mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR?🧊

Evde naneli ayran🥛 nasıl yapılır? Lezzetli bir ayran yapımının aşamaları nelerdir? Evde naneli, sütlü, sodalı ayran nasıl yapılır? Ayrana nane ilave edildiğinde ferahlatıcı tesiri de lezzeti de artar.

Yaz sıcaklarında sağlıkla ve lezzetle serinletip ferahlatacak enfes bir içecek hazırlamak çok kolay…

EVDE-NANELİ-AYRAN-NASIL-YAPILIR

Evde Naneli Ayran Yapımı Malzemeleri

İki su bardağı kaymaksız yoğurt

İki – iki buçuk su bardağı su (Bu ölçü ev yapımı yoğurt için olup marketlerde satılan hazır yoğurtlar daha katı olacağından su miktarını artırabilmek mümkündür.)

Sekiz - on adet taze nane yaprağı

Bir çay kaşığı kuru nane

Bir çay kaşığı tuz (İsteğe göre arttırılabilir)

İstenirse iki yemek kaşığı süt

İstenirse bir çay bardağı maden suyu

Servis için: Buz kalıpları, taze nane yaprakları ve pipet

EVDE-NANELİ-AYRAN-NASIL-YAPILIR

Ev Yapımı Taze Naneli Ayran Tarifi Nasıl yapılır?

 1. Yoğurt derince bir kabın içine alınır. İçerisine su ve yıkanıp saplarından ayıklanıp ince kıyılmış nane yaprakları eklenerek mutfak robotu, el blendırı veya mikser ile pürüzsüz olana kadar çırpılır. Kuru nane ve tuz eklenerek tekrar karıştırılır. Naneler süzülmek istenirse kokusunun ayrana geçmesi için on - on beş dakika beklenmesi gerekir.
 2. Eğer el blendırı yoksa uygun büyüklükte ağzı kapalı cam bir kavanoz kullanılabilir. Malzemeler kavanozun içine konulup ağzı kapatılır ve çalkalanır. Çırpma teli veya bir çatal da iş görecektir.
 3. Ayranın kıvamı mevzusundaki arzu kişiden kişiye değişebilir. Bazıları katı severken bazıları daha sulu tercih edebilir. Bu sebeple başlangıçta su miktarı az tutulup gerekirse su ilavesi yapılarak ayranın yoğunluğunun ayarlanmasında fayda var.
 4. Buzdolabında soğuk olarak bekletilen ayrana servis esnasında buz kalıpları, taze nane yaprakları ve pipet eşlik edebilir.

Ev yapımı Taze Naneli Ayran Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve Naneli Ayran Yapımı Püf Noktaları

 1. Tuzlu hamur işleri ve börek gibi çay saati sunumlarında olduğu kadar pilav ve makarna gibi yemeklerin yanında yer alabilecek ayran sade haliyle ananevi Anadolu içeceğidir. Milli içeceğimize nane eklenmesi kadar fesleğen veya dereotu ilavesi de lezzetine ehemmiyetli katkılar sunabilir.
 2. Sütten Ayran Yapımı: Daha farklı bir tat ve kıvam isteniyorsa süt kullanılabilir. Aynı zamanda yoğurt çok ekşi ise süt ile bu ekşilik alınabilir. O zaman su miktarı azaltılarak bir – iki yemek kaşığı süt başlangıçta ilave edilebilir.
 3. Sodalı Ayran Nasıl Yapılır? Ayranın bol köpüklü olması istenirse çok iyi çırpılarak içine hava almasının sağlanması yanında maden suyu eklenmesi de faydalı olur. Su miktarı azaltılarak bir çay bardağı kadar maden suyu son aşamada ilave edilebilir.
 4. Tadı ve köpüğü ile meşhur Balıkesir Susurluk ayranı mayalanmış yoğurt ve az miktarda tuzun uygun nispetlerde karışımıdır. Susurluk ayranı iki değişik usulle karıştırılır. Ya kol gücüyle yüksekten kovayla dökülür veya bir makine kullanılarak süratli bir biçimde yukarıdan aşağıya doğru karıştırılır. Köpük oluşmasında ayranın yoğurdun kendi yağı ve kaymağı ile elde edilmesi mühim bir değeridir.
 5. Naneli Ayran Faydaları: Sade ayran, yoğurdun su le sulandırılıp içine tuz ilavesiyle elde edilir. Serinleten, ferahlatan ve iştah açan ayran sağlık bakımından da oldukça faydalıdır. Milli içeceğimiz kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, gibi minerallerin yanında A, B2 (Riboflavin), B6 VE B12 vitaminleri de ihtiva eder. Ayran kalori: 100 gram ayranın kalorisi 40 kcal seviyesindedir. Kaynak
 6. Naneli Ayran Sek Naneli Ayran Sek firmasının ürünü olarak Mayıs 2020 itibariyle 330 ml si ₺2,75 fiyatıyla marketlerde satılmaktadır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok