mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PEYNİRLİ BİBER KAVURMASI🧀🌶️

Peynirli biber kavurması nasıl yapılır? Yumurtasız bir kahvaltılık arayan biberseverlerin hafta sonu kahvaltısı için kolayca hazırlayabileceği denenmesi gereken farklı ve hafif bir lezzet…

peynirli-biber-kavurmasi

Peynirli Biber Kavurması Malzemeleri

İki adet orta boy kırmızı kapya veya salçalık biber

Bir küçük kâse beyaz peynir ve kaşar peyniri

Bir yemek kaşığı sıvı yağ veya tereyağı

Yarım çay kaşığı tuz (Peynirler tuzluysa tuza gerek yoktur.)

İstenirse toz kırmızıbiber veya karabiber, çörek otu, kuru nane, kuru kekik

İstenirse üzerine dereotu veya taze fesleğen

peynirli-biber-kavurmasi2peynirli-biber-kavurmasi3peynirli-biber-kavurmasi4

Peynirli Biber Kavurması Tarifi

  1. Yıkanıp kurulanan ve çekirdekleri çıkarılan kırmızıbiberler ince halkalar şeklinde doğranır. Tavaya sıvı yağ konulur. Doğranan biberler tavaya eklenir.
  2. Beş - altı dakika veya biberlerin diriliği gidinceye kadar ağzı kapalı olarak pişirilir. Gerekirse bu aşamada tuz ilave edilir ve karıştırılır.
  3. Beyaz peynir çatalla ezilir ve üzerine kaşar rendelenir. Birlikte tavadaki biberlerin üzerine eklenir.
  4. Kaşık yardımıyla karıştırılarak biberlerle peynirlerin bütünleşmesi sağlanır. Peynirler kısık ateşte tamamen eriyince ocaktan alınır. Peynirli Biber Kavurması – istenirse baharatlar ilave edilerek - sıcak olarak kahvaltılarda yenilir.

Peynirli Biber Kavurması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Estetik görünüş tercih edilmezse üç – dört adet yeşil (istenirse acı), çarliston veya dolmalık biber çok küçük olmayacak şekilde doğranarak bir miktar pişinceye kadar sıvı yağda kavrulur. Bu durumda sunum İtalyan “bruschetta”sı tarzında da olabilir. Yani kızarmış ekmek dilimleri üzerine yerleştirilerek servis edilebilir.
  2. Biber kavurması lor peyniri (çökelek, ekşimik) kullanarak Trakya (Boşnak, Makedon, Balkan, Göçmen) usulü yapılabilir. Daha önceden çömleklerde hazırlanmış çökelek ve biber karışımları kullanılabilir. Lorlu biber kızartmasında lorun tuz durumuna göre tuzu ayarlanır. Lor peyniri evde de yapılabilir:EVDE LOR PEYNİRİ (KESİK, EKŞİMİK, TORAK, KESMİK, ÇÖKELEK) YAPIMI
  3. Bir başka usulde ince doğranmış kuru soğan ve sarımsak sıvı yağda kavrulur. Sırasıyla biberler ve peynir ilave edilerek hazırlanır. Bu durumda bir çeşit menemen elde edilir.
  4. İstendiği takdirde yumurta da ilave edilebilir.
  5. Soğuk ve ılık olarak da sunulabilirse de biz sıcağını önermekteyiz. Yanında ev yapımı sıcak ekmek veya pide yakışacaktır. TAM BUĞDAY UNLU ÇİÇEK EKMEK, RAMAZAN PİDESİ NASIL YAPILIR?
YukarıYukarı