mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ TATLISI (KOLAY MUHALLEBİLİ KADAYIF TARİFİ)

Tel Kadayıflı muhallebi tarifi nasıldır? Ramazan akşamları iftar sonralarında veya bayram ikramı olarak hafif ama nefis bir tatlıya kim hayır diyebilir? Hele de yapılışı oldukça kolaysa... Muhallebinin yumuşaklığı ile kadayıfın kıtırlığı bir araya gelince oluşan lezzet emeğinize değecek... Kavrulmus kadayıfla yapılan tatlılar arasında tel kadayıflı sütlü tatlıların en nefislerinden biridir. Muhallebili kadayıf krem şantili veya süt kremalı olduğu gibi kadayıflı muhallebi kremasız krem şantisiz de yapılabilir. Yumurtasız kadayıflı muhallebi arayanlara işte "Kıtır kadayıflı muhallebi nasıl yapılır?" tarifi...

KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 2

Kıtır Kadayıflı Muhallebi Tarifi Kolay Usulü Malzemeleri - Pratik Muhallebili Kadayıf Tatlısı İçindekiler

300 gr tel kadayıf

İki yemek kaşığı tereyağı

Üç yemek kaşığı toz şeker

Bir su bardağı dövülmüş veya robottan geçmiş fındık veya ceviz

Kolay Muhallebili Kadayıfın Muhallebisi için:

Beş bardak süt

Bir su bardağı toz şeker

Tepeleme üç yemek kaşığı un

Tepeleme iki yemek kaşığı nişasta

Bir paket kremşanti veya küçük bir kutu süt kreması

İstenirse güzel koku için dört - beş parça damla sakızı veya bir paket vanilya (portakal kabuğu rendesi de olabilir)

KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 5KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 6KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 7KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 9KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 8

Kıtır Kadayıflı Muhallebi Yapımı Tarifi - Krem Şantili Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır? - Kremalı Kadayıf, Kadayıflı Sütlü Tatlı, Kolay Muhallebili Kadayıf Tarifi

 1. Kıtır kadayıf nasıl yapılır? Muhallebili kadayıf nasıl kavrulur? Kadayıf, kolay ufalanabilmesi için en az dört - beş saat önceden buzdolabı poşetinde derin dondurucuya konulur.
 2. Donmuş kadayıf buzdolabından çıkarılıp paketin içinde elle ufalanır. Yapışmaz vasıflı bir tavaya tereyağı konulur ve kırıntı kadayıflar eklenir. Kısık ateşte kadayıfların rengi dönene kadar kavrulur. Kadayıf çok çabuk yanabileceği için bu aşamaya dikkat etmek gerekir. Kavrulan kadayıflara kavrulmuş ve dövülmüş fındık ile üç yemek kaşığı şeker ilave edilir. İki - üç dakika çevirdikten sonra altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
 3. Muhallebili kadayıf muhallebisi nasıl yapılır? Ev yapımı muhallebi nasıl yapılır sade? Kadayıf Tatlısı için muhallebi tarifi:: Tencereye konan soğuk süte şeker, un ve nişasta eklenir. Dibi tutmaması için sürekli karıştırılarak üzeri göz göz oluncaya kadar ocakta pişirilir. Ocaktan almadan önce istenirse vanilya veya damla sakızı eklenebilir.
 4. Ilınıp soğumaya yaklaşınca kremşanti veya süt kreması katılıp mikserle iyice çırpılır ve bir kenara bırakılır.
 5. Kavrulan fındıklı kadayıfların yarısı tercihen yayvan bir cam kaba düzgünce yayılır. Üzerine çırpılan muhallebi dökülür, gerekirse spatula ile düzleştirilir. Kalan fındıklı kadayıflar muhallebinin üstüne muhallebiyi tamamen örtecek şekilde konulur. Kullanılan kabın büyüklüğü arttıkça muhallebi katmanının daha ince olacağına dikkat edilmelidir.
 6. Kadayıflı Muhallebi Sunumu: Kıtır Kadayıflı Muhallebi (Muhallebili Kadayıf) buzdolabında iyice soğuduktan sonra dilimlenerek servis edilir. Kadayıflı muhallebinin kadayıfı yumuşamaması için Tatlı o gün tüketilmeyecekse muhallebinin üzerine konulan kadayıf servis esnasında yerleştirilirse daha lezzetli olur. Çünkü buzdolabında bekleyen kadayıflar kıtırlığını bir miktar kaybedip yumuşayacaktır.

"Kıtır Kadayıflı Muhallebi Yapımı", "Muhallebili Kadayıf Nasıl Yapılır" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kadayıflı Muhallebi Tarifi Kolay Usulünün Püf Noktaları

 1. Hazır Kavrulmus Kadayıflı Muhallebi Tatlısı- Hazır Kadayıflı muhallebi Süreyi kısaltmak için ocaktaki kavrulma aşaması öncesi çiğ kadayıf bir tepsiye serilip fırında bir miktar kızartılabilir. Daha da hızlandırmak için marketlerde hazır kızarmış olarak satılan kadayıfın da şeker ve fındıkla karıştırılarak kullanımı mümkündür. Hazır Kadayıflı Muhallebi yapımı yukarıdaki usulle aynıdır. Hazır kavrulmuş kadayıflı muhallebi tatlısı yapımı yukarıdaki tarifle aynıdır. Sadece bu kadayıflar çok çıtır çıtır olduğundan tepsiden borcamdan kolay şekilde kesilip kalıp halinde çıkarabilmek için iyice ufalanmış olmalıdır. Diğer çare de aşağıdaki linkte olduğu gibi bardakta porsiyonluk olarak hazırlanmalıdır.
 2. Kadayıflı Muhallebi Kupta (Muhallebili Kadayıf Kupta) Kadayıflı muhallebinin porsiyonluk sunumunu sağlayan hususi yapım tarzı olan BARDAKTA (KUPTA) MUHALLEBİLİ ÇITIR KADAYIF tarifi de ilginizi çekebilir.
 3. Muhallebili Kadayıf Tatlısı Kremasız Yapılabilir mi? Kadayıflı Muhallebi Tarifi kremasız yapılabilir. Muhallebi pişince mikserle yüksek hızda beş – altı dakika kadar çırpınca yeterli seviyede havalı olur.
 4. Kadayıflı Muhallebi Sarma, Muhallebili Kadayıf Sarması: Kadayıflı Paşa Sarması: Yukarıdaki şekilde hazırlanan şekerli kavrulmuş kadayıf bir fırın tepsisine hiç boşluk kalmayacak şekilde yayılır. Hazırlanmış olan sıcak muhallebi de kadayıfların üzerine dökülerek bütün tepsiye çok ince olmayacak bir tabaka halinde yayılır. Tatlı buzdolabında dört saat kadar dinlendirilir. Islak bir bıçakla tatlı on iki dikdörtgen olacak şekilde kesilir. Oluşan her dilimin baş kısmına ceviz veya Antep fıstığı yerleştirilir. Ceviz konulan yerden başlayarak muhallebi dikkatli bir şekilde rulo yapılarak sarılır. Etrafının tamamen kadayıfla kaplanması sağlanır. Hazırlanan tatlı servis tabağına alınarak üzerine çikolata sosu gezdirilip Antep fıstığı serpilerek servis edilir. Asıl paşa sarması tarifi: PAŞA LOKUMU TATLISI (Saray🏰, Sadrazam Lokumu, Vezir, Paşa Sarması, Kırklareli, Trakya)
 5. Tel Şehriyeli Muhallebi Nasıl Yapılır? Tereyağı ve sıvı yağ karışımında tel şehriyeler toz şekerle birlikte kahverengi renk alana değin kavrulur. Ceviz ve tarçını ilave edilerek karıştırılır. Başka bir yerde muhallebi hazırlanır. Cam bir tepsiye şehriyenin yarısı dökülür ve üzerine muhallebiyi yayılıp kalan şehriye üstüne serpilir. Buzdolabında soğuttuktan sonra sunulur.

KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 3KITIR KADAYIFLI MUHALLEB 2

CEVİZLİ KADAYIF DOLMASI (Kadayıf Sarması, Erzurum)

KÜNEFE TARİFİ: EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı

HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸

YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI

EVDE ŞÖBİYET TATLISI NASIL YAPILIR?

BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL🐦 YUVASI TATLISI da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • makbule
 • Merve
 • kadayıf muhallebili kadayıf
 • Kolaylezzet
 • Arzum
 • Hülya
 • Selin
 • makbule

  1-krema veya kremşanti yok olur mu
  2-mısır yada buğday nişasta farkeder mi
  3-bazı muhallebi tariflerinde yumurta sarısı yazıyor
  BUNLARA DAYANARAK KREMASIZ YAPSAM KIVAMI LEZZETİ TUTAR MI???

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: makbule

  Merhaba Makbule Hanım,

  1) Kadayıflı muhallebi kremasız veya kremşantisiz de olur. Muhallebi pişince yüksek hızla mikserle beş – altı dakika kadar çırpınca havalı olur.

  2) Farketmez.

  3) Yumurta sarısı ilavesi isteğe bağlı... Rengi bir miktar sarı renge yaklaşabilir.

  Kıvamı tutacaktır. Kolay gelsin.

 • Merve

  Aslında diyet kadayıflı muhallebi tarifi olsa daha iyi olurdu. Ama kadayıflı muhallebi kalorisi ne olursa olsun denenmesi gereken bir tatlı.
  Kadayıflı muhallebi nasıl yapılır diye geçenlerde kadayıflı muhallebi tarifi yemek tarifleri blog yazarlarından aradım. Doğrusu aradığım yumurtasız basit kadayıflı muhallebi tarifi ve püf noktaları idi.
  Tel kadayıflı muhallebi tarifi resimli anlatım olarak fazla yok. Gerçekten denenmiş kadayıflı muhallebi tarifini görünce okumaya değer dedim. kadayıflı muhallebili tatlı içindekileri hep merak etmiştim. Aslında labneli muhallebili pasta tarzında tahmin ediyordum sizdeki liste beklediğimden farklıydı. Kadayıflı cevizli muhallebi tarifi veya fıstıklı kadayıflı muhallebi daha güzel olur diye düşünüyordum, ama siz kadayifli fındıklı muhallebi yapmışsınız. Ayrıca damla sakızlı aromayı tercih etmişsiniz; gül sulu olarak da yapılıyor. Ve pirinc unu yerine nişasta kullanmışsınız. kadayıflı muhallebi dikdörtgen borcama olduğu gibi tepside de yapılıyor. Kadayıfla uğraşmak istemeyenler için hazır kavrulmuş kadayıflı muhallebi tarifi de yazınızda var.
  Bütün bunlara rağmen elde ettiğim nefis lezzetli sonuca bakarak size teşekkür etmeye karar verdim. Ellerinize sağlık. Bardakta, kadehte kadayıflı muhallebinizi de ilk fırsatta deneyeceğim. Çikolatalı, vişneli, muzlu meyveli yaparsanız da haberim olsun isterim.

 • kadayıf muhallebili kadayıf

  Muhallebili kadayıf nefis bir tatlı… Ama yapması zor, kalori seviyesi yüksek diye düşünürdüm. Aslında çoğu insan da bilmiyor. Şerbetli veya pastalı bir tatlı olduğunu zannediyor. Kadayıflı muhallebi hazır olarak sipariş edecek yer arıyordum. Sonra kadayıflı muhallebi adım adım tarifi resimli olarak var mı diye bakarken bu tarifi ve yorumları okudum. Cesaret geldi ve krem şantili olarak yapmak kafama yattı. Diyeceğim tek şey: Teşekkürler.

 • Arzum

  Bende kadayıflı Muhallebi yapıyorum.ilk önce kadayıflar çıtır çıtır oluyor ama dolaba girip çıktığında yanı servis yaparken yumuşuyor.neden çıtır kalmıyor:(

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Arzum

  Arzum Hanım,
  Kadayıfların çok fazla bekletildiğinde bir miktar yumuşaması normaldir. Nemlenme buzdolabının özellikleri, ayarları ve içindekiler ile de ilgili olabilir.
  Bu durumu önlemek için muhallebi tamamen soğuduktan sonra üstteki kadayıf döşenmeli ve üzeri streçlenerek dolaba konulmalıdır. Çok az ılık bile olsa streç kapatıldığında damlalar halinde nem oluşabilir ve kadayıflar yumuşar.
  Ayrıca üst kısımdaki kadayıf servis esnasında veya yenilirken dökülebilir yani üstüne konan kadayıf tamamen döşenmez yenilecek kısmına döşenebilir.
  Saygılar.

 • Hülya

  Çok özel bir tatlı. Sütlü bir tatlıya kadayıf kıtırlığı eklenince lezzet super oluyor.
  Muhallebili güllacınız da güzel
  Teşekkürler

 • Selin

  Muhallebili kadayıfın bu kadar nefis olacağını keşke daha önceden bilseydim. Ramazan akşamları hafif bir tatlı olarak ideal. Emekleriniz için teşekkürler.