mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fındıklı Kolay Samsa Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır? Isparta

Isparta tatlısı nedir? Samsa tatlısı ne demek? Samsa tatlısı nedir, nasıl yapılır? Osmanlı saray mutfağında en çok tercih edilen ramazan iftar sofrası tatlılarındandır. Bu nefis tatlıyı "Samsa tatlısı hamuru nasıl yapılır?" mevzusuna girmeden kestirmeden yapmanın yolu baklava yufkasından samsa tatlısı yapmak veya milföy hamuru kullanmaktır. Öyleyse samsa tatlısı siparişi vermeye gerek yok işte Isparta Samsa Tatlısının tarifi...

FINDIKLI-KOLAY-SAMSA-TATLISI

El Açması Samsa Tatlısı Tarifi Malzemeleri - Samsa Tatlısı İçindekiler - Şam Tatlısının Malzemeleri Nelerdir?

İkili milföy hamurlarından dört adet (8 parça)

Bir yumurtanın akı (sarısı üzerine)

İki tepeleme yemek kaşığı toz şeker

Bir su bardağı iri kıyılmış fındık

Samsa Tatlısı Şerbeti için

İki bardak su

İki bardak toz şeker

Yarım limon suyu

Üzeri için

Antep fıstığı

FINDIKLI-KOLAY-SAMSA-TATLISI

Samsı Nasıl Yapılır? Fındıklı Kolay Samsa Tatlısı Tarifi (Isparta) - Senirkent Samsa Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Şeker ve yumurta çırpılır üzerine fındıklar eklenerek iyice karıştırılır.
 2. Önce samsa tatlı şerbeti hazırlanır: Şeker ve su birlikte ocağa konulur. Şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra altı kısılarak 5-10 dakika daha pişirilir. Limon suyu sıkılarak bir iki taşım kaynatılır, altı kapatılarak ılınmaya bırakılır.
 3. Oda sıcaklığında yumuşayan milföy hamurları ikili olarak bölünmeden merdane ile açılarak inceltilir. Yapışmaması için bir miktar un serpilebilir. Dikdörtgen şeklinde hamurlar elde edilir. Fındıklı karışım milföylerin baş tarafına boylu boyunca düzgün bir şekilde yerleştirilir. Hamur rulo şeklinde sarılır.
 4. İki - üç santim genişliğinde parçalara ayrılan rulolar yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilerek yarım saat kadar dinlendirilir. Kızarmış bir görünüş için üzerine bir yumurta sarısı sürülerek önceden ısıtılmış fırında 180 derecede kızarana kadar pişirilir. Fırından çıktıktan sonra samsaların üzerine soğuk şerbet dökülür.
 5. Şerbetini çeken Fındıklı Kolay Samsa Tatlıları soğuduktan sonra üzerine Antep fıstığı konularak servis edilir.

Samsa Tatlisi nedir? Cevizli Samsa Nasıl Yapılır? Isparta Samsa Tatlısı Tarifi ve "Orjinal Samsa Tatlısı Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Fındık yerine badem veya ceviz kullanılabilir.
 2. Samsa tatlısı nerenin? Samsa tatlısı hangi yöreye ait? Samsa tatlısı nereye aittir? Samsa tatlısı için farklı yörelerin isimleri zikredilir: Çanakkale, Edirne, Bilecik, Girne, Isparta, Üsküp... Fakat en çok bilinen Isparta Samsa Tatlısıdır. Hatta "Isparta Tatlısı, İsparta Samsa Tatlısı" olarak söyleyenler de vardır. Her yörede biraz farklı yapılıyor olabilir. Yani Samsa tatlısı Bilecik usulü Senirkent Samsa Tatlısı yapılışından farklar taşıyor. Bilecik samsa tatlısı da meşhurudur. Maraş Samsası cevizli veya fıstıklı yapılan muska tatlısı olup Senirkent Samsa Tatlısından çok farklı bir tatlı olup Kasım 2021 itibariyle her ikisi için de yapılan coğrafi işaret başvuruları henüz onaylanmamıştı. Üçgen şeklindeki tatlı veya tuzlu hamur işlerine bir çok ülke lisanında samsa adı verilir. Misal: Hindistan samosası
 3. Samosa Samosa baharatlı patates, soğan, bezelye, tavuk ve diğer etler veya mercimek gibi lezzetli bir iç ile Güney Asya'nın kızartılmış veya fırınlanmış bir hamur işidir. Bölgeye göre üçgen, koni veya yarım ay gibi farklı şekillerde olabilir. Samosalarla beraber Hint turşusu (chutney) sunulur ve ortaçağ veya daha öncelerine kökenleri bulunur. Samosalar, Güney Asya, Batı Asya, Güneydoğu Asya, Akdeniz ve Afrika'nın yerel mutfaklarında sevilen bir başlangıç, meze veya atıştırmalıktır. Bu bölgelerden gelen göç ve kültürel yayılma sebebiyle, günümüzde samosalar diğer bölgelerde de hazırlanmaktadır.
  İngilizce 'samosa' kelimesi Hintçe/Urduca kelime 'samosa' dan türemiş olup Orta Farsça kelime sanbosag kelimesi (Persçe sanbosag)'dır ve "üçgen hamur işi", manasındadır. Arapça konuşulan dünyada benzer hamur işlerine sambusak (Sembusek, Semsek Tarifi, Nasıl Yapılır? (Kapalı Lahmacun; Mardin, Hatay), Ortaçağ Arapça yemek tariflerinde ise bazen sambusaj adı verilir. Samoosa kelimesi Güney Afrika'da kullanılır.
  Tarih
  16. asır Hint el yazması Nimatnama-i-Nasiruddin-Shahi samosaların servis edildiğini anlatır. Güney Asya samosası Orta Asya ve/veya Orta Doğu kökenlidir. Samosa, bölgedeki Orta Asya Türk hanedanlarının işgalinden sonra sonra Hindistan alt kıtasında ortaya çıktı. Samosa'nın erken türlerine (sanbusaj olarak) övgü, İranlı şair İshak el-Mavsili'nin 9. asır şiirinde bulunabilir. Tarifler, tümü Farsça sanbosag kelimesinden türeyen sanbusak, sanbusaq ve sanbusaj adları altında 10.-13. asır Arap yemek kitaplarında yer alır. İran'da, yemek 16. asra kadar popülerdi lakin 20. asırda popülaritesi belirli illerle (Larestan sambusaları gibi) kaldı. İranlı tarihçi Ebulfazl Beyhaqi (995-1077), ondan Tarikh-e Beyhaghi'de söz etti.
  Orta Asya samsa, 13. veya 14. asırda Orta Asya'dan gelen tüccarlar tarafından Hindistan alt kıtasına tanıtıldı. Bilgin ve Delhi Sultanlığının kraliyet şairi, Amir Khusro (1253-1325), 1300'lerde prenslerin ve soyluların "et, ghee, soğan ve benzerlerinden hazırlanan samosadan" keyif aldıklarını yazdı. 14. asır gezgini ve kaşifi İbn Battuta, Muhammed bin Tuğluk'un sarayında, 3. pulao yemeğinden önce kıyma, badem, Antep fıstığı, ceviz ve baharatlarla doldurulmuş küçük turta samushak veya sambusak'ın servis edildiği bir yemekten bahseder. Orta Hindistan'daki Malwa Sultanlığı hükümdarı Ghiyath Shah için başlatılan bir ortaçağ Hint yemek kitabı olan Nimatnama-i-Nasiruddin-Shahi, samosa yapma sanatından söz eder. Ain-i-Akbari, 16. yüzyıl Babür belgesi, qottab tarifini anlatırken "Hindistan halkı ona sanbúsah der." diye anlatır.
 4. Askeri Samsa Tatlısı Bazı okulların, şirketlerin, kurumların yemekhane menülerinde devamlı yer alması sebebiyle bu tarz isimlendirmeler yapılır.
 5. ŞAM tatlısı ŞAMBALİ TATLISI TARİFİ (Şam, Şambaba; İzmir)
 6. Samsa Tatlısı Nerede Satılır İstanbul Samsa tatlısı satan yerler çoktur. Bazı pastanelerden samsa tatlısı satın alınabilir. Senirkent Samsa Tatlısının kilo fiyatı internette Kasım 2021 itibariyle 125,00TL fiyatından alınabilir. Maraş Samsası olan muska tatlısı 39,99 TL - 76,90 TL arası fiyatlardan satılmaktadır.
 7. Irmik tatlisi nasil? SÜTLÜ İRMİK TATLISI, PEYNİRLİ İRMİK TATLISI🧀, SÜTLÜ İRMİKLİ TOPLAR, CEVİZLİ SÜTLÜ İRMİK HELVASI, MEYVELİ İRMİK TATLISI TARİFİ

FINDIKLI-KOLAY-SAMSA-TATLISIFINDIKLI-KOLAY-SAMSA-TATLISIFINDIKLI-KOLAY-SAMSA-TATLISI