaksa tavada iki yemek kaşığı tereyağı eritilir. Yağ eriyince üzerine yarım bardak un ilave edilip kavrulur. Kavrulmuş un bir kenarda bekletilir. Bezeler hazırlanınca her bir parça açılıp içine kavrulan undan biraz konulup kapatılır. Yağlanan tepsiye keteler ters vaziyette konulup üzerine çatalla delikler açılır, bir adet yumurta sürülür ve fırına verilir.
 19. Posof Ketesi Bir kilo un elenir, çeyrek paket maya, ılık hale getirilmiş bir su bardağı sütle su ilavesiyle kulak memesi kıvamında yoğrulur. Kâsesi büyüklüğünde bezeler yapılır, kurumamaları için üstü örtülür. Bezeler çok ince açılmaz. Tereyağı eritilip açılmış hamurun üzerine sürülür. Bıçakla beş parçaya kesilip üç parça üst üste konulup katlanır. İki parça da yanlara sarılır. Biraz bekletilen hamur tekrar dördü bir tepsiye sığacak kadar biraz büyütülür. Üzerleri bir çay bardağı sıvı yağla yağlanır tepsiye alınırlar. 200 derecedeki fırında üzeri kızaracak seviyede pişirilirler.
 20. Ardahan Feselli Tarifi Nasıl yapılır? Azerbaycan, Ardahan Katmeri, Feselli Katmer Tarifi, Feselli ne demek? Kars katmeri nasıl yapılır? Feselli, kahvaltılarda, çay saatlerinde, ara öğünlerde arasına tatlı marmelatlar sürülerek veya kahvaltılıklar konularak tüketilebilecek katmer olarak da bilinen harika bir bir lezzet... Derin bir kaba üç su bardağı un elenir. Tuz, maya ve su eklenerek yumuşak bir hamur yoğrulur. Üç adet beze yapılıp beş dakika dinlendirilirler. Dinlenen bezeler oklavayla açılır. Aralarına eritilen 200 gram tereyağı sürülerek üst üste dizilir. En son yufkayı da yağlandıktan sonra yufkalar rulo biçiminde sarılıp dilimlenir. Bu dilimlerin her birinden oklavayla istenilen incelikte yufkalar yapılır. Oklavanın ucuyla yağı iyice çekip iyi pişmesi gayesiyle delikler açılır. Açılan feselli hamurları fırın tepsisine yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yarım saat kadar pişirilir. Ara ara kalan yağ üzerine gezdirilir. Sıcak veya soğuk, bal, pekmez veya toz şekerle de yenilebilir. Kars katmeri teflon tavada feselli olarak da birer yemek kaşığı yağda pişirilebilir veya sacda az harlı ateşte pişirilir.
 21. Kete Nasıl Saklanır? Hazırlanan keteleri, gerektiğinde sunulmak üzere dondurucuda muhafaza edilebilir.
 22. Erzincan Ketesi Nasıl yapılır? Erzincan Kete Tarifi Erzincan ketesi içi: Bir yemek kaşığı tereyağı ve yarım çay bardağı sıvı yağı bir tavada eritilir. İki su bardağı un eklenip karıştırılarak hafif kokusu çıkana dek kısık ateşte kavrulup soğumaya bırakılır. Erzincan kete hamuru için 125 gram tereyağı eritilip soğumaya bırakılır. İki su bardağı süt çok az ısıtılır. Yarım paket yaş maya iki yemek kaşığı ılık suda ezilip yarım çay kaşığı toz şekeri eklenerek eritilir. Karıştırma kabına eriyip soğumuş yağ, bir çay bardağı sıvı yağ, ılık süt ve silme yarım yemek kaşığı tuz konularak karıştırılır. Eritilen maya eklenerek karıştırılır. Yedi su bardağı un ilave edilerek hamuru yoğrulur. Un sadece tamamen karışıncaya kadar yoğrulur. Hamurun üzeri örtülüp biraz kabarıncaya kadar mayalandırılır. Hamur altı eşit parçaya ayrılır. Unlayıp merdaneyle büyük bir tepsi büyüklüğünde açılır. Kavrulan içten hamurun yarısına kadar yayılır. İçli taraftan başlayıp rulo sarılır. Sonra bir ucundan başlayıp döndürerek yuvarlak biçim verilir. On dakika kadar dinlendirilir. Dinlenen kete merdaneyle bir pasta tabağı çapında açılır. Yağlı kâğıt serili tepsiye alınır. İki adet yumurta sarısı, bir çay kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı toz şeker karıştırılıp ketelerin üzerine sürülür. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında iki tarafı kızarana dek pişirilir.
 23. Rulo Acma Kete Tarifi Geniş bir kabın iki su bardağı ılık süt, bir su bardağı ılık su, bir su bardağı sıvıyağ konulur, iki yemek kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı tuz, bir paket yaş maya ve iki adet yumurtanın akı eklenerek karıştırılır. Yavaş yavaş yapışkan kıvamlı yumuşak bir hamur elde edilinceye dek un ilave edilir. Hamur yarım saat dinlenmeye bırakılır. Dinlenen hamur üç eşit bezeye bölünerek her bir bezeyi açılır. Arasına oda sıcaklığında erimiş tereyağı sürülür. Rulo yapılıp kesilir. Hazırlanan hamurlar tepsiye dizilip iki yumurtanın sarısı sürülüp susam veya haşhaş serpilir ve on beş dakika kadar tepside mayalandırılır. 200 derecede pişirilir.

KETE-(KARS)KETE-(KARS)KETE-(KARS)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • zübeyde
 • Ketefaj