mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟ZARGANA (SARGAN) TAVA

Zargana (sargan) tava nasıl yapılır? Fosfor deposu zargana balığı nasıl pişirilir? Zargana, fazla yağlı bir balık olmadığı için ızgara ve fırında buğulama yerine ekseriyetle tavada kızartması daha çok tercih edilir. Tavaya tam şekilde sığmayacağı için uygun parçalara ayırılıp kızartılır. Tavaya atılmadan mısır ununa bulanır. İşte resimli kolay zargana (sargan) tava tarifi...

ZARGANA-(SARGAN)-TAVA

Zargana Tava Malzemeleri

Bir kilo zargana (sargan) balığı

Yarım su bardağı mısır unu

Bir tatlı kaşığı tuz

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir adet kuru soğan

Bir adet limon

ZARGANA-(SARGAN)-TAVAZARGANA-(SARGAN)-TAVA

Zargana (Sargan) Tava Tarifi - Zargana Balığı Nasıl pişirilir?

 1. Zargana Balığı Nasıl temizlenir? Sair bir çok balığa göre daha uzun bir balık olduğu için elde tutarak temizlemek yerine tezgaha uzatılır. Evvela galsama (solungaç)ların altından dikkatli bir şekilde kafası kesilerek atılır. Bilahare bıçak kullanarak karnı yarılır, yine bıçakla kuyruktan kafaya doğru, yarılmış karın içindeki organlar bıçakla sıyrılarak temizlenip yıkanır. Ana kılçığı etrafında kan pıhtısı kalmamasına itina gösterilir ki balığın acı bir tatla lezzeti bozulmasın. Karın kısımları temizlendikten sonra üç parçaya ayrılır. Zargana kılçığı piştiğinde çok kolay ayıklanabilir. Lakin fileto istenirse, dilimlere ayırdıktan sonra boyun tarafından başlayıp kuyruğa doğru kılçık çekilerek çıkarılabilir. Balığın derisi üzerinde temizlenmesi gereken ince pullar bulunmaz.
 2. İyice temizlenen ve yıkanan balıklar süzgeçte bekletilerek suları süzdürülür. Hızlı kuruması istenirse kağıt havlu ile kurutulur.
 3. Üzerine tuz ve mısır unu eklenerek karıştırılan balıklar, sadece tavanın altını kapatacak kadar yağ konulup kızdırılan tavaya düzgün bir şekilde dizilir.
 4. Sarganlar orta bir ateşte kızartılır. Alt kısmı kızartılan zarganalar bir kapak yardımıyla çevrilir ve diğer kısım da pişirilir.
 5. Zargana (Sargan) Tava sıcak olarak salata veya kuru soğan ve limon dilimleri ile servis edilir.

Zargana (Sargan) Tava Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Zargana Balık Püf Noktaları:

 1. Zargana balığının faydaları? Zargana balığındaki vitaminler, Zargana faydaları Zargana aynı zamanda yüksek kaliteli protein, iyi işleyen bir metabolizma için önemli vitaminler (bilhassa B vitaminleri ve iyot), sağlıklı kemikler için iyi besinler (D vitamini, kalsiyum, fosfor) ve tansiyonu ve kalbi atışını kontrol edecek potasyum kaynağıdır ki kalp damar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Zarganada A, B, D, B 6, ve B12 vitamini bulunmaktadır. Bunların yanında ise mineral olarak mühim miktarda fosforla magnezyum, selenyum, çinko, iyot, demir, sodyum, kalsiyum ve potasyum ihtiva eder. Fosforca zengin olması sebebiyle zargana balığı kılçığının yeşil olması normaldir. 100 gram içerisinde 0 karbonhidrat, 21.15 gram protein, 4.98 gram yağ, 85 miligram kolesterol, 98 miligram sodyum, 360 miligram potasyum, 85 miligram kalsiyum, A vitamini 35 miligram, D vitamini 235 (iu), 0.25 miligram B6, 3.45 mikrogram B12, 0.65 miligram demir yer alır. Zargana balığı insana zarar verir mi? Alerjik hassasiyetleri olanların dikkatli olması gerekir.
 2. Zargana nedir? Zargana ne zaman tutulur? Mevsimi ne zaman? Uzun, ince, narin gagalı yeşil bir balık olan zargana kılıç balığı minyatürü gibidir. Kendine has lezzetinden sevenleri pek memnundur tadından. Her mevsimde avlanır ama kışın derine iner. Yazın yüze yakın sularda yaşar. Şubat-mayıs ayları arasında yumurtlar. Haziran temmuz döneminde çiroz gibi olur ama sonbahar ve kış aylarında irileşerek lezzetlenir. Büyükleri bir metreyi bulabilse de genç ve ince olanları tercih edilir. Sonbahar ve kış aylarında çoğalan zargana bilhassa Kasım-Aralık-Ocak aylarında tutulur. Zargana Balığının Tazesi Nasıl Anlaşılır? Zargananın gözleri parlak, kuyruğu dik, eti sert ise taze bir balıktır. Ayrıca parmakla dokunulduğunda çukur oluşmuyorsa tazedir.
 3. Zargana Balığı Nasıl Pişirilir? Zargana balığı nasıl yapılır? Tavada kızartması, çıtlatma (buğulaması), fırını olabilir. Zarganın şişte ızgarası da yapılabilir. Zargana balığı lezzetli mi? Sargan hamsinin çok ötesinde oldukça lezzetli ve çok daha az kokan bir balıktır.
 4. Zargana Balığı Fırında Nasıl pişirilir? Karadeniz mutfağında daha ziyade tava ile pişirme usulü vardır. Bununla beraber fırını da mümkündür: Bir kilo sarganın üzerine tuz, karabiber, pul biber, kekik, bir yemek kaşığı limon suyu ve zeytinyağı ilave ederek karıştırılır. Fırın tepsisine yuvarlak doğranan bir soğan ve üç domates yerleştirilerek üzerine biraz tuz ve pul biber serpilir. Balıklar konularak kenarlarına dört adet yeşilbiber ve doğranmış maydanozlar yerleştirilir. Tavaya az zeytinyağı dökülerek ocağa alınır. Ufak doğranan üç diş sarımsak ilave ederek hafifçe kavrulur. Yine ufak doğranan iki orta boy domates ve istenen tuz + baharat eklenir. Bir kaç dakika pişirilen domates sosu yarım çay bardağı suyla karıştırılıp balıkların üzerine dökülür. Az zeytinyağı ilave edilip üzeri kapatılarak 180 derecedeki fırında yirmi dakika, üzeri açılarak kızarana kadar on dakika daha pişirilir.
 5. Yumurtalı zargana tava Temizlenip ayıklanan zarganalar boylarına göre ikiye üçe kesilir. Derin bir kapta iki yemek kaşığı un, iki adet yumurta, yarım çay kaşığı tuz, bir çay bardağı su güzelce çırpılır. Tavaya eklenen yarım çay bardağı sıvı yağ orta ateşte kızdırılır. Yumurtalı sosa bulanan sarganlar iki taraflı kızartılır. Tekniğin teferruatı için 🐟YUMURTALI MEZGİT TAVA yazısı incelenebilir. Bu arada "Bebeklere zargana balığı verilir mi?" suali akla gelebilir. Çağı gelmiş olanlar için mezgit balığının daha uygun olduğu düşünülebilir.
 6. Zargana balığı Fiyat 2020 - 2021, Zargana balığı kilosu ne kadar? Zargana balığının fiyatı 07.01.2021 itibariyle İBB hal fiyatı olarak kasası 90,00 TL - 100,00 TL arasındadır. Kilo fiyatı bazı perakende satıcılarda 25,00 TL - 50,00 TL arasında olmaktadır. Zargana balığı kilo fiyatı 15,00 TL seviyesindedir.
 7. Zargana kalorisi 100 gram için kalorisi 130kcal’dir.
 8. Tavada balık çevirme tekniği incelikleri için 🐟MISIR UNLU HAMSİ TAVA NASIL YAPILIR?🌽🥘 (Trabzon) yazısını inceleyebilirsiniz.
 9. Zargana balığı nasıl tutulur? Sürü halinde su yüzüne yakın gezen bir balık olduğundan şamandıralı özel bir olta ile avlanır. Olta olabildiğince uzağa atılır ve ağır ağır çekilmeye başlanır. Oltanın atıldığı yerde sargan varsa birkaç tanesi birden yeme saldırır.

ZARGANA-(SARGAN)-TAVAZARGANA-(SARGAN)-TAVAZARGANA-(SARGAN)-TAVA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok