mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sürpriz Lezzet: Kendi Lor Peynirinizi Yapın!

Evde pratik lor peyniri tarifi ile lezzet şölenine hazırlanın: Lor peyniri, kesik, ekşimik, torak, kesmik, minzi, çökelek evde nasıl yapılır? Evde yapılan lor peyniri ile geleneksel lezzeti kendi ellerinizle yapmanın zamanı geldi. Kendi mutfağınıda lor peyniri yaparak sofranıza renk katın! Kolayca yapabileceğiniz lor peyniri tarifi mi arıyordunuz? İşte evde lor peyniri yapımı adım adım!

EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI

Ev Mutfağında Usta Ol! Lor Peyniri Nasıl Yapılır? Lor Peyniri Malzemeleri

İki - üç litre süt

Sirke

Limon

EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI

Sağlıklı ve Lezzetli: Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi

  1. Kesilen sütleri değerlendirmek maksadıyla yapılan bu peynir çeşidini elde etmek için kaynamakta olan kesilmiş süte bir kahve fincanı kadar sirke konularak veya bir limon sıkılarak karıştırılır.
  2. Tencere ocaktan alınır ve ağzı kapatılır. Hiç karıştırmadan ılınması beklenir.
  3. Üç - dört saat sonra tencerenin kapağını açtığımızda yeşilimtırak bir suyun yukarı çıktığını ve katılaşan kısmın alt tarafa çöktüğünü görebiliriz.
  4. Bunu temiz bir bez torbaya dökerek sıvı kısmın akıp sadece peynir kısmının torbada kalması sağlanır.
  5. El yardımıyla fazla olan sular iyice sıkılır. Torbanın ağzı kapatılarak iyice süzmesini sağlamak üzere yükse bir yere asılır.
  6. Süzme muamelesi tamamlandıktan sonra torbadan çıkarılan Lor Peyniri tuzsuz olarak tatlılarda kullanılabileceği gibi kahvaltı sofralarında da yerini alabilir.

Evde Lor Peyniri Yapmanın Püf Noktaları!

  1. Süzdürme esnasında ortaya çıkan su ise peynir altı suyu olarak tuzlu kurabiyelerde ( DAMLA SAKIZLI LORLU KURABİYE), poğaçalarda, hamurişlerinde ( BASİT KATMER), böreklerde ( MAYALI PIRASALI BÖREK), çöreklerde ( ÖRGÜLÜ ÇÖREK), tatlılarda ( EV YAPIMI KEMALPAŞA TATLISI (Bursa), HÖŞMERİM (HOŞMERİM) TATLISI (Balıkesir)), yumurta yemeklerinde ( LORLU PEYNİRLİ (ÇÖKELEKLİ, MİNZİLİ) YUMURTA (SÜNDÜRME)) kullanılabilir.
  2. Ramazan İftar ve Sahurlarında Lor Peyniri Taze lor peyniri yüksek seviyede kalsiyum ve protein ihtiva etmekte olup tuz miktarı diğer peynirlere nazaran daha azdır. Bu sebeple açlık hissinin daha geç oluşmasında ve oruç esnasında susamaya mani olma hususunda yardımcı olabilir. diğer taraftan, bilhassa tiramin veya feniletilamin aminoasitleri bazı kişilerde migren ataklarını tetikleyebilir. Lor peyniri ramazan oruçlarında uzun süren açlıkta migren atakları yaşayan kişiler için de harika bir peynirdir. Çünkü diğer peynirlerde daha yüksek nispette bulunup migreni tetikleyen aminoasit çeşidini lor peyniri daha az ihtiva eder.
YukarıYukarı