Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KAYISI SUYU🍹 YAPIMI🥤

Evde kayısı nektarı nasıl yapılır? Enfes lezzette bir içecek tarifine hazır mıyız? Hazır meyve suları ne lezzet ne de itimat hislerini karşılar... Ev yapımı kayısı suyu tarifi ile pek çok yemeğe eşlik edebilecek lezzette, güvenle içilecek ferahlatıcı bir nektarı herkes yapabilir. İşte resimli nefis evde kayısı suyu yapılışı tarifi...

EVDE-KAYISI-SUYU-YAPIMI

Evde Kayısı Suyu Malzemeleri

Yarım kilo olgun taze kayısı

İki litre su

Bir - bir buçuk su bardağı toz şeker

EVDE-KAYISI-SUYU-YAPIMI

Kayısı Suyu Evde Nasıl Yapılır? - Evde Kayısı Suyu Yapılışı Tarifi

 1. Kayısılar iyice yıkanır ve çekirdekleri çıkarılır.
 2. Meyveler iki litre su ile birlikte tencereye konularak pişirilmeye başlanır. Kayısılar yumuşayınca bir - bir buçuk su bardağı kadar şeker ilave edilir.
 3. Beş - on dakika kadar kaynadıktan sonra altı kapatılır. Biraz ılındıktan sonra tel süzgeçten süzdürülür.
 4. Süzgecin içinde kalan kayısı taneleri kaşığın tersi ile iyice ezilerek kayısı suyuna karıştırılır.
 5. Bir kaşık yardımıyla iyice karıştırılan kayısı suyu cam kavanozlara veya sürahiye konularak buzdolabında bekletilir.
 6. Ev Yapımı Kayısı Suyu soğuduktan sonra servis edilir. İstenirse maden suyu eklenerek de sunulabilir.

EVDE-KAYISI-SUYU-YAPIMI

Evde Kayısı Suyu Yapılışı Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Ev Yapımı Kayısı Suyu Tarifinin Püf Noktaları

 1. Şeker miktarı damak tadına ve kayısıların tatlılık durumuna göre değişebilir. Şekerin fazla konulması halinde servis öncesi de su ilavesi ile bir miktar açılabilir, ancak bu durumda ölçü kaçarsa kayısının tat ve kokusu ehemmiyetli ölçüde azalabilir.
 2. Önce püre elde edip kullanılacağı zaman bire bir ölçüsüyle soğuk su ile sulandırılacak bir nektar elde etmek için ilave edilecek su miktarının yarım litre olması yeterlidir. Yarım kilo kayısıdan yarım litre seviyesinde püre elde edilebilir. Çok gerek olmasa da istenirse düdüklü tencere kullanılabilir. Benzer şekilde pişmiş kayısılar istenirse blender ile püre haline getirilebilir.
 3. Şekersiz Kayısı Suyu Şeker ilave etmeden sadece kayısı ve su kullanarak kayısı suyu elde edilebilir. İlave edilecek su miktarı fazla olmamalıdır. Tatlılık seviyesi yeteli gelmezse beyaz yerine esmer toz şeker kullanılabilir. Rafine şeker kullanılmak istenmezse şekersiz hazırlanmış bir pekmezle tatlandırılabilir. Kaynayıp soğuduktan sonra bal şerbeti ilave edilebilir.
 4. Kayısı suyu ne ise yarar? Kayısı suyu faydaları: Öncelikle enfes ve hazır meyve sularının pek çoğuna göre sağlıklı bir içecek olarak fevkalade bir lezzettir. Bunun yanında kayısıdan umulan faydalar kayısı suyundan da beklenmektedir. En bilinen faydalarının başında sindirim sistemini çalıştırması gelir. Bünyeden bünyeye farklı tesirler olabilir. Lakin umumiyetle bu hususta faydalı olduğu kabul edilir. Bunun dışında "Kayisi meyve suyu neye iyi gelir?": 1. Çok besleyici ve düşük kalorilidir 2. yüksek antioksidanlar ihtiva eder 3. Göz sağlığını geliştirebilir 4. Cilt sağlığını iyileştirebilir 5. Bağırsak sağlığını geliştirebilir 6. Yüksek potasyuma sahiptir 7. Çok nemlendiricidir 8. Karaciğeri koruyabilir 9. Diyete eklemek kolaydır
 5. Kuru Kayısı meyve suyu nasıl yapılır? Kuru kayısı suyu zayıflatırmı?

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı