mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Kayısı Suyu Tarifi, Nasıl Yapılır?🍹🥤

Ev yapımı taze kayısı meyve suyu nasıl yapılır? Enfes lezzette bir içecek tarifine hazır mıyız? Hazır meyve suları ne lezzet ne de itimat hislerini karşılar... Ev yapımı kayısı suyu tarifi ile pek çok yemeğe eşlik edebilecek lezzette, güvenle içilecek ferahlatıcı katkısız bir nektarı herkes yapabilir. "Kayısı suyu evde nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli nefis evde kayısı suyu yapılışı tarifi...

EVDE-KAYISI-SUYU-YAPIMI

Evde Kayısı Suyu Malzemeleri - Kayısı Meyve Suyu Tarifi İçin

Yarım kilo olgun taze kayısı

İki litre su

Bir - bir buçuk su bardağı toz şeker

EVDE-KAYISI-SUYU-YAPIMI

Evde Kayısı Suyu Nasıl Yapılır Tarifi? - Kayısı Meyve Suyu Nasıl Yapılır? - Evde Taze Kayısı Suyu Tarifi

 1. Kayısılar iyice yıkanır ve çekirdekleri çıkarılır.
 2. Meyveler iki litre su ile birlikte tencereye konularak pişirilmeye başlanır. Kayısılar yumuşayınca bir - bir buçuk su bardağı kadar şeker ilave edilir.
 3. Beş - on dakika kadar kaynadıktan sonra altı kapatılır. Biraz ılındıktan sonra tel süzgeçten süzdürülür.
 4. Süzgecin içinde kalan kayısı taneleri kaşığın tersi ile iyice ezilerek kayısı suyuna karıştırılır.
 5. Bir kaşık yardımıyla iyice karıştırılan kayısı suyu cam kavanozlara veya sürahiye konularak buzdolabında bekletilir.
 6. Ev Yapımı Kayısı Suyu soğuduktan sonra servis edilir. İstenirse maden suyu eklenerek de sunulabilir.

EVDE-KAYISI-SUYU-YAPIMI

"Evde Kayısı Suyu Nasıl Hazırlanır? Taze Kayısı Suyu Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ev Yapımı Kayısı Suyu Tarifinin Püf Noktaları

 1. Şeker miktarı damak tadına ve kayısıların tatlılık durumuna göre değişebilir. Şekerin fazla konulması halinde servis öncesi de su ilavesi ile bir miktar açılabilir, ancak bu durumda ölçü kaçarsa kayısının tat ve kokusu ehemmiyetli ölçüde azalabilir.
 2. Önce püre hazırlanıp kullanılacağı zaman bire bir ölçüsüyle soğuk su ile sulandırılacak bir nektar elde etmek için ilave edilecek su miktarının yarım litre olması yeterlidir. Yarım kilo kayısıdan yarım litre seviyesinde püre elde edilebilir. Çok gerek olmasa da istenirse düdüklü tencere kullanılabilir. Benzer şekilde, pişmiş kayısılar istenirse blender ile püre haline getirilebilir.
 3. Şekersiz Kayısı Suyu Şeker ilave etmeden sadece kayısı ve su kullanarak kayısı suyu elde edilebilir. İlave edilecek su miktarı fazla olmamalıdır. Tatlılık seviyesi yeteli gelmezse beyaz yerine esmer toz şeker kullanılabilir. Rafine şeker kullanılmak istenmezse şekersiz hazırlanmış bir pekmezle tatlandırılabilir. Kaynayıp soğuduktan sonra bal şerbeti ilave edilebilir.
 4. Kayısı suyu ne ise yarar? Kayısı meyve suyu faydaları, Ev yapımı kayısı suyu faydaları: Öncelikle enfes ve hazır meyve sularının pek çoğuna göre sağlıklı bir içecek olarak fevkalade bir lezzettir. Bunun yanında kayısıdan umulan faydalar kayısı suyundan da beklenmektedir. En bilinen faydalarının başında sindirim sistemini çalıştırması gelir. Bünyeden bünyeye farklı tesirler olabilir. Lakin umumiyetle bu hususta faydalı olduğu kabul edilir. Bunun dışında "Kayisi meyve suyu neye iyi gelir?": 1. Çok besleyici ve düşük kalorilidir 2. Yüksek seviyede antioksidanlar ihtiva eder 3. Göz sağlığını geliştirebilir 4. Cilt sağlığını iyileştirebilir 5. Bağırsak sağlığını geliştirebilir 6. Yüksek seviyede potasyuma sahiptir 7. Çok nemlendiricidir 8. Karaciğeri koruyabilir 9. Diyete eklemek kolaydır. Kuru kayısı suyu zayıflatırmı? Kayısı meyve suyu ishal yaparmı? Kuru kayısı suyu kabızlığa iyi gelirmi? Kayısının hele de gün kurusu kayısının sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına büyük katkısı olabilir. Bu nedenle diyetlerde ölçülü bir şekilde yer verilebilir. Kuru kayısı kabızlık için nasıl kullanılır? Kabızlık için kayısı suyu tarifi Akşamdan bir adet kuru kayısı ile bir adet kuru mürdüm eriği bir bardak suyun içine atılır. Sabaha kadar bekletilir. Sabah aç karnına önce suyu içilir, sonra kayısı ve erik yenir. Kuru kayısı suyu faydaları: Kayısının faydaları ilmi temelleri ile şu yazıda anlatılmıştır: TAZE KAYISI REÇELİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?
 5. Kuru kayısıdan meyve suyu olur mu? Evde kuru kayısıdan meyve suyu nasıl yapılır? Kuru Kayısı Suyu Tarifi, Kuru kayısıdan kayısı suyu nasıl yapılır? Kayısı şurubu nasıl yapılır? Kuru kayısı kaynatıp içmek de bir tür kayısı suyu elde etmektir. Farklı olarak kuru kayısı meyve suyu nasıl yapılır? Bir kâse kuru kayısı içinde kum taneleri varsa çıkması için sıcak suda birkaç dakika bekletilir. Tencereye iki litre suyla kayısılar ilave edilir. Kaynamaya başladıktan sonra kayısılar yumuşayıncaya kadar takriben on beş dakika kadar kaynatılır. Kuru kayısı suyu yapımında kayısılar sıcakken blender ile kayısıları ezilip süzgece alınarak kabuk ve posaları ayrılır. Süzülünce tadına bakarak bir su bardağına kadar toz şekeri ilave edilip karıştırılır. Sürahiye dökülüp soğuyunca sunulur. Kuru Kayısı ile Şekersiz Kayısı Suyu: Aslında "Kuru kayısı suyu nasıl yapılır evde?" hususunda malzeme olarak tatlı gün kurusu kayısı kullanıldığında hiç şeker ilavesine gerek kalmadan kayısı suyu yapılabilir. Kuru kayısı suyu faydalarının ise kayısı suyu faydaları ile aynı olması beklenir.
 6. Buzlukta Kayısı Suyu, Kışlık Kayısı Suyu Nasıl Hazırlanır? Kışlık Kayısı Suyu Tarifi, Kayısı Meyve Suyu Konservesi Nasıl Yapılır? Evde kayısı nektarı nasıl yapılır? Mevsiminde kayısılar su ilave edilmeden püre haline getirilip şişelenerek veya bir kaba konularak dondurucuya buzluğa konulduğunda kışlık kayısı suyunun ana maddesi elde edilmiş olacaktır. Bunun dışında yıkanıp ikiye bölünmüş, çekirdekleri çıkarılıp paketlenerek kışlık kayısı olsun diye dondurulmuş kayısı ile ne yapılır? Normal kayısı ile yapılabilen reçel, marmelat, komposto, meyve suyu yapılabilir. Kışlık kayısı meyve suyu nasıl yapılır? Kışlık Kayisi Suyu Yapımı İki kilo kayısıyı yıkanıp çekirdekleri çıkarılarak tencereye alınır. Bir su bardağı toz şeker ve iki litre su eklenerek kaynamaya bırakılır. Kayısılar güzelce yumuşayana dek takriben yirmi beş dakika kaynatılır. Kayısılar bir süzgecin üzerine çıkarılıp blendırla püre edilir, tekrar kaynayan suya konularak koyuca kıvama gelinceye kadar biraz daha kaynatılır. Dört yemek kaşığı limon suyu eklenir. Sıcak halde kavanozlara dökülerek ters çevrilerek vakumlanır. Kullanılacağı zaman biraz su eklenir. Aynı şekilde dondurulmuş kayısıdan meyve suyu yapılabilir.
 7. Kuru Kayısıdan Konsantre Kayısı Suyu: Evde konsantre kayısı suyu nasıl yapılır? Yarım kilo kuru kayısı yıkanıp tencereye konulur, üzerine bir litre su eklenir. Kayısılar iyice şişip yumuşayana kadar iyice kaynatılır. Ardından ocak kapatılıp biraz soğuması beklenir. Sonra püre olana kadar güzelce blendırdan geçirilir. Eğer koyu olursa biraz kaynamış su eklenerek kaynatılabilir. İstenirse şeker de katılabilir. Buzdolabında saklanarak soğuk olarak tüketilebilir.
 8. Kayısı Erik Meyve Suyu Nasıl Yapılır? Kayısı ve Erik Suyu Nasıl Yapılır? Kayısı suyunu diğer meyve suları ile karıştırmak farklı lezzetleri ortaya çıkarabilir. Bu gaye ile benzer usuller kullanarak elde edilen erik suyu, şeftali suyu veya diğer meyvelerin suları istenilen ölçülerle aynı kapta karıştırılıp soğutularak sunulabilir.
 9. Şeftali Meyve Suyu Kabukları soyulup çekirdekleri çıkarılan bir kilo şeftali doğranıp bir tencereye alınır. Üç litre su ilave ederek orta ayarda pişirilir. Kaynamaya başladığında altı kısılıp on beş dakika kaynatılır. Blenderden geçirilip bir su bardağı toz şeker ilave edilerek karıştırılır. On dakika daha kaynatırken üzerindeki köpükler alınır. Süzülerek sürahiye alınır. Ilınınca buzdolabına alınarak soğutulduktan sonra sunulur.
 10. Kayısı Suyu Kalori Kayısı suyunun 100 mililitresinde 44 kcal kalori, 200 ml lik bir su bardağı miktarında 88 kalori bulunmaktadır. Kayısı, potasyum, demir, magnezyum ile A ve C vitamini bakımından zengin bir meyvedir.
 11. Kuru Kayısı ile Yapılan Tarifler Kuru kayısıdan meyve suyu yapımı dışında kuru kayısı ile pek çok tarif yapılabilir. GÜN KURUSU KAYISI DOLMASI TATLISI (Malatya), 🍪2 ŞEKİLLİ KAYISILI KURABİYE, Kuru Kayısı Hoşafı, Kuru Kayısı Kompostosu: KURU KAYISI HOŞAFI NASIL YAPILIR?🥤🍹, KAYISILI PİLAV🍚 TARİFİ