mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FINDIKLI KARAMELLİ ŞAM TATLISI

Fındıklı Karamelli Şam Tatlısı nasıl yapılır?

FINDIKLI-KARAMELLİ-ŞAM-TATLISI

Fındıklı Karamelli Şam Tatlısı Malzemeleri

Bir su bardağı irmik

Bir su bardağı un

Bir su bardağı yoğurt

Yarım su bardağı toz şeker

Bir paket vanilya

Bir paket kabartma tozu

Bir su bardağı iri dövülmüş fındık

Tepsiyi yağlamak için yarım kaşık yumuşak tereyağı

Şerbeti için:

İki su bardağı şeker

İki su bardağı su

FINDIKLI-KARAMELLİ-ŞAM-TATLISI

Fındıklı Karamelli Şam Tatlısı Tarifi

  1. Karamelli Şerbet Yapımı: Bir su bardağı şeker tencereye alınır. Şeker eriyip kahverengi oluncaya kadar karıştırılır. Renk dönünce içine bir su bardağı su ilave edilir. Bu esnada katılaşan şeker eriyip kaynamaya başlayınca şekerin ve suyun diğer kalanı ilave edilir. İki - üç dakika daha kaynadıktan sonra altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  2. Karıştırma kabının içine yarım bardak toz şeker ve bir su bardağı yoğurt alınarak çırpılır. Üzerine irmik, un, kabartma tozu ve vanilya ilave edilir. Bütün malzeme bir spatula yardımıyla iyice karıştırılır.
  3. Hamur az olduğu için küçük bir tepsi seçilerek yağlanır. Üzerine şeker ve un serpiştirilir. Tatlının hamuru bu tepsiye dökülür. Hamur katı olduğu için yayılması biraz zor olabilir. Bir kaşık ıslatılarak hamur düzeltilir.
  4. Üzerini kaplayacak şekilde fındıklar yerleştirilir. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkarılan tatlının ilk sıcaklığı geçince soğuk şerbet üzerine gezdirilir. Fındıklı Karamelli Şam Tatlısı soğuduktan sonra dilimlenerek servis yapılır.

Fındıklı Karamelli Şam Tatlısı ile alakalı Diğer Husus: Şambalı veya ŞAMBALİ TATLISI (İZMİR) denilen bademli tatlının yapım ve sunumu bu tariften farklıdır.

FINDIKLI-KARAMELLİ-ŞAM-TATLISI

YukarıYukarı