mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE GERÇEK SALEP ☕Sahlep🍵NASIL YAPILIR? Bucak, Burdur, Kahramanmaraş

Hazır salep paketlerinin birçoğunun üzeri okunursa içerisinde yok denecek bir miktarda salep olduğu anlaşılır. Salep tadını seven ve hızlı bir neticeye varmak isteyenler gerekli kıvamın değişik nişasta ve pirinç unu karışımları, katkı maddeleri ile sağlandığı tarçın ve vanilya desteği ile beklenen aromaya ulaşılan bu ürünleri kullanmak durumundalar. Diğer bir tercih de salebiyle tanınmış bazı muhallebicilere ve pastanelere gitmek olabilir. Ancak buralarda da içeriğine yönelik kaygılar bir yana bırakılırsa aşırı şeker konulması yaygın bir üretim hatası olarak öne çıkıyor. Öyleyse evde salep yapılır mı?

Lezzeti ve kokusuyla kış günlerinin vazgeçilmezi salep tabiiliğinden, katkısızlığından ve muhtevasından emin olunarak evde yapılabilir. Hazırlar kadar kolay olmamasına ve ilk başta pahalı görünen fiyatına rağmen ev yapımı salep emeğinize değecek nefis bir içecektir. Bir aktardan (baharatçıdan) alınacak 50 gramlık saf orijinal salep ile yapılabilecek içecek miktarı dikkate alınırsa aslında o kadar da pahalı olmadığı düşünülebilir. Öyleyse salep malzemeleri nelerdir, salep yapılışı tarifi nasıldır? Evde kolay salep yapımı tarifi arayan ve gerçek salep nasıl yapılır diyenlere işte resimli ev yapımı salep tarifi:

EVDE GERCEK SALEP Sahlep NASIL YAPILIR Bucak Burdur Kahramanmaras 2

Ev Yapımı Salep Tarifi Malzemeleri - Salep İçinde Ne Var?

Bir litre süt (beş su bardağı)

Bir yemek kaşığı toz şeker

Bir silme tatlı kaşığı saf toz salep

Üzeri için: Toz tarçın (veya zencefil)

İstenirse bir paket vanilya ve bir adet çubuk tarçın

EVDE GERCEK SALEP Sahlep NASIL YAPILIR Bucak Burdur Kahramanmaras 4EVDE GERCEK SALEP Sahlep NASIL YAPILIR Bucak Burdur Kahramanmaras 1EVDE GERCEK SALEP Sahlep NASIL YAPILIR Bucak Burdur Kahramanmaras 3

Evde Salep Tarifi Nasıldır? Evde Salep Tozu İle Saf Salep Nasıl Yapılır? Sütlü Salep Nasıl Hazırlanır? Evde Salep Yapımı Püf Noktaları Nelerdir? Toz salep nasıl yapılır?

 1. Gerçek salep tarifi için sütün içinde erimenin kolaylaşması ve topaklanmanın azalması maksadıyla evveliyatla toz şeker ve salep kuru bir kap içinde iyice karıştırılır.
 2. Küçük ve derin bir tencereye konulan beş su bardağı süt kaynatılır ve altı kısılır. Salep ve şeker karışımı kaynayan ve sürekli olarak bir çırpma teli veya kepçe ile karıştırılan süte yavaş yavaş dökülerek ilave edilir.
 3. Lezzetli Salebin Sırrı, Püf Noktası: Hem tencerenin dibinin tutmaması hem de pütür pütür olmayıp iyice sütle birleşmesi için karıştırma muamelesine kıvam alıncaya kadar devam edilerek pişirilir. Buharlaşma ve karıştırmanın netice vermesi için kaynayan sütün kalitesine göre değişebilecek şekilde bu süre yirmi – kırk dakika kadar olabilir. Köpük oluşmaya başlaması, kıvamın koyulaşması zamanın geldiğinin işaretidir.
 4. Topaklanmanın önlenmesi hedefiyle uygulanan diğer bir teknik de soğuk sütün salepli karışımın üzerine dökülerek karıştırma muamelesinin yapılmasıdır. Nişasta kullanılmadığından bazı hazır veya sahte salepler derecesinde kıvam beklenmemelidir.
 5. İstenen kıvama ulaşılınca önceden ısıtılmış fincanlara dökülen Ev Yapımı Salebin üzerine tarçın serpiştirilir. İşte soğuk kış günleri insanın içini ısıtan dumanı üstünde mis gibi salep!

Salep Nasıl İçilir ve Nasıl Servis Edilir?

Salep süt ile pişirilip sıcak olarak servis edilir. Üstüne ekilen toz tarçınla içilmeye hazır olur. Üzerine istenirse ince kıyılmış fındık ve ceviz parçaları da konulabilir.

Mahlepli Salep Tarifi Nasıldır?

Meltem, İdris ağacı, kokulu kiraz, taş kirazı, endirez gibi isimlerle de adlandırılan mahlep, bilhassa hamur işlerinde kullanılır. Daha çok kandil simidi tariflerinde adı geçen ve Arapça “tatlı kokulu” ve "parfüm kralı" anlamına gelen mahlep, çekirdek, toz, yağ ya da püre şeklinde aktarlardan temin edilebilir. Bu mis kokulu ve lezzetli malzeme gerçek salep tarifine de eklenebilir. Bununla beraber salep tozu kullanmadan yapılan yalancı salep tarifinde yer alabilir.

Yalancı Salep Tarifi - Nişasta ile Salep Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tarifte yer alan oda sıcaklığındaki süt ve şekere salep yerine yarım yemek kaşığı buğday nişastası, yarım yemek kaşığı pirinç unu eklenir. Mahlep Salep nasıl yapılır? deniyorsa yarım çay kaşığı mahlep karışıma ilave edilir. Süt pürüzsüz bir kıvama gelince kısık ateşte ocağa konulur. Kıvam alana kadar dibi tutmaması için devamlı karıştırarak pişirilir. Karışım salep kıvamını alınca fincanlara dökülüp üzerlerine toz tarçın serpilerek sıcak halde sunulur.

Şekersiz Salep Nasıl Yapılır?

Şeker kullanmak istemeyenler hiç şeker katmadan yukarıdaki tarifi tatbik edebilirler. İsteyenler daha sonra tatlandırıcı veya bal ilave edebilir. Tarçın veya toz zencefil gibi baharatlarla tatlandırma da yapılabilir. Şeker kullanmak yerine tatlılık seviyesi yüksek bazı meyveler de kullanılabilir. Mesela çekirdekleri çıkarılmış Trabzon hurması veya suda bekletilmiş hurma kaynayan süte karıştırılabilir. Veganlar süt yerine badem sütü ev usulü kullanarak yapabilir.

Ev Usulü Salep Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Gerçek Salep Nasıl Yapılır Evde? Hakiki Salep Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Salep hazırlarken sütün içine çubuk tarçın da konulabilir veya pişme sonrası köpüklenme oluştuğunda ocaktan almaya yakın vanilya eklenerek karıştırılabilir. Tadı az gelecek olursa da sonradan şeker ilave edilebilir.
 2. Daha farklı salep lezzet ve kokuları arayanlar damla sakızı, portakal veya limon kabuğu rendesi kullanabilir.
 3. Fazla yapıldıysa ısıtılarak içileceği zamana kadar buzdolabında birkaç gün bekleyebilir.

1 Kişilik Salep Nasıl Yapılır?

Hakiki salep için gereken zaman ve emek yatırımı dikkate alındığında sadece bir kişilik yapmak çok isabetli olmayabilir. Yine de bu istenirse ölçüler dörtte bire indirilerek yapılabilir veya "Hazır salep nasıl hazırlanır?" kısmındaki anlatımlar incelenebilir.

Hazır Salep Nasıl Hazırlanır? Hazır toz salep nasıl yapılır?

“Hazır salep nasıl yapılır” suali salebin ne şekilde hazır satıldığına bağlı olarak cevaplanır.

Toz Salep İçecekleri ile Salep Nasıl Hazırlanır? Toz Salep Yapımı

Binde 1 nispetinde salep ihtiva eden bir Nestle Salep poşeti bir bardak sıcak sütle hazırlanabilirken tarçın ile farklı bir aroma ve koku katarak veya sade olarak da içilebilir. Diğer imalatçıların da mamülleri aynı tarzda hazırlanabilir. Bir paket hazır toz salep, bir bardak sıcak süt, istenirse bir tatlı kaşığı toz şeker ve biraz tarçınla hazırlanabilir. Kaynamakta olan süte ağır ağır şeker ve salep karışımı ilave edilir. Bardağa veya kupaya döküldüğünde üzerine tarçın serpilir.

Su ile Salep Nasıl Yapılır? Sütsüz Salep Yapımı

Topak topak hamur olma ihtimali bulunmaktadır. Bununla beraber sütlüsünün kıvamı fazla diyenler bu şekilde tercih edebilir.

Sıvı Halde Salep - Mis Hazır Salep Nasıl Yapılır?

Mis, Tikveşli ve Sek firmalarının litrelik süt kutusu şeklindeki kutularda sattıkları mamulü sadece dibi tutmasın diye karıştırarak kaynatmak yeterlidir. İstenirse şeker ve tarçın ilave edilebilir.

En iyi toz salep markası hangisidir? Tecrübelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte salep içilir mi? Hamilelikte salep içmek zararlı mıdır? Hamilelikte salep içmenin faydaları nelerdir? Hamilelikte salep içimi nasıl olmalıdır?

“Hamileler Salep İçebilir mi” sualine cevap vermeden, öncelikle herhangi bir gıda için hiçbir kimseye hiçbir şartta zarar vermeyeceği iddiasında bulunanların haklı çıkmasının mümkün olmadığı dikkate alınmalıdır. Bebeğin sağlıklı gelişmesi için hamilelerin prensip olarak muhtevasında kimyevi madde bulunduran her türlü gıdaya karşı dikkatli olmalarında fayda vardır. Sulu gıdalarla arası iyi olması gereken hamileler esas olarak işlem görmemiş vasıfta içecekleri tercih etmelidir. Bu nedenle koruyuculu, renklendiricili gıdalardan uzak durmaya gayret ederken salebin de güvenilir bir yerden alınmış olarak evde yapılmış olanını içmek daha doğru olabilir. Bunun dışında “Gebelikte salep içilir mi” mevzusu süt, salep ve tarçın gıdalarına karşı alerjik reaksiyonlar bakımından da anlaşılmalıdır. Alerji durumu açısından her bünyenin reaksiyon vereceği miktar farklı olabileceğinden günlük güvenli miktar sınırına ulaşmadan ölçeği kademeli arttırma yoluna gidilebilir. Kolalı, kafeinli, asitli içeceklere göre daha güvenilir olduğu düşünülen sütlü içecekler tercih edilirken hamileliğin gelişmesini takip eden hekime danışılarak ev yapımı hakiki salebe listede yer verilebilir. Bu durumda aşağıda yazılı faydaların hamilelikte salep faydaları haline gelmesi umulur.

Salep Bitkisinin Faydaları

Salebin soğuk algınlığında, öksürükte, bronşitte, kemik erimesinde, adet düzensizliğinde, basurda, bazı sindirim rahatsızlıklarında tedaviye destek verdiğine, hazmı kolaylaştıran, kuvvet veren, zihinsel performansı yükselten, iştah açan, vücut ısısını dengeleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, dinçlik veren bir içecek olduğuna inanılır.

Salep Tozu Nasıl Yapılır? Salep (Sahlep, Sahlab, Çayırotu, Orchis, Tuber Salep, Çemçiçegi) Nedir? Salep Tozu Nasıl Elde Edilir? Salep Neden Yapılır?

Salep dövülmüş kuru orkide kökü yapılan sıcak içecektir. Türkiye’de daha çok Orchis Ophyrus ve Serapias adlı yabani orkide çiçeklerinin kök yumrularından elde edilir. Çiçekleri farklı renklerde salkım veya başak şeklindedir. Çiçeklenme döneminde çıkarılan o yıla ait yumrular yıkanıp temizlenir ve ipe dizilir. Kaynatılıp açık havada kurutulur ve “çekirdek salep” elde edilir. Taş değirmende dövülerek öğütülür ve toz salep haline getirilir. Toros dağları, Kahramanmaraş civarı, Adıyaman, Bitlis, Kastamonu başta olmak üzere İç Anadolu, Batı Karadeniz, Batı Anadolu’da yetişir. Salep ticaretinin merkezi Burdur'un Bucak ilçesindedir.

Farklı yörelerin değişik lezzette salepleri vardır. Harmanları da kullanılır. Toz salep hem kış aylarında sıcak içecek olarak hem de dondurma yapımında kullanılır. Dondurma üretiminde stabilizatör madde olarak salep, Maraş dondurmasına sağladığı koku, lezzet, elastik-sert ve esnek doku, erimeye karşı dayanıklılık gibi niteliklerden dolayı tercih edilir. Bu glikomannan denilen suda çözünebilir bir maddeden kaynaklanır ve bu açıdan zengin olan iri yapılı yayla salebi dondurma üretiminde kullanılır. Çözünebilir lifli bir besin maddesi olarak da değerlendirilen glikomannan suyu tutma niteliğinden ötürü bazı besinlerin, hususiyetle dondurmanın kıvamını artıran bir malzemedir. Çayır salebi bu maddeyi fazlaca içermez ve salep içeceği hazırlanması gayeli olarak kullanılır.

Gerçek salep nasıl anlaşılır? Gerçek salep nasıl kokar? Bir koku nasıl tarif edilir? En azından çok hoş bir kokusu olmadığı bilinmelidir. Rengi resimdeki gibidir. Gerçek salep ucuz olamaz. Neden? Bir kilo kuru salep imal etmek için 2600 adet civarında orkide kökü gerekir. Her orkide çiçeğinde yalnızca iki adet kök vardır. Türkiye'de senede imal edilen salep miktarı 45 ton seviyesindedir. Bu da hakiki toz salebin fiyatının neden pahalı olduğunu izah ediyor. Salebin yapısında nişasta, şeker, yapışkan özelliği olan musilaj ve bazı azotlu maddeler yer alır. Gerçek salep içinde hiç bir katkı maddesi olmayan bu toz saleptir. Salebe hakiki tadını veren şey pişirildiği sütün kalitesi ve yağ nispetidir. Ticari hedeflerle piyasada satılan salepler ise ekseriyetle katkı maddeleri ilave edilmiş suyla pişirilir. Gerçek Salep Fiyatı 2020 sonlarında internette kilosu 500TL'nin altında fiyat bulmak mümkün. Lakin, ekseriyetle kilosu 1000 TL -1200 TL aralığında fiyatlar yer almaktadır.

Salep Makinasında Salep Nasıl Yapılır?

Sahlep Semaveri Kullanım Tarzı: 220 Volt elektrikle ve topraklı prizde kullanılan Sahlep Makinesi susuz çalıştırılmaz. İlk kullanımında havuz sistemi ve salep kısmı su ile doldurarak yirmi dakika kadar çalıştırılır. Sonra makinedeki sıcak su musluklardan akıtılıp tahliye edilir. Bu suretle muslukların içi de temizlenir. Bilahare salep haznesi temizlenir. Salep makinesi gizli ısıtmalı havuz sistemine sahip olup buraya su doldurmak için; makinesin üst kısmındaki doldurma hunisine doluncaya kadar su eklenir. Çalışırken su eksilirse ilave edilir. Sürekli karıştırma parçaları ile, sıcak salep makinesi içerisindeki salebi devamlı karıştırmaktadır. Salep başka bir kapta hazırlanıp semaverde sunulur. Çalıştırmadan önce su bölümünü doldurulup ısı termostat üzerinde istenilen ayara getirilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Seçil
 • Muhterem
 • Selma
 • Seçil

  Doğal salep nasıl yapılır güzel açıklamışsınız. Evde salep tarifi yapımı biraz zaman alsa da değer. Ev salep için en iyi yer, herkes evde yapsın.

 • Muhterem

  Tarifiniz Çok güzel ben de katkıda bulunmak istiyorum doğal bucak salebi için tokursahlep.com bize adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Selma

  Evde doğal salep yapımı çok zor sanıyordum. Saf salep nasıl yapılır diye arayınca sayfanızla karşılaştım. Ustasından gerçek salep tarifi ile salep pişirme çok zor değil... Kış günü insanın içini ısıtacak çok güzel bir salep evde de yapılabilirmiş.:D Artık hazır toz salep almamam gerek kalmadı. Çok teşekkürler.:D

YukarıYukarı