mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE LİMONATA NASIL YAPILIR?🍋🍹

Ev yapımı güzel limonata nasıl yapılır? Raf ömrünü uzatacak koruyucu katkı maddeleriyle dolu, şekere boğulmuş, değişik şuruplarla yapılan hazır içecekler yerine ev yapımı limonata hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olacaktır. Ramazan akşamları iftar sonrası serinletici rahatlatıcı bir içecek olan ev yapımı gerçek limonata tarifinin hazırlanması aslında çok kolay... İşte "Ev usulü limonata tarifi nasıl yapılır?" diyenlere resimli olarak evde pratik limonata yapımı tarifi...

EVDE LIMONATA NASIL YAPILIR

Limonata Malzemeleri - Kolay Limonata Tarifi İçindekiler

Beş - altı adet kalın kabuklu limon

Bir adet portakal

Bir buçuk su bardağı toz şeker

İki litre su

Buz

Taze nane yaprakları

EVDE LIMONATA NASIL YAPILIR 1

Evde Limonata Nasıl Yapılır Tarifi - Portakal ve Limonla Limonata Nasıl Yapılır? - Portakallı Limonata Tarifi Kolay Usulü

 1. Limonatanın acı olmaması için ne yapmalı? Limonlar ve portakal yıkanır, kabukları rendenin ince kısmı ile beyazlarını almayacak şekilde geniş bir kaba rendelenir. Çünkü beyaz kısımlar acılık verecektir. Kabukları rendelenen limonların iki tanesinin üzerindeki beyaz kısımlar portakal soyar gibi bıçak yardımı ile temizlenir ve küçük parçalara ayrılır.
 2. Limon ve portakal kabuklarının rendeleri ile doğranmış limon parçaları geniş bir cam kâsenin içerisine konulur. Üzerine toz şeker ilave edilir. El yardımıyla bu malzemeler iyice ezilir. Hamur yoğurur gibi yoğrularak kabukların koku ve rengi açığa çıkartılır.
 3. Diğer limonlar ve portakal ortadan ikiye bölünerek suları sıkılır ve kâsedeki malzemeye eklenir. Sıkılan limon parçaları da atılmaz ve kâseye ilave edilir. Bir kaşık yardımıyla hepsi karıştırılır. Limon aroması tamamen çıksın diye bu şekilde buzdolabında birkaç saat bekletilir.
 4. Dolaptan çıkarılan bu karışım içerisindeki şekerin erimesi için iki litrelik suyun iki bardağı sıcak olacak şekilde ilave edilir ve karıştırılarak şekerin tam olarak erimesi sağlanır.
 5. Suyun arta kalanı da ilave edildikten sonra şeker tamamen erimiş ise limonata tel süzgeçten geçirilerek veya bir tülbentten süzülerek limon posalarından ayrılır.
 6. Buzdolabında dört – beş saat soğuduktan sonra limon (veya elma, portakal gibi meyvelerin) dilimleri ve taze nane yaprakları ile servis edilir. Tadı çok şekerli gelmişse üzerine buz veya bir miktar soğuk su ilave edilebilir. Ev Yapımı Limonata maden suyu ile sunulacaksa iki litre sudan bir şişe maden suyu kadar eksik koymakta fayda var. Servis uzun geniş bardaklarda pipetle yapılabilir.

"Ev Yapımı Limonata Tarifi, El yapımı limonata nasıl yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Rondosuz limonata nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Evde Limonata Tarifinde Farklı Aromalar, Naneli Limonata Tarifi Limonata tarifi portakallı tarifi yukarıdadır. Çok defa tadı yakıştığı için limonata tarifi naneli hazırlanır. Limonata hazırlama kâsesine nane yaprakları, farklı meyve püre veya rendeleri katılarak değişik aromalar elde edilebilir. Bunun yanında hazır hale gelmiş limonata farklı meyve parçaları, çubuk tarçın, taze zencefil içi, fesleğen, reyhan, taze kekik veya nane yaprakları ile beraber blendırda karıştırılarak da bu maksada ulaşılabilir. Blendır yoksa havanda ezilmiş malzeme bir kavanozda limonata ile karıştırılabilir.
 2. Limonatanın tarifine istenirse bir çay kaşığı kadar limon tuzu eklenerek aroma güçlendirilebilir.
 3. Evde Sağlıklı Limonata Yapımı, Şekersiz Limonata Tarifi Şekersiz Limonata yapımında şeker tercih edilmezse bal kullanılabilir. Bir bardak ılık suda dört yemek kaşığı balı eriterek şeker yerine limonataya eklenir.
 4. Duru bir limonata arzu edilirse hazırlanan içecek bir tülbentten geçirilebilir.
 5. Portakalsız Limonata Tarifi, Limonla limonata nasıl yapılır? Limonata tarifi portakalsız da yapılabilir. Dört adet limon rendelenir. Limon rendesinin içine beş yemek kaşığı toz şekeri atıp elle ezerek hamur gibi yoğrularak kabuğun koku ve rengi açığa çıkartılır. Limonlar sıkılır, şekerli karışıma ilave edilir. Bir kaşıkla biraz karıştırılır. Sonra beş su bardağı su eklenir ve güzelce karıştırılır. Beş adet taze nane yaprağı da ilave edilerek dolapta iki saat bekletilir. Daha sonra süzülerek hazır hale getirilir.
 6. Limondan daha fazla su çıkması için limonu kesmeden önce sıcak suda bekletme veya limonu sıkmadan önce elle bastırarak yuvarlama teknikleri kullanılabilir.
 7. Hızlı limonata Tarifi Sekiz adet limon yıkanıp dörde bölünür. İki kase şekerle blendırla çırpılır. Şeker eriyince iki litre kadar su ilave edilip tel süzgeçten geçirilir. Soğutmak için bardaklara buz konulursa buzdolabında bekletme süresi kısalır veya gerek kalmaz. Eklenen suyun miktarı konulacak buz kadar azaltılırsa kıvam kaybı olmaz.
 8. Dondurulmuş limondan limonata tarifi, Ev Yapımı Limonata 5 Litre limonata nasıl yapılır? Donmuş limondan limonata nasıl yapılır? Limonata tarifi dondurulmuş meyvelerle acılık olamadan yapılabilir. Evvelden dondurulmuş ikişer portakal ve limon buzluktan çıkartılıp biraz bekletilir. Büyük parçalar halinde doğranıp mutfak robotuna atılır. Üzerine iki su bardağı şeker ilave ederek robottan geçirilir. Geniş bir kaba dökülerek biraz yoğrulur. Beş litre su ve bir yemek kaşığı limon tuzu ilave edilir. İnce bir süzgeçle süzülür. Birkaç saat buzdolabında soğutulup sunulur.
 9. Karpuzlu Limonata Tarifi: Limonatanın tarifinde kullanılacak iki litre suya bir su bardağı karpuz suyu ilave etmek yeterli olabilir. Elbette karpuz aromasının daha fazla olması için miktarı arttırılıp su ilavesi azaltılabilir. Kabuğu kesilip dilimlere ayrılan karpuz çekirdekleri tek tek ayıklanır ve blender'a konulur. Blender çalıştırılır, püre haline gelmesini beklenir ve karışıma eklenir.
 10. Çilekota Tarifi 1) Çilekota = Çilek şerbeti + Limon suyu ise : Tencereye alınan iki kase temizlenmiş çilek, yarım su bardağı toz şeker ve bir su bardağı su orta hararette kaynayana kadar ısıtılır. Kaynamaya başlayınca ocak kısılır ve on beş dakika daha kaynatılır. Ocaktan alınıp soğumaya bırakılır ve ince süzgeçten geçirilir. Bu çilek şerbeti ve bir su bardağı kadar limon suyu ve iki su bardağı su bir sürahide karıştırılır. Soğutularak sunulur. 2) Çilekota = Çilek + Çikolata ise: ÇİKOLATALI ÇİLEKLER🍓 NASIL YAPILIR?
 11. Limonun Ekşilik Seviyesi Kabuğuna bakılarak anlaşılabilir. İnce kabuklu limonlar kalın kabuklu olanlara göre daha ekşidir.
 12. Soğan veya sarımsak doğradıktan sonra parmak uçlarındaki koku uzun süre kalıyorsa, elleri limon kabuğu ile ovmak işe yarayabilir.

EVDE LIMONATA NASIL YAPILIR 3

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Beyza
 • nejla