mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİN REÇELİ TARİFİ (Balıkesir, Ege)

Evde zeytin reçeli nasıl yapılır? Zeytin reçeli olur mu? Kahvaltı sofraları için tadıyla görünüşüyle farklı bir reçel... Tuzlu veya ekşi bir lezzet olarak bilinen zeytinle gıda boyasız, katkısız kestane şekerini andıran nefis bir reçel yapalım... Zeytin reçeli yapılışı tuz giderme muamelesi dışında gayet kolaydır.

ZEYTIN-RECELI-TARIFI-(Balikesir,-Ege)

Zeytin Reçeli Malzemeleri

300 gram yeşil kokteyl dolgu zeytin (siyah zeytinle olmaz)

Bir portakal veya limonun kabuk rendesi veya PORTAKAL KABUĞU REÇELİ

300 gram toz şeker

Beş - altı adet karanfil

Yarım limonun suyu

Tuzu gidermek ve haşlamak için su

ZEYTIN-RECELI-TARIFI-(Balikesir,-Ege)ZEYTIN-RECELI-TARIFI-(Balikesir,-Ege)ZEYTIN-RECELI-TARIFI-(Balikesir,-Ege)ZEYTIN-RECELI-TARIFI-(Balikesir,-Ege)

Değişik Reçellerden Yeşil Zeytin Reçeli Tarifi - Yeşil Zeytin Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. Kavanozlarda satılan, salamura muamelesi sonrası çekirdeği çıkartılmış dolgu kokteyl zeytinlerin ortasındaki kırmızı turşular zeytinin bütünlüğü bozulmadan dikkatlice çıkarılır. Ekşiliğin ve tuzluluğun giderilmesi için zeytinler bol suyla yıkanarak bir – iki saat soğuk suda bekletilir. Zeytinlerin tuzlu suyu çıkana kadar yine bol suda kaynatılıp suları süzdürülür. Bu muamele üç - dört kez olabilir. Her seferinde kaynama suyunun içinden alınan ve süzdürülen zeytinlerin renklerini korumak ve büzüşmelerini önlemek için soğuk suyun içine atılır. Zeytinlerin tuzunun tamamen çıktığından emin olmak gerekir. Aksi halde reçelde tuz tadı alınır.
 2. Diğer tarafta toz şeker tencereye konulur. Üzerini geçecek kadar su eklenir ve kaynatılır. Şerbet bir miktar koyulaşınca tuzlarından arındırılan haşlanmış zeytin taneleri ilave edilir. Güzel ve hoş bir koku sağlamak için üzerine bir portakal kabuğu rendesi veya bir miktar portakal kabuğu reçeli ilave edilir. Dört – beş adet karanfil eklenir.
 3. Orta ateşte zeytinler yumuşayıncaya reçel kıvam alıncaya kadar ara sıra karıştırılarak pişirilir.
 4. Yarım limon sıkılır, bir - iki taşım kaynatılır ve ocaktan alınır. Zeytin Reçeli soğuyunca temiz ve kuru cam kavanozlara konulup serin ve karanlık bir ortamda saklanabilir.

Yeşil Zeytin Reçeli Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Zeytin Reçeli Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

 1. Neden salamura zeytin kullanılıyor? Tuzlanmamış ham zeytin kullanılması tuzdan arındırma sıkıntısından kurtararak hayatı kolaylaştırmaz mıydı? Evet, ancak bu durumda çekirdek çıkarma aleti ile sarf edilen çaba sonucunda parçalanmış ve bütün haldeki şekli bozulmuş zeytinlerle bir reçel elde ederdik. "Şekil benim için ehemmiyetli değil…" veya "Çekirdeği çıkmasa da olur…" diyenler pazarda ham zeytin olduğu dönemde bu tarzı benimseyebilir. Bu durumda da acılığın giderilmesi için bir – iki defa haşlanması gerekir. Bu arada salamura zeytini kullanmaya karar verip de "Önce haşlarım sonra çekirdeği çıkarırım" diyenler de kötü bir sürprizle karşılaşabilir: Zeytinin cinsine de bağlı olarak ezilme ve çekirdeğinden çıkarılamama ihtimali yüksek olabilir. Yağ miktarı düşük olan cinsler daha elverişlidir.
 2. Çekirdek yuvasına portakal kabuğu, badem, ceviz konularak farklı lezzetler elde edilebilir.
 3. Genel olarak reçel yapımında açık ve canlı bir rengin yanında meyvenin tat ve hoş kokusunun korunabilmesi pişirme muamelesinin yüksek ısıda yapılmaması ile mümkündür.
 4. Siyah Zeytin Reçeli: Bu reçel yeşil zeytinle imal edilir. Yağ - su dengesi itibariyle siyah zeytin kullanılmaz.
 5. Zeytin Reçeli Fiyatı 2021 Haziran itibariyle internette 440 gramı 20.00TL, 720 gramı 30.00TL fiyatla satılmaktadır.
 6. Değişik reçeller: Ceviz Reçeli, Soğan reçeli, Yumurta reçeli, Domates reçeli, Kestane Reçeli, Patlıcan reçeli nasıl yapılır? başka yazıların mevzusudur.

ZEYTIN-RECELI-TARIFI-(Balikesir,-Ege)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Tayfun
 • Tayfun

  Siyah zeytin reçeli var. Aydın/ umurlu da siyah zeytin reçeli yedim. Çok güzeldi. Üretim fabrikası var. Siyah zeytinler püre haline getirilerek yapılmış. İç piyasaya vermiyorlardı