mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bardakta Muhallebili Kadayıf Nasıl Yapılır? Tarifi🍮

Bardakta (kupta, kâsede,fincanda) Muhallebili Çıtır Kadayıf tatlısı nasıl yapılır? Kolay, hafif ve yumurtasız sütlü tatlılar içinde kadayıflı muhallebi tatlısı hususi bir yere sahiptir. Kadayıf ve muhallebinin eşsiz uyumu nefis bir lezzeti ortaya çıkartır. Çıtır kadayıflı muhallebiyi farklı ölçülerle, kremşantisiz ve misafirlerinizin şık bulacağı bir sunumla pratik bir şekilde hazırlamak ister misiniz? Kavrulmuş kadayıftan nasıl tatlı yapılır? Bardakta muhallebili tatlı, porsiyonluk muhallebili kadayıf yapımı hiç zor değil…

BARDAKTA KUPTA CITIR KADAYIFLI MUHALLEBI 3

Kadehte Kupta Muhallebili Çıtır Kadayıf Tatlısı Malzemeleri - "Bardakta muhallebi tatlısı nasıl yapılır?" İçindekiler

Kremasız Kadayıflı Muhallebi İçin:

Üç su bardağı süt

Bir yemek kaşığı un

İki yemek kaşığı nişasta

Yarım su bardağı toz şeker

Bir paket vanilya (veya iki – üç parça damla sakızı)

Çıtır Kadayıf için:

250 gr tel kadayıf

Bir yemek kaşığı tereyağı

Üç yemek kaşığı toz şeker

İri dövülmüş ceviz veya fındık içi

İstenirse bir çay kaşığı tarçın

BARDAKTA KUPTA CITIR KADAYIFLI MUHALLEBI 2BARDAKTA KUPTA CITIR KADAYIFLI MUHALLEBI 1

Bardakta Kadayıflı Muhallebili Tatlı Tarifi - Kupta Muhallebili Kadayıf Nasıl Yapılır?- Kadayıflı Muhallebi Tarifi Kolay Tarzı

  1. Çıtır Kadayıfın Elde Edilmesi: Kadayıf, kolaylıkla küçük parçalara ayrılabilmesi maksadıyla tatlı yapımından en az dört - beş saat önce buzdolabı poşetinde dondurucuya bırakılır.
  2. Buzdolabından çıkarılan donmuş kadayıf poşetin içinde elle, bir bardak veya kavanozla kırılıp ovularak ufak parçalara ayrılır. Tereyağı tercihen yapışmaz olan bir tavaya konulur ve ufalanmış kadayıflar ilave edilir. Kadayıflar renkleri değişene kadar kısık ateşte kavrulur. Kadayıfın kısa sürede yanma tehlikesi olabileceği için bu adıma itina göstermek gerekir. Kavrulmuş ve dövülmüş ceviz ile üç yemek kaşığı şeker kavrulan kadayıflara eklenir. İstenirse bir çay kaşığı tarçın da ilave edilebilir. İki - üç dakika kadar karıştırarak pişirdikten sonra ocak söndürülür ve soğuması için bırakılır.
  3. Muhallebili Kadayıfın Muhallebisi Nasıl Yapılır?: Tenceredeki soğuk süte un, nişasta ve şeker eklenir. Ocakta üzeri göz göz oluncaya kadar kabuk oluşturmasına fırsat vermeyecek şekilde karıştırılarak pişirilir. Ateşten almadan önce damla sakızı veya bir paket vanilya ilave edilir, karıştırılır ve ocaktan alınır. Soğumaya yaklaşınca el mikseri ile çırpılarak ılınmaya bırakılır. Kadayıflı muhallebi krem şantili istenirse bir paket toz kremşanti veya küçük bir kutu süt kreması ilave ederek de bu çırpma muamelesi yapılabilir.
  4. Sunum yapılacak olan bardağın veya kupun en alt kısmına cevizli kıtır kadayıf bir yemek kaşığı kadar konulur. Üzerine muhallebi dökülür. Tekrar kıtır kadayıf, ardından muhallebi konulur. Görüntü olarak aradaki katlar belirgin olsun istenirse kıtır kadayıfların biraz fazla konulmasında fayda var ve muhallebinin çok sıcak olmaması gerekir. En üste kadayıf yerleştirilir. Buzdolabında soğutulduktan sonra sunum öncesi en üst tabakanın oluşturulması ve çok bekletilmeden tüketilmesi daha uygundur. Çünkü kadayıflar durdukça çıtırlığını kaybedecektir. Kıtırlığa zarar vermemek için Bardakta (Kupta, Kadehte) Muhallebili Kadayıf Tatlısı sunumunda en üste nar, çilek gibi meyve ilavesini, çikolata sosu veya mevsimine göre dondurma konulmasını tercih etmedik. Hazırlanmış kadayıflar ağzı kapalı olarak buzdolabında korunabilir.

"Bardakta Muhallebili Kadayıf Tatlısı Tarifi", "Tel Kadayıflı Bardakta Muhallebi Nasıl Yapılır?" İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Kâsede Muhallebili Kadayıf, Bardakta Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları:

  1. Hazır Kadayıflı Muhallebi Kremalı, Hazır Kavrulmus Kadayıflı Muhallebi Tatlısı Kupta, Hazır kadayıflı muhallebi tarifi nasıl yapılır? Bardakta muhallebili kadayıflı tatlı hazırlamak için geçen zamanı azaltmak üzere, ocaktaki kavrulma basamağı öncesinde çiğ kadayıf bir tepsiye yayılıp fırında bir süre pişirilebilir. Hızı daha da arttırmak için hazır kızarmış olarak marketlerde satılan kadayıf da fındık ve şekerle harmanlanarak kullanılabilir. Çiğ kadayıfı bıçakla keserek ufalamak da diğer bir hızlandırıcı teknik olabilir.
  2. Borcamda Kadayıflı Muhallebi Tarifi Bardakta muhallebili kadayıf tarifini beğendiyseniz " Muhallebilik kadayıf tatlısı nasıl yapılır?" teferruatı için KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF) yazısı da ilginizi çekebilir.
  3. Kadayıflı Magnolia 250 gram kadayıf bir yemek kaşığı tereyağı ile yukarıdaki şekilde kavrulur, beş yemek kaşığı toz şeker eklenir ve biraz daha kavrulup ocaktan alınır. Bir litre süt, bir su bardağı toz şeker, iki adet yumurta sarısı, bir fincan mısır nişastası, bir paket vanilya, iki yemek kaşığı un bir tencerede pürüzsüz oluncaya dek çırpılır. Ocağın üzerine alınıp koyu kıvam alıncaya dek karıştırarak pişirilir. Soğuması için ocaktan alınır. Soğuduktan sonra istenirse 200 ml lik bir kutu krema da ilave edilip pürüzsüz olması için iyice çırpılır. Bardaklara bir miktar kavrulmuş kadayıf ve üzerine biraz muhallebi dökülür. Araya meyve, damla çikolata, ceviz ilave edilebilir. Muhallebinin üzerine tekrar biraz kavrulmuş kadayıf dökülür. Küçük meyvelerle süslenerek sunulur.
  4. Fincanda Kadayıf Tatlısı Bardakta muhallebılı kadayıftan farklı bir tatlıdır. 250 gram taze yaş kadayıftan biraz alınarak orta büyüklükte bir fincana üstünden bastırılıp sıkıştırılarak yerleştirilir. Üzerine önce öğütülmüş bir çay bardağı ceviz veya fındıktan sonra tekrar kadayıftan konularak güzelce başka bir bardağın altıyla bastırılır. Fincan fırın kabına ters çevrilmek suretiyle elde edilen kadayıf topları tepsiye yerleştirilir. 120 gram tereyağı eritilip kadayıflara gezdirilir. Önceden 180 dereceye getirilmiş fırında kızarana dek tutulur ve soğumaya alınır. Şerbeti için üçer su bardağı şeker ve su tencerede on – on iki dakika kaynatılır. Beş damla limon ilavesiyle iki dakika daha kaynatılıp, ocak kapatılır. Şerbette istenirse yarı yarıya süt-su kullanılabilir. İlk sıcaklığı gidince şerbet, soğuk kadayıfların üzerine gezdirilir. Şerbeti çekip soğuyunca sade veya üzeri kaymak/ dondurma ile sunulur. Ertesi gün yumuşayacağından yapıldığı gün yenir.
YukarıYukarı