mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KÜNEFE TARİFİ: EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı

Evde Künefe, Cismi latif (Cüsmüllatif) nasıl yapılır? Künefe Nasıl Pişirilir? Tavada künefe nasıl yapılır? Sıcak tatlıların padişahı künefe nereye aittir? Künefenin memleketi Antakya, Hatay'dır. Hatay künefe satın almak için "En iyi künefe İstanbul’da nerede?" deyip İstanbul künefecilerini, paket künefe gönderebilecek en yakın künefecileri aramanıza, dondurulmuş künefe için Bim künefesi almanıza gerek kalmadı. Künefe yapımı, Hatay künefe tarifi zor değil; hazır künefeye gerek yok… Altı üstü nar gibi kızarmış, lakin yanık olmamış, çıtır çıtır, şurubunun yoğunluğu ayarlı, şerbeti ağır olamayan, kesildiğinde içindeki peyniri sünmüş, yavaş yavaş pişmiş bir künefe ideal lezzete ulaştırır. İşte “Antep fıstıklı Künefe nasıl yapılır?” merak edenlere resimli kolay peynirli künefe yapılışı tarifi…

EV YAPIMI HATAY ANTAKYA USUL KOLAY KNEFE Peynirli Tel Kadayf Tatls

Ustasından Künefe Tarifi Malzemeleri

200 gr tel kadayıf

Künefede kullanılan peynir: 150 gr tuzsuz köy peyniri veya dil peyniri

Üç yemek kaşığı tereyağı

2 Kişilik Künefe Şerbeti için: Bir su bardağı toz şeker, bir bardak su, dört - beş damla limon (mahallî deyişle leymun) suyu

Servis için: Toz Antep fıstığı

EV-YAPIMI-HATAY-(ANTAKYA)-USULU-KOLAY-KUNEFE-(Peynirli-Tel-Kadayif-Tatlisi)EV YAPIMI HATAY ANTAKYA USULU KOLAY KUNEFE Peynirli Tel Kadayif Tatlisi 3

Ev Yapımı Hatay Künefe Tarifi (Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı) - Ev Usulü Künefe Yapımı

 1. Künefe şerbeti nasıl yapılır? Künefe Şerbeti Hazırlama Tarifi: Şeker ve su bir tencereye konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Künefe şerbeti on dakika kadar kaynadıktan sonra şerbetin daha iyi kıvam alması için limon suyu eklenerek altı kapatılır, soğumaya bırakılır.
 2. Taze kadayıf el yardımıyla küçük küçük parçalara ayrılır veya büyük bir bıçakla kıyılır.
 3. Yapışmaz orta boy bir tava bir kaşık tereyağı ile iyice yağlanır.
 4. Küçük bir parça tereyağı ayrılır ve kalanı ocakta eritilir. Soğuduktan sonra kullanılacak olan kadayıfların üzerinde gezdirilerek kadayıf harmanlanır.
 5. Tavada künefe nasıl yapılır? Kadayıfların yarısı düzgün bir şekilde tavaya yerleştirilir. Gerekirse bir tabağın arkası ile bastırılarak sıkıştırılır. Eriyince dışarı akmasın diye peynirler küçük parçalara ayrılarak kenarlardan bir parmak bırakılarak kadayıfın üzerine yerleştirilir.
 6. Kalan kadayıflar peynirlerin üzerini kapatacak şekilde sıkıca bastırarak yerleştirilir. Bu, muhtemel dağılmaya karşı bir tedbirdir.
 7. Künefe Nasıl Pişirilir? Ocağın küçük gözünde, en kısık ateşte ve çevire çevire kadayıflar kızartılır.
 8. Düz bir tabak veya kapak yardımıyla kızaran kadayıflar çevrilir. Kalan tereyağı ile yağlanan tavaya aktarılır. Diğer tarafta kızarıncaya kadar pişirilir.
 9. Künefenin serbeti ne zaman dökülür? Sıcak künefenin üzerine ılık şerbet dökülür. Şerbetini çeken Kolay Künefe Tatlısı'nın üzerine toz Antep fıstığı serpilir ve (hususi künefe tabağında yapıldıysa yine aynı tabakta) sıcak olarak servis edilir. Sunumda kaymak veya kesme dondurma da kullanılabilir. Künefeyi hazırlanıp şerbetini döküldükten sonra, üzerine kaymak yayılarak sunulduğu zaman Cüsmüllatif ismini alır. Bu ifade yapılan tatlının Hatay mutfağında tel kadayıf kullanılarak elde edilenlerin en güzeli ve en üstünü olduğunu anlatır.

Ev Yapımı Hatay Antakya Usulü Kolay Künefe Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı Püf Noktaları:

 1. Hatay Künefesi: Mersin künefesinden değişik olarak arzu edilen porsiyon adedinde farklı çaplardaki hususi tepsilerde kısık bir ocak üzerinde çevrilerek pişirilir. Alt – üst edilerek diğer tarafı da aynı biçimde kızartılır. Ocaktan alınınca üzerine şerbeti dökülür, fıstığı ilave edilip sıcak olarak sunulur.
 2. Mersin Künefesi: Künefe büyük yuvarlak tepside pişirilir ve servis yapılması için ateşin üstünde sürekli dönen bir sistemi olan börekçi ocaklarına konulur. Sunum zamanında üçgen veya dikdörtgen biçimde kesilerek servis tabaklarına alınır. Piştikten sonra sıcak tutulduğu için ılığa yakın bir sıcaklıkta sunulur.
 3. Diğer bir hazırlama tarzında kadayıf ve peynir ufak yassı sahanlarda ön hazırlığı yapılıp servis zamanında pişirilir. Bu usulde künefe ya hiç pişmeden veya az pişirilip şurubu konulmuş olarak bekletilebilir. İstendiğinde porsiyon vaziyetinde pişirilip künefe tabağında sıcak olarak sunulur.
 4. Künefe Peyniri: Künefede kullanılan peynir hangisidir? Künefe peynir esaslı bir tatlıdır. Bu nedenle künefe peyniri önemlidir. Künefe peynirinin adı nedir veya Antakya künefesi için hangi tür peynirler uygundur? Hatay yöresine mahsus bir tatlı olan künefe tatlısı tarifinde temel malzemelerinden biri olan künefe peyniri beyaz renkli, tuzsuz, ısınınca eriyip uzayan bir peynirdir. Künefe yapımında kullanılan bu künefe peyniri, umumiyetle keçi sütünden yapılsa da inek sütünde de elde edilebilir. Hatta yeni doğum yapmış ineğin ilk sütü (ağız sütü) ile yapılan peynir, künefe için en iyisidir. Bu peynirin tamamen tuzsuz olması, tatlının lezzetine tesir eden en mühim maddelerin başındadır. Peynir şerbetle karışacağı için tuzlu olursa lezzette problem oluşturacaktır. Lakin künefe peynirinin tuzsuzluğu dayanıksız olmasına yol açar. Peynir üretildikten sonra en fazla iki gün içinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde künefeye ekşi bir tat verir. Kuymak peyniri gibi künefe peynirini de bütün mahalli hususiyetlere sahip olarak başka yerde elde etmek her zaman mümkün olmayabilir. Künefe peyniri ne denip de istenecektir. Künefe peyniri ismi nedir? Bu sebeple künefe peyniri adı “tuzsuz köy peyniri” veya "tuzsuz taze peynir" şeklinde bilinse yeterlidir. Evde künefe yapımı sırasında künefe malzemelerini hazır ederken ilk olarak bulunması gereken künefe peyniridir. Künefe peyniri bulunamazsa en yakın değerde künefe peyniri hangisidir? Asıl künefe peyniri bulunamayınca künefe hangi peynirden yapılır denirse Hatay peyniri, Antep peyniri, Urfa peyniri, lor peyniri ve dil peyniri gibi peynirler eğer tuzsuzsa kullanılabilir. Künefe peyniri nereden alınır? Bilhassa Hatay yöresi mahalli ürün satan bazı dükkânlarda, bazı semt pazarlarında, kadayıf benzeri ürün satan bazı yerlerde birçok yaygın süpermarket zincirinde söz edilen peynirler bulunabilir. Künefe peyniri almak için bazı güvenilir internet siteleri de tercih edilebilir.

EV YAPIMI HATAY ANTAKYA USULU KOLAY KUNEFE Peynirli Tel Kadayif Tatlisi

Hatay mutfağının diğer nefis örnekleri de ilginizi çekebilir:

BERGAMOT REÇELİ NASIL YAPILIR? (Antalya, Hatay)
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)
CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)
🥣AYA ÇORBASI (Hatay, Antakya)🍲
ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye)
ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)
BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)
TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya)
KAYTAZ BÖREĞİ (Antakya, Hatay)
NOHUTLU FİRİK PİLAVI🍚 (Gaziantep, Kilis, Hatay)
ŞIHILMAHŞİ (DOLMALARIN ŞAHI Kilis, Hatay, Antakya, Antep)
🥣MAHLUTA ÇORBASI (Antakya, Hatay)🍲
🍪ANASONLU (MAYANALI) TATLI KAHKE (Kilis, Gaziantep, Hatay)
EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ KÜNEFE Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
PRATİK MUHAMMARA (CEVİZLİ BİBER🌶️, ACUKA; Hatay, Gaziantep)
EVDE HUMUS YAPIMI (Hatay, Antakya)
FELLAH KÖFTESİ Sarımsaklı köfte Adana, Mersin, Antakya Hatay
KOLAY FAVA (BAKLA EZMESİ) (Hatay, Antakya)
KAĞIT KEBABI (Hatay, Antakya)
🍪KÖMBE KURABİYESİ TARİFİ (Hatay, Antakya)
TAHİNLİ KABAK TATLISI TARİFİ Hatay, Antakya, Antalya, Aydın
MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay)
SEMİRSEK (Hatay)
SEMBUSEK, SEMSEK TARİFİ (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay)
TAZE KEKİK SALATASI (ZAHTER SALATASI)🥗

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Cahit
 • cem
 • isik
 • Kolaylezzet
 • kadir