mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Peynirli Menemen Tarifi Nasıl Yapılır?🧀

Beyaz peynirli menemen nasıl yapılır? Kaşar peynirli menemen nasıl yapılır? Menemen nedir TDK? Yumurta, soğan, yeşilbiber ve domatesle yapılan bir yemektir. Fakir, zengin bütün sofraların baş tacı olan lezzetli menemen, yumurta, sivri biber ve domatesle, bazen içine soğan bazen de beyaz peynir veya kaşar peyniri de ilave edilerek yapılan kolay lakin çok sevilen bir yaz yemeğidir. Menemen malzemeleri ve yapılışı araştırıldığında menemen çeşitleri ve tariflerinin az olmadığı görülür. Çünkü menemen gibi kolay yemeklere ekleme yapmak mümkündür. Kaşarlı, kavurmalı, pastırmalı, patatesli, patlıcanlı, kabaklı, sosisli, mantarlı, etli, soğanlı, sucuklu, tavuklu, taze soğanlı değişik menemen tariflerinden sadece bir kaçıdır... Elbette çıkarma da yapılmaktadır. Öyle ki klasik menemen tarifindeki menemen için malzemeler de katılmayıp domatessiz menemen tarifi, bibersiz menemen tarifi, yumurtasız menemen tarifi bile yapılmaktadır. Bu kadar farklı menemen tarifi içinde en iyi menemen tarifi hangisidir? En güzel menemen tarifi soğanlı mıdır peynirli midir? Bu, mahalli ve şahsi tercihlerin değer taşıdığı bir mevzudur. İyi yapılırsa çok farklı malzeme ve pişirme usulü ile hazırlanan menemenlerin çoğu yenilebilir vasıftadır. "Evde kolay yemek ne yapabilirim? Beyaz peynirli en iyi menemen nasıl yapılır? Sıcacık demli bir çay yanına güzel bir menemen nasıl yapılır? Lezzetli menemen yapmanın püf noktaları nelerdir?" diyenlere işte en lezzetli menemen yapılışı...

PEYNİRLİ-MENEMEN

Peynirli Domatesli Menemen İçin Gerekli Malzemeler - Menemenin İçine Neler Girer? En İyi Menemen Tarifi Tek Kişilik Menemen Tarifi

Üç adet orta boy domates

Dört adet yeşilbiber

İki adet yumurta

Bir çay bardağı kadar beyaz peynir

Sıvı yağ

MENEMEN

Peynirli Menemen Yapımı Tarifi - İyi Bir Menemen Nasıl Yapılır? Orjinal Menemen Nasıl Olur? Tam Kıvamında Menemen Tarifi - En İyi Menemen Nasıl Yapılır Tarifi?

 1. Yeşilbiberler tohumlarından ayıklanarak yıkanır ve ince ince doğranır.
 2. Tavaya sıvı yağ konulur. Biberler ilave edilir.
 3. Menemende domates rendelenir mi? Bir miktar pişen biberlere rendelenen domatesler eklenir.
 4. Bu arada başka bir kapta yumurtalar kırılır ve çırpılır.
 5. Menemene yumurta ne zaman kırılır? Domatesler suyunu salıp çekince çatalla ezilen beyaz peynir ve yumurtalar konulur.
 6. İstenirse beyaz peynirin tuzu da dikkate alınarak tuz ilave edilebilir. Yumurtaların domatesler harmanlanması için, pişirme esnasında kaşık ile iyice karıştırılır. Karıştırılan malzeme yumurtaların pişmesiyle ocaktan alınır.
 7. Beyaz Peynirli Menemen sıcak olarak kahvaltılarda yenilir.

Peynirli Menemen Yapımı, Sulu Menemen Tarifi Soğansız ve Soğanlı Tarzı ile Alakalı Hususlar Püf Noktaları ve Ev Yapımı Menemen Yemeği Tarifi İlave Bilgiler

 1. Melemen mi yoksa Menemen mi? TDK’ya göre “menemen”dir.
 2. Menemen yemeği hangi yöreye aittir? Menemeni İlk Kim Buldu? Menemen Yemeğinin Tarihçesi Vikipedi’ye göre “İlk kez mübadele ile İzmir'in Menemen ilçesine gelen Girit Türklerince yapılmıştır ve ismini ilçeden alır.” Bu bilginin de referansı bir araştırmacının İzmir Kültür ve Turizm Dergisindeki bir yazısıdır. Aslında menemen hakkında rivayetlerden öte pek belge, bilgi bulunmaz. Tek hakikat menemenin 18. yüzyıl ortalarına doğru sofralarda yer aldığıdır. Çünkü bu zamana kadar domates, Avrupa kıtasında sebze değil de süs bitkisidir. Kırmızı renginin zehirli olduğuna işaret ettiğinden çekinen Avrupalılar, ondan uzun yıllar uzak durmuşlardır. Sonradan anlaşılacağı üzere domates masumdu, bu zehir asitli gıdaların bakır kaplarda pişirilmesi ile alakalı bir mevzu idi. Bazıları bu yemek, bir bağcı yemeği olup Güney Fransa ve İtalya’da ortaya çıkmıştır. Bu iddiaya göre bağ işçileri, civar tarlalardan topladıkları domates ve biberleri, yine köylülerden satın aldıkları yumurtalarla birleştirip menemen yemeğini icat etmişlerdir. "Orjinal menemen tarifi, gerçek menemen tarifi, hakiki menemen tarifi hangisidir?" arayışı bu tarih araştırmasına yönlendiriyor.
 3. Gerçek Menemen Nasıl Yapılır? Menemen soğanlı mı soğansız mı yapılır? Her ikisi de olabilir. Bazıları sabahları soğansız akşamları soğanlı yer. Soğanlı menemen tarifi nasıl yapılır? Menemen Tarifi Soğanlı Soğanlı yapılacaksa soğanın iyi pişirilmesi gerekir. Soğan rendelenmek yerine doğranmalı, rendelenecekse acısını vermesin suyunu salmasın diye suyu sıkılmalı...Pişirirken ağzı kapaklı olursa soğan ve biberin pişmesi kolaylaşır. 2 Kişilik Menemen Tarifi olarak Soğanlı Menemen Tarifi: Bir adet orta boy soğan, bir adet sivri biber ve kabuğu soyulmuş iki adet domates doğranarak hazırlanır. Geniş bir tavaya bir yemek kaşığı tereyağı ve az sıvı yağ konur. Soğan ve biber atılarak kavrulur ancak yanmamasına dikkat edilir. Sonra soyulmuş domates ve yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek karıştırılır. Domatesler az suyunu salana kadar pişirilir son olarak da bir veya iki adet yumurta kırılıp çırpılarak karıştırılır. Kısık ateşte bir süre pişirilir.
 4. Menemende renk Sarıdan ziyade kırmızıya yakın renkler tercih edilir. Bazıları renk ve lezzet için çok az biber ve domates salçası ilavesi olur. Fakat salça fazla olur ve iyi pişmezse tat başka yere gider.
 5. Yumurta ekleme zamanı Bazıları altı kapatıldıktan sonra yumurtayı ekleyip bütün bırakır.
 6. Menemen hangi domatesten yapılır? Menemen Sebzeleri Menemen yapımında taze sebzeler kullanılmalıdır. Ekmek banmalık, sulu menemen tarifi tercih ediliyorsa sulu ve olgun domatesler kullanılmalıdır. Ayrıca menemeni daha sulu sevenler yumurtaları daha az pişirmelidir. Susuz menemen istenirse sulu değil etli domatesler daha uygundur.
 7. Menemen hangi yağla yapılır? Lezzet tercihleri yağı belirler. Tereyağı, zeytinyağı ve diğer sıvı yağlarla yapılabilir. Sitemizde margarinli tarif yer almamaktadır.
 8. Kışlık Menemen Tarifi, Konserve Menemen Tarifi Menemen konserve tarifi olarak kış hazırlığı olarak yapılıp kavanozlanmış MENEMENLİK yazısından yararlanılabilir.
 9. Kaşarlı Menemen Tarifi, Kaşar Peynirli Menemen Tarifi: Yukarıdaki şekilde beyaz peynirli menemen yapılırken beyaz peynir yerine kaşar peyniri de kullanılması halinde Kaşarlı Menemen elde edilir. Aslında tarifin sınırlarını zorlayarak farklı peynirler kullanarak lor peynirli menemen, çedar peynirli menemen, krem peynirli menemen, süzme peynirli menemen, hellim peynirli menemen, tulum peynirli menemen; malzemeye ince doğranmış sucuk dilimleri ilave ederek sucuklu menemen yapılabilir. Küçük doğranmış soğanlar ilave ederek soğanlı peynirli menemende mümkündür. Tarif yumurta ilavesi olarak yapıldığı takdirde yumurtasız peynirli menemen elde edilir. Adını Samsun’un Çakallı köyünden alan kaşar peynirli bir menemen olan Çakallı Menemen Tarifi:
 10. Çakallı Menemen Tarifi: Soğansız peynirli bir menemendir. Beş adet domates yıkanıp, kabukları soyulur. Ufak doğranıp, bir kenara alınır. Bir adet yeşil biber yıkanıp ince doğranır. Bir tavaya bir yemek kaşığı tereyağı konulup, yağ eriyince biberler eklenir. Biraz kavurduktan sonra, doğranmış domatesleri ilave edilir. Domatesleri çatalla veya kaşığın tersi ile ezilerek pişirilir. Domatesler suyunu çekene kadar, kavurmaya devam edilir. Sonra dört adet yumurta sarısı, tuz, karabiber, pul biber ve rendelenmiş bir çay bardağı kaşar peyniri katılır. Kaşar tamamen eriyinceye kadar karıştırılıp sıcak sunulur.
 11. Kıymalı Menemen Tarifi Nasıl Yapılır? Bir adet kuru soğan ufak doğranıp yağda kavrulur. Kavrulan soğanlara 200 gram kıyma ilave edilir. Ara ara karıştırarak kavurmaya devam edilir. Kıyma suyunu salıp çeker. Kıyma da kavrulunca ince doğranan iki adet biber katılıp pişmeye bırakılır. Son olarak iki adet domates, karabiber, pul biber ve tuz ilave edilir. Domates te pişince üzerine üç adet yumurta kırılıp karıştırılıyor. Son olarak üzerine kaşar peyniri rendesi serpilir.
 12. Sucuklu Menemen Tarifi Nasıl Yapılır? İki adet yeşil biberin sap ve uç tarafları kesilip, boylamasına ortadan ikiye bölünür, tohumları temizlenir. Sonra ince ince doğranır. Kabukları soyulmuş üç adet orta boy domates küp doğranır. Bu sırada bir kâseye üç adet yumurta kırılır. Yumurtalara birer çay kaşığı tuz ve karabiber eklenip çırpma teli yardımıyla çırpılır. 100 gram sucuk küp, yarım ay veya dilim doğranır. Birer yemek kaşığı tereyağı ve sıvı yağ bir tavaya veya sahana konulur. Yağlar eriyip, biraz kızınca biberler eklenip orta hararette sotelenmeye başlanır. Biberler yumuşadıktan sonra, üzerine sucuklar tavaya alınıp karıştırılarak birkaç dakika pişirilmeye devam edilir. Sucuklar hafif pişince üzerine küp doğranan domatesler ilave edilir. Domatesler yumuşayıp biraz suyunu çekene dek birkaç dakika kısık ocakta karıştırılarak pişirilir. Yumurtalar da eklenip karıştırılarak pişirilir. Tuzu eklenir. Yumurtalar isteğe göre az veya çok pişirilebilir. Kaşar rendesi de ilave edilebilir. Yumurtalar pişince ocaktan alınıp sıcak olarak sunulur. Sucuk miktarını isteğe göre değiştirilebilir, lakin soğuduğunda, yağı donduğundan menemen sıcak servis edilir. Pastırmalı Menemen Tarifi de benzer şekilde yapılır.
 13. İsteğe bağlı olarak karabiber, kırmızı pul biber, kekik gibi değişik baharatlar ilave edilebilir. Maydanoz ve dereotu serpilebilir.
 14. Peynirli Omlet: PEYNİRLİ🧀 PATATESLİ🥔 OMLET, LORLU PEYNİRLİ (ÇÖKELEKLİ, MİNZİLİ) YUMURTA🍳 (SÜNDÜRME)
 15. Peynirli Menemen Kalori: 100 gramında 71 kcal kalori, bir orta porsiyonu olan 250 gramlık miktarında 178 kalori yer alır.
 16. Menemen Tarifi 2 Kişilik Menemen Tarifi Yanında başka bir şeyler de varsa porsiyonlar daha küçük yapılarak tek kişilik menemen iki kişilik hale gelebilir.
 17. Evde Köfte Nasıl Yapılır? "En kolay yemekler hangileri?" derken menemen kadar köfte tarifleri de bu gruptadır. KÖFTE YEMEĞİ TARİFLERİ

MENEMEN