mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Künefe Tarifi: Ev Yapımı Hatay Antakya Usulü Künefe Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı

Evde Künefe, Cismi latif (Cüsmüllatif) nasıl yapılır? Künefe Nasıl Pişirilir? Tavada künefe nasıl yapılır? Sıcak tatlıların padişahı künefe nereye aittir? Künefenin memleketi Antakya, Hatay'dır. Hatay künefe satın almak için "Istanbulda en iyi künefe nerede yenir?" deyip İstanbul künefecilerini, paket künefe gönderebilecek en yakın künefecileri aramanıza, dondurulmuş künefe için Bim künefesi almanıza gerek kalmadı. Evde künefe yapımı, Hatay künefe tarifi zor değil; hazır künefeye gerek yok… Altı üstü nar gibi kızarmış, lakin yanık olmamış, içi yumuşacık, dışı çıtır çıtır, şurubunun yoğunluğu ayarlı, şerbeti ağır olamayan, kesildiğinde içindeki peyniri sünmüş, yavaş yavaş pişmiş bir künefe ideal lezzete ulaştırır. İmalinde tel kadayıf, taze künefelik peynir, tereyağı ve şerbet kullanılır. Yayvan tepside iki tel kadayıf tabakası arasında künefelik peynirin pişirilmesi ve arzu edilen tatlılıkta şerbetin ilave edilmesi ile hazırlanır. Tepsinin büyüklüğü sunulacak porsiyon sayısına bağlıdır. Künefe daire şeklinde olup yaklaşık 1-2 santim kalınlığındadır. Alt ve üst yüzleri ayrı ayrı pişirilir. Antakya Künefesi sıcak olarak yenirken içindeki peynirin liflenerek uzaması gerekir. Tatlandırma künefenin pişirilmesinden sonra şerbet eklenerek yapılır. İşte “Antep fıstıklı Künefe nasıl yapılır? Künefe tavada olur mu? Fırında künefe nasıl yapılır?” merak edenlere resimli kolay peynirli künefe yapılışı tarifi…

EV YAPIMI HATAY ANTAKYA USUL KOLAY KNEFE Peynirli Tel Kadayf Tatls

Ustasından Künefe Tarifi Malzemeleri - Tereyağlı Künefe Tarifi Ev Yapımı İçindekiler - Kunefenin İcinde Ne Olur? Künefe İcin Ne Lazim?

200 gr tel kadayıf

Künefede kullanılan peynir: 150 gr tuzsuz köy peyniri veya dil peyniri

Üç yemek kaşığı tereyağı

2 Kişilik Künefe Şerbeti için: Bir su bardağı toz şeker, bir bardak su, dört - beş damla limon (mahallî deyişle leymun) suyu

Servis için: Toz Antep fıstığı, kaymak veya dondurma

EV-YAPIMI-HATAY-(ANTAKYA)-USULU-KOLAY-KUNEFE-(Peynirli-Tel-Kadayif-Tatlisi)EV YAPIMI HATAY ANTAKYA USULU KOLAY KUNEFE Peynirli Tel Kadayif Tatlisi 3

Ev Yapımı Hatay Künefe Tarifi Tavada Künefe Tarifi Peynirli - Lezzetli Bir Kunefe Nasil Yapilir? Ev Usulü Künefe Yapımı - Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı - Tel Kadayıf Künefe Nasıl Yapılır?

 1. Künefe Şurubu Tarifi, Evde Künefe şerbeti nasıl yapılır? Künefe Şerbeti Tarifi: Şeker ve su bir tencereye konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Künefe şerbeti ne kadar kaynatılır? Künefe şerbeti on dakika kadar kaynadıktan sonra şerbetin daha iyi kıvam alması için limon suyu eklenerek altı kapatılır, soğumaya bırakılır.
 2. Taze kadayıf el yardımıyla küçük küçük parçalara ayrılır veya büyük bir bıçakla kıyılır.
 3. Yapışmaz orta boy bir tava bir kaşık tereyağı ile iyice yağlanır.
 4. Küçük bir parça tereyağı ayrılır ve kalanı ocakta eritilir. Soğuduktan sonra kullanılacak olan kadayıfların üzerinde gezdirilerek kadayıf harmanlanır.
 5. Peynirli künefe nasıl yapılır? Kadayıfların yarısı düzgün bir şekilde tavaya yerleştirilir. Gerekirse bir tabağın arkası ile bastırılarak sıkıştırılır. Eriyince dışarı akmasın diye peynirler küçük parçalara ayrılarak veya rendelenerek kenarlardan bir parmak bırakılıp kadayıfın üzerine yerleştirilir. Peyniri az olmamalıdır. Lakin peynirler tepsinin veya tavanın çok kenarına gelirse yapışır.
 6. Kalan kadayıflar peynirlerin üzerini kapatacak şekilde sıkıca bastırarak yerleştirilir. Bu, muhtemel dağılmaya karşı bir tedbirdir.
 7. Ocakta Künefe Nasıl Pişirilir? Ocağın küçük gözünde, en kısık ateşte ve çevire çevire kadayıflar kızartılır. Künefe kaç dk da pişer? Kısık ateşte 20-25 dakika sürebilir.
 8. Düz bir tabak veya kapak yardımıyla kızaran kadayıflar çevrilir. Kalan tereyağı ile yağlanan tavaya aktarılır. Diğer tarafta kızarıncaya kadar pişirilir.
 9. Künefenin serbeti ne zaman dökülür? Sıcak künefenin üzerine ılık şerbet dökülür. Şerbetini çeken Kolay Künefe Tatlısı'nın üzerine toz Antep fıstığı serpilir ve (hususi künefe tabağında yapıldıysa yine aynı tabakta) sıcak olarak servis edilir. Sunumda kaymak veya kesme dondurma da kullanılabilir. Künefe hazırlanıp şerbeti döküldükten sonra, üzerine kaymak yayılarak sunulduğu zaman Cüsmüllatif ismini alır. Bu ifade yapılan tatlının Hatay mutfağında tel kadayıf kullanılarak elde edilenlerin en güzeli ve en üstünü olduğunu anlatır.

"Hatay Künefe Tarifi Nasıl Yapılır? Künefe Tatlı Tarifi, Ev Yapımı Hatay Antakya Usulü Kolay Künefe Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Basit Künefe Tarifi Püf Noktaları:

 1. Hatay Künefesi: Mersin künefesinden değişik olarak arzu edilen porsiyon adedinde farklı çaplardaki hususi tepsilerde kısık bir ocak üzerinde çevrilerek pişirilir. Alt – üst edilerek diğer tarafı da aynı biçimde kızartılır. Ocaktan alınınca üzerine şerbeti dökülür, fıstığı ilave edilip sıcak olarak sunulur.
 2. Mersin Künefesi: Tepside Künefe Tarifi Künefe büyük yuvarlak tepside pişirilir ve servis yapılması için ateşin üstünde sürekli dönen bir sistemi olan börekçi ocaklarına konulur. Sunum zamanında üçgen veya dikdörtgen biçimde kesilerek servis tabaklarına alınır. Piştikten sonra sıcak tutulduğu için ılığa yakın bir sıcaklıkta sunulur.
 3. Diğer bir hazırlama tarzında kadayıf ve peynir ufak yassı sahanlarda ön hazırlığı yapılıp servis zamanında pişirilir. Bu usulde künefe ya hiç pişmeden veya az pişirilip şurubu konulmuş olarak bekletilebilir. İstendiğinde porsiyon vaziyetinde pişirilip künefe tabağında sıcak olarak sunulur.
 4. Künefenin Kızarması İçin Ne Sürülür? Künefeye Pekmez Katılır mı? Pekmezli Künefe Nasıl Yapılır? Pekmezli Künefe Tarifi, Künefe yapılırken üzerine ne sürülür? "Künefe nin çıtır çıtır olması için ne yapmalıyım?" diyorsanız daha fazla çıtırlık için pekmez kullanılır. Daha koyu renkli ve farklı lezzette çıtır bir künefe için bir yemek kaşığı üzüm pekmezi kullanılabilir. Tepsiye temas etmeyecek şekilde pekmez kullanılır. Eğer pekmez temas ederse künefe yapışır ve ters düz edilemez. Künefeyi pişirmek için; oda sıcaklığında bekleyen tereyağını küçük bir kapta pekmezle karıştırılır. Pişirme tepsileri pekmezli tereyağının bir kısmıyla yağlanır. Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişirme tepsisinin tabanına bastırarak döşeyin. Suyunu süzülüp elle ufalanan tuzsuz Antakya peyniri kadayıfların üzerine boşluk kalmayacak şekilde serpiştirilir. Kalan tereyağlı kadayıf peynirlerin üzerini bastırılarak kaplanır. Üzerine kalan pekmezli tereyağı harcı sürülür. Künefe tepsisi ocağın üzerine gezdirilerek kısık ateşte pişirilir. Tabanı renk alınca, geniş bir tabakla ters çevrilip tekrar ocağa konulur. Aynı şekilde diğer tarafta kızartılır. Kızaran künefenin üzerine şerbeti gezdirilip ocaktan alınır. Bir süre dinlenip şerbetini çekince dilimlenip sıcak veya ılık halde sunulur. Üzüm pekmezinin künefeye ekşimtrak bir tat verdiğini düşünenler pekmez kullanmaz. Kızarması için pekmez kullanmak zaten tescilli tarifte de yer almaz. Tereyağı veya daha iyisi ayranı ve suyu alınmış sadeyağ kullanılması en iyi neticeyi verir.
 5. Tel Kadayıftan Künefe Tarifi Hangi Peynirle Yapılır? Künefe için hangi peynir lazım? Künefe Peyniri: Künefede kullanılan peynir hangisidir? Künefe peynir esaslı bir tatlıdır. Bu nedenle künefe peyniri mühimdir. Künefe peynirinin adı nedir veya Antakya künefesi için hangi tür peynirler uygundur? Hatay yöresine mahsus bir tatlı olan künefe tatlısı tarifinde temel malzemelerinden biri olan künefe peyniri beyaz renkli, tuzsuz, ısınınca eriyip uzayan (sünen) bir peynirdir. Künefe yapımında kullanılan bu künefe peyniri, umumiyetle keçi sütünden yapılsa da inek sütünde de elde edilebilir. Hatta yeni doğum yapmış ineğin ilk sütü (ağız sütü) ile yapılan peynir, künefe için en iyisidir. Bu peynirin tamamen tuzsuz olması, tatlının lezzetine tesir eden en mühim maddelerin başındadır. Peynir şerbetle karışacağı için tuzlu olursa lezzette problem oluşturacaktır. Lakin künefe peynirinin tuzsuzluğu dayanıksız olmasına yol açar. Peynir üretildikten sonra en fazla iki gün içinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde künefeye ekşi bir tat verir. Kuymak peyniri gibi künefe peynirini de bütün mahalli hususiyetlere sahip olarak başka yerde elde etmek her zaman mümkün olmayabilir. Künefe peyniri ne denip de istenecektir. Künefe peyniri ismi nedir? Bu sebeple künefe peyniri adı “tuzsuz köy peyniri” veya "tuzsuz taze peynir" şeklinde bilinse yeterlidir. Evde künefe yapımı sırasında künefe malzemelerini hazır ederken ilk olarak bulunması gereken künefe peyniridir. Künefe peyniri bulunamazsa en yakın değerde künefe peyniri hangisidir? Asıl künefe peyniri bulunamayınca künefe hangi peynirden yapılır denirse Hatay peyniri, Antep peyniri, Urfa peyniri, lor peyniri ve dil peyniri gibi peynirler eğer tuzsuzsa kullanılabilir. Künefe peyniri nereden alınır? Bilhassa Hatay yöresi mahalli ürün satan bazı dükkânlarda, bazı semt pazarlarında, kadayıf benzeri ürün satan bazı yerlerde birçok yaygın süpermarket zincirinde söz edilen peynirler bulunabilir. Künefe peyniri almak için bazı güvenilir internet siteleri de tercih edilebilir. Peynir sulu olursa künefe kötü olur.
 6. Künefe Tarifi Mozzarella peyniri ile künefe yapılır mi? Künefeye mozzarella konulur mu? Asıl künefe peyniri bulunamadığında tuzsuz taze mozzarella peyniri de kullanılabilir.
 7. Taze ve günlük kadayıf kullanılırsa künefe çok daha çıtır olabilir. Bununla beraber kadayıf yaş olacak kadar taze olmamalıdır.
 8. Fırında künefe olur mu? Fırında künefe nasıl yapılır tarifi? Künefe fırında hangi ayarda pişer? 12 kişilik Fırında Künefe Tarifi Fırında Künefe şerbet tarifi: Dörder su bardağı şekerle su karıştırılarak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca iki damla limon sıkılıp beş dakika daha kaynatılır. Kaynayan şerbet ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. 800 gr tel kadayıf ince kıyılır. 300 gram tereyağı eritilip tel kadayıf üzerinde güzelce gezdirilir. 50 gram tereyağı da tepsiye güzelce sürülür. Kadayıfın yarısından biraz fazlası boşluk kalmayacak şekilde yayılarak tepsiye elle bastırılır. Yarım kilo künefe peyniri suyu sıkılmadan iyice ezilir, elle ufalanıp tepsideki kadayıfın üzerine yayılır. Kalan kadayıf üzerine güzelce basılır. Yağlanmış tepsiye iki yemek kaşığı pekmez yayılır. Pekmez künefenin renginin daha kolay koyulaşıp daha kızarmış görünmesini sağlar. Alt tarafın kırmızı olması için şekeri yakıp yağa karıştıranlar da var. Kadayıfın yarısı tepsiye yayılıp iyice bastırılır. Peynir araya serilip bastırılır. Kalan kadayıfta peynirlerin üzerine serilip, güzelce bastırılır. Fırında künefe hangi ayarda pişer? 170 derecede önceden ısıtılmış fırına verilir. Üzeri kızarınca fırından çıkarılıp başka bir tepsi yardımıyla ters çevrilir. Fırında künefe kaç dakikada pişer? Künefe fırında kaç dakika? Fırında künefe pişirme zamanı, derecesine göre değişir. 180 derecede 20 ila 25 dakika arası, 200 derecede 15 ila 20 dakika arası, 220 derecede ise, 10 ila 15 dakika arası pişirilmesi kafi gelebilir. Bununla beraber dakikadan çok dereceye ve kızarmasına dikkat edilmelidir. Tekrar fırına verilip kızarması beklenir. Çevrilen taraf daha hızlı pişer. Üzeri kızardıktan sonra fırından alınıp dilimlenir, soğuk veya ılık şerbeti fırından çıktığı gibi künefenin üzerine dökülür. Beşer yemek kaşığı kaymak ve çekilmiş fıstıkla süslenerek servis yapılır Künefe tarifi ev yapımı fırında da gayet kolay ve bol tereyağı kullanılırsa gayet lezizdir. Borcamda Künefe Tarifi de bu şekilde düşünülebilir. Hazır künefe fırında kaç derecede pişer? 240 derecede 12-14 dakika pişirilir.
 9. Yarım Kilo Kadayıfla Evde Künefe Nasıl Yapılır? Yarım kilo künefeye ne kadar şeker? Yarım kilo kadayıftan künefe tarifi 300 gram kadar peynirle yukarıdaki şekilde yapılır. Şerbeti için 2,5 bardak şeker ve 2,5 bardak su ile şerbet hazırlanabilir.
 10. Fıstıklı Künefe Tarifi, Fıstıklı künefi nasıl yapılır? Peynirleri konulduktan sonra üstüne bolca fıstık serpip kadayıfın geri kalanını da yine peynir ve fıstığın üstünü örtecek şekilde yayılır. Pişip şerbetlendikten sonra üzeri de çekilmiş fıstıkla süslenerek sunulur.
 11. Tescilli Antakya Künefesi Tarifi, Gerçek Künefe Nasıl Yapılır? Antakya Künefesi 27.12.2007 tarihi itibarıyla coğrafi işareti tasdiki almıştır. Antakya Künefesi dört malzemelidir: 1 kg tel kadayıf, 750 g künefelik peynir, 300 g tereyağı, 1 litre şerbet. a. Tel kadayıf: Künefe Hamuru Tarifi Tel kadayıf buğday unundan imal edilir. Hamur için un derin ve geniş bir kaba alınıp üzerine su eklenerek elle veya karıştırıcıyla karıştırılır. Unun kıvamı, cezve denilen aparatın musluğundan bir sicim kalınlığında akacak seviyede olmalıdır. Un harcı cezveye konur ve alttan ısıtılan bombeli bir saca dökülür. Bombeli sac bir eksen etrafında daire şeklinde döndürülür. Bu yapılırken cezveden un bir sicim şeklinde merkezden dış çembere doğru akıtılır. Sacın sıcaklığına göre 15-25 saniyede kurur. Kuruyan tel kadayıf bir yün çilesi halinde toplanıp yörede hazırlanan hasır tepsiler üzerine alınarak soğuması için dinlendirilir. Tel kadayıfın kalınlığı 1-2 mm arasındadır. b. Künefelik peynir: Hatay'da imal edilen taze künefelik peynirin endüstriyel ve ev tipi yapımı benzerdir. Tuzlu (kestane) tipi sadece endüstriyel ölçekte imal edilir. Taze künefelik peynirin endüstriyel imalatında; sütün pıhtılaştırılması, pıhtının kesilmesi, süzülmesi, porsiyonlanması basamakları vardır. Çiğ süt fabrikaya alınınca filtreden veya klarifikatörden geçirilerek temizlenir. Sonra mayalama sıcaklığına (mevsimine göre 28-33 °C) kadar ısıtılır. Takriben bir - bir buçuk saatte pıhtılaşacak kadar maya eklenir. Pıhtılaştıktan sonra pıhtı ananevi olarak elle veya teleme bıçağı ile kırılır. On dakika kadar beklenir. Peynir altı suyu giderilir. Peynir baskıya alınıp fermentasyona bırakılır. Porsiyonlama ve ambalajlama yapılarak 4-7 °C’de korunur. Taze künefelik peynirin raf ömrü 2-3 gün civarındadır. Çiğ sütten yapıldığından mikrobiyolojik faaliyet neticesinde gelişen asitlik peynirin fonksiyonel (sünme) vasfını kaybetmesine yol açar. Tuzlu (kestane) künefelik peyniri imalinde teleme, fermentasyon aşamasından sonra küp şeklinde 1x1x1 cm ebadında kesilir. %1-2 nispetinde kuru tuz ile tuzlanır. Bir gün dinlendirilip %18-20 tuzlu salamurada 1 gün daha bekletilir. Son kez %0,2-0,5 kuru tuzlama yapılınca ambalajlanır ve soğuk depoya sevk edilir. Tuzsuz künefelik peynirin tuzu %9,4±2,68 iken taze künefelik peynirin tuzu %0,15±0,12’dir. Lakin tuzlu (kestanelik) künefelik peynir, künefe yapımından bir gün evvelinde içme suyu kalitesinde bir suya alınarak tuzunun tamamen giderilmesi sağlanır. Tuzun bütünüyle uzaklaştırılması gayesiyle peynirin içinde bekletildiği su birkaç saatte bir değiştirilir. Antakya Künefesi yapımında, Hatay ilinin Antakya, Defne, Samandağ, Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı, Kumlu, İskenderun, Arsuz, Kırıkhan ve Hassa ilçelerde üretilen künefelik peynir kullanılmalıdır. c. Tereyağı: Antakya Künefesinde ağırlıkça en az % 80, en fazla %90 nispetinde süt yağı, en fazla %2 seviyesinde yağsız süt kuru maddesi ve en fazla % 16 su muhtevasına sahip tuzsuz tereyağı kullanılır. d. Şerbet: Antakya Künefesinin şerbetinde içilebilir vasıfta su ve beyaz toz şeker kullanılır. % 60 beyaz toz şeker, % 40 su istenen kıvama gelinceye kadar karıştırılarak kaynatılır. Şekerin kristalleşmesine mani olmak üzere 1 lt şerbet için birkaç damla limon suyu eklenir.
  Antakya Künefesinin Yapımı: 1. Tereyağlı kadayıf karışımı hazırlanıp önceden tabanı yağlanmış yayvan kalaylı bakır veya alüminyum bir tepsiye serilir. 2. Künefelik peynir, tereyağlı kadayıfın üzerine parçalanıp yeknesak olarak dağıtılır. 3. İkinci tereyağlı kadayıf üst tabaka olarak serilir ve kısık ateşte altı kızarıncaya dek pişirilir. Altı kızaran künefe alt üst edilip diğer yüzü de pişirilir. 4. Önceden hazırlanan sıcak şerbet eklenir.
 12. Piyasada Künefe Kalitesi Problemlerinin Bazıları: Nebati yağ kullanımı, peynirin kimyevi tuzlarla eritilmesi, şekerin şeker pancarından elde edilmemesi...
 13. Künefeli Kek Tarifi Künefe bazı yörelerde İstanbul Türkçesindeki kadayıf manasında kullanılır. KADAYIFLI KEK TARİFİ
 14. Kremalı Künefe Tarifi, Künefeli Muhallebi Tarifi Bu ifade ile de çok defa KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF TARİFİ) veya BARDAKTA (KUPTA) MUHALLEBİLİ ÇITIR KADAYIF kastedilmiş olabilir. Künefe diğer bir usulde iki kat kadayıf arasında muhallebi olacak şekilde yapılmaktadır.
 15. Şekersiz Künefe Tarifi Tel kadayıf yerine Hindistan cevizi, tatlandırmak üzere hurmanın kullanıldığı bir künefedir. Rafine şeker kullanılmadan yapılırken istenirse bal da kullanılabilir. Hindistan cevizi, tereyağı ve hurma robottan geçirilip iyice karıştırılır. Harcın yarısı yağlanmış bir kaba veya pişirme kağıdına konur. Kaşıkla üzerine bastırılarak sıkıştırılır. Üzerine peynir rendesini serpip kalan harç en üste yayılır. Yine kaşıkla iyice bastırılır. 180 derecedeki fırında on dakika pişirilir. Kaymakla sunulur.
 16. Glutensiz Künefe Tarifi Bunun için glutensiz kadayıf gerekir, glutensiz kadayıf içinde glutensiz un... Tava orta ateşte ısıtılır. Ucu kapalı krema sıkma torbası büyük bir su bardağı içine oturtulur. Hamur torbaya doldurulur. Torbanın ucu hamuru çok ince akıtabilecek biçimse çok az kesilir. Hamur ısınan tavaya kesilmeden ince şeritler halinde sıkılır. Otuz saniye kadar beklenip iki çöp şiş kullanarak ile kenarlardan kaldırıp toplanır. Büyük bir tepsi içine konularak üzerinin kurumaması için bir bez veya havlu ile örtülür. Kalan hamur da bitinceye dek aynı şekilde hazırlanır. Üzeri kapalı halde oda sıcaklığında bekletilir. İkişer su bardağı toz şeker ve su orta hararette şeker eriyinceye dek karıştırılır. Kaynayınca ocağı kısılıp limon suyu eklenerek beş dakika daha kaynatılıp ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. 18 santimlik pişirme kalıbı yağlanır. Fırını alt-üst pişirme için 180 °C, turbo pişirme: için 170 °C’ye ayarlanıp ısınması için önceden açılır. Kadayıflar geniş bir tepsiye alınarak 100 gram eritilmiş tereyağı üzerine gezdirilir. Elle alttan üste doğru fazla ezilmeden kırılmadan karıştırılır. Yağın kadayıfların her yerine eşit biçimde dağılması sağlanır. Kadayıfların yarısı kalıba yerleştirilip üzerine bir su bardağı iri kırılmış ceviz yayılır. Üzerine kalan kadayıfı yerleştirilip 35 - 40 dakika pişirilir. Fırından çıkarılıp beş dakika bekletilince soğuk şurup dökülür. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına konulur. Dilimlenerek sunulur.
 17. Hazır Künefe A101 Hazır Künefe Tarifi Sam Dondurulmuş Cevizli Künefe 135 G: Poşetten çıkarmış olduğunuz künefeyi çözünmesini beklemeden uygun bir tepsi ile önceden 240 °C ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar 10-12 dakika pişirilir. Daha önceden hazırlamış olduğunuz ılık şerbeti üzerine dökerek servis ediniz. Arzuya göre üzerine dondurma, kaymak veya Antep fıstığı koyarak servis yapınız. Mikrodalgada pişirmeye uygun değildir.
 18. Lezzetli Bir Köfte Nasıl Yapılır? Kuru Köfte Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır?

EV YAPIMI HATAY ANTAKYA USULU KOLAY KUNEFE Peynirli Tel Kadayif Tatlisi

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🥣MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)🍲
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay)
SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
TAZE KEKİK SALATASI (ZAHTER SALATASI)🥗

YukarıYukarı