mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟MANGALDA TİRSİ IZGARA

Mangalda Tirsi Izgara nasıl yapılır? Tirsi balığı nasıl olur?

MANGALDA TRS IZGARA 2

Mangalda Tirsi Izgara Tarifi için Malzemeler

İki kilo tirsi balığı

Tuz

Mangal malzemeleri

MANGALDA TIRSI IZGARA

Mangalda Tirsi Izgara Tarifi

  1. Tirsiler bıçağın tersi ile üzerindeki pullardan iyice arındırılır. Başları kesilerek iç kısımları temizlenir ve kurumaları için süzgeçte bırakılır.
  2. Ateşi kor haline getirilerek hazırlanan mangala uygun tel ızgaranın üzerine çok az tuzlanan tirsi balıkları yerleştirilir. Tirsiler iki taraflı olarak pişirilir.
  3. Arzu edilirse tirsiler temizlendikten sonra fırın tepsisine yerleştirilerek fırının ızgara bölümünde de pişirilebilir.
  4. Tirsi balığı kılçıklı mi? Sardalya ile akraba olan tirsi balığı yağlı, beyaz etli, oldukça lezzetli bir balık olmasına rağmen kılçıklı olması sebebiyle bazılarınca daha az tercih edilebilir. Ancak iyice pişen balık kılçıklarından çok rahat ayrılır. Kılçık konusunu göz ardı ederek, Kolaylezzet olarak tirsi balığının yenmesini tavsiye ediyoruz.

Mangalda Tirsi Izgara Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Mangalda tirsi yaparken balığın ızgaraya yapışmaması gayesi ile altına limon dilimleri yerleştirme tekniği uygulanabilir. Limonun balığa daha farklı bir lezzet de katacağı dikkate alınmalıdır.
  2. Tirsi ne demek? Tirsi balığı nasıl bir balıktır? Tirsi Yunancadan geçmiştir, aslı “Thrissa” dır. Tirsi, Clupeidae ailesine ait bir deniz balığı türüdür. Sırt taraflarının rengi yeşilimsi-mavi ile gri-siyah, karın kısımları ise açık gümüş beyazıdır. Sardalyalar ile yakın akraba olan tirsi balığı ortalama 30 cm iken 60 cm uzunluğa kadar büyüyebilir. İlmi adı Alosa alosa dır. İngilizce olarak twaite shad, twaite, thwaite olarak ifade edilir. Tirsi balığı nerede yaşar? Tirsi balıkları denizlerin ılıman ve az soğuk bölgelerinin nehir ağızlarına yakın alanlarda yaşarlar. Orta sularda büyük sürüler halinde gezerler. Tirsi bir Karadeniz balığı olmasına rağmen İstanbul Boğazı'nda Marmara Denizi'nde ve Akdeniz'de de bulunabiliyor. Orta sularda büyük sürüler halinde sahile yakın yaşarlar. Üreme zamanı olan ilkbaharda yumurtlamak için nehirlere de girer. Karagöz tirsi, mayıs balığı adını da alır. Bilhassa ızgarasını tercih edilen taze, tuzlama veya tütsülü olarak yenilen ekonomik değeri olan bir balıktır.
  3. Tirsi balığı lezzetli mi? Sardalya ile akraba olan tirsi balığı beyaz etli, yağlı, gayet lezzetli bir balık olmasına rağmen kılçıklı yapısı sebebiyle kimilerince daha az tercih edilebilir. Lakin iyice pişen balık kılçıklarından çok kolay ayrılır.
  4. Tirsi ne zaman yenir? Karadeniz'de Ağustos, Ekim ayları arasında daha bol bulunabilir.
  5. Tirsi Balığı Fırında: Balıkları ayıklanıp, yıkanır ve kenara alınır. Piyazlık doğranmış iki adet kırmızı soğan, ince kıyılmış beş dal taze soğan ve yarım demet maydanozu iki yemek kaşığı sıvı yağda hafif sotelenir. Tuz ilave edilip güveç kabına karışımın yarısını yayılır. Balıklar yerleştirilir. Kalan soğanlı karışımı üzerine yayın. Dilimlenmiş iki adet domates dizilir. Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında on – on beş dakika pişirip sunulur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok