mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟BARBUN (TEKİR) BUĞULAMA

Tereyağlı barbun buğulama nasıl yapılır? Barbun gevreklikte mezgit ile yarışan son derece nazik bir balıktır. Barbun balığı nasıl pişirilir? Kızartması da yapılabilir. Barbun buğulama veya tekir buğulama yapmak isteyenler için işte barbun (tekir) buğulama tarifi...

BARBUN-BUĞULAMA

Barbun (Tekir) Buğulama Tarifi için Malzemeler

Bir kg barbun (veya tekir) balığı

Bir buçuk yemek kaşığı tereyağı veya üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay kaşığı tuz

BARBUN-BUĞULAMA

Barbun Buğulama - Tekir Buğulama Yapılışı Tarifi

  1. Barbun (Tekir) balığı nasıl temizlenir? Balığın üzerindeki pullar iyice temizlenir. Bunun için bıçağın tersi balığın üzerine hafifçe sürtülür. Elle dokunulduğunda pürüzsüz bir yapıya ulaşıldığında balık pullarından arındırılmış demektir. Ardından balıkların başları fazla zedelememek için bıçak yardımıyla kesilir ve iç kısımları yıkanarak temizlenir. Bol suda tekrar yıkanan balıklar bir süzgeçte süzdürülmeye bırakılır.
  2. Bir çay kaşığı tuz serpiştirilerek balıklar hafifçe karıştırılır.
  3. Isıya dayanıklı bir tepsiye dizilen balıkların üzerine parça parça tereyağı konulur veya sıvı yağ gezdirilir. Bu safhada acı lezzeti tercih edenler üzerine pul biber serpebilir.
  4. Yarım çay bardağı su ilave edilir.
  5. Barbun (Tekir) Buğulama kısık ateşte balıklar hafif çatlayıncaya kadar pişirilir. Kimileri pişerken üzerine limon sıkmayı tercih eder.
  6. Yarım çay bardağı su ilave edilir.
  7. Barbun (Tekir) buğulama yanında yeşillik, limon veya salatayla sunulur.

🐟BARBUN (TEKİR) KIZARTMA tarifi de ilginizi çekebilir.