mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CENNET ÇAMURU TATLISI (Kilis, Halep, Antakya, Hatay)

Cennet Çamuru Tatlısı (Kilis Kaymaklı Künefesi, kaymaklı kırma künefe) nasıl yapılır? Ramazan akşamları iftar sonrası ve bayram için nefis bir tatlı yapmaya ne dersiniz? Hatay usulünde kaymaksız olarak yapılsa da süt ve un malzemelerinin birlikteliği çok defa en iyi lezzete giden bir yoldur. Kilis cennet çamuru da Antakya mutfağında peynirli künefenin kaymaklısı olan cüsmüllatif de bu esas formülün farklı ürünleridir. Mahallî olarak “cennet çamırı” olarak telaffuz edilen iddialı isimdeki bu güzel tatlıyı yapmak birkaç noktaya dikkat edilirse çok kolay... İşte resimli tarifi:

CENNET CAMURU TATLISI Kilis Halep Antakya Hatay

Cennet Çamuru (Kaymaklı Künefe Tarifi) Tatlısı Malzemeleri - Kilis Kaymaklı Künefe Tarifi İçindekiler

Künefesi için:

300 gram tel kadayıf

100 gram tereyağı

Bir su bardağı toz şeker (veya pudra şekeri)

100 gram ince çekilmiş toz boz Antep fıstığı

Şerbeti için:

Bir su bardağı toz şeker

Bir buçuk su bardağı su

Birkaç damla limon suyu

Üzeri için:

İyi kaymak, toz tarçın

CENNET CAMURU TATLISI Kilis Halep Antakya Hatay 2CENNET CAMURU TATLISI Kilis Halep Antakya Hatay 3CENNET CAMURU TATLISI Kilis Halep Antakya Hatay 4CENNET CAMURU TATLISI Kilis Halep Antakya Hatay 5CENNET CAMURU TATLISI Kilis Halep Antakya Hatay 1

Kolay Cennet Çamuru Tatlısı Tarifini - Kilis Kaymaklı Künefe Tarifi- Kaymaklı künefe nasıl yapılır?

 1. Cennet Çamuru Şerbetinin Hazırlanması: Şerbeti hazırlamak için su ve şeker tencereye konulur, kaynayınca altı kısılır, bir iki damla limon suyu sıkılır. Üç – dört dakika kadar sonra ocaktan alınır. Soğumaya bırakılır.
 2. Kadayıfın Hazırlanması: Buzdolabı poşetinde buzluğa konulan tel kadayıflar dört - beş saat sonra kolaylıkla kırılabilir hale gelir. Tepsiye serip kurutarak küçük parçalar haline getirmek veya bıçakla bir – iki santim boyunda kıyarak ufaltmak da mümkündür. Robot kullanılırsa fazla küçük olabilirler.
 3. Kadayıf tel şehriye halinde yapışmaz yüzeyli geniş bir tavayla ocağa alınır. Üzerine tereyağı eklenir. Kısık ateşte devamlı karıştırılarak kadayıfların rengi dönene kadar kavrulur.
 4. Çevirerek her tarafın pişmesi sağlanır. Toz Antep fıstığı dökülür, iyice harmanlanarak kadayıfların yeşile bürünmesi sağlanır. Ilık şerbet azar azar üzerine dökülerek tatlıya yedirilir.
 5. Fıstık rengi ile bütünleşen tatlı, bir servis tabağına veya tepsiye kaşığın tersi ile bastırılarak yerleştirilir. Üzerine parça parça bol miktarda kaymak konularak tarçın serpilerek ılık olarak servis edilir. Yanında bir bardak su ile ikram edilir. İkram öncesi süslemek için cennet çamurunun üzerine pudra şekeri, kaymağın da üzerine bir miktar toz Antep fıstığı gezdirilebilir. Kolay Cennet Çamuru (Kilis Kaymaklı Künefesi) Tatlısı sunumunda kaymak yerine dondurma da kullanılabilir.

Cennet Çamuru Yapımı ile İlgili Püf Noktaları ve Künefe Tarifi İlave Bilgileri

 1. Farklı Malzemeler: Künefelik olarak hazırlanan ufalanmış tel kadayıf, tereyağı yerine sadeyağ da kullanılabilir. Cennet çamuru yapımında Antep fıstığı yerine ceviz veya kavrulmuş çekilmiş fındık kullanmayı uygun görmedik.
 2. Mahallî olarak Cennet Çamuru Yapılışı: Bazen “kaymaklı kadayıf tatlısı” veya “fıstıklı kırma kadayıf tatlısı” olarak da isimlendirilen tatlı için yavaş pişmeyi sağlayacak kalın tabanlı bakır bir tepsi veya sac ocak tercih edilir. Ovularak yağı yedirilen, elle kırılan ve yumuşatılan çiğ kadayıf ocaktaki tepside birkaç dakika pişirilip kızarınca karıştırılır, tereyağı ve toz şeker ilave edilir. Şekeri yakmamaya dikkat edilerek bir süre pişirilip şerbet ve fıstığı eklenir. Tepsiye açılıp tarçın, pudra şeker ve kaymakla ikrama hazır hale gelir.
 3. Künefeye Hangi Kaymak Konulur? Cennet Çamurunda Hangi Kaymak Kullanılır? Cennet çamuru hazırlanışında kaymak süs olmanın ötesinde bir değer taşır: Kaymak olarak hususiyetle bahar aylarında yeni doğum yapmış koyun sütünden yapılan ve “ağız kaymağı” denen bir kaymak kullanır. Buzlukta muhafaza edilip mevsimi dışında da aynı lezzete ulaşılabilir. Buz gibi bir kaymakla sunulunca cennet çamuru iftar sonrası ferahlık verir.
 4. Saklama: Çoğu tatlılarda olduğu gibi yapıldığı gün bekletilmeden yenmesinde fayda var. Ancak fazla miktarda yapılan cennet çamuru şerbetlenmeden birkaç gün buzdolabında korunabilir. Bu durumda ikram öncesi bir miktar şerbet ısıtıp dökerek ılık hale getirilir.
 5. Kaymaklı Kadayıf için TEL KADAYIF TATLISI
 6. Dondurmalı Künefe için KÜNEFE TARİFİ: EV YAPIMI HATAY Antakya USULÜ Peynirli Tel Kadayıf Tatlısı
 7. Kaymaklı künefe sipariş İnternette Nisan 2021 itibariyle bir porsiyonu 22.50-29.75TL civarındadır.
 8. Kaymaklı Kurabiye 🍪KURABİYE TARİFLERİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Durmuş Vatan