mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE LİMONATA🍋 NASIL YAPILIR?🍹

Ev yapımı güzel limonata nasıl yapılır? Raf ömrünü uzatacak koruyucu katkı maddeleriyle dolu, şekere boğulmuş, değişik şuruplarla yapılan hazır içecekler yerine ev yapımı limonata hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olacaktır. Ramazan akşamları iftar sonrası serinletici rahatlatıcı bir içecek olan gerçek ev yapımı limonatanın hazırlanması aslında çok kolay... İşte "Evde limonata nasıl yapılır?" diyenlere resimli olarak evde pratik limonata yapımı tarifi...

EVDE LIMONATA NASIL YAPILIR

Limonata Malzemeleri

Beş - altı adet kalın kabuklu limon

Bir adet portakal

Bir buçuk su bardağı şeker

İki litre su

Buz

Taze nane yaprakları

EVDE LIMONATA NASIL YAPILIR 1

Evde Limonata Nasıl Yapılır Tarifi

 1. Limonlar ve portakal yıkanır, kabukları rendenin ince kısmı ile beyazlarını almayacak şekilde geniş bir kaba rendelenir. Çünkü beyaz kısımlar acılık verecektir. Kabukları rendelenen limonların iki tanesinin üzerindeki beyaz kısımlar portakal soyar gibi bıçak yardımı ile temizlenir ve küçük parçalara ayrılır.
 2. Limon ve portakal kabuklarının rendeleri ile doğranmış limon parçaları geniş bir cam kâsenin içerisine konulur. Üzerine toz şeker ilave edilir. El yardımıyla bu malzemeler iyice ezilir.
 3. Diğer limonlar ve portakal ortadan ikiye bölünerek suları sıkılır ve kâsedeki malzemeye eklenir. Sıkılan limon parçaları da atılmaz ve kâseye ilave edilir. Bir kaşık yardımıyla hepsi karıştırılır. Limon aroması tamamen çıksın diye bu şekilde buzdolabında birkaç saat bekletilir.
 4. Dolaptan çıkarılan bu karışım içerisindeki şekerin erimesi için iki litrelik suyun iki bardağı sıcak olacak şekilde ilave edilir ve karıştırılarak şekerin tam olarak erimesi sağlanır.
 5. Suyun arta kalanı da ilave edildikten sonra şeker tamamen erimiş ise limonata tel süzgeçten geçirilerek veya bir tülbentten süzülerek limon posalarından ayrılır.
 6. Buzdolabında dört – beş saat soğuduktan sonra limon (veya elma, portakal gibi meyvelerin) dilimleri ve taze nane yaprakları ile servis edilir. Tadı çok şekerli gelmişse üzerine buz veya bir miktar soğuk su ilave edilebilir. Ev Yapımı Limonata maden suyu ile sunulacaksa iki litre sudan bir şişe maden suyu kadar eksik koymakta fayda var. Sunum uzun geniş bardaklarda pipetle yapılabilir.

Ev Yapımı Limonata Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Limonata hazırlama kâsesine nane yaprakları, farklı meyve püre veya rendeleri katılarak değişik aromalar elde edilebilir. Bunun yanında hazır hale gelmiş limonata farklı meyve parçaları, çubuk tarçın, taze zencefil içi, fesleğen, reyhan, taze kekik veya nane yaprakları ile beraber blendırda karıştırılarak da bu maksada ulaşılabilir. Blendır yoksa havanda ezilmiş malzeme bir kavanozda limonata ile karıştırılabilir.
 2. İstenirse bir çay kaşığı kadar limon tuzu eklenerek aroma güçlendirilebilir.
 3. Limonata yapımında şeker tercih edilmezse bal kullanılabilir.
 4. Duru bir limonata arzu edilirse hazırlanan içecek bir tülbentten geçirilebilir.
 5. Limondan daha fazla su çıkması için limonu kesmeden önce sıcak suda bekletme veya limonu sıkmadan önce elle bastırarak yuvarlama teknikleri kullanılabilir.
 6. Limonun ekşilik seviyesi kabuğuna bakılarak anlaşılabilir. İnce kabuklu limonlar kalın kabuklu olanlara göre daha ekşidir.
 7. Soğan veya sarımsak doğradıktan sonra parmak uçlarındaki koku uzun süre kalıyorsa, elleri limon kabuğu ile ovmak işe yarayabilir.

EVDE LIMONATA NASIL YAPILIR 3

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Beyza
 • nejla