mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MENENGİÇ KAHVESİ☕ NASIL YAPILIR? (Çitlenbik, Çedene, Çetene, Bıttım)

Menengiç nedir? Evde menengiç kahvesi nasıl yapılır? Fıstıktan kahve mi olur? Olur, hem de değişik aroması, farklı lezzeti, yumuşak içimi, kafeinsiz olması, sağlığa faydaları sebebiyle tercih edilir. Türk kahvesi gibi suyla hazırlanabildiği gibi sütle de yapılabilen bu kahvenin bilhassa sütle pişirilmiş hali daha fazla beğenilmektedir. Menengiç kahvesinin yapılışı oldukça kolaydır. Menengiç hangi yöreye ait? Gaziantep, Kilis, Adana, Hatay, Elazığ, Siirt, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mersin, Osmaniye'de daha çok bilinir. "Evde en iyi en güzel sütlü sütsüz sade kuru veyasıvı menengiç kahvesi nasıl yapılır" merak edenlere işte ev yapımı menengiç kahvesi yapılışı tarifi resimli olarak...

MENENGIC KAHVESI NASIL YAPILIR Citlenbik Cedene Bittim Citlik Citemik

Menengiç Bitkisi Nedir: Çöğre, sakızlak, sakızlık, gizven, kizvan, yabani fıstık, Antep fıstığı, menengüç, menengeç, melengeç, meneş, merengiç, menegiç, melengiç, menengis, çıtık, çitemik, çıtımık, pistacao coffee, pistacia, terebinthus, terebinth gibi adlarla anılan menengiç yabani Antep fıstığı ağacı olup meyveleri çiğ ve kavrulmuş olarak yenir, yağından sabun yapılır. Menengiç sakızı da çiğnendiği için sakızlık veya sakız ağacı da denir. Menengiç ağacı meyvelerinde ehemmiyetli mineral ve elementler bulunur. Menengicin taze sürgünleri "sakız murcu" ismini taşır domates, soğan, nar ekşisi, zeytinyağı ve baharatlarla salatası yapılır.

Menengiç Kahvesi Nedir? Menengiç kahvesi nereden gelir? Menengiç Kahvesi Neyden Yapılır? Menengiç nasıl kahve haline getirilir?: Menengiç ağacı nerede yetişir? Menengiç kahvesi nerede? Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve İç Anadolu'da dağlık kayalık bölgelerde tabii olarak yetişen soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklı menengiç ağaçlarından bu yabani Antep fıstığı meyveleri toplanır (zahmetlidir), yıkanır, güneşte kurutulur. Menengiç kahve haline nasıl getirilir?? Menengiç kahvesi nasıl kavrulur? Yeni toplanıp saplarından ayıklanan menengiçler yapışmaz bir tavayla harlı olmayan bir ocağa konulup devamlı karıştırılmak suretiyle kavrulur. Kokusu çıkıp koyu kahverengi oluncaya tavaya bir miktar yağı bırakıncaya kadar kavrulur. Yeşil menengiç kahve çekirdeklerinin on beş dakika kadar kavrulması ile fıstık; hoş kokulu karamel, baharat, narenciye ve çam tadı karışımının lezzetini veren bir kimya üretir. Arzu edilirse az bir miktar tuz atılır. Bu halde çerez olarak yenilebilir ve mahalli olarak börek iç malzemesi olarak kullanılır. Menengiç kahvesi nasıl çekilir, öğütülür? Kavrulduktan sonra pekmez kıvamında bir macun oluncaya kadar ezilir veya öğütme makinesinde öğütülür. Menengiç kahvesi neden yapılır? İçinde meyvenin kum benzeri taneciklerini ihtiva eden yağlı ve koyu renkli zeytin ezmesi görünümlü macuna Menengiç (çedene, çitlenbik) Kahvesi denir. Yoğun aroması sebebiyle sütle hazırlanan Menengiç kahvesi, Türk kahvesi tarzında suyla da pişirilebiliyor.

Bu kahveyi evde elde etmek için aktardan alınan tane menengici geniş bir tavada hiçbir şey eklemeden kavurup havanda dövmek gerekir ki doğru ölçüde (sertleşip kararıncaya kadar, fazlası yakıp acılaştırır) kavurmak, istenen pütürsüzlük seviyesine ve kıvama ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. Ayrıca zaman ve emek gerektirecektir. Bunun yerine (ev yapımının lezzetini vermeyecek olsa da) hazır olarak kavanozlanmış halde aktarlardan veya bazı büyük marketlerden alınabilir. Oda ısısında saklanabilir.

MENENGIC KAHVESI NASIL YAPILIR Citlenbik Cedene Bittim Citlik Citemik 1

Melengiç kahvesi nasıl yapılır? Evde Menengiç Kahvesinin Yapılışı - Bıttım Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç Kahvesi Malzemeleri (Bir kişilik) - Menengiç İçinde Ne Var? - Menengiç Kahvesi İçindekiler

Bir büyük çay fincanı süt (Hafif olması için varsa yağsız veya yarım yağlı süt... Süt sudan daha yumuşak bir içim sağlayacaktır.)
İki tatlı kaşığı menengiç kahvesi (Kavanozun üstünde biriken yağ tabakasının altındaki katı kısımdan alın. Tadına alışkın olmayanlar ilk aşamada üstte biriken yağ ile alttaki katı kısmı karıştırarak denememeliler. Kaşığa yapışanlar da karıştırma sürecinde eritilir.)

İstenirse bir – iki çay kaşığı toz şeker (yarım veya bir küp şeker)

Kaynama sonrası kabarıp taşmaması için süt ölçüsünden daha büyük cezve

Isıtılmış büyük bir çay fincanı

MENENGIC KAHVESI NASIL YAPILIR Citlenbik Cedene Bittim Citlik Citemik 2MENENGIC KAHVESI NASIL YAPILIR Citlenbik Cedene Bittim Citlik Citemik 3

Menegiç Kahvesi Tarifi - Adıyaman Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? - Evde Bıttım, Çedene, Çıtımık, Çıtlık, Çitemik, Çitlenbik, Menenjit:), Fıstıklı Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?
(Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Adana, Hatay, Elazığ, Adıyaman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mersin)

 1. Çedene kahvesi yapılışı için cezveye süt konulur. Üzerine menengiç kahvesi ve istenirse şeker eklenir. Ocakta sürekli karıştırılarak bir taşım kaynatılır. İlk kaynama sonrası taşmamasına dikkat edilerek ve karıştırarak birkaç dakika daha ocakta tutulur.
 2. Menengiç kahvesi sütsüz yapılır mı? Sütsüz de yapılabilir, lakin içim yumuşaklığı için sütlü tercih edilir. Menengiç kahvesine şeker konur mu? İsteğe bağlı olarak ilave edilebilir.
 3. Menengiç kahvesi nasıl pişirilir? Sütlü menengiç kahvesi yapılışında Türk kahvesi usulüyle ağır ateşte pişirilmesini tavsiye edilse de orta veya harlı ateşte de pişirilebilir. "Çedene kahvesi nasıl pişirilir?" mevzusunda ehemmiyetli olan husus ocakta kalma süresinde tam erimenin sağlanması için yeterli zamanının olmasıdır. Bu bakımdan pratik olması maksadıyla hazır kahve tarzıyla menengiç kahvesini kaynamış süte veya kaynar suda süttozuna (kahve kremasına) katarak karıştırmak da istenen kıvama ulaştırmayabilir. Tanecikli yapının daha az hissedilmesi için ocağa konma öncesinde bir süre karıştırılması da bir diğer usuldür. Orijinal gerçek Menengiç kahvesinin köpüğü yoktur.
 4. Menengiç kahvesi nasıl içilir? Fincana döküldüğünde soğudukça oluşacak kaymak tabakasının alınması için bir tatlı kaşığı ile sunulmalıdır. Sıcak olarak servis edilmeden önce bu tabaka alınsa da tekrar oluşacaktır. Karıştırma ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bir miktar telvesi birikecektir ki bu kısımda yenilebilir. Bu kısmı istemeyenler kahveyi fincana bir süzgeçle dökebilirler. Menengiç Kahvesi, yanında menengiç taneleri, leblebi, yer fıstığı gibi çerezlerle servis edilebilir.

"Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?" Hakkında İlave Bilgiler ve Menengiç Kahvesinin Yapılışı Püf Noktaları

 1. Kişiye göre değişebilen ideal tada ulaşabilmek ölçülerde bir miktar deneme yanılmayı gerektirebilir. Bu çerçevede az olduğu düşünülen malzeme ilk kaynama sonrası eklenerek tekrar karıştırılıp kaynatılabilir. İdeal kıvam: Menengicin kavanozu açılınca sadece yağsız kısımla başlanmasını önerildi. Sadece yağlı kısmı kullanmakta tadını bozacaktır. Sürekli karıştırılarak elde edilen kıvam ile yine sürekli karıştırılarak sütle yapılan menengiç kahvesi ideal olabilir. Şekerli, az şekerli, şekersiz, sade suyla veya sütle olabilir. Gaziantepliler sütsüz içer.
 2. Hoşuna gitmeyenler olduğu gibi tiryakisi olanlar da var. Alışılan çay, kahve gibi kafeinli ve yağsız bir içecek arayışında olanların beklentilerini karşılamayacaktır. Menengiç kahvesi kafein içerir mi? Kafeinsiz ve yağlı yapısı her damağa uygun değildir. Bununla beraber umulan yararlarını dikkate alarak, tümden reddetmek yerine miktarları değiştirerek birkaç şans vermekte fayda var.
 3. Menengiç ağaçları aşılanarak Antep fıstığına dönüştürülmektedir.
 4. Menengiç kahvesini aktarlardan ve bir çok üretici veya satıcının internet sitesinden bulunabilir.

Sütlü Menengiç Kahvesi Faydaları Nelerdir? Menengiçte hangi vitaminler var?

Menengiç meyvesinde E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadmiyum gibi önemli mineral ve elementler, protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri yer alır. Menengiç flavonoidler ve flavonoid glikozitler bakımından zengindir. Flavonioidler ve mineraller, vücutta iltihaplanmaya ve hastalıklara karşı çok değerli olup metabolizma bakımından mühim bir enzim unsurudur. Katalizör ve antioksidan olarak faaliyet gösterirler. Fıstık insan vücudunun üretemediği doymamış yağ asitleri olarak bilinen; doymamış oleik asit, palmitik asit, linoleik asit ve araşidonik asit ihtiva eder. Antioksidanlar sağlık için hayati olup her çeşit iltihaplanmayı azaltır, hücre hasarını önler ve kanser gibi hastalık riskini azaltmada mühim bir rol oynarlar. Fıstık, pek çok fındık ve tohum türü gibi yüksek antioksidana sahiptir. Fıstıkta en çok yer alan iki antioksidan; polifenoller ve tokoferoller, kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Antiseptik özelliği ile öksürük, boğaz ağrısı, astım, ses kısılması, ses teli rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, akciğer iltihabı, balgam oluşumu, bronşit, nefes darlığı gibi solunum yolları rahatsızlıklarına karşı; mide ağrısı, ülseri, bulantısı, hazım meseleleri, karın ağrısı gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı; böbrek kumlarına, safra kesesi taşlarına, antioksidan özelliği ve doymamış yağ asidi ile vücut yaşlanmasına, şeker yükselmesine, kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı faydalı olduğuna inanılır. Kötü kolesterolü düşürmede, romatizma tedavisinde, yaraların iyileşmesinde, egzama tedavisinde, cilt ve saçların güzelleşmesinde, ağız kokusunu gidermede, anne sütünü arttırmada faydalı olması umulur. Afrodizyak etkisine sahip olması, zihni ve bedeni güçlendirmesi beklenir. A, B6, C ve E vitaminleri ihtiva eden Menengiç kahvesinin cilde faydaları arasında menengiç yağının hamilelik ve diğer cilt çatlaklarına, kırışıklıklara, selülite karşı faydalı olduğuna inanılır. İdrar söktürücüdür.

Menengiç Kahvesinin Zararları:

Menengiç kahvesi zayıflatırmı şişmanlatır mı? Menengiç kahvesi kilo aldırır mı? Yağlı olması diyette olanların kalori tahdidi prensibine aykırı gibi görünse de ölçülü tüketildiğinde mesele olmayacaktır. Tam aksine kan akımını hızlandırması ve sindirim sistemine faydaları sebebiyle zayıflamaya yardımcı olması da umulur. Menengiç kahvesi kaç kalori? 1 fincan şekerli menengiç kahvesi yaklaşık olarak 81 kaloriye denk gelmektedir.

Hazır Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Gerçek orjinal menengiç kahvesi nasıl yapılır? Piyasada umumiyetle iki tür menengiç kahvesi bulunmaktadır: Sıvı (yaş, sulu, ıslak, yağlı, macun) menengiç kahvesi nasıl yapılır? Çekilmiş öğütülmüş katı kuru toz menengiç kahvesi nasıl yapılır, nasıl pişirilir? Menengiç kahvesi içindekiler olarak bazı firmalar katkı maddesi bulunmadığını ifade ederler. Bazıları süt tozu ve veya keçiboynuzu tozu ilave ederler.

 1. ŞEKEROĞLU Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Kavanozda satılan sulu menengiç kahvesi süt ve su kullanılarak 2 şekilde yapılabilir. Umumiyetle süt ile pişirilmesi tercih edilen Menengiç Kahvesi yağlı bir yapıda olduğundan dolayı yağsız veya yarım yağlı süt ile pişirilmesi daha iyi olabilir. Kişi sayısına göre her fincan için dolu dolu 1 tatlı kaşığı Menengiç Kahvesi ile fincan büyüklüğünde sütü veya suyu cezvede kısık ateşte ağır ağır karıştırarak bir kahve elde edilir. Süt kullanılacaksa menengiç kahvesi bir tatlı kaşığından daha fazla konulabilir. Eklenecek menengiç kahvesi miktarı damak tadınıza göre değişebilir. Arzu edilirse şeker ilave edilebilir. Firmanın Express Toz Menengiç Kahvesi olarak ifade ettiği kahve için Türk kahvesi gibi sadece suyu ve toz menengiç kahvesi cezveye konulur. İsteğe göre şeker eklenerek kısık ateşte bir taşım kaynatılınca menengiç kahvesi servise hazırdır. Şekeroğlu Kaffka Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Bu kahve ile menengiç Türk kahvesi nasıl yapılır? Her Türk kahvesi fincanı için bir ölçek toz menengiç kahvesinden cezveye eklenir. İsteğe göre şeker ilave ederek cezvede karıştırılır. Bol köpüklü menengiç kahvesi nasıl yapılır? Kısık ateşte karıştırarak köpük oluşuncaya kadar kaynaması beklenir. Kaynarken hasıl olan köpük fincana boşaltılır. Daha sonra bir taşım daha kaynatıp, köpüğü alarak sunulur.
 2. TAHMİS Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Tahmis Kahvesi nasıl yapılır?Kavrulmuş, öğütülmüş menengiç halinde olan mamul için: Kullanmadan önce karıştırılır. Bir fincan süt için bir tatlı kaşığı menengiç kahvesi cezveye konulur, isteğe göre şeker ilave edilir, kısık ateşte karıştırarak kaynatılır. Bir dakika dinlendirilip servis yapılır. Menengiç kahvesi su ile sade olarak da pişirebilir. Tahmis sıvı menengiç kahvesi nasıl yapılır? Sütlü toz menengiç kahvesi nasıl yapılır? TAHMİS sütlü toz menengiç kahvesinde süt tozu, menengiç bulunmaktadır. Bir fincan su için bir tatlı kaşığı toz menengiç cezveye boşaltılır, kısık ateşte karıştırarak bir taşım kaynatılıp servise hazır hale getirilir. Damak tadına göre şeker ilave edilebilir.
 3. OSSO menengiç kahvesi nasıl yapılır? Osso Menengiç Kahvesi, Pictacia Perebinthus aynı Türk kahvesi gibi cezvede ve ağır ateşte pişirilir. Fincan başına iki tatlı kaşığı menengiç kahvesi, bir fincan süt ve isteğe göre şeker ilave edilir. Sürekli olarak karıştırılarak iki taşım kaynatılır. Kuruyemiş ve su ile sunulur.
 4. ARTUKBEY Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Toz menengiç kahvesi nasıl yapılır? Special Dibek Kahvesi diğer markaların toz mamullerindeki usulle yapılabilir.
 5. SAFRAN Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Safran Hazır Şekerli Şekersiz Menengiç ve Menengiç Ofis Seti, Pratik Menengiç Kahvesi, Sıvı Menengiç Kahvesi, Sütlü Menengiç Kahvesi mamülleri bulunmakta olup diğer markaların tariflerine göre yapılabilir.
 6. Menengiç kahvesi A101 Keyfe Kahve Menengiç Sütlü ve Shazel Menengiç Sütlü zaman zaman satışa sunulmakta olup hazırlanma tarzları diğer markalara benzer.
 7. Menengiç Kahvesi Nasıl Muhafaza Edilir? Firmaların bazısı kuru ve serin yerde muhafaza edilmesini bazısı oda sıcaklığında tutulmasını tavsiye etmektedir.
 8. Dibek kahvesinin içinde ne var? ☕BOL KÖPÜKLÜ ORTA ŞEKERLİ TÜRK KAHVESİ NASIL YAPILIR?
 9. Menengiç çayı nasıl yapılır? Bilhassa kış aylarında ortaya çıkan boğaz ağrısına ve öksürüğe karşı menengiç çayı faydalı olduğu söylenir. İki tatlı kaşığı menengiç beş dakika süreyle kaynatılır, süzülür ve bardağa alınır. Bir çay kaşığı ham bal ekleyerek içilir. Boğazları yumuşatırken öksürüğü azaltabilir.
 10. Menengiç kahvesi bozulur mu? Menengiç kahvesi cam bir kapta, nem olmayan ve güneş ışığı almayan bir yerde ağzı sıkıca kapalı muhafaza edilir. Saklama şartlarına uyulmazsa menengiç kahvesi bozulabilir.
 11. Menengiç kahvesi günde kaç defa içilmeli? Günde üç fincandan fazla içilmesi önerilmez, lakin bu rakam bünyeye göre değişebilir.
 12. Menengiç tohumu yenir mi? Menengiç, hiçbir işlem görmeden tabiatta yetiştiği için, taneleri meyve olarak da yenilebilir. Nefes darlığına, öksürüğe, mide ağrılarına iyi gelebilir.
 13. Menengiç kahvesi toz mu sıvı mı Şekeroğlu baharat ürettikleri menengiç kahvesinin sıvı halden toz haline gelirken hiçbir değer ve lezzet kaybına uğramadığını ifade etmektedir.
 14. Menengiç kahvesi Kürt kahvesi mi? “Menengiç kahvesi” Kürt kahvesi veya “Qehweya Kizwanê” olarak da bilinir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Nebi sariaslan
 • bahar_0121
 • ismail
 • Melek
YukarıYukarı