mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟BARBUN (TEKİR) KIZARTMASI NASIL YAPILIR?

Barbun balığı kızartma tarifi nasıldır? Barbun balığı nasıl pişirilir? Eti adeta ağızda eriyen derisi yok gibi olan renkli bir balık yemeği hazırlamanın zamanı geldi. Tekir tavada nasıl pişirilir? İşte "tavada tekir nasıl yapılır tarifi" resimli olarak...

BARBUN KIZARTMA 4

Barbun Balığı Kızartma Tarifi İçin Malzemeler

Bir kg barbun (veya tekir) balığı

Yarım su bardağı mısır unu

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için: Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ

BARBUN KIZARTMA 2

Barbun (Tekir) Kızartma Tarifi - Tekir Barbun Tava Nasıl Yapılır? - Barbun Tava Tarifi

 1. Balıklar ayıklanır, üzerindeki pulları temizlenir. Yıkanır ve süzdürülür.
 2. Barbun balığı unlanır mı? Evet, iyice kuruyan balıkların üzerine tuz ve mısır unu gezdirilerek balıkların unla buluşması sağlanır.
 3. Barbun nasıl kızarır? Tava kızdırılır, sıvı yağ dökülür. Yağ da kızınca balıklar şekildeki gibi tavaya dizilir. Tavaya dizme işi bitince, tava arada sallanarak bir kaç dakika kızartılır. Tekir balık tava veya barbun kızartma tarifini yaparken kısık ve orta ateş balıkların fazla yağ çekmesine sebep olur.
 4. Harlı ateşte bir tarafı kızarınca tava kapağıyla çevrilip diğer tarafı da kızartılır. Tavada barbun kızartma yaparken tam pişmeden çevirmemek gerekir. Narin etli bir balık olduğu için dağılabilir. Kızaran balıklar istenirse bir kağıt havlu üzerine alınarak varsa fazla yağı çektirilir. Barbun (Tekir) Kızartma sıcak olarak yanında yeşillikler, turşu ve soğan salatası ile servis yapılır.

BARBUN KIZARTMA 3BARBUN KIZARTMA 5

Barbun Nasıl Pişirilir?, Barbun Balığı Kızartması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Barbun Kızartmanın Püf Noktaları

 1. Barbun balığı Nasıl Temizlenir? Tekir balığı nasıl temizlenir? Balık narin olduğu ve ezilebileceği için istavrit gibi ayıklanmaz. Barbun Nasıl temizlenir? Önce başı bıçakla kesilir. Sonra iç organları çıkarılır. kılçık üzerinde kalan kısımlar suyun altında baş parmak yardımıyla temizlenir. Kolay temizlenebilen barbunyanın iç organları alındıktan sonra kılçık üzerinde kalan kan pıhtıları iyice temizlenir. İyi yapılmazsa acımsı bir tat oluşur. Tekir tava tarifine geçmeden ayıklanmış balıklar duru su çıkıncaya kadar bol su ile yıkanır.
 2. Barbun balığı ve biber: Barbun balık kızartmada veya tekir tavada yapımında biberli bir tat tercih edilirse balıklar kızartma öncesi iyice karıştırılmış mısır unu, tuz, karabiber ve toz kırmızı biber dolu bir kapta una bulanırlar.
 3. Barbun balığı kaç dakikada pişer? Barbun kızartma süresi ne kadardır? Barbun tekir balığı tavada kullanılan tavanın ve ocağın büyüklüğüne, ateşin seviyesine bağlı olarak değişse de umumiyetle on beş dakikayı geçmeyecektir. Harlı ateşte her bir yüzü dörder dakika tutmak yetebilir. "Barbunya ne kadar sürede pişer? Barbun kaç dakikada kızarır?" derken balığın büyüklüğü, kullanılan yağın miktarı da mühimdir.
 4. Barbun Kızartma Kalorisi - Tekir Tava Kaç Kalori: Tekir balığının yüz gramında 117 kalori, barbun balığı 100 gramı ise 124 kalori bulunuyor. Az yağlı kızartma tekniklerini tercih ettiğimiz için tekir tava kalorisinde bu rakamların üzerine ilave edilecek kalori miktarı çok değildir.
 5. Tekir tava mı ızgara mı? Barbun tava mı ızgara mı? Barbun ızgarada olur mu? Balık iriyse ızgarada ve fırında, inceyse mısır unuyla tavada yapmak daha uygun olabilir.
 6. Barbun Tava Tarifinde Soğukta Bekletme Barbun kızartması yaparken dağılmalarını önlemek üzere kızartma öncesi buzdolabında bekletilebilir mi? Barbunya kızartması veya tavada tekir balığı yaparken veya başka bir balığı kızartırken bu tekniği önermiyoruz. Bu durum yağ sıçraması ihtimalini arttırır.
 7. Barbun balığı en güzel nasıl olur? Barbun balığı fırında olur mu? Barbun balığı mangalda olur mu? Barbun Balığı Nasıl pişirilir? Tekir balığı nasıl yapılır? Barbunya balığı, umumiyetle tavada ve fırında pişirilir. Fırında Barbun Balığı Nasıl pişirilir? aşağıdaki maddede yer almaktadır. Barbunya kızartması ve fırınlaması haricinde güveci, Tereyağlı Barbun Balığı Tarifi olan 🐟BARBUN BUĞULAMA ve ızgarası da yapılabilir. Kâğıtta sebzeli pişirme tarzı da yaygındır. "Barbunya balığı nasıl pişirilir?" hususunda mangalda pişirilen balığın lezzeti de kokusu da diğer usullere nazaran çok daha fazla beğenilir. Barbun Eylül, Ekim ve Kasım aylarında mangal şeklinde hazırlanarak tüketilebilir. Barbun zamanı ne zaman? Temmuz ve Kasım arası dönemdir.
 8. Barbun balığı fırında nasıl yapılır?, Kağıtta barbunya balığı Nasıl yapılır?, Tekir balığı fırında nasıl yapılır? Barbun balıklarını ayıklanıp, yıkanır. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir. Arpacık soğanları, doğranmış domatesler ve bütün halde sarımsaklar balıkların etrafına yerleştirilir. Kekik, kırmızıbiber, Karabiber ve zeytinyağı ile hazırlanan barbun balığı sosu balıkların üzerinde gezdirilir. Balıkların üzerine varsa defneyapraklarını konup, önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında takriben yarım saat pişirilir.
 9. Barbun yüzey balığı mı? Barbun dip balığı mı? Barbun nerede yaşar? Barbun balığı hangi denizden çıkar? Barbunya sıcak ve ılık denizlerin kumlu, çamurlu sahillerinde 300 metreye varan derinliklerinde sürüler halinde yaşar. Ege ve Akdenizde daha çok çıksa da Karadenizde de vardır.
 10. Barbun balığı ne ile beslenir? Dipte yaşayan küçük kabuklular, solucanlar, omurgasızlar, balık larvası, nebati döküntüler ve yumuşakçalar ile beslenmektedir. Bir yaşını geçince üreyebilen balığın dişileri erkeklerden daha uzun yaşarlar. Türkiye'de senede ortalama üç - beş bin ton seviyesinde avlanmaktadır.
 11. Barbun balığı hangi ayda olta ile tutulur? Barbun balığını yıl boyu tutmak mümkündür, lakin oltaya Haziran – Ekim arası geldiği söylenmektedir.
 12. Barbun balığı sağlıklı mı? Barbun balığı zararlı mı? Dil balığı (🐟DİL BALIĞI TAVA), barbun, tekir, palamut, uskumru gibi orta boylu balıklarda cıva düşüktür. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi haftada iki öğün düşük miktarda cıva içeren balık tüketiminin sağlık için risk oluşturmadığını bildirmiştir.''
 13. Barbun balığı ne kadar büyür? Barbunya balığı ortalama olarak on iki – yirmi santim civarında olsa en çok kırk santim civarına kadar büyür.
 14. Barbun balığı kılçıklı mıdır? Kılçıksız balık yoktur. Lakin barbun kılçığı az olan balıklara misal olarak verilir.
 15. Barbun balığı kokar mı? Tekir balığı kokar mı? Rengiyle görünümü göze hoş gelen barbunya ve tekirde kendine has bir koku, bazende deniz veya iyot kokusu vardır. Hatta bir mezgit, kalkan veya iskorpite nispetle daha belirgindir ama öyle yenmeyecek derecede değildir. Haziran itibariyle kıyılara yaklaşan barbunun kıyıda yatak yapma süresi uzadıkça dipte ne varsa o koku etine siner. Temiz yerlerde taze yosun ve midye kokusu vardır. Bu koku katlanılabilecek seviyededir ve istenirse sirkeli suda bekletilerek hafifletilir. Temmuz ortalarından sonra hele de Karadeniz'de değil de Marmara’da tutulduysa kokusuna dikkat etmek gerekir. Çok sığ sulardaki dip yosunlarıyla çamurun kokusu veya mazot, sintine, petrol türevlerinin kokusu olursa bu balığı yenmeyecek hale getirebilir.
 16. Tekir balığı mı barbun mu lezzetli? Barbun balığı güzel mi? Barbun balığı lezzetli mi? Lezzet bakımından bazılarına göre barbun önde, bazılarına göreyse tekir daha lezizdir. "Barbun mu tekir mi lezzetli" derken mevsim de önemlidir. Her iki balığın da derisi kızardığında yok denecek kadar ince ve çıtır çıtır, eti de bembeyazdır.
 17. Tekir balığı fiyatı Barbun balığı kilosu ne kadar 2019: 5 Kasım 2019 itibariyle İzmir Büyükşehir belediyesi balık hal fiyatları listesinde barbun (tekir) kg fiyatı en az 10,00TL en çok 37,00TL, barbun (kaya) için kg fiyatı en az 40,00 TL en çok 130,00 TL aralığındadır. 2 Ekim 2020 tarihinde ise fiyatların 8.00TL - 45.00TL aralığında olduğu yazıyor. İstanbulda barbunya balığı ne kadar merak edilirse; İstanbul Büyükşehir Belediyesi su ürünleri fiyatları listesinde 7 Kasım 2019 itibariyle “kap” biriminde barbun balığının 250-300 TL aralığında olduğu yazılıdır. Aynı listede tekir için iri boy fiyatının da aynı olmak üzere kasasının 300-350TL aralığında olduğunu öğreniyoruz. 07.10.2020 itibariyle barbun fiyatı yer almazken, iri tekirin kasası 200TL - 300TL aralığındadır. “Barbun balık ne kadar?” sualinin cevabı yöreden yöreye, günden güne, balıkçıdan balıkçıya değişmektedir. İri tekiri barbun olarak satmaya kalkan balıkçılar vardır.
 18. Barbun balığı diğer adı: Sultan balığı, kepez barbunyası, çalı barbunyası, asıl barbunyasıdır.
 19. Barbun balığı nasıl bir balıktır? İri Keserbaş Barbun diye de adlandırılan barbunya balığı Pembe-kırmızı vücudu yanlardan basık, oval şekilde başı nispeten büyük, yandan görünüşü buruna doğru yuvarlak, alnı dikey, yüzgeçleri sarı, baş, vücut büyük, kolayca dökülebilen pullarla kaplı, alt çenenin altında uzunca iki bıyığı bulunur. Alt çenede diş yoktur. Yan çizgisi aralıksız ve düzdür. Sırt yüzgeç renksiz veya düz renklidir. "Mullus barbatus barbatus" ve "Mullus barbatus ponticus" olarak iki alt türü vardır. Yaşadıkları yere göre kaya, kum, ot ve paşa barbunyası (Nil Barbun Balığı - Upeneus Molluccensis: tekire benzer, tekir ve barbundan belirgin farkı hem alt hem üst çenede dişinin olmasıdır.) olarak isimlendirilen dört türü bulunan balık, çoğunlukla 12-20 cm uzunluğa ve 50-75 gram ağırlığa sahiptir. En muteberi olan kaya barbunyasının karın kısmı beyaz, sırtı kırmızı olup sırtında hiç gri leke yer almaz. Lakin ot ve kum barbunyasında sırtta gri ile kırmızı renkler birliktedir. Paşa barbununun her iki tarafında, çeneden kuyruğa doğru sarı bir şerit vardır. Barbunya balığı canlıyken kırmızı, ölüyken kahverengi ve yeşil renkte olup yanlarında kirli sarı şeritler bulunmaktadır. Yukarıdaki tarif "Kaya barbun nasıl pişirilir?" sualine de cevaptır.
 20. Barbun tekir farkı, Barbun balığı ile tekir balığı arasındaki fark nedir? Barbun tekir nasıl ayırt edilir? Tekir nasıl bir balıktır? Barbun balığı ile tekir balığının farkı: "İrisi barbun ufağı tekirdir" demek mümkün değildir. Zaten irilik de lezzet artışının garantisi değildir. Barbun (red mullet) ve Tekir balığı (mullet, stripped red mullet) farkları vardır. Sınıflandırma bakımından her ikisi de Levreksiler (Perciformes) takımı Barbunyagiller (Mullidae) ailesinden gelen ve Mullus cinsine ait olan bu balıkların ayrımı şöyledir: Mullus Surmuletus (Tekir) barbunyadan burnunun oval, kafasının daha uzun, ağzın göz hizasına ulaşmayışı, göz çukuru altında sadece iki adet pul bulunuşu, daha yassı, daha küçük olması, vücudun alt yanından uzunlamasına sarı bantlar ve birinci sırt yüzgecinde siyah noktalar olması ile ayrılır. Barbunya (Mullus barbatus), burnunun dik oluşu, ağzın göz hizasına ulaşması, göz çukuru altında üç adet pul bulunması, pembemsi değil kırmızımsı olması, daha soluk olması, vücudunun yanları, sırt yüzgecinin bantsız oluşu ile ayrılır. Barbunun kafası tekire göre daha kütken tekirin kafası daha uzunlamasınadır. Tekir umumiyetle barbun kadar büyük olmaz. Tekir balığı hangi balığın küçüğü? Küçüğüne "mıcır" büyüğüne "çuka" denilen ve bıyıkları dolayısı ile "tekir" olarak adlandırılan bu balıklar ortalama olarak sardalye balığı büyüklüğünde olup on – on iki santim civarındadır. Barbunun kırmızı rengi tekire göre daha canlı olup gözleri daha iri ve içi daha kırmızıdır. Tekir de lezzetli olsa barbun balığı ekseriyetle daha yüksek fiyatlıdır. Hülasa, barbunun başı veya burnu daha dik ve sırt yüzgeçlerindeki hareler şeffaftır. Tekirin başı daha uzun olup sırt yüzgecindeki hareler oldukça belirgindir. Barbunların ağızları göz hizasına kadar gelir fakat tekirlerde öyle değildir. Tekir balığı ile barbun arasındaki fark bunlar olsa da pişirilme tarzları aynıdır. Her ikisinin de tavası, ızgarası, buğulaması ve kağıtta kebabı yapılır. Ege denizinde avlanan barbun daha muteberdir.
 21. Barbun Balığı Besin Değeri Nedir? Barbunya balığının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir? Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri ve proteince(%71) zengin olan barbun balığında vitamin A, vitamin C, vitamin E (alpha tocopherol), vitamin K, thiamin (B1) riboflavin (B2), niacin(B3), vitamin B6, folat, vitamin B12, pantothenic acid bulunur. Mineral açısından potasyum ve fosfor başta olmak üzere bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, selenium, sodyum, çinko ihtiva eder. Barbun yağlı balık mı? Yağlı bir balık türü olarak tasnif edilen barbunya balığının, 100 gramlık porsiyonunda mevsimine göre vasati 350-2690 mg arasında EPA ve DHA bulunur. Sonbahar aylarında n-3 VLCPUFA (çoklu doymamış yağ asitleri seviyeleri) yükselir. Balık yağından gelen "Dietary n-3 LCPUFA" arterlerde koruma sağlar. (Kaynak) 100 g’da 4.92 g yağ bulunan barbun balığı, 0.70 g ω-3, 0.07 ω-6 ihtiva eder.
 22. Barbun balığı faydalı mı? Barbunya balığının faydaları nelerdir? Barbun faydaları yukarda sayılan vitamin ve minerallerin faydaları esas alınarak listelenmektedir. “Selenyum sayesinde kanserden korunmada vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcıdır. Kalsiyum kemik gelişimine ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Bebeğin beyin ve retina gelişimine olumlu yönde etki eder. Omega 3, A vitamini ve fosfor barındırması sayesinde göz sağlığının korunmasını destekler. Cilt sağlığını destekler.” ifadelerine temel teşkil eden ilmi araştırmalara ulaşanlar yorum kısmında paylaşabilirler.
 23. Barbunya ne demek? TDK'ya göre hayvan ilminde "barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs)" manasına gelirken nebat ilminde "taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye"dir. "Mullus barbahıs" ifadesi dikkatinizi çekti mi? Evet TDK'nın yanlışını bulduk; "barbahıs" diye bir şey yok, "barbatus" yazılmalıydı... Otoriteye itimat sebebiyle çok sayıda sözlük sitesi aynı ifadeyi birbirinden kopyalamış. Öyleyse bir olan Allah'a inandıktan sonra güvenmeye mecbur değilsek otoritelerin sunduğu bilgiyi de sorgulamalıyız. Her neyse... "Barbunya fasulye" de olsa "barbunya balık" da olsa kelimenin "kırmızı benekli" olan bir varlığı ifade ettiği anlaşılıyor. Barbunya "barbúnia" μβαρβούνια kelimesinden alıntıdır. Yunanca barbúni μβαρβούνι "bir balık türü" kelimesinin çoğulu olup bu lisana İtalyanca "koca sakal, bir balık türü" manalarına sahip "barbone" kelimesinden gelir. İtalyanca olan bu kelime de Latince barba "sakal" kelimesinin büyütme halidir. Meşhur donanma kumandanı Barbaros'un ismi de buradan gelir. Öyleyse kırmızılık mı, sakal mı (kılçıklı türleri bir yana, fasulyesi olmasa da barbun balığı bıyıklıdır) yoksa kırmızı sakal mı esastır? Okuyucu karar versin...
 24. Levrek nasıl yapılmalı? 🐟FIRINDA IZGARA LEVREK BALIĞI, 🐟FIRINDA SEBZELİ LEVREK BALIĞI, 🐟BALIK KAVURMA (SOMON, LEVREK), 🥣BALIK🐟 ÇORBASI🍲 (Norveç Somonu, Çupra, Levrek)

Üstteki iki resimde barbun balığı alttaki iki resimde tekir balığı bulunmaktadır.

barbun1barbun2

tekir1tekir2

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler