mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KOLAY YOĞURT YAPIMI

Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurdu katkısız koruyucusuz olarak yemek ister misiniz? Tutturamam diye endişelenmeyin! Siz de yapabilirsiniz. Güzel bir ev yapımı yoğurt tarifi arayanlara pratik basit kolay bir tarif...

EVDE-KOLAY-YOĞURT YAPIMI

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi Malzemeleri

İki litre tam yağlı süt (paket süt kullanılmaz, açık veya günlük şişe sütü)

Maya için üç yemek kaşığı yoğurt (istenirse probiyotik yoğurt da olabilir)

YOĞURT YAPIMI

Ev Yapımı Kolay Yoğurt Tarifi

 1. Açık olarak alınan süt tencere ile ocağa konulur. Ancak kaynatma öncesi gerek görülürse süt bir tülbent ile süzülürek tencereye alınır.
 2. Sütün taşmaması için kaynamasını başında beklemeye gerek yoktur: Sütün kaynatılacağı tencerenin ağız kısmına sıvı yağ veya tereyağı sürerek veya kapağı açık haldeki tencerenin üzerine uygun boydaki bir kevgir veya kaşığı koymak faydalı olabilir. Yoğurdun katı olması için sütün su kısmının iyice buharlaştırılması gereklidir. Bu sebeple süt kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte beş - on dakika kadar daha kaynatılır. Bu arada süt tencerenin dibine tutmasın diye ara sıra karıştırılır. Kaynatma sonrası süt ılınmaya bırakılır.
 3. Süt kaynatıldığı kapta mayalandırılmaz. Kaynatılırken dibinin tutması ihtimali mayalandığında ekşime neticesini verebilir.
 4. Evde yoğurt mayalama:Küçük parmağımızın dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde süt mayalanmaya hazırdır.
 5. Ev yapımı yoğurt tarifinde derece kullanmak isteyenler için mayalanmaya uygun sıcaklık 42 - 45 derecedir.
 6. Maya olarak kullanılacak yoğurt (tercihen ev yoğurdu) çırpılarak akışkan hale getirilir ve sütün içerisine bırakılır. Mayanın her tarafa yayılması için bir miktar karıştırılır. a)Tencerenin ağzı mümkünse süzgeç gibi bir kapakla kapatılır. Böylece sütün buharı çıkacağı için yoğurt daha katı olacaktır. Mayalanan sütün üzeri mevsimine göre örtülür. Kışın biraz daha kalınca örtülmesi uygundur. Yazın kalın ve sıkı sarılması halinde sulanıp ekşiyebilir. b) Diğer yol: Tencerenin ağzı açık olarak ısıtılmamış normal soğuk mutfak fırınına konulur. Fırının ağzı kapatılır. Beş - altı saat hiç açılmaz.
 7. Beş - altı saat sonra mayalanan yoğurt tencere fazla sallanmadan ağzı açık olarak buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bir gün kadar bekledikten sonra bozulmasında fayda bulunmaktadır. Bir sonraki yoğurt için gerekecek maya derin dondurucuda saklanırsa maya ekşimeyip tatlı kalacaktır. Yoğurt mayalarken, maya bir kaç saat önce çıkarılıp çözülmeye bırakılır.

Ev Yapımı Kolay Yoğurt Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktası

 1. Maya az olursa Ev Usulü Yoğurt sulu, fazla olursa ekşi olur.
 2. FIRINDA YOĞURT MAYALAMA Fırında yoğurt yapımı için koyun, manda, inek ve keçi gibi hayvanların sütleri veya bunların karışımlarını tercih edilebilir. Kullanılacak yoğurt mayası taze ve katı yapılmış ev yoğurdu veya tadı tercih edilen güvenilen bir üreticinin yoğurdu olmalıdır. Fırında yoğurt mayalamak için kullanılması gereken maya miktarı süt litresi başına bir yemek kaşığıdır. Fırında yoğurt nasıl mayalanır? Süt çelik bir tencerede ara ara karıştırılarak kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra beş – altı dakika süresince sürekli karıştırarak kısık ateş ayarında tutulur. Kaynayan süt ocaktan alınarak ve uygun mayalanma sıcaklığı olan kırkbeş - elli dereceye kadar soğuması beklenir. Isıölçer yoksa mayalama için olması gereken sıcaklığı tespit için serçe parmak süte batırılınca altı - yedi saniye yanmadan tutulabilene kadar soğutulur. Sütün çok sıcak olması yoğurdun çabuk ekşimesine; soğuk olması yoğurdun kıvam tutmamasına yol açar. Bir kâseye ılık sütten bir kepçe kadar konur ve içine maya olarak kullanılacak yoğurt ilave edilip karıştırılır. Tenceredeki süte kâsede hazırlanan bu karışım eklenir. Dağılması için süt iyice karıştırılır. Bu süt ve yoğurt mayası karışımını fazla bekletilmeden aynı kapta veya daha küçük cam veya toprak güveç kaplarına taksim edilir. Üzerleri hafif aralık kalacak tarzda birer kapak veya streç folyo ile örtülür. Fırın otuz beş - kırk derecede yedi - sekiz dakika kadar çalıştırılıp kapatılır. Karışımlı kaplar fırına konulur ve fırın kapağı açılmadan beş – altı saat bekletilir.
 3. Günlük olarak yoğurt yemek sindirim sitemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Yoğurt yapmaya bazı yörelerde yoğurt uyutmak denir.
 4. Yoğurdun suyu kesinlikle dökülmemelidir. Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suda bulunan yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Riboflavin yani B2 vitamini, doku yenilenmesi, büyüme ve enerji ve demir metabolizmasında vazifelidir. Riboflavin yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına; normal mukozanın, kırmızı kan hücrelerinin, cildin, görme kabiliyetinin korunmasına katkıda bulunur. Zengin bir vitamin kaynağı olan bu su AYRAN🥛🧊 gibi içilebilir veya çorbalara karıştırılabilir. Salatalık, nane, birkaç kaşık yoğurtla CACIK yapılarak tüketilebilir.
 5. Karadeniz'de ev yoğurduna doğranmış mısır ekmeği karıştırılarak yenir. MISIR UNLU PİDE (KARADENİZ)🌽

EVDE YOĞURT veya SÜT KAYMAĞINDAN TEREYAĞI YAPIMI ve EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI da ilginizi çekebilir.

🥣SOĞUK YOĞURTLU 🌾BUĞDAY ÇORBASI🍲, YOĞURTLU BUĞDAY🌾 SALATASI🥗, 🥣YOĞURTLU KABAK ÇORBASI🍲, KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü), YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗 da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok