mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İki Tarzda Sucuklu Yumurta Tarifi, Nasıl Yapılır?🍳

Kahvaltılar ve Ramazan iftarı için en güzel sucuklu yumurta nasıl yapılır? Kahvaltılık tarifler içinde sahanda sucuklu yumurta tarifi çeşitleri pek çoktur. Bilinen sucuklu yumurta baharatla pazar kahvaltısında farklı bir lezzete sunar. İşte "4 kişilik sucuklu yumurta nasıl yapılır?" diyenlere iki Değişik Enfes Sucuklu Yumurta Tarifi:

İKİ-TARZDA-SUCUKLU-YUMURTA

Sucuklu Yumurta Tarifi Malzemeleri

100 gr dana sucuk

Dört - beş adet yumurta

Bir tatlı kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı kekik

Bir tutam tuz

İKİ-TARZDA-SUCUKLU-YUMURTA

1. TARZ

Tereyağlı Sarısı Bütün Sucuklu Yumurta Tarifi - Sucuklu Yumurta Nasıl Pişirilir? - Göz Göz sucuklu yumurta nasıl yapılır?

 1. Tereyağı sucukların rahatça yayılabileceği genişlikte bir tavaya konulur.
 2. Yağ eriyince zarı soyulmuş ve kibrit çöpü kalınlığında yuvarlak doğranan sucuklar tava zeminine dizilir.
 3. İki - üç dakika sonra sucukları ters çevrilip diğer taraf da pişirilir. Çok kurumamasına dikkat edilir. Yumurtalar aralıklı olarak sarıların bütünlüğü için tavaya yakın mesafeden sucukların üzerine kırılır.
 4. Kekik ve istenirse bir miktar tuz serpiştirilir.
 5. Tavanın ağzı kapatılarak yumurtaların beyazı pişip sarısı kayısı kıvamı olunca sucuklu yumurta ateşten alınıp kahvaltılarda yanında taze ekmekle sıcak olarak yenir.

"Tavada Göz Yumurta Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Baharatlı Sucuklu Yumurta Püf Noktaları

 1. Dilimlenmeden evvel kangal sucuğun zarı çıkartılır. Taze değil kuru bir sucuk ise zarı kolay çıkmayabilir. Kısa bir süre sıcak suda bekletildiğinde zarı çok kolayca çıkar.
 2. Sucuk dilimleri aşırı kalın olursa içleri pişmeyebilir, fazla ince olursa kavrulup sertleşebilir.
 3. Sarıların dağılacağından endişe edenler sarısından ayrılmış beyazları önce ekleyip biraz pişince sarıları ekleyebilir.
 4. Baharatlı Sucuklu Yumurta Hangi Baharat Ekseriyetle "acı" yönüyle sucuklar yeterli baharata sahiptir. Bununla beraber istenirse karabiber, toz kırmızı biber ve pul biber ilave edilebilir. Kekik dışında farklı olarak kimyon da denenebilir.
 5. Once sucuk mu yumurta mı? Önce sucuk dilimleri pişirilir.
 6. Sucuklu yumurtaya tuz atılır mı? Damak tadına göre farklı tercihler olabilir. Az da olsa bir miktar tuz atmak sucuklu yumurta lezzetini iyileştirir.
 7. Sucuklu yumurtaya su konur mu? Normalde gerekmez. Lakin kullanılan sucuk fazla kurumuşsa sucuklar tavaya alınınca az bir miktar su ilave edilir. Bu sucukların daha yumuşak ve lezzetli olmalarına katkı sağlayacaktır. Tavadaki su çekilince diğer malzeme ile pişirmeye devam edilir.
 8. Sulu sucuklu yumurta nasıl yapılır? Bu ifade ile yumurtası aşırı kurumadan yapılan sucuklu yumurta kast ediliyorsa kapaklı bir tava ile kıvamı fazla katılaşmayacak kadar pişirme yeterlidir. Lakin sucuğun kuruması talihsizliğini devamlı yaşayanlar için kalıcı bir çaredir. Sucuklu yumurta yapılırken, sucuklarla birlikte bir miktar su eklenerek tava ısındıkça sucuğun yağlarının yavaş yavaş erimesine fırsat verilir. Sucukları pişirmeye başlamadan bir miktar su ilavesi yağlı bir yapıda olan sucuğa pişerken yağlarını erimesi için zaman kazandırır. Su buharlaşırken sucuğun yağları erimeye başlar ve sucuğun pişerken su kaybederek kuruması önlenir. Sucuğun şeklini ve lezzetini koruyacak şekilde sulu ve canlı kalması sağlanır. Sucuklar piştiğinde tavada hala kalan suya rağmen yumurtalar kırılır. Baharat eklenir. Su çekilince ocak kısılır ve tava kapağı kapanır. Bu usulde sucuk pişirilmeden evvel az suyla haşlanmış olur. Diyette olanlar da sucuğun içinde yağı azaltmak üzere bu usulü farklı bir şekilde tercih edebilirler: Sucuk dilimleri yapışmaz tavada yarım çay bardağı su ile orta ayarda pişer. Su kaynayıp sucukların içindeki yağı çıktığında su süzülür. Sonra yumurtalar kırılır.
 9. Sucuklu Yumurta Hangi Yağ İle Yapılır? Sucuklu yumurtaya hangi yağ konur? Tereyagli sucuklu yumurta Yakmamak kaydıyla bir tatlı kaşığı tereyağı nefis kokusuyla lezzet verecektir. Bununla beraber sıvıyağ veya tereyağı sıvıyağ karışımı da kullanılabilir. Çok defa sucuğun pişerken saldığı kendi yağı da yeterli olacağından hiç yağ konmadan da pişirilebilir.
 10. Sacda sucuklu yumurta Eriyen tereyağında pişen sucuk dilimleri yağını verirken üzerine kırılan yumurtalardan sonra baharat ilavesiyle üzeri kapakla örtülür.
 11. Sucuklu Yumurta Servisi Sıcak sunulması gereken diğer yemeklerde olduğu gibi yenileceği zamana kadar soğumaması mühimdir. .donmuş yağıyla soğuk bir sucuklu yumurta albenisini kaybedecektir. Bu sebeple porselen bir tabağa aktarılıp sunulacaksa kaynar suya veya başka bir şekilde tabaklar ısıtılmalıdır.

İKİ-TARZDA-SUCUKLU-YUMURTA

2. TARZ

Yağsız Tavada Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır? - Çırpılmış Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır? - Yağsız Sucuklu Yumurta

 1. Yapışmaz vasıftaki tava kızdırılır. Bütün veya yarım ince daireler şeklinde doğranan sucuklar yeterli genişlikteki tavaya yerleştirilir. İki taraflı ikişer dakika pişirilir.
 2. Çukur bir kaba kırılan yumurtalar sucukların üzerine dökülür. Yumurtalar ayrı bir kapta kırılıp sucukların üzerine eklenmesi kabuk parçası düşmesi halinde kolayca yakalanmasını sağlar.
 3. Aralıklı olarak yumurtalar ve sucuklar karıştırılır. yumurta akları sertleşip pişinceye kadar sahan veya tava ateşte tutulur.
 4. Sucuklu yumurta, yumurtalar pişince ocaktan alınır ve soğutmadan yenilir.

"Kahvaltıda sucuklu yumurta nasıl yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Sucuklu Göz Yumurta Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Aşırı yağın kısmen atılması için ikinci tarzda sucuk kızartılması öncesinde eklenecek yarım bardak su sucuklarla beraber kaynatılıp dökülebilir.
 2. Diğer bir tarzda, sucuklara çeyrek fincan suyun eklenip, su kaybolunca yumurtaların kırılması suretiyle aşırı kuruma önlenebilir.
 3. Daha farklı bir lezzet arayanlar su yerine süt de kullanabilir. Genelde baharat seviyesi yeterlidir, ancak istenirse karabiber, pul biber, kimyon eklenebilir.
 4. Sucuklu Yumurta kalori Sucuklu yumurta - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramlık orta büyüklükteki bir porsiyonunda 240 kcal kalori bulunmaktadır. Besin değeri olarak protein, demir ve potasyum bakımından yüksektir. Lakin muhtevası yağ, kolesterol ve sodyum miktarınca da zengindir.
 5. Bakır Tavada Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır? Sucuklu yumurta pişirirken yanmaz yapışmaz tabanlı teflon, seramik veya granit bir tava kullanılırsa yağ kullanmaya lezzet tercihi dışında ihtiyaç olmayabilir. Yumurtalar bir çatalla çırpıldıktan sonra da tavaya alınabilir. Kalaylanmış bakır bir sahan kullanılıyorsa yağ kullanmakta fayda var.
 6. Valentina Sucuk nasıl pişirilir? Bu sucuk kaliteli etlerin baharatlar ve sarımsakla harmanlamasıyla üretilir. Diğer sucuklar gibi etin kıyma haline getirilmesiyle değil etin zırhla parça parça doğranarak üretilmesiyle yapılır. Etin lezzetini artıran bu usulle yapılan valantina sucuk özel baharatlarla beraber farklı bir lezzete ulaşır. Özel kılıflara doldurulup yavaş fermente edilmek suretiyle gün ışığında 28 gün boyunca kurutulur. Dışına 12 çeşit baharat kaplanır. Pişirilirken kendi baharatı dikkate alınır.

Diğer Sucuklu Yumurta Tarifi Çeşitleri

BONUS - 1: Kaşarlı Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır?

 1. Yumurtalar ve rendelenmiş bir çay bardağı kadar kaşar peyniri, karabiber ve tuz ile çırpılır. Isınmış tavada yarım yemek kaşığı tereyağı eritilir.
 2. Eriyen tereyağına sucuk dilimleri ilave edilir. Biraz pişince peynirli harç üzerine dökülür. Sıcaklığı ile pişmeye devam edeceğinden hafif cıvık kalacak seviyede pişirilir.
 3. Baharat ve yumurta birlikte çırpılır. Sucuklar dilimlenip tereyağında bir tarafı pişirilir ve diğer tarafı çevrilir. Sucukların üzerine beş dilim kaşar konur. Onun üzerine de baharatlı yumurta dökülüp pişirilir.
 4. Sucuklu yumurta rezept: Almanya'dan bu sayfaya ulaşan okuyucuların istedikleri belli bir tarif varsa yorumlarda belirtebilirler.

BONUS - 2: Domatesli Sucuklu-Yumurta Tarifi

 1. Sekiz adet sivribiber doğranıp az bir sıvı yağda kavrulur. Sucuklar ilave edilip pişirilir. Piştikten sonra küp küp doğranan iki adet domatesi de eklenip çok az tuz atılır.
 2. Domatesler hafif sulu kalacak kadar pişince yumurtalar kırılır. Yumurtalar da pişince üzerine kırmızı toz biber atarak sunulabilir.

BONUS - 3: Sucuklu Omlet Nasıl Yapılır?

 1. On dilim sucuk küp küp doğranır. Bir tavada bir tatlı kaşığı tereyağında sucuklar kızartılır. Bir kasede kırılan dört adet yumurta, tuz, baharat çırpılır. Üzerine iki yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri eklenip karıştırılır. Farklı bir lezzeti olan yoğurtlu omlet yapmak için bu karışıma iki yemek kaşığı kadar yoğurt ilave edilir.
 2. Sebzeli Sucuklu Omlet olsun istenirse ince ince doğranan birer adet çarliston biber ve domates ilave edilip sotelenir.
 3. Çırpılan yumurta sucukların üzerine dökülüp eşit dağıtılır. Tavanın kapağı kapatılıp sucuklu omlet kısık ateşte pişirilir. Tava yapışmaz değilse ara ara sallanarak tavanın tabanına yapışması önlenir ve kabarması sağlanır. Üst taraftaki çiğliğin gitmesi için spatula ile bastırılıp alt tarafa geçmesi sağlanır. Pişmesi yaklaşınca üzerine iki yemek kaşığı rende kaşar peyniri serpilerek tavanın kapağı örtülür. Peynirin erimesi beklenir. Omletin alt tarafı kızarıp tavadan ayrılınca omlet ikiye katlanabilir. Sucuklu omlet pişince servis tabağına alınıp dilimlenerek sunulur.

İKİ-TARZDA-SUCUKLU-YUMURTA

PASTIRMALI YUMURTA🍳 TARİFİ de ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı