mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EBRULİ KEK (ZEBRA KEK)🥮

Kakao karışımlı kek nasıl yapılır? Zebra kek, kek tarifleri içinde tadı ve görünüşü bakımından farklı bir lezzettir. Dalga dalga farklı renlerle alışılmış keklerden daha albenili olması bir zebra 🦓 manzarasına yol açar. Lakin bu manzara bir manada ebru sanatı ile elde edilir. Ebruli kek nasıl yapılır? Hazırlanılan kek karışımı iki parçaya ayrılır. Yarısı kakao eklenerek çırpılırken, diğeri sade kalır. Bir kepçe birinden, bir kepçe diğerinden yağlı fırın tepsisine dökülür. Halka halka renkler yayılır. Son olarak ince bir kürdan, çöp şiş veya bıçak ucuyla çizikler atılır. uzunlamasına dilim dilim çizilen kek hamuru, önceden ısıtılmış fırına verilir. Kabarıp pişen ebruli kek tepsi veya kalıbından çıkartılıp dilim dilim kesilir ve beş çayı ikramı olur. "Ebruli kek nasıl yapabilirim?" diyenlere işte güzel bir ebrulu kekin tarifi...

EBRULİ-KEK-(ZEBRA-KEK)

Zebra Kek Malzemeleri - Kakaolu Ebruli Kek Tarifi İçindekiler

Üç adet yumurta

Bir su bardağı şeker

Bir su bardağı süt + üç yemek kaşığı süt

¾ su bardağı sıvı yağ

Bir paket kabartma tozu

Bir paket vanilya

İki tepeleme yemek kaşığı kakao

İki buçuk - üç bardak un

EBRULİ-KEK-(ZEBRA-KEK)

Büyük Tepside Ebrulu Kek Tarifi (Zebra Keki Tarifi) - Zebra Kek Tarifi Nasıl Yapılır? - Ebruli Kek Tarifi Tepside

  1. Yumurta ve şeker iyice çırpılır. Azar azar ilave ile bir bardak süt ve sıvı yağ eklenerek çırpmaya devam edilir. İki buçuk bardak un, kabartma tozu ve vanilya ile birlikte elenerek sıvılara eklenir. Bütün malzeme iyice karıştırılır.
  2. Kek hamurunun yarısı bir başka kaba aktarılır ve iki yemek kaşığı kakao ve üç yemek kaşığı süt eklenerek karıştırılır.
  3. Ebruli kek deseni nasıl yapılır? Fırına dayanıklı yuvarlak bir tepsi yağlanır. Önce kakaolu karışımdan tepsinin ortasına bir miktar dökülür. Ardından sade kısımdan bir miktar bu kakaolu kısmın üzerine dökülür. Bir kakaolu, bir sade karışım sürekli ortadan olmak üzere bitinceye kadar tepsiye dökülür.
  4. Bir kürdan yardımıyla kek üzerine uzunlamasına çizikler atılır ve istenilen şekil elde edilir. Ebruli Kek (Zebra Kek) önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında pişirilir.

Büyük Tepside Ebrulu Kek Tarifi (Zebra Keki Tarifi) İle Alakalı Diğer Hususlar ve Ebruli Kek / Zebra Kek Tarifi Püf Noktaları

  1. Kare borcamda Zebra Kek Tarifi, Kare borcamda Ebruli Kek, Ebruli Baton Kek Esası aynı olduktan sonra tepsi borcamda Zebra Kek veya kek kalıbında zebra kek fark etmez. Lakin ebruli kek yapılışında farklılıklar olabilir. Ebruli kek deseni nasil yapilir başka? Normal açık renkli kek harcının kullanılacak kalıba veya tepsiye döktükten sonra yoğun bir çikolatalı sos kekin üzerine gezdirilerek de farklı bir ebruli kek elde edilir. Çünkü çikolatalı kısım ağırlığı dolayısıyla kekin içine doğru çökerken arzulanan renk karışımı elde edilir. Kalıpta ebruli kek tarifi kalıpta bu şekilde de yapılabilir.
  2. Ebruli Kek Yapımı Bütün malzemeler oda ısısında olmalıdır. Zebra kek; fırın kapağı açılmadan pişirilmelidir. Kekin üzerine elma dilimleri ve bir sos gezdirilerek ebruli elmalı kek elde edilebilir. Süt kullanılmayıp yoğurtlu ebruli kek tarifi yapılabilir. Daha da yumuşak olması için maden suyu kullanarak sodalı ebruli kek elde edilebilir. Tahinli ebruli kek tarifi: Normal yapılan kekin üzerine bir çay bardağı tahin şerit şerit olacak şekilde dökülüp kürdanla yanlamasına bir aşağı bir yukarı gidip gelerek ebru deseni verilir.
  3. Islak kek Tarifi KOLAY KAKAOLU ISLAK KEK
  4. Kakaolu Kek Tarifi, Kakaolu tepside kek nasıl yapılır? TAM BUĞDAY UNLU KAKAOLU KEK🌾, MUZLU KAKAOLU KEK🍌

EBRULİ-KEK-(ZEBRA-KEK)