mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PEYNİRLİ MENEMEN TARİFİ🧀

Beyaz peynirli menemen nasıl yapılır? Kaşar peynirli menemen nasıl yapılır? Menemen nedir TDK? Yumurta, soğan, yeşilbiber ve domatesle yapılan bir yemektir. Fakir, zengin bütün sofraların baş tacı olan lezzetli menemen, yumurta, sivri biber ve domatesle, bazen içine soğan bazen de beyaz peynir veya kaşar peyniri de ilave edilerek yapılan kolay lakin çok sevilen bir yemektir. Menemen malzemeleri ve yapılışı araştırıldığında menemen çeşitleri ve tariflerinin az olmadığı görülür. Çünkü menemen gibi kolay yemeklere ekleme yapmak mümkündür. Kaşarlı, kavurmalı, pastırmalı, patatesli, patlıcanlı, kabaklı, sosisli, mantarlı, etli, soğanlı, sucuklu, tavuklu, taze soğanlı değişik menemen tariflerinden sadece bir kaçıdır... Elbette çıkarma da yapılmaktadır. Öyle ki klasik menemen tarifindeki menemen için malzemeler de katılmayıp domatessiz menemen tarifi, bibersiz menemen tarifi, yumurtasız menemen tarifi bile yapılmaktadır. Bu kadar farklı menemen tarifi içinde en iyi menemen tarifi hangisidir? En güzel menemen tarifi soğanlı mıdır peynirli midir? Bu, mahalli ve şahsi tercihlerin değer taşıdığı bir mevzudur. İyi yapılırsa çok farklı malzeme ve pişirme usulü ile hazırlanan menemenlerin çoğu yenilebilir vasıftadır. "Beyaz peynirli en iyi menemen nasıl yapılır?" diyenlere işte en lezzetli menemen yapılışı...

PEYNİRLİ-MENEMEN

Peynirli Domatesli Menemen İçin Gerekli Malzemeler

Üç adet orta boy domates

Dört adet yeşilbiber

İki adet yumurta

Bir çay bardağı kadar beyaz peynir

Sıvı yağ

MENEMEN

Peynirli Menemen Yapımı Tarifi - İyi Bir Menemen Nasıl Yapılır?

 1. Yeşilbiberler tohumlarından ayıklanarak yıkanır ve ince ince doğranır.
 2. Tavaya sıvı yağ konulur. Biberler ilave edilir.
 3. Menemende domates rendelenir mi? Bir miktar pişen biberlere rendelenen domatesler eklenir.
 4. Bu arada başka bir kapta yumurtalar kırılır ve çırpılır.
 5. Menemene yumurta ne zaman kırılır? Domatesler suyunu salıp çekince çatalla ezilen beyaz peynir ve yumurtalar konulur.
 6. İstenirse beyaz peynirin tuzu da dikkate alınarak tuz ilave edilebilir. Karıştırılan malzeme yumurtaların pişmesiyle ocaktan alınır.
 7. Beyaz Peynirli Menemen sıcak olarak kahvaltılarda yenilir.

Peynirli Menemen Yapımı ile Alakalı Püf Noktaları ve Ev Yapımı Menemen Yemegi Tarifi İlave Bilgiler

 1. Melemen mi yoksa Menemen mi? TDK’ya göre “menemen”dir.
 2. Menemen yemeği hangi yöreye aittir? Menemeni İlk Kim Buldu? Menemen Yemeğinin Tarihçesi Vikipedi’ye göre “İlk kez mübadele ile İzmir'in Menemen ilçesine gelen Girit Türklerince yapılmıştır ve ismini ilçeden alır.” Bu bilginin de referansı bir araştırmacının İzmir Kültür ve Turizm Dergisindeki bir yazısıdır. Aslında menemen hakkında rivayetlerden öte pek belge, bilgi bulunmaz. Tek hakikat menemenin 18. yüzyıl ortalarına doğru sofralarda yer aldığıdır. Çünkü bu zamana kadar domates, Avrupa kıtasında sebze değil de süs bitkisidir. Kırmızı renginin zehirli olduğuna işaret ettiğinden çekinen Avrupalılar, ondan uzun yıllar uzak durmuşlardır. Sonradan anlaşılacağı üzere domates masumdu, bu zehir asitli gıdaların bakır kaplarda pişirilmesi ile alakalı bir mevzu idi. Bazıları bu yemek, bir bağcı yemeği olup Güney Fransa ve İtalya’da ortaya çıkmıştır. Bu iddiaya göre bağ işçileri, civar tarlalardan topladıkları domates ve biberleri, yine köylülerden satın aldıkları yumurtalarla birleştirip menemen yemeğini icat etmişlerdir. "Orjinal menemen tarifi, gerçek menemen tarifi, hakiki menemen tarifi hangisidir?" arayışı bu tarih araştırmasına yönlendiriyor.
 3. Menemen soğanlı mı soğansız mı yapılır? Her ikisi de olabilir. Bazıları sabahları soğansız akşamları soğanlı yer. Soğanlı yapılacaksa soğanın iyi pişirilmesi gerekir. Soğan rendelenmek yerine doğranmalı, rendelenecekse acısını vermesin suyunu salmasın diye suyu sıkılmalı...Pişirirken ağzı kapaklı olursa soğan ve biberin pişmesi kolaylaşır.
 4. Menemende renk Sarıdan ziyade kırmızıya yakın renkler tercih edilir. Bazıları renk ve lezzet için çok az biber ve domates salçası ilavesi olur. Fakat salça fazla olur ve iyi pişmezse tat başka yere gider.
 5. Yumurta ekleme zamanı Bazıları altı kapatıldıktan sonra yumurtayı ekleyip bütün bırakır.
 6. Menemen hangi domatesten yapılır? Sulandığı için sulu değil etli domatesler daha uygundur.
 7. Menemen hangi yağla yapılır? Lezzet tercihleri yağı belirler. Tereyağı, zeytinyağı ve diğer sıvı yağlarla yapılabilir. Sitemizde margarinli tarif yer almamaktadır.
 8. Varsa kış hazırlığı olarak yapılıp kavanozlanmış MENEMENLİK'ten yararlanılabilir.
 9. Kaşar peynirli menemen tarifi: Yukarıdaki şekilde beyaz peynirli menemen yapılırken beyaz peynir yerine kaşar peyniri de kullanılması halinde Kaşarlı Menemen elde edilir. Aslında tarifin sınırlarını zorlayarak farklı peynirler kullanarak lor peynirli menemen, çedar peynirli menemen, krem peynirli menemen, süzme peynirli menemen, hellim peynirli menemen, tulum peynirli menemen; malzemeye ince doğranmış sucuk dilimleri ilave ederek sucuklu menemen yapılabilir. Küçük doğranmış soğanlar ilave ederek soğanlı peynirli menemende mümkündür. Tarif yumurta ilavesi olarak yapıldığı takdirde yumurtasız peynirli menemen elde edilir.
 10. İsteğe bağlı olarak karabiber, kırmızı pul biber, kekik gibi değişik baharatlar ilave edilebilir.
 11. Peynirli Omlet: PEYNİRLİ🧀 PATATESLİ🥔 OMLET, LORLU PEYNİRLİ (ÇÖKELEKLİ, MİNZİLİ) YUMURTA🍳 (SÜNDÜRME)
 12. Peynirli Menemen Kalori: 100 gramında 71 kcal kalori, bir orta porsiyonu olan 250 gramlık miktarında 178 kalori yer alır.

MENEMEN

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok