4.0625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 4.06 (Oy sayısı: 72)

EVDE LİMONATA NASIL YAPILIR?

Ramazan akşamları iftar sonrası serinletici rahatlatıcı bir içecek hazırlamak çok kolay...

EVDE-LIMONATA-NASIL-YAPILIR

Malzemeler

Beş - altı adet kalın kabuklu limon

Bir adet portakal


Bir buçuk su bardağı şeker

İki litre su

Buz

Taze nane yaprakları

EVDE-LIMONATA-NASIL-YAPILIR

Evde Limonata Nasıl Yapılır Tarifi

  1. Limonlar ve portakal yıkanır, kabukları rendenin ince kısmı ile beyazlarını almayacak şekilde geniş bir kaba rendelenir. Çünkü beyaz kısımlar acılık verecektir. Kabukları rendelenen limonların iki tanesinin üzerindeki beyaz kısımlar portakal soyar gibi bıçak yardımı ile temizlenir ve küçük parçalara ayrılır.
  2. Limon ve portakal kabuklarının rendeleri ile doğranmış limon parçaları geniş bir cam kâsenin içersine konulur. Üzerine toz şeker ilave edilir. El yardımıyla bu malzemeler iyice ezilir.
  3. Diğer limonlar ve portakal ortadan ikiye bölünerek suları sıkılır ve kâsedeki malzemeye eklenir. Sıkılan limon parçaları da atılmaz ve kâseye ilave edilir. Bir kaşık yardımıyla hepsi karıştırılır. Limon aroması tamamen çıksın diye bu şekilde buzdolabında birkaç saat bekletilir.
  4. Dolaptan çıkarılan bu karışım içersindeki şekerin erimesi için iki litrelik suyun iki bardağı sıcak olacak şekilde ilave edilir ve karıştırılarak şekerin tam olarak erimesi sağlanır.
  5. Suyun arta kalanı da ilave edildikten sonra şeker tamamen erimiş ise limonata tel süzgeçten geçirilerek veya bir tülbentten süzülerek limon posalarından ayrılır.
  6. Buzdolabında dört – beş saat soğuduktan sonra limon (veya elma, portakal gibi meyvelerin) dilimleri ve taze nane yaprakları ile servis edilir. Tadı çok şekerli gelmişse üzerine buz veya bir miktar soğuk su ilave edilebilir. Ev Yapımı Limonata maden suyu ile sunulacaksa iki litre sudan bir şişe maden suyu kadar eksik koymakta fayda var. Sunum uzun geniş bardaklarda pipetle yapılabilir.

Not:

  1. Limonata hazırlama kâsesine nane yaprakları, farklı meyve püre veya rendeleri katılarak değişik aromalar elde edilebilir. Bunun yanında hazır hale gelmiş limonata farklı meyve parçaları, taze zencefil içi, nane yaprakları ile beraber blendırda karıştırılarak da bu maksada ulaşılabilir. Blendır yoksa havanda ezilmiş malzeme bir kavanozda limonata ile karıştırılabilir.
  2. İstenirse bir çay kaşığı kadar limon tuzu eklenerek aroma güçlendirilebilir. 

EVDE-LIMONATA-NASIL-YAPILIR

999999999999999999999999

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • nejla