mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KOLAY YOĞURT YAPIMI

Evde yoğurt nasıl yapılır? El yapımı yoğurt nasıl yapılır? Yoğurdu katkısız koruyucusuz olarak hem de nefis bir lezzette yemek ister misiniz? Tutturamam diye endişelenmeyin! Siz de yapabilirsiniz. Güzel bir ev yapımı yoğurt tarifi arayıp "En güzel evde yoğurt nasıl yapılır? Taş gibi yoğurt mümkün mü?" diyenlere işte pratik basit kolay bir tarif...

EVDE-KOLAY-YOĞURT YAPIMI

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi Malzemeleri - Yoğurt Yapmak İçin Ne Gerekli? Tencerede Yoğurt Mayalama

İki litre tam yağlı süt (paket süt kullanılmaz, açık veya günlük şişe sütü)

Maya için üç yemek kaşığı yoğurt (istenirse probiyotik yoğurt da olabilir)

YOĞURT YAPIMI

Ev Yapımı Kolay Yoğurt Tarifi - Ev Usulü Yoğurt Mayalama Tarifi - Kolay Yoğurt Mayalama - Tabii doğal yoğurt nasıl yapılır?

 1. Açık olarak alınan süt tencere ile ocağa konulur. Ancak kaynatma öncesi gerek görülürse süt bir tülbent ile süzülerek tencereye alınır.
 2. Sütün kaynayacağı tencere sütün miktarına göre uygun derinlik ve genişlikte olmalı, taşmasını önlemek için süt konulunca iki parmak kadar boşluk kalmalıdır.
 3. Sütün taşmaması için kaynamasını başında beklemeye gerek yoktur: Sütün orta ateşte kaynatılacağı tencerenin ağız kısmına sıvı yağ veya tereyağı sürerek veya kapağı açık haldeki tencerenin üzerine uygun boydaki bir kevgir veya kaşığı koymak faydalı olabilir. Ateş yüksekse bu tedbirler işe yaramayabilir. Yoğurdun katı olması için sütün su kısmının iyice buharlaştırılması gereklidir. Bu sebeple süt kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte beş - on dakika kadar daha kaynatılır. Bu sırada tahta kaşıkla karıştırılıp süt havalandırılırsa sütün taşması ve dibine tutması önlenirken mayalandığında yoğurdun üzerinde iyi bir kaymak tutar. Kaynatma sonrası süt ılınmaya bırakılır.
 4. Süt kaynatıldığı kapta mayalandırılmaz. Kaynatılırken dibinin tutması ihtimali mayalandığında ekşime neticesini verebilir.
 5. Evde yoğurt mayalama:Küçük parmağın dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde süt mayalanmaya hazırdır.
 6. Ev yapımı yoğurt tarifinde derece kullanmak isteyenler için mayalanmaya uygun sıcaklık 42 - 45 derecedir.
 7. Maya olarak kullanılacak yoğurt (tercihen ev yoğurdu) çırpılarak akışkan hale getirilir ve sütün içerisine bırakılır. Mayanın her tarafa yayılması için bir miktar karıştırılır. a)Tencerenin ağzı mümkünse süzgeç gibi bir kapakla kapatılır. Böylece sütün buharı çıkacağı için yoğurt daha katı olacaktır. Mayalanan sütün üzeri mevsimine göre örtülür. Kışın biraz daha kalınca örtülmesi uygundur. Yazın kalın ve sıkı sarılması halinde sulanıp ekşiyebilir. b) Fırında Yoğurt Mayalama: Tencerenin ağzı açık olarak ısıtılmamış normal soğuk mutfak fırınına konulur. Fırının ağzı kapatılır. Beş - altı saat hiç açılmaz.
 8. Beş - altı saat sonra mayalanan yoğurt tencere fazla sallanmadan ağzı açık olarak buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bir gün kadar bekledikten sonra bozulmasında fayda bulunmaktadır. Bir sonraki yoğurt için gerekecek maya derin dondurucuda saklanırsa maya ekşimeyip tatlı kalacaktır. Yoğurt mayalarken, maya bir kaç saat önce çıkarılıp çözülmeye bırakılır.

Ev Yapımı Kolay Yoğurt Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktası, Yoğurt Nasıl Mayalanır Püf Noktaları

 1. Maya az olursa Ev Usulü Yoğurt sulu, fazla olursa ekşi olur.
 2. FIRINDA YOĞURT MAYALAMA Fırında yoğurt yapımı için koyun, manda, inek ve keçi gibi hayvanların sütleri veya bunların karışımlarını tercih edilebilir. Kullanılacak yoğurt mayası taze ve katı yapılmış ev yoğurdu veya tadı tercih edilen güvenilen bir üreticinin yoğurdu olmalıdır. Fırında yoğurt mayalamak için kullanılması gereken maya miktarı süt litresi başına bir yemek kaşığıdır. Fırında yoğurt nasıl mayalanır? Süt çelik bir tencerede ara ara karıştırılarak kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra beş – altı dakika süresince sürekli karıştırarak kısık ateş ayarında tutulur. Kaynayan süt ocaktan alınarak ve uygun mayalanma sıcaklığı olan kırk beş - elli dereceye kadar soğuması beklenir. Isıölçer yoksa mayalama için olması gereken sıcaklığı tespit için serçe parmak süte batırılınca altı - yedi saniye yanmadan tutulabilene kadar soğutulur. Sütün çok sıcak olması yoğurdun çabuk ekşimesine; soğuk olması yoğurdun kıvam tutmamasına yol açar. Bir kâseye ılık sütten bir kepçe kadar konur ve içine maya olarak kullanılacak yoğurt ilave edilip karıştırılır. Tenceredeki süte kâsede hazırlanan bu karışım eklenir. Dağılması için süt iyice karıştırılır. Bu süt ve yoğurt mayası karışımını fazla bekletilmeden aynı kapta veya daha küçük cam veya toprak güveç kaplarına taksim edilir. Üzerleri hafif aralık kalacak tarzda birer kapak veya streç folyo ile örtülür. Fırın otuz beş - kırk derecede yedi - sekiz dakika kadar çalıştırılıp kapatılır. Karışımlı kaplar fırına konulur ve fırın kapağı açılmadan beş – altı saat bekletilir.
 3. Yoğurdun daha katı olması için ne yapmalı? Yoğurdun sulanmaması için ne yapılır? Yoğurdun sulanmasını önlemek 1) Kaliteli süt kullanılmalıdır. Tam yağlı inek sütü olmalıdır. Küçükbaş hayvanların yoğurdu daha sert olur. İnek süte tesir eden yem veya yeşilliği çok yemişse yoğurt sert olmaz. 2) Süt kaynatılmalıdır. Kaynatılan sütün kaynatıldığı tencerede mayalanmaması, soğumasını beklenmeden farklı bir tencereye, kavanoza veya yoğurt mayalanacak başka bir kaba alınması önerilir. Çünkü tencerenin dibi tutmuşsa yoğurdun hemen ekşiyip bozulmasına sebep olabilir. 3) Sütün mayalandığı kap plastik olmamalıdır. Cam bir kap kullanılırsa yoğurt kıvamlı bir şekilde mayalanır. 4) Yoğurt mayalandığını kapta kullanılmalıdır. Yoğurt tekrar başka bir kaba aktarılırsa sulanması hızlanır. 5) İyi mayalanmalıdır: Kötü mayalanmış bir yoğurt sulanacaktır. İyi mayalanması için süt ve maya nispeti mühimdir. İyi ayarlanmazsa yoğurdun kıvamı olmaz. Bir litre süt için bir yemek kaşığı kadar yoğurt mayası gerekir. Mayayı doğrudan süte boşaltmak yerine, sütten bir kepçe kadar alınıp maya ile çırpılması, daha sonra yavaş yavaş tahta kaşıkla karıştırarak süte dökülmesi, mayanın şoklanmayıp yoğurdun daha iyi tutması için gereklidir. Tarifte anlatıldığı üzere sütün ısısı ve mayalanma müddeti de mühimdir. 7) Mayalanma sırasında mayalama kabının altına battaniye, örtü gibi şeyler serilir. Yoğurt kışın daha sıkı ve kalın, yazın ise daha ince sarılır. Çünkü yazın sıkı ve kalın sarılan yoğurtlar sulanıp ekşir. Yoğurdun sarılması bu yüzden oldukça önemlidir. Mayalama kabının ağzı tencere kapağı ile değil bir kevgirle veya tülbentle kapatılır. Böylece mayalanma esnasında buharlaşan sıvının yeniden süte düşmesi ve yoğurdun cıvıklaşmasına mani olunur. Kabın etrafı hava almayacak biçimde sarılıp sekiz saat mayalanmaya bırakın. Daha sonra buzdolabında da en az on iki saat tutulunca ev yoğurdu hazır olur. 8) Hazır alınan yoğurtlarda küçük kaplarda alınırsa bitirilme süresi uzun olmayacağından sulanmayacaktır. 9) Yoğurdu kullanırken yüzünden alınmalıdır. Büyük kaşıklarla derin çukurlar açılarak alınırsa geniş boşluklar hemen su dolar. Ayrıca yoğurt alırken tahta kaşık kullanılırsa yoğurt sulanmaz. 10) Yoğurdun mayalandığı kap dolaba taşınırken sallanmamalıdır. Sallanan kap yoğurdun kıvamını bozarak sulandırır. Yoğurt küçük kaplarda mayalanmalıdır. Böylece daha katı kıvamlı yoğurtlar elde edilir. 11) Yoğurt mayalamak için kullanılan yoğurt da çok mühimdir. Yeni yoğurda başlarken bir sonraki sefer için gerekecek maya derin dondurucuya konulursa maya ekşi değil tatlı olur. Yoğurdu mayalarken, maya birkaç saat evvelinden çıkarılıp çözülmeye bırakılır. Ayrıca yoğurt mayalarken yoğurt mayası ev yoğurdundan olmalıdır. Organik yoğurt için maya da ev yoğurdundan olmalıdır. İkinci tercih olarak yoğurt mayalarken normal yoğurt yerine süzme yoğurt kullanılırsa daha kıvamlı bir yoğurt elde edilir.
 4. Günlük olarak yoğurt yemek sindirim sitemini düzenlemeye yardımcı olabilir.
 5. Yoğurt yapmaya bazı yörelerde yoğurt uyutmak denir.
 6. Yoğurdun suyu kesinlikle dökülmemelidir. Yoğurt suyunun süzülmesiyle bu suda bulunan yüksek miktardaki riboflavin de kaybedilir. Riboflavin yani B2 vitamini, doku yenilenmesi, büyüme ve enerji ve demir metabolizmasında vazifelidir. Riboflavin yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına; normal mukozanın, kırmızı kan hücrelerinin, cildin, görme kabiliyetinin korunmasına katkıda bulunur. Zengin bir vitamin kaynağı olan bu su AYRAN🥛🧊 gibi içilebilir veya çorbalara karıştırılabilir. Salatalık, nane, birkaç kaşık yoğurtla CACIK yapılarak tüketilebilir.
 7. Karadeniz'de ev yoğurduna doğranmış mısır ekmeği karıştırılarak yenir. MISIR UNLU PİDE (KARADENİZ)🌽

EVDE YOĞURT veya SÜT KAYMAĞINDAN TEREYAĞI YAPIMI ve EVDE LOR PEYNİRİ YAPIMI da ilginizi çekebilir.

🥣SOĞUK YOĞURTLU 🌾BUĞDAY ÇORBASI🍲, YOĞURTLU BUĞDAY🌾 SALATASI🥗, 🥣YOĞURTLU KABAK ÇORBASI🍲, KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü), YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗 da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok