mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI VİŞNE SUYU TARİFİ🥤🍹

Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl Yapılır? Ekşi veya mayhoş tadıyla ferahlatıcı nefis bir ev yapımı meyve suyu içeceği hazırlamaya ne dersiniz? "Vişne suyu nasıl yapılır evde" diye merak ediyorsanız zor olmadığı söylenebilir. Bilhassa yazın sıcak havaların serinletici içeceği olan vişne suyunu yapmak çok kolay... Harika bir içecek olmasının yanı sıra kek ve tatlılarda da yer alabilir. Meyve suyu kek tarifi içinde normal su yerine kullanılabilir. Benzer şekilde vişne suyu ile tatlı tarifi de olur. Hazır meyve suları ile vedalaşın. İşte katkısız, koruyucusuz, mısır şurupsuz bir şekilde yapılan evde vişne suyu tarifi resimli olarak...

Ev Yapimi Visne Suyu Tarifi 1

Evde Vişne Suyu Tarifi Malzemeleri

Yarım kg olgun vişne

Üç litre su

Bir buçuk su bardağı toz şeker

Ev Yapm Visne Suyu Tarifi 2EV YAPIMI VISNE SUYU TARIFI

Evde Vişne Suyu Tarifi - Ev Yapımı Vişne Suyu Nasıl Hazırlanır?

 1. Vişneler yıkanır, sap kısımları ve çürükleri ayıklanarak temizlenir.
 2. Orta boy bir tencereye su konularak içerisine vişneler ilave edilir ve ocağa konulur.
 3. Vişne suyu kaynamaya başlayıp vişneler rengini verince şeker ilave edilir. Bir - iki kez karıştırılarak şekerin erimesine yardımcı olunur.
 4. Kısık ateşte beş dakika daha kaynatılarak ateşten alınır.
 5. Ilındıktan sonra taneler tel süzgeçten geçirilerek özü çıkarılıp vişne suyuna ilave edilirse şurubun kıvamı daha koyu olur. Hem de taneleri ziyan edilmemiş olunur. Ancak vişne suyunun berrak olması istenirse sadece taneleri süzdürmek yeterlidir.
 6. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırılır. Ev Yapımı Vişne Suyu soğuk olarak içilir.

Evde Vişne Suyu Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi Püf Noktaları

 1. Kıvam ve Tatlılık Tercihi Yoğun bir kıvam oluştuğu düşünülürse soğuk su veya maden suyu ile açılabilir. Tatlılık mevzusunda tercihler farklı olabileceğinden başta eklenen şeker miktarı az tutulup içileceği zaman ilave edilebilir.
 2. Farklı Aromalarla Vişne SuyuBir tencerede su şeker kaynarken bir parça zencefil, dört adet karanfil, iki adet çubuk tarçın ilave edilir Kokuları çıkınca vişneler eklenir. Bir iki taşım kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Süzülerek cam sürahiye aktarılır. Buzdolabında soğutulur.
 3. Vişne Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? Mevsiminde en taze ve kaliteli vişneler alınır. Saplarından ve bozuklardan ayıklanıp bol suyla yıkanır. Bir süzgeçte süzülmeye bırakılır. Kurumaları gerekir; sulu kalırlarsa vişneler birbirine yapışır, kullanmak zorlaşır. Süzülen vişneler buzdolabı poşetlerine birer kullanımlık olarak konulur. Poşet dolunca içindeki hava boşaltılıp ağzı sıkıca bağlanır. Vişneler poşetin içinde iyice yayılarak bekletmeden dondurucuya yerleştirilir. Çözdürülen vişneler hemen kullanılmalıdır, tekrar dondurmak sağlıksızdır.
 4. Dondurulmuş Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Yazın ayıklanıp yıkanan vişneler poşetlenip dondurucuya konulursa kışın gayet güzel bir şekilde kullanılabilir. Hatta dondurulmuş vişne ile meyve suyu elde edilince renginin daha koyu olduğu söylenir. Dondurucudan çıkarılan vişneler derin bir kaba alınır. Üzerine de istenen miktarda su ve şeker ilave edilir. On - on beş dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Limon tuzu ilave edilip beş dakika daha kaynatılır. Ocaktan alıp soğumaya bırakılır. Daha iyi bir renk ve daha yoğun bir vişne tadı için, vişneleri ezilip süzgeçten veya rondodan geçirilir. Bu durumda fazla posayı ayırmak üzere vişne suyu sürahiye aktarılırken ince bir süzgeç kullanılır. Dondurucudan çıkan vişne nasıl komposto yapılır? Dondurulmuş vişne kompostosu yapımında da vişne suyu elde edilmesine paralel bir usul izlenir.
 5. Dondurulmuş Vişne ile Neler Yapılır? Donmuş olarak saklanan vişneler tatlarını korurlar. Vişne suyu, komposto, pelte, VİŞNE REÇELİ TARİFİ yapılabilir. VİŞNELİ ÇİKOLATALI YAŞ PASTA gibi bir pasta, CEVİZLİ VİŞNELİ KITIR KEK🥮 gibi bir kek veya VİŞNELİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA gibi yemeklerde kullanılabilir.
 6. Vişne Suyu Konservesi Nasıl Yapılır? Konsantre Vişne Suyu Tarifi: Yoğun konsantre vişne suyu hazırlamak da oldukça kolaydır. Bir kilo vişne yıkanıp sap ve çürüklerinden ayıklanıp geniş bir tencereye alınır. Üzerini geçecek kadar su eklenerek vişneler çatlayıncaya kadar kaynatılır. İki saat kadar bekletilen vişnelerin suyu vişnelerin dağılmamasına dikkat ederek başka bir tencereye süzdürülür. Süzülen vişne suyu tekrar kaynatılırken üç su bardağı şeker ve bir tatlı kaşığı limon tuzu eklenir. Köpükleri alınarak suyun dörtte biri çekilecek kadar kaynatılır. Fazla kaynarsa kararır. Sıcakken cam kavanoz ve şişelere konularak, soğuyunca hava almayacak şekilde kapağı kapatılarak serin yerde muhafaza edilir. Kullanılacağı zaman sulandırılarak sunulur. Kalan vişneler bir süzgeçten geçirilip çekirdekleri çıkarılır. Pastalarda kullanılabilir veya şeker ekleyerek pişirip marmelat yapılabilir. Diğer bir usulde reçel yapımı tarzında olduğu gibi tencereye alınan vişnenin üzerine toz şekeri dökerek bir gece beklemektir. Bu suretle suyunu salan vişneler ocağa konularak su ilave etmeden pişirilir. Vişnelerin şekeri eriyip kaynayınca ocak kısığa alınarak bir saat kadar kaynatılır. Süzgeçte süzülen vişnelerin suyu soğutulup cam şişe veya kavanozlara dökülüp buzdolabında saklanır. Sulandırılarak içilir.
 7. Şekersiz Vişne Suyu Tarifi Aslında "meyve suyu" demek meyvenin sıkılarak elde edilen posalı veya posasız suyu demektir. Fakat vişne gibi bazı meyveler de bu şekilde hazırlanan meyve suyu çokları için içilebilir olmanın ötesinde kalır. Bununla beraber bu tadı sevenler meyveyi sıkarak suyunu içebilir. Lakin bu alt başlıkta kast edilen husus toz şeker ilave edilmeden nasıl tatlılık sağlanabilir mevzusudur. Çarelerden biri yüksek tatlılık seviyesinde olan bazı meyveleri dilimleyip tarçın ve su ilavesiyle kaynatmaktır. Mesela yarım kilo vişne dilimlenmiş hurma, çubuk tarçın ve bir litre su ile yarım saat pişirilir. Bir o kadar da bekletilir ve dolaba kaldırılır. Rafine toz şeker kullanmadan hazırlanmış pekmezlerin ilavesi ile de tatlılık sağlanabilir. Hatta pişme sonrası süzme bal eklemek de mümkündür.
 8. Kaynatmadan Vişne Suyu nasıl Yapılır? Vişneler yıkanıp çekirdekli olarak geniş ve derin bir tencereye alınır. Üzerine şeker eklenerek ezilip püre haline getirilir. Şekeri erirken vişne suyunu salar. İstenirse rondo kullanılabilir. Vişne miktarı kadar su eklenip karıştırılır. Süzülerek şişelere aktarılır. Soğutulduktan sonra sunulur.

Ev Yapimi Visne Suyu Tarifi 4

Ev Yapımı Vişne Suyu Faydaları

Yüz adet vişnede 58 kalori bulunur. Yüksek miktarda A vitamine sahip vişnenin yapısında bulunan melatonin ile uyku düzensizliğini ve uykusuzluğu önlemeye yardımcı olması, iltihaba karşı niteliğinden dolayı kas ağrılarını ve kas hasarını azaltmada destek sağlaması, artirit, osteoartirit ve guta karşı faydalı olması, ihtiva ettiği yüksek antosiyanin ile miyokard enfarktüsü riskini düşürmesi, trigliserid ve kolesterol seviyesinin inmesine destek sağlaması ve bu şekilde kalp sağlığını koruması beklenir.

Vişne ve vişne suyu uykusuzluğa karşı kullanılmaktaysa da gün içinde vişne yemek, yorgun ve halsiz hissetmeye yol açabilir. Bu sebeple vişne suyunu yatmadan önce içmeyi önerenler vardır. Bununla beraber herkeste aynı seviyede tesirli olduğunu da söylemek doğru olmaz.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok